Έχω φαει φρίκη !!!!


Status
Κλειδωμένο θέμα

kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αυτό το του ... γιατί το βάζεις με κεφαλαία? εννοώ, πως το χρωματίζεις ακριβώς γιατί δεν σε πιάνω....

ας απαντήσω όπως το παίρνω λοιπόν

το σκύλος του είναι σχετικό πιστεύω
ο εκτροφέας έχει αποψη και δικαιώματα
ας πούμε ένα άλλο παράδειγμα
είναι σωστό να ζευγαρώσει ο σκύλος σου αν ο εκτροφέας σου σου έχει πεί να μην τον ζευγαρώσεις ?
είναι σωστό να πάρεις ένα μαλινουά απο τον Ντονίνι και να του πείς ότι θα κάνεις ΙΠΟ αλλά μετά να μην κάνεις?
είναι σκύλος σου-οκ
αλλά εφόσον πρόκειται περι ζωντανού και ο εκτροφέας του κάνει μιά συμφωνία μαζί σου
,εσύ το βλέπεις ορθότερο να φερθείς σαν να αγόρασες αντικείμενο και να πείς άλλαξα γνώμη ,δεν θέλω σκύλο...το παρατάω στο δρόμο ή άλλαξα γνώμη δεν θα συνεχίσω ΙΠΟ ...το παρατάω στο δρόμο ή το δίνω σε έναν φίλο με μωρά
κλπ

εγώ
ξαναλέω
δεν το κατέχω το θέμα
απλά το κατευθύνω να συζητηθεί
 


Dimitris-b

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2008
187
0

Το σκύλος του το τονίζω για να καταλάβουν μερική ότι αυτός παίρνει της αποφάσεις.
Είναι απλά τα πράγματα αν ο εκτροφέας θέλει να έχει λόγο για το σκυλί που δίνει κραταει συνιδιοκτησία αλλιώς δεν του πέφτει κανένας λόγος.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
με αυτο που γραφει ο Δημητρης,προβληματιζομαι χρονια...

το θεμα της συνιδιοκτησιας...(καποτε ειχε συζητηθει και στο φορουμ.)

χωρις συνιδιοκτησια,ποση επιρροη πρεπει να εχει ή να ασκει πανω στον σκυλο(και στον ιδιοκτητη),ο εκτροφεας?...γιατι εκτος απο τις θετικοτατες επιρροες,υπαρχουν και οι αρνητικες ή αυτες που αποσκοπουν καπου.

επισης εξαρταται τι οριζει η Χ συνιδιοκτησια που εχει συμφωνηθει.

(γενικα μιλαω...μην παρεξηγηθω...προβληματισμους γραφω.)
 
Last edited:


