Έχω φαει φρίκη !!!!


Status
Κλειδωμένο θέμα

gsdog

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2009
136
1
krina δε με καταλαβες, σου ειπα ξεκαθαρα οτι στη συγκεκριμενη περιπτωση και αφου ετσι ειχατε συμφωνησει (εστω και προφορικα), εχεις απολυτο δικιο (το οποιο δε θα μπορεσεις να βρεις ομως). Και αφου μαθαινεις τετοια πραγματα περι επιθετικοτητας κτλ για το κουταβι σου, δικαιολογημενα εχεις φρικαρει.

Απλα διαφωνησα γιατι η κουβεντα γενικευτηκε σε καποια σημεια κατι που αφορα ουσιαστικα και εμενα, αφου και εγω ειμαι νεος στο χωρο και δουλευω με τον σκυλο μου απο κουταβι και δε σκοπευω να φτιαξω κανα φονικο οπλο..
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
εγω λεω κρινα αν δε μπορεις πουυ μαλλον δεν μπορεις να κανεις κατι μηπως να κοιταξεις αν με καποιο τροπο μπορεις να βοηθησεις το σκυλι?ειτε μιλωντας με τον ιδιοκτητη η εκπαιδευτη ξερω γω.γιατι ετσι οπως παει δε το βλεπω καλα το σκυλι
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Είναι ο ...Βαγγέλης, για τον οποίο μίλησα και σχολίασα εγώ, δεδομένου ότι
α) Μπήκα, τυχαία, στο utube και είδα το σχετικό βίντεο
β) Είχε το όνομά του "πρώτο τραπέζι πίστα" στο βίντεο

Και το όνομα του ιδιοκτήτη. Αρα ο σκυλος ειναι για τον ίδιο ή για αυτον που γραφεται ως ιδιοκτήτης; Για να καταλαβω με ποιο σκεπτικο αξιωνεται να μιλας με τον ιδιο και τον δικηγόρο του για τον ξένο σκύλο. Αν θιχτηκε με κάτι, δεν πρεπει να μπλέξει το σκυλο.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Απτην αλλη και επειδη η κουβεντα σε καποια σημεια γενικευεται μου δημιουργουνται αποριες..
1) Δεν καταλαβαινω γιατι κατακρινεται, καποιος να δουλευει με το κουταβι του, επειδη ειναι τοσο νεος στο χωρο.
2) Δηλαδη καποιος για να δουλεψει πρεπει πρωτα να εχουν περασει καποιοι σκυλοι απτα χερια του? ...
Φίλε gsdog,

Αν δεν αναφέρεσαι στη δική μου δημοσίευση, σου ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά και, απλά, προσπερνάς ότι άλλο θα γράψω...

1) Επαναλαμβάνω ότι, ενδεχομένως λιγάκι "παραστατικά" (μόνο για να γίνω πολύ καλά αντιληπτός) είπα πως το να έχεις ...πατέρα (και όχι μόνο, απ' ότι διαφαίνεται), που καθαρίζει για πάρτη σου, θα έπρεπε να είναι σαφώς απαγορευτικός παράγοντας για να αρχίσεις να "δουλεύεις" με το κουτάβι "σου".
Για να στο κάνω πιο ξεκάθαρο: Ο γιός μου έχει ...πατέρα (όπως περιγράφτηκε). Γι' αυτό το λόγο, το αυτοκινητάκι που οδηγεί (και που έχει αγοράσει ο πατέρας του) οφείλει να έχει - πανάκριβη - μικτή ασφάλεια!!! Γίνομαι κατανοητός?;)

2) Αν θέλει να "δουλέψει" (φαντάζομαι, ρωτάς για "δυνατές" φυλές), αλλά ακόμα και αν δεν θέλει να "δουλέψει" (πάλι, σε σχέση με "δυνατές" φυλές), σαφώς και ναι...:)
 


gsdog

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2009
136
1
αλλα καλα εσυ γιατι δεν του τα σουρες ενα χερακι??
οτι ανθρωπε μου .. εισαι τοσο μ2λ@κ@ς...??? τι ειναι αυτα που κανεις?
Μην κατηγορειτε και κραζετε τον εκπαιδευτη, αυτος πολυ πιθανον κανει πολυ καλα τη δουλεια του.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
εχω την εντυπωση οτι ακομα δεν εχουν διαβασει το θεμα που ανοιξα εδω στο forum και ουτε εχουν διαβασει και την απαντηση που εγραψα εδωhttp://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?13494-Nέος-σε-όλα/page2
τα τηλεφωνηματα απο τον πατερα και τον εκπαιδευτη νομιζω οτι εγιναν μονο απο την τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με τον ιδιοκτητη
 


gsdog

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2009
136
1
Φίλε gsdog,

Αν δεν αναφέρεσαι στη δική μου δημοσίευση, σου ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά και, απλά, προσπερνάς ότι άλλο θα γράψω...

