Έχει γίνει ασυγκράτητη!!!


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Καλησπέρα! Κάποιοι ενδεχομένως να θυμάστε την πρόσφατη ιστορία με τη Lucy μου που πιθανόν να γκαστρώθηκε και τη στείρωσα εσπευσμένα εν τέλει... Μετά τη στείρωση λοιπόν το κορίτσι μου έχει γίνει ασυγκράτητο με....το φαγητό!! Σε σημείο που δεν μπορώ να τη σταματήσω,τις πέρνω το μπολ απ'το στόμα! Μου είχε πει ο κτηνίατρος και είχα διαβάσει και εδώ ότι ίσως πάρει μερικά κιλάκια μετά τη στείρωση και δεν σας κρύβω ότι χάρηκα διότι η ψιλομύτα μου κροκέτες δεν έτρωγε ποτέ και αναγκαστικά η διατροφή της ήταν κοτόπουλο με ρύζι το οποίο δεν είναι τόσο θρεπτικό όσο η κροκέτα... Πήραμε λοιπόν τα κιλάκια μας και εμείς,όχι πολλά αλλά έγινε μια ωραιότατη κούκλα και σταμάτησαν να φαίνονται τα πλευρά της που τοσο με εκνεύριζαν.
Έλα όμως που δεν έχουμε σταματήσει εκεί. Η Lucy που λέτε συνέχισε ακριβώς την ίδια διατροφή σε ίδιες ποσότητες και η μόνη διαφορά που υπήρξε είναι ότι σταμάτησα στο Μπέμπη το μαγειρευτό και του άρχισα κροκέτα (Purina pro plan),ώσπου μια μέρα ανακάλυψα ότι η κυρία τρώει κροκέτες από το πιάτο του Μπέμπη τόσο λαίμαργα που του αγριεύει όταν πλησιάζει και ο καημένος έχει φοβηθεί και βλέπει μπωλ και κόβει πέρα.
Πραγματικά τρώει ότι βρεί,από φαγητό δικό μας μέχρι ξηρά που δεν έτρωγε ποτέ! Να φανταστείτε προσπαθούσα πάντα να της δώσω φρούτα που ποτέ δεν έφαγε στη ζωή της και προχθές που έβαλα για μένα φρουτα έφαγε ρόδια,μανταρίνια και μήλο!!
Τι να την κάνω;;;;Είναι λογικό;;
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Να τρώει όσο πρέπει και συγκεκριμένες ώρες. Μην αφήνεις γεμάτο το μπωλ και να μην είναι παρούσα όταν τρώει ο Μπέμπης. Νομίζω ότι υπάρχει και τροφή για στειρωμένα.
Να τη χαίρεσαι! Μοιάζει με την Αστέρω μου πολύ! (όχι τον βάτραχο του άβαταρ)
 


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Τώρα πια τα ταίζω χώρια όσο μπορώ! Συνήθως δεν έχει γεμάτο το μπολ,2 φορές την ημέρα τρώει,το πρωί ξηρά και το απόγευμα αργά το κοτόπουλό της (το οποίο και της το αφήνω για να το φάει όποτε θέλει - δεν ξέρω αν κάνω καλά αλλά έτσι τα έμαθα).
 




Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
ΟΚ, τότε. Να μην τσιμπολογάει, μην της αλλάξεις ποσότητα. Θα στρώσει σταδιακά. Κι εμείς στη δίαιτα έτσι λυσσάμε και μετά στρώνουμε.
Αντε να το κάνεις όμως. Η Lucy όπως και ο Μπέμπης έχουν μάθει να τρώνε το δικό τους και όλο και κάτι να τσιμπολογάνε πριν ή μετά. Κανένα μπισκότο, λίγο παριζάκι, αν εμείς τρώμε σουβλάκια πχ από εκεί που τα αγοράζουμε πάντα μας δίνει και κάτι για τα σκυλιά (είναι φίρμες βλέπεις στη γειτονιά),και τώρα της κακοφαίνεται και γκρινιάζει. Άσε που ενώ ψόφαγε για βόλτα τώρα δεν νοιάζεται και πολύ αν δεν βγεί και αν πάμε για τρέξιμο ούτε και τρέχει πάνω από 5', βαριέται ...
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Πειθαρχία! Για τη δραστηριότητα δεν ξέρω να σου πω, αλλά λογικά θα πρέπει να μην ξεφυγει απο το σύνηθες. Ο γιατρός τι είπε να κάνετε;
 


