Όταν η ηθική εκτροφή πάει μπουζούκια...


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Βέβαια υπάρχουν και ηθικοί εκτροφείς που δεν είναι στον ΚΟΕ, δεν έχουν καθαρόαιμα με ped και δεν θα τους μάθετε πότε εκτός αν τύχει να είστε π.χ. βοσκοί κοντά στο χωριό τους. Γιατί όσο θυμάμαι ότι ο κυρ Γιώργος ήξερε που και πως ήταν τα κουτάβια του και μετά από 5 χρονια, ότι είχε 4 σκυλιά στα πρόβατα αλλά και 2 στο σπίτι που δεν έκαναν για τσομπανια αλλά έζησαν μέχρι τα βαθιά τους γεράματα ως παρεα ( και έκαναν μαζί με το κοκκονι τρελό συνδιασμό), ζευγαρωνε μονο αν είχε ανάγκη για εργασία αυτός ή κάποιος βοσκός απο άλλο χωριό και πότε δεν πούλησε σκύλο. Χάριζε, ανταλλαζε αλλά δεν πωλούσε.
Με το καθεστώς φόρουμ αυτός ήταν byb και ανήθικος. Με την λογική, καλύτερος από πόλλους ερασιτέχνες εκτροφείς καθαρόαιμων δήθεν ηθικούς.
.
Ξέρεις που διαφωνω?Ολα αυτα ειναι οκ και γ@μω και τα Ped.Αλλα πως κραταει "Σημειωσεις"απο τυχον κληρονιμικες παθησεις. πχ δυσπλασια?
 
  • Like
Reactions: Orilis


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλημέρα και καλή εβδομάδα

Δεν υπάρχει ηθική εκτροφή αφού:

1. Εκτρέφεις κάτι εκ προοιμίου προβληματικό στην υγεία (και στα @@ σου γιατί θα πονάνε τα ισχύα του σκύλου και όχι τα δικά σου)
2. Δεν στηρίζεις την προβληματική κατάσταση της δικής σου γέννας αφού τσέπωσες τα φράγκα
3. Έχεις βγάλει το μπαιράκι της ηθικής για να κοροιδεύεις τον κόσμο ότι επιτελείς και λειτούργημα.
Βάσω θέτεις 2 πολύ σημαντικά αλλά ξεχωριστά θέματα (άσχετα αν είναι αλληλένδετα)

Το ένα αφορά την ουσία της επιλεκτικής εκτροφής και το κατά πόσο είναι "ηθική" η εκτροφή καθαρόαιμων φυλών στο σύνολό της με όλα τα προβλήματα που την συνοδεύουν.
Και όλα αυτά με βάση όλα όσα έχουμε συζητήσει σε διάφορα (πλέον) θέματα (περί κλειστών γενετικών δεξαμενών, αναπόφευκτης ενδογαμίας κλπ).

Το άλλο θέμα (εξίσου σημαντικό) είναι η ηθική του κάθε εκτροφέα ξεχωριστά.
Ποιός είναι ο στόχος του και τί κάνει για να διασφαλίσει (όσο μπορεί) πως τα κουτάβια που θα φέρει στον κόσμο θα είναι πρωτίστως υγιή και μετά τυπικά δείγματα της φυλής τους.

Κι εδώ είναι που τα δύο θέματα ενώνονται.
Πως μπορείς δηλαδή να εκτρέφεις μια φυλή που εκ προοιμίου τα μελλοντικά της μέλη είναι καταδικασμένα σε μια ζωή γεμάτη προβλήματα.
Είναι δυνατόν να μιλάμε για ηθική, όταν φέρνεις στον κόσμο κουτάβια καταδικασμένα;
Όσες καλές προθέσεις και να έχεις, όσο και αν το ψάξεις πριν, όσες εξετάσεις και να κάνεις.

Νομίζω πως η απάντηση είναι ξεκαθαρα ΟΧΙ.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Συμφωνω με ολους σας. :D

Απο τη μια, δε με αφορα αν καποιος γραφει εδω αλλα οχι εκει κλπ. Δεν θα κανω κουμαντο στο που θα γραψει ο καθενας.

Αλλα δεν μπορω να βλεπω να υποστηριζουμε καταστασεις και ανθρωπους που ειναι λαθος επειδη ειναι γνωστοι μας.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
@Yorkaddict έχεις δίκιο.
Από τη φύση της η εκτροφή του καθαρόαιμου δεν έχει ηθική πλέον - αυτή είναι τουλάχιστον η δική μου θέση πλέον.
Αλλά ήταν που ήταν στραβό το κλήμα το αποκάναμε.

