ΑΓΟΡΑ ΣΚΥΛΟΥ - ΑΡΧΑΡΙΟΣ


blvr

Member
20 Οκτωβρίου 2008
8
0
Γεια σας . Με λένε Γιώργο και έχω αποφασίσει να πάρω σκύλο.Μένω μέχρι στιγμής σε ένα σπίτι ισόγειο με χώρο ( παρκάρουν άνετα 2 αυτοκίνητα) Και έχει κοντά χώρο για βόλτα ( Είναι διπλα τo πανεπιστήμιο με άπλετο χώρο).Επειδή στο μέλλον θα μετακομίσω σε σπίτι με αρκετά μεγάλο κήπο ( ιδιόκτητο εκτος πόλης ) δεν τίθεται θέμα χώρου νομίζω.Εσείς θα ξέρετε καλύτερα όμως.Εν κατακλείδι πάντα ήθελα σκύλο ( και δη γερμανικό ποιμενικό - τον έχει ένας γνωστός μου και έχω πάθει εδώ και καιρό).Το θέμα είναι από πού να το αγοράσω?Μένω και Κρήτη και δεν είναι εύκολο να "επισκέπτομαι" διαφορους εκτροφείς.Μέσω αγγελιών βρήκα έναν ιδιώτη να το δίνει 300 ευρώ (αρσενικό - φύλο το οποιο επιθυμώ).Και ένα *** να ζητάει 480 και στο δίνει - κατά τα λεγόμενα του - στην πένα ( "αποπαρασιτομενο" , με χαρτιά κτλ κτλ).

Μπορείτε να με βοηθήσετε στο να απευθυνθώ σε κατάλληλο άτομο για την αγορά του σκύλου(ξεφεύγοντας από αυτούς τους 2 που έχω βρει εγώ ) ?Έχω ένα θείο στην αθηνα (πνιγμένο στη δουλειά) που μπορεί απλά να πάει να το πάρει από όπου του πω και να τω στείλει μέσω πλοίου Κρήτη (λέτε το ταξίδι αυτό να επηρεάσει τον(κατά προτίμηση 2 μηνών ) σκύλο ?

Προσπάθησα να γράψω όσο καλύτερα μπορούσα τις απορίες μου που ζητούν απάντηση από άτομα που σίγουρα ξέρουν 5 πράγματα παραπάνω.



ps :Για Καθαρόαιμο μιλάω πάντα
 
Last edited by a moderator:


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Γειά σου Γιώργο! :)

Πρίν κάνεις την 2η δημοσίευση σου θα ήταν καλό να "ξεφυλλίσεις" το φόρουμ και θα βρείς πράγματα που θα σε βοηθήσουν πραγματικά.

Για αρχή θα σου πρότεινα:

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=370

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=38

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=1395

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=1352

Αφού τα διαβάσεις λοιπόν θα πάρεις αρκετές απαντήσεις και για όποιες απορίες , στη διάθεση σου! :)
 


blvr

Member
20 Οκτωβρίου 2008
8
0
Τα έχω διαβάσει αρκετό καιρό αυτά και θα προσπαθήσω να σου δώσω τι δικη μου οπτική , στο πως θέλω εγώ να γίνουν κάποια πράγματα.Ένα αρσενικό Γ.Π. για συντροφια - φύλαξη εδώ που μένω τώρα , τω οποιο θα έχει ένα χώρο γύρω στα 100 tm σαν χώρο του έξω απτό σπίτι και όταν καταφέρω να μεταφερθώ στο οικόπεδο μας όπου θα χτιστούν οι μόνιμες κατοικίες (δικη μου - γονιών μου) θα υπάρχει κάτι παραπάνω απτον τριπλάσιο χώρο (και αυξημένη ανάγκη φύλαξης).Σκέφτομαι να πάρω ένα θηλυκό μόλις μονιμοποιηθούν κάποια πράγματα.Δεν είναι ότι αντιπαθώ τα ημίαιμα , απλά πως να τω κάνουμε εφόσον έχω τι δυνατότητα να ζω 20 λεπτά από τω κέντρο του Ρεθύμνου (τω θεωρώ κοντά σαν απόσταση ) αλλα αρκετά μακριά για να έχω σπίτι + χώρο και όλα αυτά (όχι κάποιος πλούσιος απλά ένα οικόπεδο του παππου αρκετά έξω από την τότε πόλη ) θέλω ο σκύλος μου να είναι το καλύτερο δυνατό , καθαρόαιμο.Και θα χαίρει φροντίδας και προσοχής , αλλα δεν θα πηγαίνει και για εκθέσεις.Δε ξέρω αν μπόρεσα να καταστήσω σαφείς τις απόψεις μου.

Και επανέρχομαι στο πρώτο ερώτημα.Εγώ στην Κρήτη δύσκολα θα εμπιστευτώ κάποιον ιδιώτη ότι είναι καθαρόαιμο (σιγά μην έχει χαρτιά) για εκτροφείο δε ξέρω είναι η αλήθεια.Γιαυτό απευθύνομαι σε σας που ξέρετε 5 πράγματα παραπάνω πως μπορώ εξ αποστάσεως , αξιοποιώντας γνώσεις ατόμων που γνωρίζουν να πάρω αυτό που θέλω.

Αν κάπου διαφωνείτε θα παρακαλούσα να μου το πείτε.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τα τετραγωνικά είναι αδιάφορα. Ο σκύλος όσα τετραγωνικά και να του διαθέσεις θα θέλει να είναι δίπλα σου. ;):)

Σχετικά με εκτροφείς της φυλής που σε ενδιαφέρει, επικοινώνησε με τον ΚΟΕ (Κυνολογικος Όμιλος Ελλάδος)
http://www.koe.gr/indexmy.htm

Σχετικά με τα υπόλοιπα:
Όλες οι απαντήσεις των ερωτημάτων που σε απασχολούν υπάρχουν στα θέματα σου προτάθηκαν να διαβάσεις. Μήπως θέλεις να συζητήσουμε κάτι που δεν κατάλαβες ή κάτι που θα ήθελες επιπλέον διευκρινήσεις?
 


blvr

Member
20 Οκτωβρίου 2008
8
0
Μπορώ να εμπιστευτώ ιδιώτη?Είμαι πρωτάρης σαυτό.Λέει έχει χαρτιά και μου δίνει την μέχρι στιγμής πιο φτηνή περίπτωση.Είναι 35 ημερών , αλλα αυτά τα χαρτιά που λέει πως μπορώ να τα πιστοποιήσω ως προς τη γνησιότητα?
 
Last edited:


liajoe

Well-Known Member
Γειά σου :)

1. Απαγορεύονται τα Greeklish.

2. Ο υπεύθηνος εκτροφέας δεν θα δώσει τα κουτάβια
πρίν τις 8 εβδομάδες, χωρίς pedigree, electronic chip
και πρώτα εμβόλια!

3. Ο υπεύθηνος ιδιοκτήτης δεν πάρει κουτάβι πρίν να
κλείσει τις 8 εβδομάδες χωρίς pedigree, electronic chip
και πρώτα εμβόλια!

Εσύ, γιατι ψάχνεις?
Για ποιότητα σε χαρακτήρα / υγεία?
Ή το πιο φθηνό?

Τα παραπάνω λίνκ, απαντάνε τις ερωτήσεις σου :)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Στον ΚΟΕ πήρες ? Προφανώς όχι ...

Στην Κρήτη έχει τουλάχιστον 3 καλά εκτροφεία Γερμανικού Ποιμενικού.

Τί σε ενδιαφέρει η γνησιότητα των χαρτιών ? Αφού ψάχνεις την πιο φτηνή περίπτωση δεν σώνεσαι φίλε μου.

Για Γερμανικό Ποιμενικό χρειάζεσαι :

- όχι απλά χαρτιά αλλά ζώα που να συμμετέχουν και σε εκθέσεις και σε εξετάσεις εργασίας.

- ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ εξετάσεις ΔΥΣΠΛΑΣΙΑΣ ΙΣΧΥΟΥ τουλάχιστον και στους 2 γονείς.

- 1000 + ευρώ για αγορά.

- εκπαίδευση με επαγγελματία.

Αν δεν θεωρήσεις ΠΑΓΙΟ το 2000αρο και 80 - 100 ευρώ το μήνα επίσης πάγια έξοδα μην ψάχνεις άδικα. Υιοθέτησε ένα ημίαιμο σκυλάκι.
 




blvr

Member
20 Οκτωβρίου 2008
8
0
Τα greeklish τα διόρθωσα πριν κανεις reply :p
Λόγω εκτεταμένου gaming τα greeklish είναι τρόπος ζωής και γιαυτό χρησιμοποιώ translator για να κερδίζω χρόνο.

Τώρα , αυτές ήταν απαντήσεις! Χώσιμο που δίνω λίγα λεφτά και προτάσεις (3 εκτροφεία?σοβαρά?).

Δεν τίθεται θέμα χρημάτων όσον αφορά την ποιότητα, απλά θα ήθελα μεταξύ ίδιας (σωστής) ποιότητας καλή τιμή αν με καταλαβαίνετε.Τώρα μαθαίνω.Στον κόε δεν πήρα (τώρα γράφω email στον κυνοφιλικό όμιλο γερμανικού ποιμενικού ). Κάποιο link γιαυτά τα εκτροφεία δεν υπάρχει έτσι?
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Μπορώ να εμπιστευτώ ιδιώτη?Είμαι πρωτάρης σαυτό.Λέει έχει χαρτιά και μου δίνει την μέχρι στιγμής πιο φτηνή περίπτωση.Είναι 35 ημερών , αλλα αυτά τα χαρτιά που λέει πως μπορώ να τα πιστοποιήσω ως προς τη γνησιότητα?

μην κάνεις τέτοιο λάθος



ο denis μόνο που δεν πήγε στο εκτροφείο να διαλέξει για εσένα.
άκου τι λέει και θα είσαι οκ( όλα καλά)


βάλε εκεί εκτροφείο γερμανικού ποιμενικού αγόρι μου να σερφάρεις
κι αν δεν βαριέσαι βάλε και Κρήτη μαζί
μετά ρωτάς ΚΟΕ τηλεφωνικά αν αυτά που βρήκες είναι κατοχυρωμένα
 
Last edited:


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
O ΓΠ ειναι σκυλος με πολλες προυποθεσεις, κανονικα, για να αναπαραχθει-τεστ υγειας κλπ. Δεν ειναι σκυλος που αναπαραγεται με επιτυχια απο "ϊδιωτες". Ειδικα αν οι γονεις δεν εχουν επισημο τεστ δυσπλασιας, μακρυα...
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Εγω παντως λεω να επιμεινω στο θεματακι εξω. Μην τον εχεις συνεχεια εξω.
α) θα ειναι δυστυχης
β) αυξανεις πιθανοτητες ασθενειας.
Προσφατα ενα μελος εδω εχασε το σκυλο του απο ερλειχια και σκουληκι καρδιας. Τον λατρευε, οποιος πει το αντιθετο ειναι ψευτης. Συμφωνα με λεγομενα του του εβαζε ολα τα αποπαρασιτικα. Αλλα τον ειχε εξω.. πολυ πιθανον λοιπον αυτος να ηταν ο λογος που τα κολλησε ενω ειχε τοση φροντιδα..:(:(. Για να μην περασεις οτι περασε ο φιλος μας το λεω η εστω για να μειωσεις πιθανοτητες:)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
ημερών , αλλα αυτά τα χαρτιά που λέει πως μπορώ να τα πιστοποιήσω ως προς τη γνησιότητα?
Ποια είναι τα χαρτιά που θέλεις να έχει? Γιατί αυτή η καραμελίτσα "χαρτιά" μπερδεύει πολύ κόσμο.
 


blvr

Member
20 Οκτωβρίου 2008
8
0
Αν τα έχω καταλάβει σωστά θα πρέπει οι γονείς και το κουτάβι να είναι δηλωμένοι στον ΚΌΕ, οι γονείς να έχουν test δυσπλασίας και το κουτάβι pedigree(το pedigree δεν είναι που λέει ποιοι είναι οι πρόγονοι του κουταβιού που παίρνεις?).τα λέω σωστά?Δεν είναι τι θέλω εγώ.Είναι το τι πρέπει να έχει ένα κουτάβι για να είσαι σίγουρος για το τι παίρνεις, και αυτά τα χαρτιά τα ξέρεις μάλλον καλύτερα από μένα
 




blvr

Member
20 Οκτωβρίου 2008
8
0
Για χαρτιά γνησιότητας μιλούσε, "έχω χαρτιά από οργανισμό για την σκύλα μου και για τον επιβήτορα " ήταν τα λόγια του.
 






FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Ουγγαρια-Τσεχια, δεν του λεει τιποτα αυτο του ανθρωπου...
blvr, οι καλυτεροι να σε κατευθυνουν σωστα ειναι ο Ομιλος Γερμανικου Ποιμενικου & ο ΚΟΕ...Αν και δε νομιζω οτι σωστος εκτροφεας θα σου εδινε σκυλο ποιοτητας για να τον εχεις συνεχεια εξω !
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22