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Πειθαρχία! Για τη δραστηριότητα δεν ξέρω να σου πω, αλλά λογικά θα πρέπει να μην ξεφυγει απο το σύνηθες. Ο γιατρός τι είπε να κάνετε;
O γιατρός δεν μου έδωσε περαιτέρω οδηγίες,μου είπε ότι ίσως παχύνει λίγο λόγω της αλλαγής των ορμονών και αυτό όταν τον ρώτησα αν ισχύουν αυτά που διάβασα ότι θα παχύνει κ τέτοια... :(
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ακου τι θα κανεις γιατι εχω καποια εμπειρια με στειρωμενα κοριτσακια. Θα αυξησεις την κινηση της μικρης σου. Εγω στις δικες μου αυτο παντα εκανα. Περισσοτερη κινηση απ΄οτι θα της εκανες αστειρωτη και ελαφρως λιγοτερη ποσοτητα τροφης απο αυτη που σου λεει πανω στο τσουβαλι. Τα μεζεδακια ειναι ενα θεμα. Να της δινεις ενα μπισκοτο η καποια μικρολιχουδια μονο οταν γυρνατε απο τη βολτα σας και τερμα. Την ημερισια ποσοτητα τροφης να της την σπας σε δυο δοσεις. Μην σε τουμπαρει με τα ναζια της. Αν ακολουθησεις καποιο προγραμμα σαν αυτο δεν θα εχεις προβλημα. Προσεχε ομως μην την αφησεις ανεξελεγκτη γιατι μπορει να σου γινει βομβα πριν καλα καλα το καταλαβεις.
 


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Ακου τι θα κανεις γιατι εχω καποια εμπειρια με στειρωμενα κοριτσακια. Θα αυξησεις την κινηση της μικρης σου. Εγω στις δικες μου αυτο παντα εκανα. Περισσοτερη κινηση απ΄οτι θα της εκανες αστειρωτη και ελαφρως λιγοτερη ποσοτητα τροφης απο αυτη που σου λεει πανω στο τσουβαλι. Τα μεζεδακια ειναι ενα θεμα. Να της δινεις ενα μπισκοτο η καποια μικρολιχουδια μονο οταν γυρνατε απο τη βολτα σας και τερμα. Την ημερισια ποσοτητα τροφης να της την σπας σε δυο δοσεις. Μην σε τουμπαρει με τα ναζια της. Αν ακολουθησεις καποιο προγραμμα σαν αυτο δεν θα εχεις προβλημα. Προσεχε ομως μην την αφησεις ανεξελεγκτη γιατι μπορει να σου γινει βομβα πριν καλα καλα το καταλαβεις.
To θέμα είναι ότι κυρίως τρώει μαγειρευτό οπότε δεν μπορώ να υπολογίσω ακριβώς...Όσο για την ξηρά της τη μείωσα αλλά η κατεργάρα πάει και τρώει και από το πιάτο του Μπέμπη (να δεις που σε λίγο καιρό θα ανοίξω καινούριο θέμα "το σκυλί μου αδυνάτησε'' για το Μπέμπη :D) Όσο για την κίνηση πλέον δεν παρακαλάει για βόλτα όπως έκανε,την πάω για τρέξιμο 1 φορά την εβδομάδα όπως την πήγαινα πάντα,αλλά πλέον δεν τρέχει σαν παλαβή!Θα το κοιτάξω για 2 φορές.
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Συμφωνω με το vasgial. Μην το παιρνεις αψηφιστα το θεμα με τα παραπανισια κιλα, το λεω πριν σου ξεφυγουν απο τον ελεγχο διοτι δεν ειναι υγιεινο για το σκυλο. Λιγοτερη τροφη, περισσοτερη ασκηση και κανε την καρδια σου πετρα και μην την λυπασαι οταν ζητιανευει. Δεν ψωμολυσσαει κιολας. Παριζακια και σουβλακια ξερεις οτι παχαινουν. Αφου πλεον τρωει τα παντα δωστης για λιχουδια λιγο μηλο ή μικρες μπουκιες απο λαχανικα. ;)
 


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Tη ζύγισα χθες το βράδυ γιατί δεν άντεξα,22 κιλά η γομαρίτσα μου! Βέβαια δεν ξέρω και πόσο ήταν πριν,τελευταίο ζύγισμα που έγραφε το βιβλιαριο ήταν τον Ιούλιο του 2010 και ήταν 17,3 κιλά!
Πάντως τότε φαινόταν τα πλευρά της. Πιστεύω ότι σε αυτά τα κιλά είμαστε καλά,αρκεί να μην πάρουμε και άλλα...
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Γιατί εξακολουθείς να της δίνεις κοτόπουλο στο ένα γεύμα?

Καλό θα είναι τα δυο σκυλιά να τρώνε χωριστά, εάν κι εφόσον γίνεται αυτό, ώστε το κορίτσι σου να μην κλέβει...
Επίσης να κόψεις τις πολλές πολλές λιχουδιές...
Όσον αφορά στην άσκηση, εφόσον βαριέται να τρέξει, γιατί δε δοκιμάζεις να μεγαλώσεις σε διάρκεια τους περιπάτους σας?
Αλήθεια, τα βγάζεις ταυτόχρονα και τα δυο σκυλιά ή ένα-ένα?
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Να φανταστείτε προσπαθούσα πάντα να της δώσω φρούτα που ποτέ δεν έφαγε στη ζωή της και προχθές που έβαλα για μένα φρουτα έφαγε ρόδια,μανταρίνια και μήλο!!
Λίγο Off topic απλά επειδή το είδα, εχτές μιλούσα με έναν διατροφολόγο που πέτυχα στο μαγαζί που πήρα το crate και πάνω στις ερωτήσεις που του έκανα για μπανάνα & ανανά (για την κοπροφαγία αν όντως βοηθάνε), μου είπε από μόνος του να μην της δώσω μήλο, γιατί δεν βοηθάει στην σωστή αφομοίωση του ασβεστίου! (αν θυμάμαι καλά!)
 


