ΑΝΑΨΕ ΤΟ ΦΩΣ!!


Nemo

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2007
84
0
Θεσσαλονίκη
Θέλω ο σκύλος μου να σηκώνεται στα πίσω πόδια, να πιέζει τον διακόπτη και να σβήνει ή να ανάβει το φώς.....
Πως φαντάζεστε ότι μπορείτε να το καταφέρετε?...

Το θέμα το ανοίγω για να μπορέσουμε να κατανοήσουμε το τρόπο εκπαίδευσης που χρησιμοποιούμε και τις διαφορές μεταξύ των "φιλοσοφιών" εκπαίδευσης.
 


Nemo

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2007
84
0
Θεσσαλονίκη
Θα προσπαθήσω να περιγράψω έναν από τους τρόπους εκτέλεσης αυτής της συμπεριφοράς...
Έχω μια λιχουδιά ή το μπαλάκι του ψηλά στο ύψος και κοντά στον διακόπτη (τρόπος: luring). Θέλει να το πάρει και "παίρνει" την στάση στα πίσω πόδια και τα μπροστινά ακουμπούν δίπλα ή πάνω στον διακόπτη...click και ανταμείβω. Μετά από 2- 3 επαναλήψεις έχει καταλάβει πως όταν στέκομαι σε εκείνο το σημείο με αυτή την συγκεκριμένη στάση του σώματος μου, θα πηδήσει και θα πιέσει τον διακόπτη. click και επιβράβευση. Μπορούμε πλέον να προσθέσουμε και φωνητική εντολή...π.χ. "LightsON" Πολύ σύντομα και από μεγαλύτερη απόσταση (σταδιακά την αυξάνουμε) θα έχουμε πετύχει ο σκύλος μας να ανάβει ή σβήνει το φώς...

Σχετικά με το click...βλέπε σαν αρχή http://www.clickertraining.com/

Σκέφτεστε κάποιον άλλον τρόπο???
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
εκεινο το σετακι...με τις λιχουδιες το βιβλιο και το κλικ.....ειναι ολα τα λεφτα.... :D :D :D

......americannnnnn powerrrrrrr
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
απο τη στιγμη που ο σκυλος καταλαβει τι σημαινει ο ηχος "κλικ" και φως αναβει και ο,τι θελεις κανει.. ;)

Y.Γ. χαιρομαι που η εκπαιδευτικη μας φιλοσοφια συγκλινει απολυτα Nemo. και μη μασας.. ο πολεμος που γινεται κατα της θετικης εκπαιδευσης, εχει τα παντα εκτος απο ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
καλωστηνννννν...... :D που χαθηκες εσυ....?????

και ελεγα.,.....θα μπει....θα δει.......και θα χαρει.... :D

boxer....nemo ...και παιδια.......μηπως εχουμε παρεξηγησει καποια πραματα....????τι σημανει πολεμος κατα της θετικης εκπαιδευσης...???

το συνανταται στην καθημερινη σας ζωη...?? η Boxer αναφερεσαι στο φορουμ?
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
ε ναι η αληθεια ειναι οτι χαρηκα.

ναι oscar το εχω συναντησει και εκτος φορουμ.

και δε μιλαω μονο για διαφωνιες σε επιπεδο διαλογου..
οι εκπαιδευτες τυπου "αρπαζω τον πνιχτη και εκπαιδευω" πεφτουν πραγματικα πολυ πολυ πολυ χαμηλα.......
στο πλαισιο αυτου του "πολεμου"
 


Nemo

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2007
84
0
Θεσσαλονίκη
Πιστεύω πως το forum αυτό αλλά και όλα γενικά έχουν δημιουργηθεί για να ανταλλάσουμε απόψεις και τεχνογνωσία..βασισμένη σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο.
Πριν από χρίνια πήγα στην Γερμανία, σε ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα σκύλων διάσωσης...Στην φάση των "προπονήσεων" είδα ένα γήπεδο με 300 σκυλιά να δουλεύουν και δεν άκουγες τίποτε άλλο από "click"..Πραγματικά εντπωσιάστηκα από την αλλαγή του τρόπου εκπαίδευσης ...Μόνο κάποιοι από τις χώρες του Ανατολικού μπλοκ έριχναν και καμιά τσιμπιά!!!
Μήπως και εμείς πρέπει να ανοίξουμε λίγο τα αφτία και τα μυαλά μας για να γνωρίσουμε και ίσως να δεχτούμε και κάτι ακόμη..που είναι 100% φιλοζωικό..
 


