Όταν η ηθική εκτροφή πάει μπουζούκια...


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
O KOE επιτρέπει το ζευγάρωμα από 12 μηνών - έλεος!!!!
Όντως τώρα το είδα στο Κεφάλαιο 2.
Πώς γίνεται αυτό δεν μπορώ να το καλάβω, αφού δεν μπορείς να έχεις περάσει εργασία ακόμη τότε. Γίνεται για εμπορικούς λόγους να υποθέσω;
 
  • Like
Reactions: Eroe


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
@ioanna a εγώ παρουσίασα τα γεγονότα και έκανα μια ερώτηση. Αν ήθελα απλά να βρίσω επίσης θα το εκανα, πολλά μπορεί να μου επιρριψει κάποιος αλλά δειλό δεν με λέει κανένας.

2 γέννες σε ηλικία μόλις 2 και κάτι ετών. Αυτό μένει. Αυτό ισχύει. Τα άλλα είναι δικαιολογίες.

Και για να μην αρχίσει κανένας τα να μου σου του, ο επιβήτορας είναι του εκτροφέα μου. Αυτός που έχει κατηγορηθεί εμμέσως πλην σαφώς ως επαγγελματίας κουταβοπαραγωγος και φυσικά η @ProudtobeGreek έχει δηλώσει δημόσια ότι το πρώτο της σκυλί που πήρε από τον ίδιο (mucca) ήταν λάθος της γιατί ο συγκεκριμένος δεν έκανε τίποτα από εξετάσεις και δεν ήταν στην τελική καλή επιλογή (για πληροφορίες ας ανατρέξει κάποιος στο θέμα σχετικά με το κόστος απόκτησης εκτροφικου κάπως έτσι)
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ο ΚΟΕ ποσος χρονος λεει οτι πρεπει να χωριζει τη μια γεννα απ την αλλη;

@d3ac0n οταν αναφερεσαι σε καποιο μελος, το σωστο ειναι να κανεις ενα tag για να ενημερωθει.

Ειχα ρωτησει εγω την @ProudtobeGreek πως και αποφασισε να ζευγαρωσει τη Ροζυ τοσο νωρις και αν θυμαμαι μου απαντησε οτι ειχε κανει ψευδοκυησεις και οτι σε συμφωνια με εκτροφεα και κτηνιατρο αποφασισαν να ζευγαρωσει στους 15 μηνες.
 
  • Like
Reactions: mareco and ioanna a


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
@ioanna a επειδή δεν έχω δει την απάντησή της θα μπορούσες να μου πεις τους λόγους? απλά έτσι ενημερωτηκά
Κυκλοφορεί και προάγεται σε κάποιους κύκλους του εξωτερκού ως τεχνική να ζευγαρώσεις την σκύλα όσο γίνεται νωρίτερα , να κάνεις απανωτες 3 γέννες και μετά να την στειρώσεις απευθείας.
Αυτό να το τονίσουμε γιατί δεν είναι οτι τα σκαρφίστηκε μόνη της. Υπάχουν δυο τρείς αμερικανοί κτηνίατροι που έχουν δημοσιεύσει την άποψή τους υπέρ , και τα επιχειρήματα που επικαλλούνται είναι συνήθως τα ακόλουθα:

1)Κάθε οίστρικός κύκλος που περνάει με την σκύλα αγονιμοποίητη , παχαίνουν τα τοιχώματα της μήτρας και γίνεται λιγότερο γόνιμη/πιο δύσκολο να μείνει έγκυος στον επόμενο οίστρο . (Προσωπικά δεν έχω πιστεί ακόμα ούτε στο μικρό μου δαχτυλάκι για το πόσο ισχύει αυτό, κρίνοντας από σκυλιά στα χωριά που για κάποια χρόνια τα πρόσεχαν και μετά τους ξέφυγαν και γεννούσαν 14 θρεφτάρια )

2)Η σκύλα μετά από κάθε οίστρο κινδυνεύει από πυομήτρα/ψευδοκυήσεις, και η εγκυμοσύνες δρούν προστατευτικά. (Αυτό είναι και το μοναδικό επιχείρημα που έγραψε η @ProudtobeGreek οτι την απασχολούσε γιατί η σκύλα της είχε και πάρα πολύ συχνούς οίστρους από πολύ νωρίς, και ανησύχησαν μαζί με τον κτηνίατρό της.)

