Έχω άδικο να αισθάνομαι άσχημα;


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
φιλε σε καθε φορουμ ο καθενας γραφει την γνωμη του κανεις δεν ειναι απολυτα σωστος διαβασε καποια πραγματα για την φυλη και κρινε αν ειναι σωστοι οι γεννητορες-γονεις του κουταβιου σου
 


gerry

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2010
284
1
Πάτρα
τελικά από όσα ποστ διάβασα πολλά μέλη με εκτροφικό σκύλο δεν θα αποδέχονταν να γίνουν οι σκύλοι τους μέλη αναπαραγωγής του εκτροφείου που "αγόρασαν" τον σκύλο τους.

φιουουου και νόμιζα ότι είμουν μόνο εγώ
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
εσυ υποθετω πηρες αδεσποτο?
Εγω ειχα ξεκινησει για καθαροαιμο. Ειχα βρει κιολας και το εκτροφειο από οπου θα το επαιρνα και ειχα ερθει σε επαφη με τον εκτροφεα.
Ημουν σε φαση που μαζευα χρηματα για να μπορω να παρω κουταβι απο το εκτροφειο που διαλεξα και εντωμεταξυ φιλοξενησα μια σκυλιτσα 5 ετων απο καταφυγιο (περα απο την βοηθεια προς το καταφυγιο ηθελα να σιγουρεψω οτι ημασταν ετοιμοι για ολες τις ευθυνες ενος σκυλου στην ζωη μας) την οποια και κρατησαμε τελικα. Μετα απο 2 μηνες βρηκα ενα κουταβι στον δρομο το οποιο θα κρατουσα μεχρι να ολοκληρωθουν τα εμβολια της και θα προωθουσα για υιοθεσια την οποια και αυτη τελικα κρατησαμε.
Με 2 σκυλια ηδη στην ζωη μας (και ενα 3ο φιλοξενουμενο) οπως μπορεις να καταλαβεις το καθαροαιμο αναβληθηκε επαοριστον.

Για να απαντησω και στην δευτερη ερωτηση σου. Προσωπικα δεν εχω καμμια σχεση με εκτροφεις και ουτε με ενδιαφερει ιδιαιτερα να διαφυλαξω τα οποια κερδη τους. Αλλα... οταν εψαχνα και διαβαζα σχετικα με τις καθαροαιμες φυλες σκυλων καταλαβα οτι για να εχω πχ το γαλλικο μπουλντογκ και να ειναι τοσο εμφανισιακα οσο και απο αποψη χαρακτηρα οπως αυτο που διαβαζα θα επρεπε να απευθυνθω σε σωστο εκτροφεα. Επειδη τα γαλλικα ειναι μια αγαπημενη φυλη (και αυτο θα ηταν και το καθαροαιμο που θα επαιρνα) οπου εβλεπα γαλλικο πηγαινα και κολλουσα στον ιδιοκτητη του και ρωτουσα για να μαθω οσα περισσοτερα μπορουσα. Παρατηρουσα δυστυχως οτι τα περισσοτερα ηταν απο πετ σοπ με αρκετα προβληματα στο αναπνευστικο (που εχουν μια ευαισθησια). Εχω δει κουταβι γαλλικου που δεν μπορουσε να παρει ανασα και αγκομαχουσε και εχω δει και κουταβι απο εκτροφειο που χοδοπηδαγε αριστερα και δεξια χωρις να κανει σαν ατμομηχανη. Καταλαβαινεις την διαφορα?
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
φιλε σε καθε φορουμ ο καθενας γραφει την γνωμη του κανεις δεν ειναι απολυτα σωστος διαβασε καποια πραγματα για την φυλη και κρινε αν ειναι σωστοι οι γεννητορες-γονεις του κουταβιου σου
Και πως θα το κρινει ακριβως αυτο? Θυμισου οτι ειναι ο πρωτος του σκυλος. Θα μπορεσει να κρινει αν μορφολογικα οι γονεις ειναι σωστοι? Ή ξερει τι εξετασεις θα επρεπε να ειχαν κανει οι γεννητορες πριν φερουν στον κοσμο τα κουταβια?