Εγώ αρνούμαι να υποστηρίξω πλέον μια κάστα η οποία βρωμάει. Από τον κορυφαίο εκπρόσωπό της που μπορεί να λέγεται FCI, KOE κλπ. μέχρι τις οργανώσεις με το φερεντζέ της ηθικής βλ. οι καημένοι χομπίστες ερασιτέχνες εκτροφείς (τους επαγγαλματίες τους είχαμε έτσι κι αλλιώς στη μπούκα.

Τα τελευταία γεγονότα ξεσκέπασαν πράγματα. Και μας πήρε η μπόχα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ποτέ δεν είχε ηθική η ευγονική με βασικό κριτήριο επιλογής το φαίνεσθαι.
Ούτε πρόκειται ποτέ να έχει.
Χρειάζεται να αλλάξουμε προτεραιότητες σε όσες φυλές μπορούμε ακόμα να ελπίζουμε.
Αλλιώς όλες θα πάνε στον πάτο και στο σημείο δίχως επιστροφή.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Αμαν ρε παιδια σημερα που ταξιδευω αθηνα αυτο τ θεμα;:LOL: ελπιζω να πιανει εστω στο πλοιο!
Ως νουμπας στον συγκεκριμενο χωρο να πω οτι δεν εχω ακομα πολλα να πω:). Δυστυχως βλεπω καποια πραγματα που σιγουρα υπαρχουν κ αποκλεινουν αρκετα απο την ηθικη εκτροφη οπως την αντιλαμβανομαστε. Σιγουρα παλι η θεωρια απο την πραξη εχει μεγαλες διαφορες. Γιαυτο κ δεν μ αρεσει να παιρνω πολυ μερος αλλα περισσοτερο να διαβαζω τετοιες συζητησεις (γτ εκτος χορου πολλα τραγουδια λεγονται).
Νομιζω οτι το δυσκολοτερο κομματι ειναι να καταπιεις οτι το σκυλι που πληρωσες ακριβα που ετρεξες στις εκθεσεις, που εκανες εξετασεις που πως να το κανουμε εχει βγει κ αγαλμα φτου του, που,που.... τελικα κατι παρουσιασε κ πρεπει να αποκλειστει. Για να το καταφερει αυτο ενας εκτροφεας (ξαναλεω αλλιως ποσο ευκολα μας φαινονται στην θεωρια κ αλλιως στην πραξη), ειδικα ενα νεο ατομο που εχει ξεκινησει με πολυ κ#*λα, θελει να πεσει ο εγωισμος σου κ να επικρατησει το ηθος σου. Ουσιαστικα ηταν σαν να πηγες στην πηγη κ να μην ηπιες νερο. Αλλα δεν πειραζει γιατι ετσι ειναι η ζωη, τι να γινει πρεπει να αποκλειστει. Αυτο το δεν πειραζει πιστευω οτι το λεει ενα 15%.
Επισης, το δευτερο που εχω εντοπισει ειναι οτι ποτε κανεις δεν ενημερωνει σωστα κ επαρκως τον ανθρωπο που ερχεται κ θελει κουταβι.. πες τα ολα βρε αδερφε τσαμπα ειναι η κουβεντα.. πες οτι η στραβη ειναι πολυ ευκολο να κατσει (καλα προφανως τωρα δεν μιλαω για περιπτωσεις που ο εκτροφεας εχει ζευγαρωσει ενα κουτσο με ενα κουφο), πες καποια συχνα παραδειγματα στραβης (αναλογα την φυλη πχ?) Και πες τι κανεις εσυ σε τετοιες περιπτωσεις. Ακριβως ετσι οπως θα ενημερωσεις τον ανθρωπο τι στραβες να μην κανει αυτος με το σκυλι κ ποιες θα ειναι οι δικες του επιπτωσεις τοτε..
Δεν ειμαι εκτροφεας ουτε πιστευω οτι θα γινω ποτε, πηρα σκυλι που ειπα οτι το ηθελα για πετ, μετα μαθαινοντας κ βλεποντας εκθεσεις μ μπηκε τ μικροβιο να ασχοληθω. Δεν βγηκε με το συγκεκριμενο σκυλι δεν πειραζει. Ειμαι τυχερη ομως κ εγω κ ο σκυλος γιατι (αν κ γονεις πεντακαθαροι,) θα μπορουσε κ να ετχαινε κατι σοβαρο κ να τρεχαμε.. ερχεται δευτερο σκυλι τωρα (τ ξερω απο περυσι το λεω:D). Εννοειται οτι θα στεναχωρηθω αν δεν μπορεσει να διαγωνιστει αφου το εχω στο μυαλο μου (για να μην λεμε κ μλκιες) αλλα ας ειναι καλα κ γερο, ας περναει τελεια με τον βλακα μου.. κ θα πω κ ευχαριστω.
 