27 Ιανουαρίου 2011
18
6
ΑΡΓΟΣ ΑΡΓΟΛΙΔΟΣ
εαν δεν δουλευουμε τις φυλες μας για spor,
εαν οι φυλες μας δεν κανουν,
εαν κανουν αλλα δεν μας αρεσει,
εαν μας αρεσει κατι αλλο στον κυνολογικο χωρο...ειμαστε ασχετοι,δεν ξερουμε να ζουμε και να χαιρομαστε τον σκυλο μας...και ξερετε εσεις?
Συμφονω απολυτα μαζι σου.Ο καθενας μας κανει αυτο που θελει!!!!!!Μην βριζουμε καπιον επειδη θελει κατι αλλο και ο σκυλος του μπορει να το κανει.Τα καθηκοντα προστασιας ειναι παιχνιδι!!!!!Στην ηλικια του Αρη το παιχνιδι ειναι το τσουβαλι!!!!
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
εγω πιστευω πως αν ο κωστας ελεγε στη κρινα το και το και τα συναφη οτι η κρινα θα τον υποστηριζε και ας μην ειναι συμφωνοι100%
απλα ο τροπος που γιναν ολα την επηρεασε αρνητικα και αντεδρασε!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.822
5.052
patra
grdane.blogspot.com
εγω δεν θα διαφωνησω στο ολο θεμα με κανεναν
ο καθεις απο την μερια του εχει δικιο.....
θα σταθω σε ενα σημειο που μου εκανε εντυπωση...
και για να καταλαβετε καλυτερα επιτρεψτε μου εναν μικρο συλλογισμο ( πιθανα να ειναι λαθος...)
συμφωνησε ορισμενα πραματα προφορικα με την εκτροφεα... τα αναιρει....
πηγαινει σε εκπαιδευτη που απο το βιντεακι και το αποτελεσμα που φαινεται για τον εκπαιδευτη τα συμπερασματα ειναι τα καλυτερα....
εδω που στεκομαι ειναι αν ο κωστας ακουει πλεον τον εκπαιδευτη και βαδιζει συμφωνα με τις οδηγιες του η τον γραφει οπως την εκτροφεα και κανει τα δικα του...
και να καταληξω....
στεκομαι στην μαρτυρια,... οτι το κουταβι το ερεθιζε ασχετος στο σπιτι με πετσετα...
ερωτηση ειναι φανταστικο γεγονος?
ειναι οδηγιες του εκπαιδευτη?
ο κωστας οπως αδιαφορησε για τις οδηγιες της εκτροφεας μηπως αδιαφορει και για τις οδηγιες του εκπαιδευτη?
ποσο επικινδυνο ειναι το συγκεκριμενο?
οντωςτο σκυλι βγηκε απο το κρειτ ωστε να παρει το μπωλ του φαγητου?
θα ηθελα φυσικα την τοποθετηση επ' αυτου και του εκπαιδευτη....
κατα τα αλλα αφηστε τους να αναρωτιονται.....
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πιστεύω πως είναι όμορφο να μοιραζόμαστε συλλογισμούς με καλή πρόθεση και υπο την σκέψη πάντα ότι αγαπάμε το ίδιο ζώο

κι εγώ γενικά μιλάω

:)
 


27 Ιανουαρίου 2011
18
6
ΑΡΓΟΣ ΑΡΓΟΛΙΔΟΣ
Αφου ελπιζω να τελειωσανε οι βρισιες για τον Κωστα Το ζητημα πραγματικα ειναι η εκτροφη!!!
Πραγματι αν παρεις ενα μαλινουα απο τον Donnini η καπιον αλλο συμαινει πως θελεις να κανεις σπορ με το σκυλο.Μπορει ομως ο Donnini
να σου εγγυηθει οτι ενα κουταβι 2 μηνων θα γινει ο σουπερ σκυλος?????Οχι για αυτο πληρωνεις κουταβι αλλιως θα επερνες τον πρωταθλητη
Το ιδιο ειναι οταν περνεις ενα ροτβαιλερ 2 μηνων μπορει να σου εγγυηθη η Κρινα οτι θα γινει πρωταθλητης μορφολογιας????Οχι φυσικα και ουτε θα της δωσεις το κουταβι πισω αν δεν γινει.Ας δεχτουμε οτι ο εκτροφεας εχει την γνωση που σημαινει οτι ο εκτροφεας αναπαραγαγει συμφωνα με το προτυπο της καθε φυλης.Το συμαντικοτερο που πρεπει να τον απασχολει κατα την γνωμη μου ειναι αν τα κουταβια μεγαλωνοντας θα γινουν αξια δειγματα της φυλης.Αν δεν ειναι ετσι δεν χρειαζονται καν οι καθαροαιμες φυλες,τα pedigree και ολα αυταγια τα οποια λεμε τωρα???
Η εκτροφεας μπορει να λεει την αποψη της αλλα ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μην δινει τα χαρτια του σκυλου
Απο περιεργεια το pedigree του σκυλου ειναι μπλε η κοκκινο????
 




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
καπου τα μαζεψα αλλα λογω αλκοολης μου ξεφυγαν τα ποστ που ηθελα να σχολιασω.

κρινα μου: απο την στιγμη που δεν τα δινεις συνιδιοκτησια δεν μπορεις να εχεις απαιτησεις. ο ανθρωπος πηγε σε γνωστο εκπαιδευτη να κανει inprinting. τι ποιο λογικο? τωρα εαν οι γραμμες σου δεν θελουν inprinting και πρεπει να τα μαλακωνεις μεχρι τους 10-12-15 μηνες αυτο ειναι κατι που καλητερα να το εξηγεις.