1) Επαναλαμβάνω ότι, ενδεχομένως λιγάκι "παραστατικά" (μόνο για να γίνω πολύ καλά αντιληπτός) είπα πως το να έχεις ...πατέρα (και όχι μόνο, απ' ότι διαφαίνεται), που καθαρίζει για πάρτη σου, θα έπρεπε να είναι σαφώς απαγορευτικός παράγοντας για να αρχίσεις να "δουλεύεις" με το κουτάβι "σου".
Για να στο κάνω πιο ξεκάθαρο: Ο γιός μου έχει ...πατέρα (όπως περιγράφτηκε). Γι' αυτό το λόγο, το αυτοκινητάκι που οδηγεί (και που έχει αγοράσει ο πατέρας του) οφείλει να έχει - πανάκριβη - μικτή ασφάλεια!!! Γίνομαι κατανοητός?;)

2) Αν θέλει να "δουλέψει" (φαντάζομαι, ρωτάς για "δυνατές" φυλές), αλλά ακόμα και αν δεν θέλει να "δουλέψει" (πάλι, σε σχέση με "δυνατές" φυλές), σαφώς και ναι...:)
Οχι, κανενας λογος για συγνωμες johnk. Αναφερομουν πιθανον και στο δικο σου ποστ. Δε θυμαμαι ποιοι ακριβως εγραψαν τι, εξαλλου δεν ηθελα καποια αντιπαραθεση με συγκεκριμενα ατομα, απλα διαλογο για κατι που μου ακουγεται λαθος (κακως βεβαια το κανω εδω, γιατι χαλαω το θεμα της krina).
Anyway, συνεχιζω και διαφωνω με το 2 (αν και η εμπειρια μου αφορα μονο γ. ποιμ.). Γιατι να μη δουλεψει καποιος νεος, οπως εγω, με το κουταβι του?

Η Κρινα δεν κατηγόρησε τον εκπαιδευτή, κάθε άλλο. Το πρόβλημα είναι ότι ο ιδιοκτήτης δεν άκουσε τις συμβουλές της και πάει να κάνει ζημιά στο σκύλο, δηλαδή να βγάλει άλλη συμπεριφορά απο την επιθυμητή.
Δεν το ειπα για την krina, σε συγκεκριμενο ποστ αναφερθηκα, απλα για να μη δημιουργηθουν λαθος εντυπωσεις.
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Το θέμα είναι και πάλι ανοικτό προς συζήτηση με επιχειρήματα για όποιον το επιθυμεί.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Αρχικό μήνυμα απο Dr.Zhivago
Για όσους δεν γνωρίζουν... δεν βάζουμε ποτέ πνίχτη σε σκύλο που δεν έχει αλλάξει ακόμη δόντια.
Οι αδένες του λαιμού είναι αρκτετά πρισμένοι (για να καταπολεμίσουν τυχόν μολύνσεις στο στόμα) και ο λαιμός του κουταβιού είναι ακόμη πολύ μαλακός (καθώς και οι χόνδροι που τον στιρήζουν) λόγο ηλικίας.

Ο πνίχτης μπορεί να αποβεί ακόμη και ΜΟΙΡΑΙΟΣ σε κουτάβια κάτω των 4ων μηνών.



Γιατί όχι κάτω των 6 μηνών;
Μα αυτό λέω.. δεν θα έβαζα πνίχτη σε σκύλο κάτω των 6 μηνών, γιατί δεν έχουν αλλάξει όλα τα δόντια.
(ΚΑΙ γιατί διαφωνώ με το να "πιέζονται" τα κουτάβια έτσι κι αλλιώς. Μιά φορά είσαι κουτάβι.)