  • Like
Reactions: Orilis and Eroe


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Νομιζω οτι το δυσκολοτερο κομματι ειναι να καταπιεις οτι το σκυλι που πληρωσες ακριβα που ετρεξες στις εκθεσεις, που εκανες εξετασεις που πως να το κανουμε εχει βγει κ αγαλμα φτου του, που,που.... τελικα κατι παρουσιασε κ πρεπει να αποκλειστει. Για να το καταφερει αυτο ενας εκτροφεας (ξαναλεω αλλιως ποσο ευκολα μας φαινονται στην θεωρια κ αλλιως στην πραξη), ειδικα ενα νεο ατομο που εχει ξεκινησει με πολυ κ#*λα, θελει να πεσει ο εγωισμος σου κ να επικρατησει το ηθος σου. Ουσιαστικα ηταν σαν να πηγες στην πηγη κ να μην ηπιες νερο. Αλλα δεν πειραζει γιατι ετσι ειναι η ζωη, τι να γινει πρεπει να αποκλειστει. Αυτο το δεν πειραζει πιστευω οτι το λεει ενα 15%.
Αν αναφερθούμε στο πρόσφατο περιστατικό το πιο δύσκολο κομμάτι είναι να αποδεχτείς ότι έχεις ένα κουτάβι ανάπηρο που θα πονάει ενδεχομένως εφόρου ζωής και μαζί με αυτό θα βασανίζεσαι και εσύ. Και ότι το συνάφι (συνάφι θα τους λέω από εδώ και πέρα) δεν δίνει δεκάρα γι αυτό.

Όσον αφορά το 15% σε θεωρώ εξαιρετικά αισιόδοξη. Ακόμη όμως και αν πούμε ότι το 15% είναι οκ, αντιλαμβανόμαστε ότι η συντριπτική πλειοψηφεία (85%) είναι βρώμικη. Άρα για τι μιλάμε?

Επισης, το δευτερο που εχω εντοπισει ειναι οτι ποτε κανεις δεν ενημερωνει σωστα κ επαρκως τον ανθρωπο που ερχεται κ θελει κουταβι.. πες τα ολα βρε αδερφε τσαμπα ειναι η κουβεντα.. πες οτι η στραβη ειναι πολυ ευκολο να κατσει (καλα προφανως τωρα δεν μιλαω για περιπτωσεις που ο εκτροφεας εχει ζευγαρωσει ενα κουτσο με ενα κουφο), πες καποια συχνα παραδειγματα στραβης (αναλογα την φυλη πχ?) Και πες τι κανεις εσυ σε τετοιες περιπτωσεις. Ακριβως ετσι οπως θα ενημερωσεις τον ανθρωπο τι στραβες να μην κανει αυτος με το σκυλι κ ποιες θα ειναι οι δικες του επιπτωσεις τοτε..
Μέχρι τώρα υποστηρίζαμε το "βρες εκτροφείς και ξεδιάλεξε τους καλούς τους ηθικούς". Δεν είπαμε ποτέ πάρε λίστα του ΚΟΕ και όποιον πετύχεις εκεί βουρ στο κουτάβι. Πια δεν έχει νόημα ούτε αυτό.
 
  • Like
Reactions: Orilis and Dimi_21


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ποτέ δεν είχε ηθική η ευγονική με βασικό κριτήριο επιλογής το φαίνεσθαι.
Ούτε πρόκειται ποτέ να έχει.
Χρειάζεται να αλλάξουμε προτεραιότητες σε όσες φυλές μπορούμε ακόμα να ελπίζουμε.
Αλλιώς όλες θα πάνε στον πάτο και στο σημείο δίχως επιστροφή.
Ακριβως αυτο!
Ομως ειναι παρα πολυ δυσκολα τα πραγματα, γιατι πρεπει να αλλαξη αρδην ο τροπος σκεψης μας και θεωρησης των "φυλων", που εχει διαμορφωθει ετσι υποσυνηδητα απο δεδομενα, παραστασεις και συνηθειες πλεον του ενος αιωνα.
Εχουν δε αλλαξει και τα ισχυοντα δεδομενα, ενω αν βαλεις στην εξισωση και...την αντισταση της καθεστηκυιας ταξης, θα καταλαβεις το δυσκολο εως ανεφικτο της υποθεσης.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Dimi_21