S

SwkDoG

Guest
Παιδιά έχουμε καταντήσει σε 6 θέματα να συζητάμε τελικά το ίδιο πράγμα!!...

Λίγο να συγκρατήσουμε τον ενθουσιασμό μας και να απαντάμε,όσο γίνετε,επί του θέματος.

Εδώ το θέμα είναι "Άναψε το φως" οπότε οι επόμενες απαντήσεις να είναι για αυτό...για τα θέματα "Θετικής και Υπερθετικής Εκπαίδευσης" θα δημιουργηθεί ανάλογο θέμα.

Υ.Γ. Τα μηνύματα που θα αφορούν τα θέματα "Θετικής και Υπερθετικής Εκπαίδευσης" θα σβηστούν και είναι κρίμα...Ευχαριστώ πολύ!!... :)
 




S

SwkDoG

Guest
Α!...Ναί...είχα ξεχάσει το θέμα (βλέπεις για να ανοίγεις 40 θέματα παρόμοια Νemo?!!... :p :D )...Συγνώμη!... :oops:

Λοιπόν θα σου πώ τι πέτυχε σε εμένα...

Σκέφτηκα πως για τις πρώτες προσπάθειες πραγματοποίησης της "εντολής" θα ήταν δύσκολο στο σκύλο να αντιληφθεί τι ακριβώς πρέπει να κάνει (να σηκωθεί στα 2 πόδια και ταυτόχρονα να πετύχει τον διακόπτη),έτσι αποφάσισα πως έπρεπε πρώτα να του δώσω να καταλάβει το "στόχο" της άσκησης και αργότερα ήμουν σίγουρος πως θα έκανε ό,τι χρειαζόταν για να τον πετύχει.
Για τον παραπάνω σκοπό έφτιαξα ένα ξύλινο κουτάκι που είχε "προσαρμοσμένο" επάνω του έναν διακόπτη (ίδιο ή παρόμοιο με αυτούς που ήθελα να "ανοίγει" ο σκύλος...).
Τοποθετούσα λοιπόν το "κουτάκι" αρχικά σε ύψη που ήταν στο ύψος του σκύλου (του κεφαλιού του).Πλησιάζαμε,έβαζα τον σκύλο σε θέση "Κάτσε!" και έδινα εντολή "Άνοιξε!" πλησιάζοντας το χέρι μου με την λιχουδιά στο διακόπτη και "καθοδηγώντας" την "μουσούδα" του σκύλου στο σημείο.
Να σημειώσω εδώ πως στον διακόπτη είχα "αλείψει" καπνιστό μπέηκον και έτσι φάνταζε "λαχταριστή λιχουδιά"...έτσι μόλις πλησίαζε το χέρι μου με την λιχουδιά ο σκύλος "έπερνε μυρωδιά" τον διακόπτη και άρχιζε να τον γλύφει και να τον πιέζει (...και να τον δαγκώνει ενίοτε... :) ).
Μόλις "άναβε" τον διακόπτη έπερνε και την λιχουδιά από το χέρι μου καθώς και χάδια και "Μπράβο"...
Από τα πρώτα μαθήματα δεν επιτρεπόταν να χρησιμοποιεί τα μπροστινά πόδια του για να ανοίξει τον διακόπτη ή για να "παρακαλέσει" για την τροφή και αυτό γιατί τα πόδια του θα έκαναν σοβαρές ζημιές σε τοίχους και διακόπτες καθώς και έχωντας μεγαλύτερη επιφάνεια θα "ανοιγόκλειναν" περισσότερο από έναν διακόπτες.
Αυτό που θέλαμε ήταν να χρησιμοποιεί την μουσούδα του!...
Κάθε λοιπόν "απόπειρα" με τα πόδια "διορθωνόταν" με ένα "ΜΗ!"...στροφή και επανάλειψη της ρουτίνας από την αρχή.
Το κουτί "άλλαζε" θέσεις και σιγά-σιγά ο σκύλος είχε μάθει να "ανοίγει" μόνο με την μουσούδα του...ακόμα και αν χρειαζόταν να σκαρφαλώσει σε καρέκλες,κομοδίνα,τραπεζάκια,κλπ... :D

Να τονίσω πως ο σκύλος ήταν ήδη εκπαιδευμένος σε βασική υπακοή που είναι απαραίτητα το "πρώτο βήμα" για όλα τα υπόλοιπα.
 