φιλε με το κρινοσκυλο: οι εκτροφεις εκτος οτι τα φερνουν στην ζωη τα κουταβια ξερουν και τους 2 γονεις *συνηθως* ξερουν και τους παππουδες. οποτε ξερουν τις ιδιοτροπιες που κουβαλουν τα σκυλια. αυτο που δειχνει το βιντεο δεν ειναι λαθος (Αν και εγω θα το εκοβα το κουταβι προς το τελος του βιντεο-καθαρα προσωπικη αποψη χωρις να εχω περασει ουτε ΒΗ για να μην μου τα ζαλησετε μετα).

φιλε του του φιλου με το κρινοσκυλο: το οτι τα ροτβαϊλερ ειναι εργασιακα ζωντανα το ξεραμε το τι ειναι το συγκεκριμενο του φιλου εσυ ξερεις?
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Τελικά αυτός που έχει το μεγαλύτερο δίκιο είναι ο Ντένις στα περί δυσφήμισης κ.λ.π. Αυτό που έγινε σε αυτά τα ποστ είναι ντροπή. Τί είναι αυτά τα πράγματα;

Κρίνα τί πάει να πει δε δίνεις το pedigree για το σκύλο που αγόρασε και πλήρωσε ο νέος του ιδιοκτήτης; Αυτό είναι απαράδεκτο και μόνο που εμφανίστηκε σαν σκέψη. Αν έκανες λάθος επιλογή ιδιοκτήτη βρες άλλη λύση. Ενα λάθος δεν διορθώνει το άλλο (εαν υποτεθεί ότι έγινε λάθος απο πλευρά του νέου ιδιοκτήτη). Εσύ έδωσες ενα σωστό κουτάβι, την ευθύνη της εκπαίδευσης την ανέλαβε άλλος. Η ευθύνη πλέον είναι δική του και φυσικά του ιδιοκτήτη.

Το θέμα έπρεπε να έχει κλειδωθεί προ πολλού...
 


Diablo

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2011
459
0
Συρος Κυκλαδες
πραγματικά διάβασα όλο το θέμα και δεν ξέρω τι να πω ο κάθε ένας έχει το δίκιο του και από τις 2 μεριές.και ο κώστας πλήρωσε ένας κουτάβι και το θέλει να δουλεύει και σωστά πήγε σε εκπαιδευτεί να το δουλέψει,και η κρίνα έδωσε ένα κουτάβι και λέει ότι αλλα είπαν και αλλα έγιναν,αλλα πιστεύω πως η κρίνα δεν είναι παρούσα στην εκπαίδευση του σκύλου η στην καθημερινότητα του,δεν ξέρω ούτε τον κώστα ούτε την κρίνα!!την γνώμη μου είπα..και το μεγαλύτερος λάθος τις κρίνα ήταν που το έκανε δημόσιο θέμα στο forum με σκοπό να προσβάλει τον κώστα τον πατέρα του και των εκπαιδευτεί.
 


giannis91

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2010
51
0
κατα αρχην ειμαι πολυ ταραγμενη
λοιπον στη τελευταια γεννα ενα απο τα κουταβια μου πηγε σε ιδιοκτητη που μου συνεστησε φιλος και κατοχος σκυλων μου ,αυτον και αλλον εναν απο τον οποιο δευτερο δεν εχω παραπονο ,ο ανθρωπος αυτος ηρθε μιλησαμε πριν απο τη γεννηση των κουταβιων ,μιλησαμε και μετα ηρθε σπιτι μια ,δυο ,τρεις φορες ,μου εξηγησε οτι δεν εχει εμπειρια απο rott αλλα τον συνεπερνει αυτη η φυλη ,του εξηγησα τις ιδιαιτεροτητες και με διαβεβαιωσε οτι θελει να μαθει ,οτι θα ακολουθει πιστα τις οδηγιες μου και δεν θα παρεκλινει απο αυτες ,του επισυμανα πολλες φορες τους κινδυνους αγνοιας ,την αναγκη κοινωνικουποιησης κλπ ,του ειπα οτι το μονο που θα κανει στο σκυλο ειναι κοινωνικοποιηση και βασικη υπακοη τιποτα αλλο ,λογω της απειριας του ,αργοτερα και αναλογα με την πορεια και τη σχεση που θα εχει με το σκυλο του βλεπουμε