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Ξέρεις που διαφωνω?Ολα αυτα ειναι οκ και γ@μω και τα Ped.Αλλα πως κραταει "Σημειωσεις"απο τυχον κληρονιμικες παθησεις. πχ δυσπλασια?
Επειδή είναι μια αλυσίδα προφανώς από το πώς αποδίδει ή δεν αποδίδει στην εργασία. Δεν ξέρω ακριβώς πως αλλά είμαι σίγουρος ότι αφού είχε την εμπειρία να ξεχωρίσει ποια σκυλιά κανανε για τσομπανια και ποια όχι, θα μπορούσε μέσα από την επικοινωνία με τον διπλανό τσομπανη να αποκλείσει από ζευγάρωμα ζώα που είχανε θέματα. Τουλάχιστον εγώ αυτό που είδα στα 15 χρόνια που πήγαινα στο χωριό ήταν 4 διαφορετικές γενεές ζώων. Ζευγαρωνε 1 φορά στα 2-3 χρόνια και μόνο την καλύτερη (εργασιακά) σκύλα με τον καλύτερο αρσενικό συνήθως από άλλο τσομπανη.

Μπορεί και να κρατούσε σημειώσεις (απίθανο βέβαια)
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Πιστεύει κάποιος ότι σε έναν χώρο που υπάρχει χρήμα και ισχύουν κανόνες ελεύθερης αγοράς, ότι θα είναι ΟΛΟΙ a priori ηθικοί?
Το πιθανότερο είναι 9 στους 10 να μην είναι καταλληλοι όπως συμβαίνει σε κάθε τομέα της ζωής.
Και ο ένας που είναι κατάλληλος για εμένα μπορεί να μην είναι για κάποιον αλλο και πάει λεγοντας.
Και ακριβώς επειδή είναι δυσεύρετοι οι πραγματικά ηθικοι πρέπει να είμαστε δυο φορές προσεκτικοί οταν κρίνουμε (αν κρίνουμε) και κατά περίπτωση.
Δεν έχει νόημα να τα βάζεις όλα σε ένα τσουβαλι.
Τα κακα της οργανωμένης εκτροφης, όπως έχει αναφέρει και η vrmode, έχουν συζητηθεί σε άλλο θέμα.
 




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Επειδή είναι μια αλυσίδα προφανώς από το πώς αποδίδει ή δεν αποδίδει στην εργασία. Δεν ξέρω ακριβώς πως αλλά είμαι σίγουρος ότι αφού είχε την εμπειρία να ξεχωρίσει ποια σκυλιά κανανε για τσομπανια και ποια όχι, θα μπορούσε μέσα από την επικοινωνία με τον διπλανό τσομπανη να αποκλείσει από ζευγάρωμα ζώα που είχανε θέματα. Τουλάχιστον εγώ αυτό που είδα στα 15 χρόνια που πήγαινα στο χωριό ήταν 4 διαφορετικές γενεές ζώων. Ζευγαρωνε 1 φορά στα 2-3 χρόνια και μόνο την καλύτερη (εργασιακά) σκύλα με τον καλύτερο αρσενικό συνήθως από άλλο τσομπανη.

Μπορεί και να κρατούσε σημειώσεις (απίθανο βέβαια)
Συμφωνω αυτο που περιγραφεις ειναι τα κρητηρια αναπαραγωγης...ετσι τουλαχιστον το βλεπω εγω.
Και προφανως αυτο το σκυλι εχει μεγαλυτερη αξια απο ενα που εχει κριθει σε εκθεση...
Αλλα στο θεμα υγειας ειναι και τα δυο αμφιβολου ποιοτητας..
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Υπάρχουν αρκετοί όροι που "εισήχθηκαν" στην κυνοφιλία/κυνολογία που "πήραν ένα δικό τους δρόμο", που διαστρεβλώθηκαν και χρησιμοποιήθηκαν και χρησιμοποιούνται λανθασμένα, πότε κατά λάθος και με πότε με "δόλο".

Μια από αυτές τις λέξεις είναι η "ηθική" ή "ηθικός" όταν αναφέρεται στην εκτροφή και τον εκτροφέα. Μια άλλη "παρεξηγημένη" λέξη είναι η "κοινωνικοποίηση" π.χ.