φιλε socratew διαβασες και σε αυτο το θεμα διαφορες αποψεις, διαβασες και στο φορουμ διαφορα χρησιμα θεματα. Πιστευω οτι την αποφαση να το κρατησεις το κουταβι την εχεις παρει ηδη. Απλα ελπιζω να καταλαβαινεις οτι πληρωνεις χρηματα για να παρεις ενα ημιαιμο οπως 100αδες αλλα κουταβια που μοιαζουν με γπ. Να καταλαβαινεις οτι με αυτη σου την αποφαση ο αδελφος του φιλου σου αφου και κερδος εβγαλε και τα κουταβια δεν του εμειναν αμανατι θα το ξανακανει και θα το ξανακανει, μεχρι καποια στιγμη να μην εχει που να δωσει τα κουταβια και να βρεθουν και αυτα οπως χιλιαδες αλλες σε εναν καδο σκουπιδιων ή στο δρομο.
Και οκ να μπορουσα να το "συγχωρησω" αν το επαιρνες χωρις να ξερεις αλλα τωρα που ξερεις οτι ειναι λαθος....
 
Last edited:


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
αν ψαχτει λιγο με την φυλη θα βρει τι εξετασεις χρειαζονται και μπορει να ζητησει να τις δει οσον αφορα την μορφολογια μπορει να ζητησει να δει τιτλους απλα πραγματα
 


gerry

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2010
284
1
Πάτρα
μπορεί να ρωτήσει και να μάθει τι εξετάσεις θα έπρεπε να έχει κάνει.... είναι εύκολο αυτό και το μαθαίνει και από εδώ στο φόρουμ....
όσο για την μορφολογία κάθε εκτροφέας ... σχεδόν.... θεωρεί τα δικά του σκυλιά κορυφαία ..... ούτε και εκεί θα σχημάτιζε καλύτερη γνώμη πιστεύω .... μάλλον θα μπερδευότανε περισσότερο .
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Σάββα θα συμφωνήσω κ γω με τα παιδιά :)
Πρώτα-πρώτα για τον σκασμό λεφτά που δίνεις -όπως είπε ο Ferb- 2ον γι'αυτό που είπε η miminoula κ 3ον γτ άνθρωποι είμαστε κ αύριο-μεθαύριο μου την βαράει εμένα κ τσακώνομαι με τον εκτροφέα. Θα τον έχω ντερβένακα στο σβέρκο μου με παράλογα συμφωνητικά?
Ξέρω περιπτώσεις που μπήκαν άλλοι όροι μέσα -υποχρεωτικά μία γέννα του θηλυκού κουταβιού τουλάχιστον για να πάρει ο εκτροφέας κουτάβι κλπ- αλλά κ πάλι αυτό είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο, όχι τόσο γενικό όσο η μη αναπαραγωγή τελεία και παύλα...
Παραλογο συμφωνητικο για ποιον; Σορρυ αλλα δεν θεωρω το συμφωνητικο που εχω υπογραψει παραλογο. Αν το θεωρουσα δεν θα το υπεγραφα. Αλλα για να καταλαβω ετσι για την χαρη της κουβεντας, Τι θεωρεις παραλογο ακριβως; Το οτι δεν εχω δικαιωμα να ζευγαρωσω τη σκυλα μου εφοσον δεν το εγκρινει ο εκτροφεας;
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Παραλογο συμφωνητικο για ποιον; Σορρυ αλλα δεν θεωρω το συμφωνητικο που εχω υπογραψει παραλογο. Αν το θεωρουσα δεν θα το υπεγραφα. Αλλα για να καταλαβω ετσι για την χαρη της κουβεντας, Τι θεωρεις παραλογο ακριβως; Το οτι δεν εχω δικαιωμα να ζευγαρωσω τη σκυλα μου εφοσον δεν το εγκρινει ο εκτροφεας;
Ακριβώς. Εγώ θα το θεωρούσα αυτονόητο το να ρωτήσω τον άνθρωπο που εμπιστεύομαι περισσότερο αν μου προέκυπτε κάτι τέτοιο. Αλλά μου ακούγεται κάπως το να μου το επιβάλλουν. Με πιάνει το επαναστατικό μου μάλλον... :D
Κ το ξαναλέω: Αν για τον Α ή Β λόγο αύριο φάτε τα μουστάκια σας? :p
Που -ξέρω- δν καίγεσαι κιόλας να ζευγαρώσεις την Ηλέκτρα, αλλά για την συζήτηση τώρα...