ολο αυτον τον καιρο εχουμε τηλεφωνικη επικοινωνια ,πηρε το κουταβι 2 μηνων και τωρα ειναι 5,5 μηνων

δυστυχως η οικονομικη μου δυνατοτητα δεν μου επετρεψε να παω Αργος να δω απο κοντα το κουταβι ειχα εντωμεταξυ και τον ιδιοκτητη να μου λεει τηλεφωνικος ολα καλα ο μικρος ξεκινησανε και μαθηματα με εκπαιδευτη βασικης υπακοης

ομως τις τελευταιες μερες μου ηρθαν στα αυτια μου κουβεντες που δεν μου αρεσαν ,ολο αυτον τον καιρο επικοινωνιας μου με τον εν λογω ιδιοκτητη τον ρωταγα ,μηπως κανει τιποτα "δοκιμαστικα" στο κουταβι ,μηπως κανει ερεθισμο να δουν και καλα ? οχι μου ελεγε εισαι τρελη αφου μου ειπες οχι ειναι οχι και εγω του επεσυμανα ξανα τους κινδυνους λογω απειριας του

ξεχασα να πω οτι το κουταβι ηταν ενας στρογγυλος χνουδομπαλος ,ηρεμος και αγαπησιαρης ολο αγκαλιες και χαδια

αυτες τις μερες λοιπον εμαθα οτι το κουταβι βγαζει επιθετικοτητα ακομα και στους οικιους του,το εμαθα απο αλλους που ηταν παροντες σε περιεργη φαση

μπηκα λοιπον στο facebook και εψαξα στον εκπαιδευτη του ,μια παλαιοτερη λοιπον δημοσιευση ειχε το κουταβι με πνιχτη τον ασχετο ιδιοτητη να το κρατα και τον εκπαιδευτη να κανει τον ερεθιστη

πηρα τηλεφωνο αμεσως ρωτησα και παλι εκ νεου τον ιδιοκτητη ο οποιος και αρνηθηκε το γεγονος ,σας βαζω το link http://www.youtube.com/watch?v=mWXUxXFVDeM δειτε το πριν το κατεβασουν ,το κουταβι ειναι 3 μηνων και ο ιδιοκτητης παντελος ασχετος ,πειτε πως ενας ασχετος που του εχουν επισυμανθει οι κινδυνοι χωρις να εχει ουτε τη στοιχειωδη βασικη εκπαιδευση ,εχοντας για πρωτη φορα στα χερια του ροττ κανει ερεθισμο στο κουταβι ,πειτε μου πως αυτος ο ασχετος ιδιοκτητης θα ανταπεξελθει στις αναγκες αυτου του σκυλου ? πως ?

και παλι λεω πως ενας απειρος ιδιοκτητης διαγραφει τα ολα οσα εχει πει με τον εκτροφεα του και στην πορεια ψευδευετε

οταν αυτο το κουταβι μεγαλωσει και δαγκωσει ,απο ποιον θα ζητησουν τα ρεστα ? ο εκτροφεας τι θα απαντησει ?

το αποτελεσμα : ζητησα το σκυλο πισω ,τσακωθηκαμε γιατι συνεχιζε και ελεγε ψεματα ,μετα με πηρε ο πατερας του τηλεφωνο ,δεν τον εχω δει ποτε αυτον στη ζωη μου και μου ειπε να μην ανοιξω πολεμο μαζι τους οτι δεν με απειλει αλλα με προειδοποιει και οτι αν θελω το σκυλο πισω να δωσω 5000 ευρω

δεν θα μιλησω καθολου για τον εκπαιδευτη ουτε θα σχολιασω τη δουλεια του ,ειναι πολυς καλος στο video ,ομως πειτε μου ,απο τη στιγμη που εκτροφεας δεινει ενα κουταβι κατω απο προυποθεσεις και ο ενδιαφερομενος ιδιοκτητης τις δεχετε αλλα εκ του αποτελεσματος τις αναιρει και τελικα ο σκυλος βγαζει επιθετικοτητα γιατι ο εκπαιδευτης του βεβαια δεν ειναι 24 ωρες το 24ωρο μαζι του να τον παρακολουθει και να του διωρθωνει τις βλακειες του ,πεστε μου ποιος ευθυνετε ,οταν μαθενω οτι ο ασχετος ιδιοκτητης βαζει αλλον ασχετο να κραταει πετσετα και να ερεθιζει το κουταβι οταν ειναι σπιτι του ,πες τε μου
Δεδομενου οτι ειμαστε ανωνυμα μελη ενος forum θα κρινω τα γεγονοτα ως γεγονοτα, οπως θα τα εκρινα αν αυριο ερχοταν ο κολλητος μου και μου εξιστορουσε το γεγονος για εναν x εκτροφεα και εναν y πελατη.

Ο εκτροφεας:
Ψυχολογει τον πελατη. (εκ του αποτελεσματος απετυχες, αλλα δεν σπουδασες ψυχολογια).
Συμβουλευει (δεν δινει εντολες) και αν κρινει οτι ο πελατης θα τις αξιοποιησει, πουλαει το κουταβι (αλλιως bb).
Βλεπει το κουταβι ακομα και μετα την αγοραπωλησια (στην περιπτωση αυτη αλλωστε, προκειται για ελαχιστη αποσταση).
Δεν εχει το δικαιωμα καταστολης (οφειλει να επιτυχει την προληψη).

Ο πελατης:
ΔΕΝ ΥΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ.

Krina παραπανω μιλησα για το γεγονος.Τωρα θα μιλησω για εσενα οσο μπορω και μου επιτρεπεται/επιτεπεις.
Φανταζομαι κανεις καποια χρονια αυτη την δουλεια, σιγουρα ξερεις οτι και σε αυτη και σε ολες τις δουλειες υπαρχουν επιτυχιες και αποτυχιeς που στο συνολο τους κρινουν την καριερα ως επιτυχημενη ή αποτυχημενη.
Οι ευθυνες για εμενα πευτουν εκ των πραγματων επανω σου.Η δικη σου θεση Krina εχει μεγαλυτερη ευθινη απο την δικη του.Αυτος αποφασισε να παρει ροτ, εσυ θα αποφασισεις ομως αν θα του δωσεις το δικο σου ροτ.
Τον λες συνεχεια ασχετο...αυτο εινα εις βαρος σου ομως.Εδωσες το ροτ σε εναν ασχετο;Και δεν ησουν εκει να βλεπεις το κουταβι σου στα χερια του ασχετου;
kopritis λυπαμαι εγω εκτροφη δεν κανω με εμπορικες συναλαγες ,και οι ιδιοκτητες των κουταβιων μου δεν ειναι πελατες ,και η σχεση μου μαζι τους αρχιζει με την αποκτηση των μικρων
Το γεγονος που περιγραφεις δεν το αποδεικνυει.
Συγχαρητηρια που συνεχιζεις να προσπαθεις να γλιτωσεις αυτον τον ανθρωπο απο τους μπελαδες.Με την επιμονη και τις γνωσεις σου σιγουρα θα τα καταφερεις.Και τοτε θα δεις την παρολιγον αποτυχια σου μετουσειασμενη σε επαγγελματικη, κυνοφιλικη και ανθρωπιστικη επιτυχια.
 
Last edited:


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
giannis91,μου επιτρεπεις μονο 2 μικρες διορθωσεις.

η εκτροφη δεν ειναι και δεν πρεπει να ειναι,δουλεια.

ειμαστε ολα τα μελη ενα nickname,ομως πολλοι πια γνωριζομαστε μεταξυ μας,ή εστω γνωριζουμε πολλων τα πραγματικα ονοματα,την εργασια τους κλπ.(καποιοι ειμαστε και φιλοι.)
 


giannis91

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2010
51
0
giannis91,.
η εκτροφη δεν ειναι και δεν πρεπει να ειναι,δουλεια.
Μιλαω συγκεκριμενα για την krina.
Γενικα με βρισκεις συμφωνο!

giannis91,μου επιτρεπεις μονο 2 μικρες διορθωσεις.
giannis91,ειμαστε ολα τα μελη ενα nickname,ομως πολλοι πια γνωριζομαστε μεταξυ μας,ή εστω γνωριζουμε πολλων τα πραγματικα ονοματα,την εργασια τους κλπ.(καποιοι ειμαστε και φιλοι.)
μπορεις να με λες Γιαννη :p
 
Last edited:


Lord & Maya

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
470
0
Κρίνα σόρρυ αλλά εκτρέφεις σκύλο εργασίας. Μήπως να το ξανασκεφτείς την εκτροφή; Αν δίνεις σκύλο ΕΡΓΑΣΙΑΣ σε ΑΣΧΕΤΟ και του λες να μην τον δουλέψει; Και τον διασύρεις; Ξέρεις ποιος είναι ο εκπαιδευτής;;;;; Συγγνώμη Κρίνα δεν σε ξέρω και σαφώς δεν θέλω να σε προσβάλλω. Όσο για τον εκβιασμό με τα χαρτιά να σου πω΄οτι και να ήθελα να πάρω Ροτ απο εσένα δεν θα επαιρνα. Αλλά και να θες να βάλεις δικηγόρο επειδή υπάρχει ήδη δεδικασμένο για σκύλο και τα χαρτιά του, πιστεύω οτι δεν έχεις ελπίδα.

Κώστα καλά κάνεις και είσια άσχετος και ξεκινάς ΕΡΓΑΣΙΑ και όχι εκπαίδευση στον πρώτο τυχάρπαστο με ραντεβού σπίτι σου. Άν έχεις σπαστεί δώσε πίσω το Ροτ και έλα να πάρεις Ντόμπερμαν και ξεκινάς να το δουλεύεις με το που φτάσεις σπίτι σου. Καθυστερημένα 2 μηνων!!!!!!

Καλά κάνεις που δουλεύεις. Και Κρίνα δάγκωμα και υπακοή πάνε μαζί
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
Κυριοι οπως ειπα ,ο καθε εκτροφεας εχει προυποθεσεις ,στραβες ,ορθες,κουτσες και αναποδες ,ειναι τα κουταβια του εκτροφεα και αυτος βαζει τις προυποθεσεις που θετει στους ενδιαφερομενους ιδιοκτητες ,και ειτε αυτοι τις δεχονται ειτε οχι ,υπαρχουν πολλοι εκτροφεις Δοξα Το Θεο ειδικα στη φυλη μου ,αν καποιος διαφωνει με τους ορους μου εχει επιλογες να παει σε αλλον εκτροφεα να παρει κουταβι

οπως ηδη εχω πει κανενας δεν γεννηθηκε μαθημενος ,και οπως λεω ολοι συνεχιζουμε να μαθενουμε καθημερινα ,η υπευθυνοτητα του ασχετου εντοπιζετε στην τηρηση συμφωνιων εστω και προφορικου λογου ,στην αναζητηση για μαθηση και στη τηρηση κανονων ασφαλειας

δεν προσεβαλα τη δουλεια κανενος ,και δεν με ενδιαφερει κανενας αλλος εκτος του ιδιοκτητη του κουταβιου μου ,αυτο θα το γνωριζατε αν ειχατε διαβασει ολο το θεμα απο την αρχη του

οταν ο κωστας ηρθε για κουταβι ,ηρθε μαζι με αλλον εναν ενδιαφερομενο απο τον οποιο και δεν εχω παραπονο κανενα ,οι δυο λοιπον ενδιαφερομενοι ασχετοι με τα ροττακια ,δεν ειναι κακο και εγω καποτε πηρα το πρωτο μου ροττ δεν γεννηθηκα με ενα ροττ αγκαλια ,στο οποιο εκανα πολλα λαθη ,δεν ηξερα,ειχα εμπειρια απο αλλες φυλες αλλα ουδεμια σχεση αυτες με τα ροττ,ειχαν περασει απο τη ζωη μου μποξερ και γερμανικοι ποιμενικοι ,αυτο ειχε σαν αποτελεσμα τα λαθη που μετα βεβαια ειναι πολυ δυσκολο να διορθωθουν ,διορθωνονται αλλα δυσκολα,γνωριζω λοιπον καλα τη φαση "μαθησης " και "αναγνωρισης" της φυλης και των ιδιαιτεροτητων της απο νεο ασχετο απειρο ιδιοκτητη και τα λαθη που μπορουν να γινουν και που μπορουν να οδηγησουν ή πως μπορουν αυτα να διορθωθουν