Πρέπει, λοιπόν, να βρούμε άλλες λέξεις και άλλη προσέγγιση για τον ίδιο όμως σκοπό και όχι να αλλάξουμε σκοπό. Πιθανόν να χρειάζεται με άλλο τρόπο να προσπαθήσουμε να προσεγγίσουμε την "λύση" και την ερμηνεία της εκτροφής που έχει περισσότερο "θετικό αποτύπωμα" παρά αρνητικό.

Κυρίως πρέπει να αντιληφθούμε πως μιλάμε για χόμπι και για χρήση και να πάψουμε όλοι να τρέφουμε αυταπάτες πως "ο σκύλος" και η κυνοφιλία είναι ένα "θεάρεστο έργο" και πως η ενασχόληση με τα σκυλιά ή τα ζώα σε κάνει "ανώτερο άνθρωπο".

Βάζοντας σωστά πλαίσια και βάσεις ίσως είναι δυνατόν να χωρέσουμε μικρές δόσεις ηθικής και σεβασμού που μπορεί να οδηγήσουν σε κάτι καλύτερο (πολλά "μπορεί", "ίσως" και "πιθανόν" αλλά έτσι είναι)...
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Επειδή είναι μια αλυσίδα προφανώς από το πώς αποδίδει ή δεν αποδίδει στην εργασία. Δεν ξέρω ακριβώς πως αλλά είμαι σίγουρος ότι αφού είχε την εμπειρία να ξεχωρίσει ποια σκυλιά κανανε για τσομπανια και ποια όχι, θα μπορούσε μέσα από την επικοινωνία με τον διπλανό τσομπανη να αποκλείσει από ζευγάρωμα ζώα που είχανε θέματα. Τουλάχιστον εγώ αυτό που είδα στα 15 χρόνια που πήγαινα στο χωριό ήταν 4 διαφορετικές γενεές ζώων. Ζευγαρωνε 1 φορά στα 2-3 χρόνια και μόνο την καλύτερη (εργασιακά) σκύλα με τον καλύτερο αρσενικό συνήθως από άλλο τσομπανη.

Μπορεί και να κρατούσε σημειώσεις (απίθανο βέβαια)
Αν ζευγαρώσεις δύο σκύλους που έχουν αποδείξει την υγεία τους στην εργασία και είναι και κάποιας ηλικίας οι πιθανότητες είναι μαζί σου.
Ειδικά αν δεν κυνηγάς την ενδογαμία για να σταθεροποιηθεί η τριχωτή ουρα.
 
  • Like
Reactions: d3ac0n and Dimi_21


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Αναρωτιεμαι συχνα αν θα επρεπε να εξεταζουμε κατα ποσο ειναι ηθικο εξαρχης να εκτρεφονται η πλειοψηφια των φυλων ... Αν εξαιρεσεις ισως καποιες φυλες που καταλαβαινω οτι εχουν εργασια και λογο υπαρξης π.χ τσοπανοσκυλα , σκυλοι οδηγοι, σκυλοι αστυνομιας δε μπορω να καταλαβω τι εξυπηρετει η υπαρξη των περισσοτερων φυλων... περα απο τον εγωισμό μας?
Οσο και να ψαχνω δε βρισκω το λογο υπαρξης ενος Pug, συγνωμη στα pug. Οι συνθηκες/εργασια για την οποια δημιουργηθηκαν η πλειοψηφια των φυλων δεν υπαρχουν ή εχουν αντικατασταθει λογω νεων συνθηκων. Εν τελει ειναι ηθικη η εκτροφη εξαρχης? Και αν χαθει μια φυλη τι θα γινει δηλαδη? Και αν ολοι εδω ειχαμε ενα κοπρο τι θα αλλαζε?
Το πιθανοτερο μαλιστα φαινομενα οπως αδεσποτα, Byb , Puppy mills να ειχαν μειωθει πολυ.