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Γιατί εξακολουθείς να της δίνεις κοτόπουλο στο ένα γεύμα?

Καλό θα είναι τα δυο σκυλιά να τρώνε χωριστά, εάν κι εφόσον γίνεται αυτό, ώστε το κορίτσι σου να μην κλέβει...
Επίσης να κόψεις τις πολλές πολλές λιχουδιές...
Όσον αφορά στην άσκηση, εφόσον βαριέται να τρέξει, γιατί δε δοκιμάζεις να μεγαλώσεις σε διάρκεια τους περιπάτους σας?
Αλήθεια, τα βγάζεις ταυτόχρονα και τα δυο σκυλιά ή ένα-ένα?
Τώρα πια της έκοψα το ένα γεύμα τελείως και της δίνω μια φορά την ημερα είτε κοτόπουλο είτε κροκέτες αναλόγως τι έχω...
Με τις κροκέτες δεν παχαίνουν πιο πολύ; Μου φαίνεται μεγάλη η ποσότητα για τα κιλά της και τις δίνω λίγο λιγότερο...
Όσο αφορά τη βόλτα,αν είναι απλά για περίπατο προτιμώ ενα ένα,αν είναι για τρέξιμο στο λιβάδι και τα 2 μαζί. Τώρα τελευταία τα βγάζω μαζί γιατί αυτό που μένει πίσω σηκώνει την πολυκατοικία στο πόδι από τις φωνές και το κλάμα και μου έκανα παρατήρηση.
Επίσης επειδή μένω Γιάννενα κ βρέχει συνέχεια είχα 4 μέρες να τη βγάλω πχ,σήμερα θα βγούμε που έχει ήλιο.
 


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Λίγο Off topic απλά επειδή το είδα, εχτές μιλούσα με έναν διατροφολόγο που πέτυχα στο μαγαζί που πήρα το crate και πάνω στις ερωτήσεις που του έκανα για μπανάνα & ανανά (για την κοπροφαγία αν όντως βοηθάνε), μου είπε από μόνος του να μην της δώσω μήλο, γιατί δεν βοηθάει στην σωστή αφομοίωση του ασβεστίου! (αν θυμάμαι καλά!)
Δεν το ήξερα καθόλου αυτό για το μήλο...εμένα έτσι και αλλιώς δεν το τρώνε καθόλου...
 




agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Το θέμα με το μαγειρευτό είναι, νομίζω, να ξέρεις να πετύχεις τις σωστές αναλογίες πρωτεϊνών και υπόλοιπων στοιχείων.
Η ξηρά τροφή είναι το εύκολο. Κι εγώ ξηρά τροφή δίνω, γιατί θεωρητικά τουλάχιστον, είναι πλήρες γεύμα, με ότι πρέπει να φάει ο σκύλος. Ακολουθώ τις οδηγίες στο σακί, αν και τα δικά μου έχουν περιθώριο να πάρουν λίγο βάρος...

Μπορείς να παρακολουθήσεις για ένα χρονικό διάστημα το βάρος της, μειώνοντας τις λιχουδιές και αυξάνοντας ίσως λίγο τον περίπατο.
Πάντως αν ο σκύλος πρέπει κάποια στιγμή να χάσει κιλά, δεν θα είναι και πολύ εύκολο και σίγουρα δεν είναι καλό για την υγεία του.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Για τα κιλα της να της δινεις το πολυ γυρω στα 200 γραμμαρια. Αυτο βεβαια δεν ειναι απολυτο γιατι αλλαζει απο τροφη σε τροφη. Εμενα που η μια ειναι περιπου στα κιλα της δικια σου, περιπου 22, τοσο της δινω και ας γραφει η συσκευασια 240. Ενδεικτικα εγω δινω Belcando senior η dinner. Εσενα που ειναι μικρη δεν θα δωσεις senior ασφαλως. Υπολογισε παντα λιγοτερο απο αυτο που γραφει. Μην μπερδευεις ξηρα και μαγειρευτο γιατι αν δεν εχεις την αναλογη εμπειρια ειναι δυσκολο να ρυθμισεις της ποσοτητες. Η το ενα η το αλλο. Θεωρω οτι μονο με την ξηρα δεν θα εχεις προβλημα. Αν τωρα εχεις τη διαθεση να ασχοληθεις με το μαγειρευτο και να της δινεις μονο αυτο θα πρεπει να ενημερωθεις τοσο για τις ποσοτητες οσο και για τα συστατικα ετσι ωστε να παιρνει τα απαραιτητα στοιχει που της χρειαζονται.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc