Όταν ο σκύλος ταξιδεύει με πλοίο....


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μετα απο αρκετα ταξιδια με πλοιο, και ειδικα στο Ελλαδα-Ιταλια, για μενα το μοναδικο δρομολογιο που αξιζει ειναι το Ηγουμενιτσα-Μπριντιζι και εξηγουμε:

-ειναι 8ωρες και νυχτερινο. Που σημαινει οτι ο σκυλος μπαινει μεσα και κοιμαται, στο κανονικο του ωραριο και δεν εχει αναγκη κατουροχεσιματος. Επισης λογω νυχτας οι θερμοκρασιες ακομα και το καλοκαιρι (εχω ταξιδεψει 3 φορες πηγαινε-ελα) ειναι μια χαρα.

-Το αμαξι ειναι παντα open deck οποτε αν θες μιας κ ειναι και βραδυ, απλα αφηνεις το σκυλι μεσα, δεν ενοχλει και με σχετικη μικρη προσπαθεια σου ανοιγουν να πας να δεις τι γινεται.

-Το πλοιο ειναι σχετικα χυμα. Με soft crate την εχω βγαλει 2-3 φορες στο σαλονι κι αλλες δυο με το σκυλο χυμα στο πλοιο, στους εσωτερικους χωρους. Εχω κατσει και deck με crate. Το πληρωμα γενικα ειναι συνεργασιμο.

Οποτε για μενα ειναι μονοδρομος για Ιταλια και ναι @TARA σε ειχα προειδοποιησει.......

Στο τελευταιο μας ταξιδι κανοντας βολτες περασα και απο τις σκυλιερες. Δυστυχως δεν εχω φωτο. Ηταν μεταλλικα καλα κλουβια σχετικα καθαρα διαφορων μεγεθων στην ακρη του passenger deck κατω απο υποστεγο. Σαφως οι θερμοκρασιες ηταν ιδιες με του deck δλδ μια χαρα και επισης μπορουσες να εισαι μαζι η σχετικα διπλα με το σκυλο. Το μειωνεκτημα που βρηκα εγω ηταν οτι μπορουσαν κι αλλοι να ειναι σχετικα κοντα στα σκυλια. Παντως θα τα αφηνα για να παω μια τουαλετα η να παρω κατι απο το μπαρ αν ειχα μαζι ενα λουκετακι......

Την εκανα την διαφημισαρα παλι στην Grimaldi lines :p

Κατα τα λοιπα, παλι με Blue Star για Κυκλαδες και για Τηνο που εχω παει με το σκυλο στο deck κ ειδικα με soft crate κανεις ποτε δεν μου ειπε το παραμικρο.

Τωρα για ferry τυπου Αγ.Μαρινα-Στυρα, ε ενταξει..... σαν να κυκλοφορω στο σπιτι μου.......

Βασικα νομιζω ειναι περισσοτερο ποσο προκαλει ο σκυλος και ο ιδιοκτητης σε συνδιασμο με "περιεργους" επιβατες* παρα οι εργαζομενοι στο πλοιο.......

*γι αυτο να προτειματε παντα δρομολογια και ωρες που προτειμουν οι φορτηγατζηδες (ειναι παντα ποιο χυμα)!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Αν πας Ιταλία, οκ. μπορεί το δρομολόγιο Μπριντεζι-Ηγουμενίτσα να βολεύει, αν και πρέπει να οδηγήσεις μέχρι την Ηγουμενίτσα με όλα τα οικονομικά κόστη που συνεπάγεται αυτή η επιλογή (πετρέλαια, διόδια κλπ).

Αν όμως ο προορισμός είναι π.χ. Γαλλία (που ήταν ο δικός μας προορισμός) θα πρέπει να προσθέσω εκτός των 500 χιλιομέτρων της απόστασης Αθήνα-Ηγουμενίτσας και τα κοντά 600 χιλιόμετρα που είναι απο το Μπρίντεζι μέχρι την Ανκόνα. Δηλαδή φτάνουμε αισίως τα 1100 χιλιόμετρα, επιπλέον των 1300 που είχαμε απο Ανκόνα προς την Γαλλία.