S

SwkDoG

Guest
Ευχαριστώ!!... :D

Αλλά είχες γράψει πώς...

Το θέμα το ανοίγω για να μπορέσουμε να κατανοήσουμε το τρόπο εκπαίδευσης που χρησιμοποιούμε και τις διαφορές μεταξύ των "φιλοσοφιών" εκπαίδευσης.
Και ερωτώ και γώ ο αφελής...Τι καταλάβαμε?!...Και όπως λέει και ο ΜΑΚΗΣ...

...όταν το σκυλί μου κάνει κάτι καλό αντι για "κλικ" παίρνει το μπαλάκι του.
Παρόλα αυτά πάντα φοράει πνίκτη με τον οποίο τον "διορθώνω"...
Τι είμαι τελικά???
θετικός – αρνητικός – βίαιος – ο διάβολος μεταμορφωμένος?????!!!!
:lol: :lol: :lol:
 


Nemo

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2007
84
0
Θεσσαλονίκη
Το θέμα το άνοιξα για όλους και όχι υποχρεωτικά για σένα μόνο φίλε μου..


Σχετικά
Δεν συμφωνώ με την διόρθωση με πνίκτη, αλλά την επανάληψη της προσπάθειας της εκπαίδευσης της συμπεριφοράς. Δηλαδή αν το σκυλί μου δεν ανάψει το φώς δεν το πνίγω!! απλά δεν το επιβραβεύω. Εδώ είναι η διαφορά μας. Ξαναπροσπαθώ ώστε να γίνει κατανοητή η επιθυμητή συμπεριφορά.
 


S

SwkDoG

Guest
Το καταλαβαίνω ότι δεν είναι μόνο για εμένα το θέμα,αλλά η απάντηση σου μετά την παράθεση του "δικού μου" τρόπου αφορούσε εμένα σωστά?!...

Όποτε,αν διάβασες προσεκτικά το θέμα θα είδες πως υπάρχει διόρθωση και δεν είναι "πνίγω" (...επειδή το κολάρο έμεινε ως πνίκτης δεν πάει να πεί ότι πνίγω το σκύλο...αλλιώς θα σκότωνα ένα σκύλο μετά από κάθε διόρθωση!... :shock: ...οπότε μη χρησιμοποιούμε λέξεις για να δημιουργούντε εντυπώσεις...).

Εσύ χρησιμοποιείς "διόρθωση"?...
Χρησιμοποιείς την εντολή "ΜΗ!" και αν ναι πως την διδάσκεις στο σκύλο?...
...Και με ποιόν τρόπο θα δίδασκες το ίδιο,δηλ. να ανάβει το φώς μόνο με την "μουσούδα" και όχι με τα πόδια?...
 


Nemo

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2007
84
0
Θεσσαλονίκη
Πάλι δεν έγινα κατανοητός....
ΑΓΝΟΩ την μη εκτέλεση μιας συμπεριφοράς, δεν επιβραβεύω και επανέρχομαι με ΝΕΑ προσπάθεια.

Αν δεν χρησιμοποιείς τον πνίχτη σαν πνίχτη, τότε φόρα του ένα απλό κολάρο...Ο ήχος της αλυσίδας από μόνος του όμως φέρνει αναμνήσεις!!
 


S

SwkDoG

Guest
Χρησιμοποιείς την εντολή "ΜΗ!" και αν ναι πως την διδάσκεις στο σκύλο?...
...Και με ποιόν τρόπο θα δίδασκες το ίδιο,δηλ. να ανάβει το φώς μόνο με την "μουσούδα" και όχι με τα πόδια?...
...
 




Nemo

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2007
84
0
Θεσσαλονίκη
Η εντολή "Μη" για μένα έχει το νόημα του "ΚΟΙΤΑ ΜΕ", σταματά να κάνει αυτό που κάνει, και περιμένει νέα εντολή.

Σχετικά με το συμπεριφορά με την μουσούδα, ναι θα χρησιμοποιούσα παρόμοιο τρόπο με αυτό που περιέγραψες (δόλωμα)
 


S

SwkDoG

Guest
Όντως δεν κατάλαβες ακριβώς τι εννοώ αλλά επειδή αρχίσαμε να "απομακρυνόμαστε" και οι δυό μας από το θέμα θα ανοίξω άλλα θέματα αν χρειαστεί...

Ας περιμένουμε να μας πει και κάποιος άλλος κάποιον τρόπο... :)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3