Απλά επισημάνω πως σε μικρότερες ηλικίες μπορεί και να πεθάνει το κουτάβι (να σπάσει η τραχεία πολύ πιο εύκολα λόγο εξαιρετικά μαλλακών ιστών/χόνδρων).

Πχ. Ένας πολύ διάσημος εκπαιδευτής είχε σκοτώσει ένα κουτάβι Μπήγκλ έτσι (4ων μηνών) πριν χρόνια. Το κουτάβι πέθανε στον ύπνο του, λίγες ώρες μετά το "μάθημα". Τι δουλειά είχε να εκπαιδεύει τόσο μικρό κουτάβι (με το οποιοδήποτε τρόπο) ήθελα να 'ξερα. Μάλλον φοβόταν μην χάσει τον πελάτη.

Είναι θέμα "ωριμότητας" βιολογικής.
Οι στατιστικές λένε πως 4-6 μηνών δυναμώνει αρκετά ο λαιμός των περισσότερων σκύλων, ώστε να μην είναι υπερ-ευαίσθητοι στον πνίχτη (με σωστή χρήση πάντα). Κάτω από 6 μηνών βέβαια παραμένει ένα ρίσκο (το ρίσκο δικό σας). Μεγάλη σημασία παίζει, όχι τόσο η φυλή (όπως νομίζουν οι περισσότεροι) αλλά το πόσο έμπειρος είναι ο χειρηστής του κουταβιού... δηλ. ο χειρηστής του πνίχτη.
 
Last edited:


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Το θέμα είναι και πάλι ανοικτό προς συζήτηση με επιχειρήματα για όποιον το επιθυμεί.
θα πω εγω κυριε!

νομιζω οτι κρινα αδικεις τα σκυλια σου! το οτι το σκυλι γυριζει στους οικειους δεν εχει να κανει με το βιντεακι που ειδαμε-εκτος και υπαρχει καποια ιδιαιτεροτητα στις γραμμες σου. δειχνεις αποσπασματικα ενα βιντεο φορτωτοντας του την κατασταση του σκυλου. το προβλημα δεν ειναι το βιντεακι-γιατι εαν αυτο το βιντεο ειναι πριν ή μετα απο υπακοη δεν νομιζω να βλεπαμε κατι επιληψιμο.φυσικα δεν ξερουμε και την συχνοτητα. βασικα ομως δεν ξερεις πως ζει, τι σχεση εχει με τον ιδιοκτητη του, τη σχεση εχει με αυτους που γρυλισε αυτα ειναι αιτιες για αυτο που περιγραφεις και οχι εαν το επαιζαν με τσουβαλακι και καθοταν ο αλλος απο πανω με την φορμα και το στικ και το παιζει εκπαιδευταρας.

παντως ειναι και ο εκπαιδευτης ξυπνιος: 4 μηνων αρσενικο ροτ με ασχετο ιδιοκτητη και του ανεβαζει την αυτοπεποιθηση!πραγματικα δεν τα καταλαβαινω αυτα-ειδικα απο ανθρωπους που ζουν τετοια σκυλια.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
το βιντεακι το εβαλα μονο και μονο επειδη αρνητε ο ιδιοκτητης οτι κανει δαγκωματα στο σκυλο ,δεν το εβαλα για κανεναν αλλο λογο ,για του αποδειξω οτι ψευδετε,το βιντεο ειναι πολυ καλο καθως επισης και ο χειρισμος του εκπαιδευτη-ερεθιστη ,αυτο ομως θα ηταν ακομα καλυτερο αν ο ιδιοκτητης χειριστης δεν ηταν πανασχετος και γνωριζε τις απαιτησεις αυτου

το θεμα μου ειναι οτι ψευδετε ο ιδιοκτητης ,οτι εγω του ειχα θεσει προυποθεσεις πριν αποκτησει το κουταβι ,τις οποιες αυτος ειχε δεχτει με χαρα και ειχε συμφωνησει απολυτα ,ομως τις αναιρεσε χωρις να με ενημερωσει και να το συζητησουμε και τις καλυπτει με ψεματα ,οτι το κουταβι βγαζει επιθετικοτητα οπως μου εχουν πει ,ενα κουταβι που στις φωτο του προφιλ του ιδιοκτητη φοραει πνιχτη απο το 3ο μηνα,ενω ηταν ενα κουταβι αγαπησιαρο χαδιαρικο ηρεμο και τρυφερο ,και οτι ο ιδιοκτητης (που κακως δεν ειχα παει 3 μηνες τωρα αφου ο ιδιος με διαβεβαιωνε τηλεφωνικος ,με ψεματα οπως αποδειχτηκε οτι ολα ειχαν καλως))αυτος εβαλε το πατερα και τον εκπαιδευτη να με παρουν τηλεφωνο και οχι να με "απειλησουν" αλλα να με "προειδοποιησουν"