Επίσης σε σχέση με την θερμοκρασία του opendeck τα πράγματα δεν είναι πάντα καλά. Όταν το καράβι είναι γεμάτο με φορτηγά μπορεί να δεις την θερμοκρασία να φτάνει και σε απίστευτα ύψη. Έχει τύχει σε παλαιότερο ταξίδι τα σκυλιά να είχαν φτάσει σχεδόν στα όρια της αφυδάτωσης λόγω της μεγάλης ζέστης που επικρατούσε, και ας ήταν το αυτοκίνητο δίπλα στο παράθυρο.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Επίσης σε σχέση με την θερμοκρασία του opendeck τα πράγματα δεν είναι πάντα καλά. Όταν το καράβι είναι γεμάτο με φορτηγά μπορεί να δεις την θερμοκρασία να φτάνει και σε απίστευτα ύψη. Έχει τύχει σε παλαιότερο ταξίδι τα σκυλιά να είχαν φτάσει σχεδόν στα όρια της αφυδάτωσης λόγω της μεγάλης ζέστης που επικρατούσε, και ας ήταν το αυτοκίνητο δίπλα στο παράθυρο.
E.... σορρυ......οταν λεμε open deck στην Grimaldi λεμε OPEN DECK!
Οχι παραθυρο μαναμ΄ .... καμπριολε ειναι το φερυμποτακι :p
Ανεμιζει το μαλλι ανεμελα πανω εχει ουρανο με αστερια και γυρω γυρω καγκελο!

Υ.Γ. Ναι το κοστος ειναι ενα θεμα, αλλα οταν αναγκαζεσαι να στησεις ενα ταξιδι γυρω απο το σκυλο, εγω τουλαχιστον κοιταω πως θα ειναι η λιγοτερη ταλαιπωρια γι αυτον και οι ποιο ευνοικες συνθηκες!
 
  • Like
Reactions: alexfil




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
E.... σορρυ......οταν λεμε open deck στην Grimaldi λεμε OPEN DECK!
Οχι παραθυρο μαναμ΄ .... καμπριολε ειναι το φερυμποτακι :p
Ανεμιζει το μαλλι ανεμελα πανω εχει ουρανο με αστερια και γυρω γυρω καγκελο!

Υ.Γ. Ναι το κοστος ειναι ενα θεμα, αλλα οταν αναγκαζεσαι να στησεις ενα ταξιδι γυρω απο το σκυλο, εγω τουλαχιστον κοιταω πως θα ειναι η λιγοτερη ταλαιπωρια γι αυτον και οι ποιο ευνοικες συνθηκες!
Εξαρτάται και το σκύλο όμως. Η δικιά μου σε open deck θα τα έπαιζε, εδώ βγήκαμε για λίγο και τα είδε όλα. Αντίθετα, στην καμπίνα ήταν χαλαρή. Με την τουαλέτα ναι είχαμε θέμα, αλλά οκ μια φορά στο τόσο δεν θα πάθει κάτι. Προσωπικά ούτε εμένα θα με βόλευε το Μπρίντεζι-Ηγουμενίτσα, αφενός γιατί το νυχτερινό τρένο από Μόναχο σταματάει Ανκόνα αφετέρου επειδή από Ηγουμενίτσα-Αθήνα θα ήταν πολλά τα επιπλέον έξοδα. Σαν εναλλακτική πάντως, ειδικά για κάποιον που θέλει να πάει Ιταλία με πλοίο, είναι όντως πολύ καλή! Από τιμές τι λέει;
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
αρα;;; κανεις το πατρα-βενετια 24 ωρες στο καταστρωμα με τον σκυλο;;;;;
το κάναμε εμείς πέρυσι που δεν βρίσκαμε καμπίνα να γυρίσουμε τα ξενιτεμένα ..... ανεβήκαμε στο πλοία στην Ανκονα με 44 βαθμούς. Με τις υγειες μας.

Μείναμε 25 ώρες κατάστρωμα και οι τρεις.

Αν εχει εστω και λιγο αερα, δεν νομιζω οτι ειναι εφικτο....
 
  • Wow
Reactions: Haris Drazen


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Η δικιά μου σε open deck θα τα έπαιζε, εδώ βγήκαμε για λίγο και τα είδε όλα.
........
Από τιμές τι λέει;
Οpen (καμπριολε) deck συζηταμε για το αμαξι, αν δεις!
Οτι αν αποφασισεις να αφησεις το σκυλι στο αμαξι, δεδομενο οτι ειναι νυχτα το αμαξι δεν θα εχει το παραμικρο προβλημα απο θερμοκρασιες.
Τον Αυγουστο ειναι φτηνοτερο απο τα αλλα δρομολογια, τον υπολοιπο χρονο ειναι μιση τιμη κατω!
Υπερκαλυπτει την διαφορα πχ κοστους στο δικο μου 2λιτρο Van Αθηνα-Ηγουμενιτσα.

Καμπινα μονο,γερασα για καταστρωμα και δυσκολευομαι στον υπνο o_O
Προσεχε γιατι κυκλοφορουν και φωτογραφιες!

Αν εχει εστω και λιγο αερα, δεν νομιζω οτι ειναι εφικτο....
Τα passenger deck του πλοιου ειναι εξαιρετικα προστατευμενα, απο πλαι και απο πανω. Μπροστα εχουν στηθαιο. Απο αερα ελαχιστο.
Ειναι μια χαρα συνθηκες αν εχεις ενα sleeping bag να στρωσεις να κοιμηθεις και τις 8 ωρες του δρομολογιου.....
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καναμε και εμεις το περασμα τον Οκτωβρη λοιπον. Αρχικα ηταν να παμε με το Hellenic Spirit αλλα τελικα το αλλαξαν σε Blue Star 1. Ο προορισμος ηταν το Βελγιο με δυο σκυλους σε πετ καμπιν. Η εναλλακτικη ηταν αυτο 20191013_072110.jpg
Το πλοιο ηταν γεματο σκυλους και ηταν πολυ αστειο. Κανεις δε χρησιμοποιησε τα κλουβια φυσικα...
Πολυ μικρο πλοιο με μικρο καταστρωμα να μην μπορεις να κανεις μια βολτα να πεις οτι θα κινηθουν λιγο τα σκυλια..
Δε ζητησε κανεις να ναι τα σκυλια στο φιμωτρο, δεν μας ειπε κανεις τιποτα.
Μπηκαμε-βγηκαμε σε 6 χωρες, δε μας ελεγξε κανεις πουθενα. Διανυκτευσαμε στην Ιταλια, τα σκυλια ηταν παντου μαζι μας, στον καφε, στο εστιατοριο.
Τωρα βολταρουν στα Φλαμανδικα λιβαδια.
20191015_084959.jpg
20191015_085002.jpg
Σκυλοπαρκο αν και ολα τα χωραφια στη διαθεση τους τα εχουν...
20191015_085348.jpg
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Οι κατάσκοποι του φόρουμ, σε μυστικές αποστολές :giggle:
Τι; νομιζεις οτι πηγα για βολτα ή να εξυπηρετησω φιλους;;
Για να μπορεσω να ποσταρω σε αυτο το θεμα πηγα! :ROFLMAO:
Εδω τα σκυλουνια προσπαθουν να μιμηθουν αυτους τους περιεργους σκυλουςreceived_422981518361527.jpeg
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Δεν θυμόμουν ότι είχα τραβήξει αυτές τις φωτό (στο σκ θα προσπαθήσω να ανεβάσω και το θέμα για την Ολλανδία, το κείμενο έτοιμο είναι, οι συνοδευτικές φωτό μένει να δω ποιες θα μπουν :p ) το σεντονάκι το ροζουλί (βασικά σκούρο μπεζ είναι) είναι δικό μας για να μην αφήσουμε τρίχες :)

IMG_20190812_140606.jpgIMG_20190812_193451.jpg
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3