3)Οικονομία. επειδή στο αμέρικα αφού συνταξιοδωτηθεί η θηλυκιά από την αναπαραωγική της καριέρα , την δίνουν για υιοθεσία. (Οικονομική εκμετάλλεση των σκυλιών όμως είναι το τελευταίο που μπορείς να προσάψεις στην Αργυρώ , αν παρακολουθήσεις λίγο τις πράξεις της. Η Μούκα , πρώτο παράδειγμα που ζεί σαν πασάς, Ράμματα είδα πάλι στην Ρόζυ; Καλή ανάρρωση)

Προσωπική μου άποψη επί αυτού: άν οι εκτροφείς, ανησυχούν για πυομήτρες κλπ όπως στο 2), ας αναπαράγουν σκυλιά με πιο αραιούς κύκλους, και ας το θέσουν και αυτό ώς στόχο της εκτροφής τους. Βεβαια για να υλοποιηθεί αυτό θές , όμιλο ολόκληρο να ασκήσει πίεση. Επίσης γώ εκτροφέας δεν είμαι.

@d3ac0n Αιδώς Αργείος
 
  • Like
Reactions: Amaliaz and mareco


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Eάν θέλουμε να βάλουμε νερό στο κρασί μας (είχε ψευδοκυήσεις, είχε πανσέληνο, ήταν ο ερμής ανάδρομος, σκόνταψε η μενεγάκη κλπ.), να το κάνουμε για όλους και όχι επιλεκτικά.

Την επόμενη φορά που θα μπει κάποιος για να πει ότι έχει καθαρόαιμο από το-ξερωγω-λάζαρος-κέννελ να νερώσουμε και εκεί το κρασί μας πριν αρχίσουμε τον λιθοβολισμό. Fair?
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Eάν θέλουμε να βάλουμε νερό στο κρασί μας (είχε ψευδοκυήσεις, είχε πανσέληνο, ήταν ο ερμής ανάδρομος, σκόνταψε η μενεγάκη κλπ.), να το κάνουμε για όλους και όχι επιλεκτικά.

Την επόμενη φορά που θα μπει κάποιος για να πει ότι έχει καθαρόαιμο από το-ξερωγω-λάζαρος-κέννελ να νερώσουμε και εκεί το κρασί μας πριν αρχίσουμε τον λιθοβολισμό. Fair?
o Οποιος λαζαρος κεννελ μια χαρα κατεβαινει σε εκθεσεις..περνει θεσεις...και ζευγαρωνουν με τον αρσενικο του.

Υ.Γ Με αργους ρυθμους αλλα κατι γινεται...
 
  • Like
Reactions: d3ac0n


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Eάν θέλουμε να βάλουμε νερό στο κρασί μας (είχε ψευδοκυήσεις, είχε πανσέληνο, ήταν ο ερμής ανάδρομος, σκόνταψε η μενεγάκη κλπ.), να το κάνουμε για όλους και όχι επιλεκτικά.

Την επόμενη φορά που θα μπει κάποιος για να πει ότι έχει καθαρόαιμο από το-ξερωγω-λάζαρος-κέννελ να νερώσουμε και εκεί το κρασί μας πριν αρχίσουμε τον λιθοβολισμό. Fair?
ΤΟ ίδιο πράγμα είναι η Αργυρώ με το Λάζαρος κέννελ? Η Αργυρώ που έχει μόνο δύο σκύλες ώς κατοικίδια, να το επισημάνω, ΚΑΙ δεν εμπορεύεται πενήντα είσαγώμενες φυλές από το εξωτερικό.

Και μήν μου πείς οτι νερώσαμε οτιδήποτε για την Αργυρώ, προσωπικά εκμεταλλευτηκα την ευκαιρία επικοινωνίας που μας προσφέρει το φόρουμ, εδώ και πολύ καιρό και μια χαρά την ρώτησα/κριτίκαρα(όπως θές πάρ'το). Δεν καταλήξαμε σε βωμολοχίες όμως είναι γεγονός.
 
Last edited:


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Ακούς εκεί νερό στο κρασί μας. Όοοχι εγώ είμαι στρίγγλα με όλους σας ανεξαιρέτως, και με τον καθένα για τα ξεχωριστά προσωπικά του χαρίσματα. Να μου το αναγνωρίσετε αυτό παρακαλώ.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
ΤΟ ίδιο πράγμα είναι η Αργυρώ με το Λάζαρος κέννελ? Η Αργυρώ που έχει μόνο δύο σκύλες ώς κατοικίδια, να το επισημάνω, ΚΑΙ δεν εμπορεύεται πενήντα είσαγώμενες φυλές από το εξωτερικό.

Και μήν μου πείς οτι νερώσαμε οτιδήποτε για την Αργυρώ, προσωπικά εκμεταλλευτηκα την ευκαιρία επικοινωνίας που μας προσφέρει το φόρουμ, εδώ και πολύ καιρό και μια χαρά την ρώτησα/κριτίκαρα(όπως θές πάρ'το). Δεν καταλήξαμε σε βωμολοχίες όμως είναι γεγονός.
Για να αποσαφηνίσω λίγο αυτό που έγραψα:
Δεν ήταν σύγκριση ανέμεσα σε proud και Λάζαρος. Aυτό που εννοώ είναι ότι αν βάζουμε νερό στο κρασί μας να αρχίσουμε να το βάζουμε παντού.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Για να αποσαφηνίσω λίγο αυτό που έγραψα:
Δεν ήταν σύγκριση ανέμεσα σε proud και Λάζαρος. Aυτό που εννοώ είναι ότι αν βάζουμε νερό στο κρασί μας να αρχίσουμε να το βάζουμε παντού.
Στα μακαρόνια μας;
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and mareco


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Ο ηθικος εκτροφεας δεν εκτρεφει για παραγωγη αλλα για βελτιωση της φυλης. Τα προηγουμενα κουταβια της Rosy ακομα δεν χρονισαν και η εκτροφέας εχει αλλη μια τοκετοομαδα να επιλεξει ποια θα κρατησει, ποια θα δωσει αναλογως τις προοπτικες. Το ειχαμε ξανασυζητησει το θεμα προ εβδομαδων οτι δεν μπορει ενας ερασιτεχνης που δεν βιοποριζεται απο την εκτροφη να δινει τοσο χρονο σε αυτην, ΕΚΤΟΣ και αν βιοποριζεται που εκει αλλαζει το θεμα και μπαινουν αλλα θεματα περισσοτερο στον τιτλο ερασιτεχνης - επαγγελματιας και οτι αυτο σερνει απο πισω του.

Στην τελικη, στα @@ του μιδη τι κανει η Αργυρω και η καθε Αργυρω, ειναι και αλλοι που κανουν το ιδιο και χειροτερα. Δεν κακο στο κατω κατω να βγαζεις κατι τις.

Απλα ειμαι της αποψης οτι η γυναικα του Καισαρα πρεπει οχι μονο να ειναι ηθικη αλλα και να το δειχνει.
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Eάν θέλουμε να βάλουμε νερό στο κρασί μας (είχε ψευδοκυήσεις, είχε πανσέληνο, ήταν ο ερμής ανάδρομος, σκόνταψε η μενεγάκη κλπ.), να το κάνουμε για όλους και όχι επιλεκτικά.

Την επόμενη φορά που θα μπει κάποιος για να πει ότι έχει καθαρόαιμο από το-ξερωγω-λάζαρος-κέννελ να νερώσουμε και εκεί το κρασί μας πριν αρχίσουμε τον λιθοβολισμό. Fair?
Δε νερωνει κανεις το κρασι του νομιζω. Καθε αλλο. Απλως εδω εχουμε την ξεχωριστη ευκαιρια να μπορει να απαντησει μονος του για τις κινησεις του και ο καθενας να βγαλει τα συμιερασματα του.

Καταλαβαινω το κοστος (οικονομικο και ψυχολογικο) του να μεγαλωνεις ενα σκυλι που φιλοδοξεις να μπει στην παραγωγη, αλλα απο την αλλη δεν υποχρεωνει κανενα τον εκτροφεα να κανει γεννα, ετσι δεν ειναι;

Απο την παρα αλλη, εμπιστευεσαι τον ανθρωπο ετσι; Τον εμπιστευεσαι να κανει αυτο που πιστευει οτι ειναι καλυτερο για το σκυλο του, για τα κουταβια, για το ονομα του κλπ. Απο τη στιγμη που δεν παραβαινει τους κανονες.

Δεν ξερω τι γνωμη εχω γενικα. Σκεφτομαι δυνατα. :)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αν το πρόβλημα ( ιατρικό πάντα) αναγκάζει κάποιον εκτροφέα σε συνεχόμενες κοντινες γέννες...
προσωπικά θα προσπαθούσα να διευκρινήσω αν πρόκειται για κληρονομικό ζήτημα...
αν ναι... τότε πιθανά να μην προχωρούσα σε ζευγάρωμα.