Απλοικοι προβληματισμοι ενος ανθρωπου που απλα του αρεσουν τα σκυλακια.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
@vrmode
Ειμαι απο κινητο κ δεν μπορω να απαντησω αναλυτικα, νομιζω ομως οτι εχεις απογοητευθει κ μηδενιζεις. Ε?
Εγώ θα έλεγα (αν μου επιτρέπεται να "διαβάσω" την Βάσω) ότι είναι στην φάση του θυμού και ανοίγοντας αυτό το θέμα αρχίζει η "διαπραγμάτευση" για να οριστεί μια καινούργια συνθήκη αντιμετώπισης της Ελληνικής εκτροφής
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
γιατι πρεπει να αλλαξη αρδην ο τροπος σκεψης μας και θεωρησης των "φυλων", που εχει διαμορφωθει ετσι υποσυνηδητα απο δεδομενα, παραστασεις και συνηθειες πλεον του ενος αιωνα.
Σε αυτό το σημείο που έχουμε φτάσει, δεν βασίζεσαι στον τρόπο σκέψης κανενός.
Δεν χωράνε μα μου σου του κλπ....
Οφείλεις να επιβάλεις πλεον σαν Διεθνής Κυνολογική Ομοσπονδία στους ομίλους των χωρών/μελών σου, να αλλάξουν ΑΜΕΣΑ (και πανεύκολα) τις προτεραιότητές τους.
Εξετάσεις υγείας (dna - ακτινογραφίες κλπ) στους γεννήτορες, αλλιώς τα κουτάβια δεν εγγράφονται στα γενεαλόγια και κατ'επέκταση δεν παίρνουν pedigree.

 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Δεν είναι μόνο ο @vrmode, για κάντε μια βόλτα εκτος φόρουμ να δείτε τι άποψη έχει η πλειοψηφία!
Όταν έψαχνα για σκύλο ήμουν ένθερμος υποστηρικτής των εκτροφέων. Γρήγορα όμως κατάλαβα τι παίζει και άρχισα, για όποιους θυμούνται, να διαμαρτύρομαι το 2016. Τότε βγήκα μαλάκας και κομπλεξικός, μέχρι που αποχώρισα. Πίστεψα ότι το φόρουμ δεν είναι τίποτα περισσότερο από μία κλίκα. Κάποια νέα μέλη και κάποια παλιά με κοινή λογική με έκαναν να ξαναγράψω.

ΥΓ
Την επόμενη φορά που θα μπει νέο μέλος μην ξεχάσετε αντί για "καλωσήρθες" να τον ρωτήσετε από που προμηθεύτηκε το αγαθό και αναλόγως να χειροκροτήσετε ή να τον πλακώσετε στις μάπες που δεν έδωσε το μαύρο χιλιάρικο στην δικηγόρο κτηνοτρόφο και το πήρε από την γέννα της κουμπάρας... :)
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Ακριβως αυτο!
που εχει διαμορφωθει ετσι υποσυνηδητα απο δεδομενα, παραστασεις και συνηθειες πλεον του ενος αιωνα.
Κι όμως, ένας-δύο αιώνες δεν είναι τίποτα, μπροστά στις χιλιετίες που έχουν μάθει στην (λογική) πρακτική του παραδείγματος του @d3ac0n . Γι'αυτό τσινήσανε ιστορικά πολλοί που μπήκανε εδώ μέσα, στα παράλογα φύκια για μεταξωτές κορδέλες που μασήσανε πολλοί καλόπιστοι από τους "ειδικούς" (χα-χα) και σερβίρανε στους επόμενους. Αυτή η κατάρα της ταμπέλας, αλλά όχι της ουσίας, του επαϊοντα που μου κάθεται στο λαιμό...

Υπάρχουν πολλά σημαντικά πράγματα που μαθαίνεις εδώ μέσα και θησαυρός πληροφορίας, αλλά ο τρόπος που αντιμετωπίζονταν μερικά θεμελιώδη, αυτονόητα πράγματα, όπως το συγκεκριμένο θέμα, είναι αποπροσανατολισμένος και δε μεταφέρει τις αντικειμενικές πραγματικότητες ως προς την 'ηθική' αντιμετώπιση των σκύλων (που είναι το θέμα του φόρουμ), εναρμονισμένο με τις συνθήκες και ανάγκες της εποχής.

@Dimi_21 όντως αμφιβόλου και τα δύο, αλλά π.χ. ένα μέτρια ως βαριά δυσπλασικό σκυλί έχει καταφανές πρόβλημα, δε μπορεί να επιτελέσει εργασία και επ'ουδενί δεν θα το προτιμούσε για εκτροφή ένας τσοπάνης (τι να κάνει το σκυλί που δε μπορεί να τρέξει πίσω από τα πρόβατα όλη μέρα;;; ) και δεν θα το εξέτρεφε σωρηδόν γιατί έχει μπομπ, μπις, μπιμπιμπο...
 
  • Like
Reactions: d3ac0n