καλως 'η κακως ο καθε εκτροφεας εχει ορους για τα κουταβια του ,αυτοι οι οροι οτι και να ειναι κουτσοι στραβοι και αναποδοι ειτε τους δεχομαστε και παιρνουμε το κουταβι ειτε τους αποριπτουμαι και παμε σε αλλον εκτροφεα ,δεν χαθηκε δα και ο κοσμος ,πολλοι κανουν εκτροφη ,υπαρχουν επιλογες πολλες
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Και καταλήγουμε στο κλασσικό συμπέρασμα...κάποιες φυλές τραβάνε τους "μακάκες" που θέλουν να δείξουν τον ανδρισμό τους με τον άγριο σκύλαρο!Είναι σαν τις μάρκες των αυτοκινήτων ενα πράγμα..κρίμα για το σκυλάκι γιατί πολύ φοβάμαι πως αυτό θα την πληρώσει στο τέλος!
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Και καταλήγουμε στο κλασσικό συμπέρασμα...κάποιες φυλές τραβάνε τους "μακάκες" που θέλουν να δείξουν τον ανδρισμό τους με τον άγριο σκύλαρο!
Και μετά βάζουν το μπαμπά τους να καθαρίσει!:D
Σόρρυ αλλά δεν κρατήθηκα!
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
το βιντεακι το εβαλα μονο και μονο επειδη αρνητε ο ιδιοκτητης οτι κανει δαγκωματα στο σκυλο ,δεν το εβαλα για κανεναν αλλο λογο ,για του αποδειξω οτι ψευδετε,το βιντεο ειναι πολυ καλο καθως επισης και ο χειρισμος του εκπαιδευτη-ερεθιστη ,αυτο ομως θα ηταν ακομα καλυτερο αν ο ιδιοκτητης χειριστης δεν ηταν πανασχετος και γνωριζε τις απαιτησεις αυτου

το θεμα μου ειναι οτι ψευδετε ο ιδιοκτητης ,οτι εγω του ειχα θεσει προυποθεσεις πριν αποκτησει το κουταβι ,τις οποιες αυτος ειχε δεχτει με χαρα και ειχε συμφωνησει απολυτα ,ομως τις αναιρεσε χωρις να με ενημερωσει και να το συζητησουμε και τις καλυπτει με ψεματα ,οτι το κουταβι βγαζει επιθετικοτητα οπως μου εχουν πει ,ενα κουταβι που στις φωτο του προφιλ του ιδιοκτητη φοραει πνιχτη απο το 3ο μηνα,ενω ηταν ενα κουταβι αγαπησιαρο χαδιαρικο ηρεμο και τρυφερο ,και οτι ο ιδιοκτητης (που κακως δεν ειχα παει 3 μηνες τωρα αφου ο ιδιος με διαβεβαιωνε τηλεφωνικος ,με ψεματα οπως αποδειχτηκε οτι ολα ειχαν καλως))αυτος εβαλε το πατερα και τον εκπαιδευτη να με παρουν τηλεφωνο και οχι να με "απειλησουν" αλλα να με "προειδοποιησουν"

καλως 'η κακως ο καθε εκτροφεας εχει ορους για τα κουταβια του ,αυτοι οι οροι οτι και να ειναι κουτσοι στραβοι και αναποδοι ειτε τους δεχομαστε και παιρνουμε το κουταβι ειτε τους αποριπτουμαι και παμε σε αλλον εκτροφεα ,δεν χαθηκε δα και ο κοσμος ,πολλοι κανουν εκτροφη ,υπαρχουν επιλογες πολλες
κρινα μου it goes with the trade! δεν σου εχει ξανατυχει? θα ησουν υπερβολικα τυχερη.
 


Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
Εκπαιδευτής δεν είμαι.
Ούτε εκτροφέας.
Βέβαια η rottweilerιτσα μου είναι το 3ο ρότι.

Να ρωτήσω όλους εσάς που θεωρείτε ΟΚ το να ξεκινά άθλημα ή προεργασία σε ηλικία 3-4 μηνών μετά πως το "μαζεύεις" το σκυλί και δη ένα ρότι ?
Εμ δε μαζεύεται χωρίς αίμα ή ρεύμα !!
Δλδ βλέπουμε boostάρισμα σε 3-4 μηνών σκύλο χωρίς ΒΥ και μετά αυτοματως θα εκτελεί σήκω-κάτσε-μείνε ?

Δλδ "ανεβάζουμε" έναν αφελή αλλά με προοπτική ΙΣΧΥΡΟΤΑΤΗΣ προσωπικότητας σκύλο και γνωρίζουμε πως ο ιδιοκτήτης είναι "πρωτάρης" αλλά ΟΚ θα γίνει κολλητός μας να του τον εκπαιδεύσουμε να "ακούει ?".
Και μιλάμε για σκύλο που θα τον δοκιμάζει τον ιδιοκτήτη σε "αντοχές" έως να πεθάνει.

Φίλος πυροσβέστης στο 199 μου έχει πει ιστορία πως ιδιοκτήτης σκύλου τηλεφώνησε για βοήθεια στην Π.Υ.
Το 4 ετών ρότι του δεν τον άφηνε να βγει από το σπίτι. Εκπαιδευμένο μετά έμαθε.

Εγώ εύχομαι καλή τύχη στον ιδιοκτήτη και μακάρι να μην τον στριμώξει σε καμία γωνία καμιά μέρα και τον τεστάρει.

Κρίνα είναι άδικο να διακόπτεις μια σχέση ανθρώπου-σκύλου επειδή δεν τήρησε αυτά που είπατε. Στην τελική εσύ τον πούλησες ανευ συμφωνητικού (φαντάζομαι) !
Ας μην τον έδινες σε 25άρη "πρωτάρη" χωρίς τα απαραίτητα νομιμοποιητικά της απαίτησής σου, έγγραφα.
Να τον ζητάς τώρα πίσω και αφού νομικά μάλλον είσαι διάτρητη, μην το επιχειρήσεις.
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
παιδια να ρωτησω κατι
1)πως ξερουμε οτι δεν κανει ΚΑΙ βασικη υπακοη?
2)πως ξερουμε οτι ο εκπαιδευτης δεν θα κανει καλη δουλεια και δεν θα καθοδηγει οπως πρεπει τον απειρο ιδιοκτητη ?
3)πως ξερουμε οτι ο απειρος ιδιοκτητης δεν εχει σκοπο να ασχολειται μερα -νυχτα με τον σκκυλο του?

Με λιγα λογια θελω να πω οτι θα συμφωνουσα με την Κρινα και τους υπολοιπους αν εβλεπα η μαθαινα οτι ο ιδιοκτητης κανει αυτα που κανει ΜΟΝΟΣ του,χωρις βοηθεια εκπαιδευτη.Εχει μαλλιασει η γλωσσα μας να λεμε παρτε σκυλο απο εκτροφεα και απευθυνθειται σε εκπαιδευτη, ε αυτος τα εκανε και τα 2 .
Γιατι να λεμε οτι ειναι ετσι η αλλιιως και δεν σκεφτομαστε οτι μπορει ο ανθρωπος να πηρε σκυλο εργασιας και να κανει αυτο ακριβως.Εκτος βεβαια αν θεωρουμε η ξερουμε οτι ο εκπαιδευτης ειναι ακαταλληλος οποτε αλλαζει το θεμα και η ενσταση μας τοτε θα ειναι στον εκπαιδευτη(αν και μου φαινεται καλος στο βιντεακι).Επισης ειναι φυσικο ο εκτροφεας να θελει το καλυτερο για τα κουταβια του αλλα ειναι επισης φυσικο οποιος εχει αγορασει τον σκυλο να μην γουσταρει ελεγχους απο κανεναν,ουτε απο τον ιδιο τον εκτροφεα αν δεν ειχε υπογραψει κατι τετοιο,ακομη και αν προφορικα ειχε πει οτι δεν θα ασχοληθει με εργασια(μπορει να αλλαξε γνωμη).
Για να προλαβω μερικους ,δεν ξερω ουτε τον ιδιοκτητη ουτε τον εκπαιδευτη απλα δεν καταλαβαινω γιατι ο τοσος μεγαλος χαμος...
 










Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981