προσωπικά ακόμη, η επιλογή μου είναι ένα ζευγάρωμα ανά θηλυκο ...
αυτό όμως είναι υποκειμενικο κι άμεσα εξαρτώμενο απο το πλάνο , το είδος , τους στόχους της εκτροφής του καθένα
όλα πρέπει να ζυγίζονται, συνεκτιμώνται και να βαρυνουν στην γνώμη μας για την επιλογή του εκτροφέα μας.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Ο ηθικος εκτροφεας δεν εκτρεφει για παραγωγη αλλα για βελτιωση της φυλης.
M@λ@κιες που αυτα σας εφεραν εδω μεσα την πτωση απο τα συννεφα...
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
αν το πρόβλημα ( ιατρικό πάντα) αναγκάζει κάποιον εκτροφέα σε συνεχόμενες κοντινες γέννες...
προσωπικά θα προσπαθούσα να διευκρινήσω αν πρόκειται για κληρονομικό ζήτημα...
αν ναι... τότε πιθανά να μην προχωρούσα σε ζευγάρωμα.
Το αυτο.

Τριπτυχο ΥΓΕΙΑ-ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ-εμφανιση

Με αυτην την σειρα

M@λ@κιες που αυτα σας εφεραν εδω μεσα την πτωση απο τα συννεφα...
Δεν επεσα απο τα συννεφα ποτε. Δεν ημουν σε συννεφακι ποτε. Η επιλογη μου αυτο εδειξε. Αγορασα εν γνωση μου απο δηθεν "κουταβοπαραγωγο - επαγγελματια" που ομως ειναι σε πολλα πραγματα πολυ πιο ηθικος απο τους ερασιτεχνες.
 
  • Like
Reactions: vrmode




joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Νομίζω ότι πρέπει να ξεκαθαριστεί η οπτική του θέματος και το αντικείμενο συζητησης.
Θεωρούμε την Αργυρώ κουταβεμπορα ή κρίνουμε τις επιλογές της στο εκτροφικο της πλάνο?
Αν μιλάμε για το πρωτο, δεν μπορώ να φανταστώ επιχείρημα που να αντέχει κριτικής.
Αν μιλάμε για το δευτερο θα είχε πολύ περισσότερο νόημα η κουβέντα αρκεί να ξέρουμε γιατί μιλάμε.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
@d3ac0n
το τρίπτυχο δεν έχει σειρά
όποιον τον ενδιαφέρει το τρίπτυχο προσπαθεί να τα καλύπτει όλα ανεξαιρέτως
Προσωπικα για εμενα εχει. Φυσικα και προσπαθεις να εισαι εντος προτυπου αλλα οχι σε βαρος της υγειας και του χαρακτηρα.

Ενα τελειο εκθεσιακα Amstaff μπορει να ειναι ΚΑΙ γαμοσκυλο. Στις αρενες να ειναι τυπος και υπογραμμος και εξω χιλια δυο θεματακια. Βραβεια θα παρει και θα τα εχει και μοστρα.
 
  • Like
Reactions: gsd364546


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Λοιπόν, αν ήταν εντολή ιατρού, ε τότε κάνω πίσω. Αλλά γενικά είμαι κατά του ζευγαρώματος σε τόσο μικρή ηλικία. Καταρχήν δεν προλαβαίνει να κάνει όλες τις εξετάσεις. Νομίζω ότι η εξέταση για δυσπλασία δεν μπορεί να γίνει πριν των 18 μήνα για να μπορεί να εγγραφεί στο pedigree. Επίσης οι οφθαλμολογικές εξετάσεις που κάνω εγώ μπορούν να γίνουν στον 12-14 μήνα και όχι νωρίτερα.
Όσο για αυτά που λένε Αμερικάνοι ιατροί, συνιστούν 3-4 ζευγαρώματα back to back (δηλαδή σε κάθε οίστρο) και μετά στείρωση και υπάρχει μια λογική σε αυτό. Όμως στην Ελλάδα και νομίζω σε περισσότερα κράτη της Ευρώπης απαγορεύεται το back to back (τα κουτάβια δεν μπορούν να πάρουν pedigree) οπότε δεν υφίσταται. Εγώ πάντως ζευγάρωσα την Χαρά μετά από 1,5 χρόνο από την προηγούμενη γέννα και μια χαρά έμεινε έγκυος ;)