αν ο κωστας ηθελε να ασχοληθει με εργασια πολυ καλα κανει και δικο του θεμα ,επρεπε ομως εμενα να μου το πει και οχι να συμφωνησει οταν εγω του επεσυμανα οτι το μονο που θελω να κανει ο κουταβος ειναι κοινωνικοποιηση και βασικη και τιποτα αλλο ,και μεγαλωνοντας αν και εφοσον η σχεση τους εξελισετε ομαλα και ο κωστας εχει πλεον κερδισει το σκυλο και εχει τον απολυτο ελεγχο ,τοτε σιγα σιγα μπορει αν θελει να εμβαθυνει περισσοτερο

ενας εργασιακος σκυλος Κυριοι θελει εργασιακο ιδιοκτητη ,που αναλαμβανει την ευθυνη καθηκοντων και τη διακπαιρεωση αυτων
εδω ο κωστας δεν μπορει να "καθαρισει" τη θεση του μονος του μαζι μου και βαζει το πατερα του ,τον εκπαιδευτη του ,και τον φιλο του απο το club εργασιας ,που δεν τους ξερω καν ,να τον βγαλουν απο τη δυσκολη ,και θα σταθει και θα ανταπεξελθει στις απαιτησεις ενος rottweiler ? εγω εδω δεν φωναξα κανενας να με υπερασπιστει ,γιατι εχω τη δυναμη να καθαριζω μονη μου ,αν δεν μπορει λοιπον ο κωστας να αντιμετωπισει εμενα μονος του ,τι θα κανει οταν ο μικρος κανει τα τσεκαρισματα του επιβεβαιωσης αρχηγου ? θα φωναξει το πατερα του ? τον εκπαιδευτη του? τον φιλο του ? και μην μου πειτε οτι δεν εχει σχεση το ενα με το αλλο γιατι απαταστε οικτρα !!!!!!!! ,η εργασια Κυριοι θελει ψυχη και γνωση ,αν ενας ιδιοκτητης δεν εχει το drive καλυτερα να εχει το σκυλο στον οδηγο να πανε βολτα στη πλατεια ,να πανε για κολυμπι ,και μετα σπιτι και τηλεοραση

για οτι εγω "χρεωσα" το κωστα εδω σε αυτο το θεμα ,απο τον ιδιο δεν πειρα απαντηση,ελεγε μονο οτι δεν θελει να ερθει σε ρηξη μαζι μου ,ουτε καν αναφερθηκε σε αυτα που ειχε συμφωνησει εστω και προφορικα μαζι μου ,πηρα τηλεφωνα απο το πατερα του και απο τον εκπαιδευτη του ,που με προειδοποιησαν ,πως λοιπον ενα παιδι γιατι ετσι μπορω να τον χαρακτηρισω θα τα βγαλει περα με ενα ροττ που κανει δγκωματα ?
και μην μου πειτε φταιω γιατι εδωσα κουταβι σε εναν ασχετο με ροττ γιατι θα σας απαντησω η υποκριτικη των ανθρωπων ειναι μεγαλο ταλεντο οταν θελουν να αποκτησουν κατι ,ολοι θελουν να μαθουν ,ολοι ειναι γεματοι αυτια ,και μετα τιποτα,αν ο κωστας δεν ηξερε σε τι συμφωνουσε μαζι μου ,τοτε κακως ο πατερας του και ο εκπαιδευτης του τον αφησαν να παει μονος του για κουταβι και να ερθει σε συμφωνια με τον εκτροφεα ,το δικο μου λαθος ειναι στο οτι αρκεστηκα στο λογο του κωστα,κακως !!!!! επειδη λοιπον εγω αναγνωριζω τα λαθη μου απο τωρα και στο εξης οποιος ερχετε για κουταβι θα υπογραφει ιδιωτικο συμφωνητικο σε συμβολαιογραφο