Edit:
το λεω γιατι ο μηχανικος του αυτοκινητου μου πηρε γπ απο γνωστο εκτροφεα με ανταλαγμα service στο αυτοκινητο. μηπως ειναι ολα ενα περιτυλιγμα στο βωμο του εμποριου?
πωπω! Ακριβός ο φίλος σου! :p
 
Last edited:


socratew

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2012
158
0
Και πως θα το κρινει ακριβως αυτο? Θυμισου οτι ειναι ο πρωτος του σκυλος. Θα μπορεσει να κρινει αν μορφολογικα οι γονεις ειναι σωστοι? Ή ξερει τι εξετασεις θα επρεπε να ειχαν κανει οι γεννητορες πριν φερουν στον κοσμο τα κουταβια?

φιλε socratew διαβασες και σε αυτο το θεμα διαφορες αποψεις, διαβασες και στο φορουμ διαφορα χρησιμα θεματα. Πιστευω οτι την αποφαση να το κρατησεις το κουταβι την εχεις παρει ηδη. Απλα ελπιζω να καταλαβαινεις οτι πληρωνεις χρηματα για να παρεις ενα ημιαιμο οπως 100αδες αλλα κουταβια που μοιαζουν με γπ. Να καταλαβαινεις οτι με αυτη σου την αποφαση ο αδελφος του φιλου σου αφου και κερδος εβγαλε και τα κουταβια δεν του εμειναν αμανατι θα το ξανακανει και θα το ξανακανει, μεχρι καποια στιγμη να μην εχει που να δωσει τα κουταβια και να βρεθουν και αυτα οπως χιλιαδες αλλες σε εναν καδο σκουπιδιων ή στο δρομο.
Και οκ να μπορουσα να το "συγχωρησω" αν το επαιρνες χωρις να ξερεις αλλα τωρα που ξερεις οτι ειναι λαθος....
θα το παρω γιατι ητε ειναι ημιαιμο ειτε οχι ειναι και αυτο μια ψυχη. θα ζητησω τις εξετασεις που απαιτουνται μονο και μονο να ξερω θα το παω και στο κτηνιατρο που παρακολουθει τους γονεις του αλλα και σε αλλον. μπραβο σε εσενα να χαιρεσαι τα σκυλακια σου,πριν απο λιγες μερες πριν δω αυτο που θα παρω ισως το εκανα και εγω στο μελλον θα το κανω ελπιζω και να παρω κανενα ομορφο αλητακο. κατι αλλο αν καποιος εκτροφεας δεν πουλησει την ''παραγωγη του'' που ειναι λογικο στις μερες που ζουμε τι κανει τα κουταβια? μηπως εχουνε παρομοια καταληξη? το λεω γιατι ο μηχανικος του αυτοκινητου μου πηρε γπ απο γνωστο εκτροφεα με ανταλαγμα service στο αυτοκινητο. μηπως ειναι ολα ενα περιτυλιγμα στο βωμο του εμποριου?
 


Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
Παραλογο συμφωνητικο για ποιον; Σορρυ αλλα δεν θεωρω το συμφωνητικο που εχω υπογραψει παραλογο. Αν το θεωρουσα δεν θα το υπεγραφα. Αλλα για να καταλαβω ετσι για την χαρη της κουβεντας, Τι θεωρεις παραλογο ακριβως; Το οτι δεν εχω δικαιωμα να ζευγαρωσω τη σκυλα μου εφοσον δεν το εγκρινει ο εκτροφεας;
ναι αυτο ειναι λιγο παραλογο
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Ακριβώς. Εγώ θα το θεωρούσα αυτονόητο το να ρωτήσω τον άνθρωπο που εμπιστεύομαι περισσότερο αν μου προέκυπτε κάτι τέτοιο. Αλλά μου ακούγεται κάπως το να μου το επιβάλλουν. Με πιάνει το επαναστατικό μου μάλλον... :D
Κ το ξαναλέω: Αν για τον Α ή Β λόγο αύριο φάτε τα μουστάκια σας? :p
Που -ξέρω- δν καίγεσαι κιόλας να ζευγαρώσεις την Ηλέκτρα, αλλά για την συζήτηση τώρα...
Οταν δεν εχεις τις γνωσεις που απαιτει μια γεννα ουτως ωστε να γινει σωστα και απο τους σωστους γονεις, εμπιστευεσαι την κριση του εκτροφεα σου. Απλο δεν ειναι; Αν δεν τον εμπιστευεσαι δεν παιρνεις σκυλο απο αυτον η πας σε καποιον ο οποιος σου δινει σκυλο χυμα χωρις συμφωνητικα και τον παιρνεις. Εξακολουθω να μην καταλαβαινω που ειναι το παραλογο... Δεν θεωρω οτι μου επιβαλλεται σε κατι ο εκτροφεας και πιστεψε με αν το θεωρουσα, οχι σκυλο, αλλα ουτε κουνουπι δε θα παιρνα μαζι μου απο την αυλη του.
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Οταν δεν εχεις τις γνωσεις που απαιτει μια γεννα ουτως ωστε να γινει σωστα και απο τους σωστους γονεις, εμπιστευεσαι την κριση του εκτροφεα σου. Απλο δεν ειναι; Αν δεν τον εμπιστευεσαι δεν παιρνεις σκυλο απο αυτον η πας σε καποιον ο οποιος σου δινει σκυλο χυμα χωρις συμφωνητικα και τον παιρνεις. Εξακολουθω να μην καταλαβαινω που ειναι το παραλογο... Δεν θεωρω οτι μου επιβαλλεται σε κατι ο εκτροφεας και πιστεψε με αν το θεωρουσα, οχι σκυλο, αλλα ουτε κουνουπι δε θα παιρνα μαζι μου απο την αυλη του.
Το ίδιο λέμε... :p
Απλώς έχουμε άλλη οπτική
 


socratew

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2012
158
0
Ακριβώς. Εγώ θα το θεωρούσα αυτονόητο το να ρωτήσω τον άνθρωπο που εμπιστεύομαι περισσότερο αν μου προέκυπτε κάτι τέτοιο. Αλλά μου ακούγεται κάπως το να μου το επιβάλλουν. Με πιάνει το επαναστατικό μου μάλλον... :D
Κ το ξαναλέω: Αν για τον Α ή Β λόγο αύριο φάτε τα μουστάκια σας? :p
Που -ξέρω- δν καίγεσαι κιόλας να ζευγαρώσεις την Ηλέκτρα, αλλά για την συζήτηση τώρα...

Edit:

πωπω! Ακριβός ο φίλος σου! :p
μα δεν ειναι φιλος μου! ειναι αποτους πιο γνωστους της περιοχης
 




gerry

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2010
284
1
Πάτρα
Οταν δεν εχεις τις γνωσεις που απαιτει μια γεννα ουτως ωστε να γινει σωστα και απο τους σωστους γονεις, εμπιστευεσαι την κριση του εκτροφεα σου. Απλο δεν ειναι; Αν δεν τον εμπιστευεσαι δεν παιρνεις σκυλο απο αυτον η πας σε καποιον ο οποιος σου δινει σκυλο χυμα χωρις συμφωνητικα και τον παιρνεις. Εξακολουθω να μην καταλαβαινω που ειναι το παραλογο... Δεν θεωρω οτι μου επιβαλλεται σε κατι ο εκτροφεας και πιστεψε με αν το θεωρουσα, οχι σκυλο, αλλα ουτε κουνουπι δε θα παιρνα μαζι μου απο την αυλη του.
εσύ τελικά έχεις κάνει τέτοιο συμφωνητικό ? αν επιτρέπεται?