Όχι στην απαγόρευση! Στον έλεγχο, όμως;


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ο Αρης αν περνουσε απο επιτροπη πριν παρει την Ηρα στα χερια του... πιθανον και να κοβοταν...
Σημερα λεμε βεβαια οτι ειναι ο ιδανικος ιδιοκτητης ...
για σκεφτειτε το λιγακι...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Παιδιά στην Ελλάδα και επιτροπη να υπήρχε που θα καθόριζε την καταλληλότητα των ιδιοκτητών για ορισμένους σκύλους 1.) θα απαρτιζόταν από άσχετους , 2) θα λαδωνόταν.
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Θα απαντήσω στο κοκονί γιατί ο αγαπητός tangerin τα βλέπει όλα κάτω από συγκεκριμένες ακραίες πολιτικές πεποιθήσεις απ'ότι αντιλαμβάνομαι και ως εκ τούτου θεωρώ αστείο να μιλήσω πέρι δημοκρατικών(!) δικαιωμάτων,καταστολή της ελευθερίας της βούλησης κ.α.


Για εμένα ισότητα υπάρχει μόνο στα νεκροταφεία .

bravo αγαπητή μου μια με τις Ιστορικές ανακρίβειες,μια με τις μεταλαμπαδεύσεις και μια τώρα με αυτό μου έφτιαξες τα έντερα!Σε ευχαριστώ πηγαίο χιούμορ σου:D:D
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Κανένα πρόβλημα.
Είδες τι χιούμορ μπορεί να αναπτύξει κανείς όταν δεν φοράει πολιτικές παροπίδες?! :)
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Είδα πρόσφατα στη τηλεόραση στην εκπομπή 101 dogs ότι υπάρχει στην Αμερική εταιρεια που απαρτιζεται απο εκπαιδευτές και διαλέγει βάση κάποιων κριτηρίων το κατάλληλο κουταβι για τον κατάλληλο ιδιοκτήτη.Χωριζε τα κουτάβια σε κατηγορίες εύκολο,δύσκολο κλπ πχ αν γρυλιζε όταν έτρωγε το σημείωναν,αν δεν άφηνε να του πιάνουν την πατουσα κλπ Φυσικα ιδιωτική η εταιρεια και γινόταν αξιολόγηση επι πληρωμή!Κατι τέτοιο θα ήταν καλο για αρχάριους ιδιοκτήτες(είναι αυτο που υποτίθεται κάνουν οι εκτροφεις,όσοι το κάνουν)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Στην Ελλάδα που είμαστε πολύ προοδευτικάρες δεν τα γουστάρουμε αυτά,είναι ρατσιστικά.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Θα κανω μια αποπειρα να βοηθησω να ξαναμπει η συζητηση στα αρχικα πλαισια, γιατι διολίσθησε...:)

Κατ΄αρχην δεν χρειαζεται να πουμε εμεις εδω μεταξυ μας στο dogforum αυτονοητα πραγματα περι μη διαχωρισμου, ρατσισμου, πολιτισμου, κλπ...Το ΘΕΜΑ ειναι οτι μπορει βραχυπροθεσμα ή μεσοπροθεσμα να εχουμε μπροστα μας αυτο που ΗΔΗ υπαρχει σε παρα πολλες χωρες της Ευρωπης, αλλα και στις ΗΠΑ, στην Αυστραλια και αλλου. Δηλαδη τι; Μια λιστα με καποιες φυλες που θεωρουνται επικινδυνες και αρα διαχωριζομενες(οχι απο εμας) εκ των ''πραγματων''...Ποιων ''πραγματων''; Ελα ντε...;:rolleyes:

Ωστοσο, εγω δεν μπορω να μεινω ασυγκινητος βλεποντας περα απο ολα τα αλλα βλεπω και αυτο: http://www.direct.gov.uk/en/HomeAndCommunity/InYourHome/AnimalsAndPets/DG_180098. Μιλαμε για την Αγγλια, μια χωρα με τεραστια παραδοση στην κυνολογια και φανταζομαι και στην κυνοφιλια(καμια σχεση με Ελλαδα)...Βεβαια δεν ειναι μονο η Αγγλια οπως ειπαμε και παραπανω, αλλα παρα πολλες χωρες διαφορων πολιτισμων και κουλτουρας...

Η συζητηση αυτη λοιπον κατα την γνωμη μου(για να εχει και λογο υπαρξης), πρεπει να ειναι οχι ως προς το αν θελουμε να γινει κατι τετοιο και στην Ελλαδα, αλλα αν ερθει, πως θα το αντιμετωπισουμε με λογικα επιχειρηματα και προτασεις, και παντα στα πλαισια της προστασιας των φυλων απο καθε αποψη. Και οι φυλες για να προστατευθουν, εχουν αναγκη και απο άλλου ειδους προστασια περα απο το να μην απαγορευθουν. Καποια πραγματα οσον αφορα αυτο, ειναι γραμμενα και στο πρωτο ποστ...

Τι πιστευετε οτι θα μπορουσε να αλλαξει μελλοντικα στην Ελλαδα και να ειναι προς οφελος αυτων των φυλων, των ιδιοκτητων, αλλα και του κοινωνικου συνολου;


Υ.Γ. Καποιοι που πιστευουν οτι οποιαδηποτε αλλαγη στις υπαρχουσες συνθηκες θα κανει κακο, εννοειται δεν χρειαζεται να μπουν στον κοπο να απαντησουν...:D
 
Last edited:


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Και πως προκύπτει το πόρισμα ότι η γριά των 70 χρονων είναι ανίκανη για Amstaff?έτσι απλά επειδή εμείς φανταζόμαστε?
Επειδή εμείς πάλι φανταζόμαστε ότι είμαστε το ΠΡΌΤΥΠΟ του σωστού ιδιοκτητη?
Ποια επιτροπή περάσαμε για να πάρουμε τους σκύλους μας?
Ποιος μας έστεψε ικανούς?
Μην ξεχνάμε τα δικά μας...............όταν πρώτη φορα πήραμε σκύλο δεν ξέραμε που ήταν η ουρα και που το κεφάλι,δεν σημαίνει ότι ανοίξαμε 5-10 βιβλία (και πολλά λέω)και καταναλώσαμε κάποιες ώρες στο intrenet σημαίνει ότι είμαστε ΙΚΑΝΟΊ να κρίνουμε ποιος πρέπει να έχει σκύλο η όχι,και αν ναι τι φυλή!!
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Όταν λέμε σε νέα μέλη να διαβάσουν για την εκάστοτε φυλη για να δουν αν τους ταιριάζει δεν είναι ήδη διαχωρισμός;Αφού όλοι οι σκύλοι είναι ίδιοι γιατι να προβληματιστεί;!Καλο λοιπόν είναι να είμαστε λιγο πιο ανοιχτομυαλοι,καλώς η κακώς δε ταιριάζουν όλες οι φυλές σε όλους ούτε όλα τα σκυλια μιας φυλής είναι ακριβώς τα ίδια σε χαρακτήρα!Ναι έχουν κοινά χαρακτηριστικά αλλα βλέπεις διαφορες σε σκυλια ίδιας γεννας...!Γιατι να μην υπάρχει βοήθεια για τη σωστή επιλογή πέρα απο το διάβασμα των γενικών χαρακτηριστικών;Και αν μιλάμε για ημιαιμα γιατι να μην υπάρχει αυτη η επιλογή βοήθειας απο έμπειρους εκπαιδευτές που σίγουρα θα ήταν χρήσιμη;Δεν είμαι υπέρ των απαγορεύσεων ούτε θεωρώ ότι είμαι ρατσιστρια,είχα ημιαιμο,τώρα έχω αμσταφ!Ομως δε μπορω να μην παραδεχτώ πως η ευθύνη ενός τόσο "δυνατού" αν θέλετε πείτε το σκυλου δεν είναι μεγαλύτερη...είναι απλα τα πράγματα δυνατοτερος σκυλος μεγαλύτερη η ζημιά που μπορει να κάνει...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 






tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
@ICE

Οι Αυστραλία με μέχρι τι δεκαετία το 70 τους αβορίγινες τους κατάτασσε στις πανίδα τις χώρας,
USA και Αγγλία είναι γνωστά σε όλους...........δεν χρειάζεται να επεκταθώ,
και όχι τίποτα άλλο, δεν ξέρω από που να αρχίσω και που να τελειώσω.....:D:D:D
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Ο διαχωρισμος επιβαλλετε. Την ιδια ζημια θα προκαλεσει ενα πεκινουα ή ενα καυκασιο σε περιπτωση υποτροπης? Οχι βεβαια, στην δευτερη περιπτωση οι επιπτωσεις ειναι μεγαλυτερες αρα και οι απαιτησεις αυξημενες!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ο διαχωρισμος επιβαλλετε. Την ιδια ζημια θα προκαλεσει ενα πεκινουα ή ενα καυκασιο σε περιπτωση υποτροπης? Οχι βεβαια, στην δευτερη περιπτωση οι επιπτωσεις ειναι μεγαλυτερες αρα και οι απαιτησεις αυξημενες!
Ναι αλλα δεν εχω δει σε καμια χωρα να απαγορευονται οι γερμανικοι ή τα ντοπερμαν... (δεν εχω κατι με τις φυλες, για να μην παραξηγηθω).. δηλαδη αυτα δεν προκαλουν ζημιες εαν δαγκωσουν ?
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
@ICE

Οι Αυστραλία με μέχρι τι δεκαετία το 70 τους αβορίγινες τους κατάτασσε στις πανίδα τις χώρας,
USA και Αγγλία είναι γνωστά σε όλους...........δεν χρειάζεται να επεκταθώ,
και όχι τίποτα άλλο, δεν ξέρω από που να αρχίσω και που να τελειώσω.....:D:D:D
Oχι, οχι! :D:D
Ειναι ομως και πολλες ευρωπαϊκες επισης...:(
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Ναι αλλα δεν εχω δει σε καμια χωρα να απαγορευονται οι γερμανικοι ή τα ντοπερμαν... (δεν εχω κατι με τις φυλες, για να μην παραξηγηθω).. δηλαδη αυτα δεν προκαλουν ζημιες εαν δαγκωσουν ?
Υπαρχουν καποιες χωρες που απαγορευουν και αυτα τα δυο...
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
In addition, the ownership of certain types of dog is banned in the UK:

Pit Bull Terrier
Japanese Tosa
Dogo Argentino
Fila Braziliero

τι σύμπτωση!!!!!!!!!!!!
έχω μείνει άφωνος
καμια δεν είναι Αγγλική φυλή:):):):)
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Ναι αλλα δεν εχω δει σε καμια χωρα να απαγορευονται οι γερμανικοι ή τα ντοπερμαν... (δεν εχω κατι με τις φυλες, για να μην παραξηγηθω).. δηλαδη αυτα δεν προκαλουν ζημιες εαν δαγκωσουν ?
Αμαλια συμφωνω μαζι σου, μαλλον εχουν κανει καλο branding στο brand τους αυτες οι φυλες ;)
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Ναι αλλα δεν εχω δει σε καμια χωρα να απαγορευονται οι γερμανικοι ή τα ντοπερμαν... (δεν εχω κατι με τις φυλες, για να μην παραξηγηθω).. δηλαδη αυτα δεν προκαλουν ζημιες εαν δαγκωσουν ?
Είπαμε η απαγόρευση δε βοηθάει σε κάτι.Η ευθύνη όμως ειδικά για τα δυνατά σκυλια θα έπρεπε να ξεκινάει απο τα κουτάβια και να φτάνει στα ενήλικα,γι'αυτο και είμαι υπέρ στο να υπάρχει τρόπος να πηγαίνουν τα κατάλληλα σκυλια στους κατάλληλους ιδιοκτήτες..


Sent from my iPhone using Tapatalk