αν τωρα το προβλημα σας ειναι η μεταβιβαση ιδιοκτησιας ,τι να πω ,ειστε κοντοφθαλμοι,ασχολειθητε καλυτερα με το πνιχτη που φοραει ο κουταβος στη φωτογραφια ,εμενα τα κουταβια μου ιδιας ηλικιας ακομα με το κλασικο λουρακι ειναι και στη βασικη πετανε τα καμαρια μου ,οσο για χαρακτηρα ,στη κοπη της πιτας ελευθερη ηταν η κρινα μου ,απο συμπεριφορα αψογη !!!!!! η αναμπελ του αλλου ιδιοκτητη που ειχε ερθει μαζι ο κωστας ,που αυτη ηταν και η ζωηρη της κουταβοομαδας ,μια μικρη κυρια !!! με το απλο λουρακι και αυτη εχτες συγκεκριμενα !!!!!!!θα του τα πει του κωστα σημερα ο φιλος του ,που μαζι ειχαν ερθει για κουταβι και μαζι οι τρεις μας ειχαμε συμφωνησει οτι ειχαμε συμφωνησει

εργασιακος ιδιοκτητης να βαζει αλλους να καθαριζουν για παρτη του !!!!!!! αλλα εργασιακος !!!!!!!!με σθενος και ψυχη !!!!!!!!
 
Last edited:


LEWIS ROTT

Member
28 Ιανουαρίου 2011
20
0
ΑΣ ΠΑΕΙ ΝΑ ΔΕΙ Η ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΝΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΖΕΙ ΠΩΣ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ Η ΟΧΙ....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΟΥΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΛΕΓΕΣΤΕ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ 1-2 ΘΥΛΗΚΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΕΚΤΡΟΦΕΙΟ.....ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΧΑΛΑΣΑΤΕ ΤΟΝ ΟΦΙΡΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΤΗΝ ΕΚΤΡΟΦΗ ΒΙΟΠΟΡΙΣΤΙΚΟ ΜΕΣΟΝ.....ΑΣ ΜΑΣ ΔΕΙΞΕΙ Η ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ ΠΟΤΕ ΕΙΧΕ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΣΚΥΛΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ....ΤΙ ΞΕΡΕΤΕ ΑΠΟ ΕΡΓΑΣΙΑ Κ. ΚΡΗΝΑ??? ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ...ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΛΑΒΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ ΕΛΑΤΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΚΑΤΩ ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΞΟΔΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΑΣ....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΑΛΛΕΣ ΒΛΑΚΙΕΣ.....ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΑΝ ΤΑ ΖΩΑ ΜΑΣ ΜΑΣ ΑΓΑΠΑΝΕ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ............ΤΑ ROTTWEILER ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΟΙ ΕΡΓΑΣΙΑΣ........ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΥΛΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ.......ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ....ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΧΟΥΝ IPO...ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ???ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.......ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΩΣ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΑΡΗ....ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ........ΑΣΧΕΤΟΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΑΘΕΙ....ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ (ΟΙ ΣΧΕΤΙΚΟΙ) ΤΑ ΜΑΘΑΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑ ΣΑΣ???
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Κρίνα δυστυχώς οι προφορικές συμφωνίες είναι αυτό ακριβώς : προφορικές συμφωνίες που προυποθέτουν οτι και τα δύο μέρη θα τις τηρήσουν και υποτίθεται στην περίπτωσή μας είναι για το γενικότερο καλό του σκύλου. Αν οι προφορικές συμφωνίες δεν έχουν τηρηθεί απο την άλλη μεριά δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι. Εύχομαι ο σκυλάκος να τα πάει καλά και να αποκτηθεί ενα κανάλι επικοινωνίας με τον ιδιοκτήτη (και οχι τον μπαμπά ή κάποιον άλλον) πάνω απο όλα για τον σκύλο. Το ερώτημα πάντως γιατί το κουτάβι φοράει πνίχτη δεν απαντήθηκε απο τον ιδιοκτήτη, ούτε για το άσχετο πρόσωπο με την πετσέτα στο σπίτι !!!
 


LEWIS ROTT

Member
28 Ιανουαρίου 2011
20
0
ΣΤΑΜΑΤΙΑ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ???
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.321
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc