Αίσχος








Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Όχι εντάξει, άνοιξέ τα, το πρώτο έχει μια φώτο άσχημη αλλά αντέχεται, θα σου λεγα να μην ανοίξεις αλλά τα petitions βρίσκονται εκεί.

Τέλος πάντων είχα εκνευριστεί πολύ για να το περιγράψω, ας πω όμως περί τίνος πρόκειται.

Στη Δανία λοιπόν ψηφίστηκε το 2010 ένας νόμος απαγόρευσης 13 φυλών σκύλων:

  • American Staffordshire Terrier
  • Central Asian Ovtcharka
  • Dogo Argentino
  • Fila Brasileiro
  • Caucasian Ovtcharka
  • Sarplaninac
  • South Russian Ovtcharka
  • Tornjak
  • Tosa (banned in 1991)
  • American Bulldog
  • Boerboel - South African Mastiff
  • Kangal
  • Pit bull terrier (banned in 1991)

Από κάποια λίγα που βρήκα μέχρι να εκνευριστώ εντελώς, αφορούσε ΚΑΙ σκύλους που γεννήθηκαν πριν την ψήφιση του νόμου και το καλύτερο: τα ημίαιμα που έχουν ρανίδα αίματος αυτών των φυλών, με την πιστοποίηση να γίνεται μέσω τεστ DNA.

Για κάποιο λόγο που δε βρήκα, ο έλεγχος για αυτές τις φυλές θα ξεκινούσε κάποια χρόνια αργότερα, συγκεκριμένα το 2015. Επίσης για κάποιο λόγο που δε βρήκα ξεκίνησε τώρα.

Στο πρώτο λινκ βλέπουμε το πτώμα στον τάφο του στο σπίτι του ιδιοκτήτη, μαζί με το αρκουδάκι του και μερικά τριαντάφυλλα, ενός σκύλου, του Fido, που για λόγους που επίσης δε βρήκα, ελέγχθηκε και φάνηκε στο τεστ ότι είχε ένα κλικ από άμσταφφ στο αίμα του - πού άμα το δεις εντάξει δε φέρνει ούτε για πλάκα, το πόσο πίσω στο αίμα του υπήρχε άμσταφφ δε μπορώ να φανταστώ. Το σκυλί δεν είχε κανένα ιστορικό επιθετικότητας whatsoever αλλά κρίθηκε επικίνδυνος λόγω του ενός "γραμμαρίου" αμσταφφ που το τεστ είπε ότι έχει και ότι έπρεπε να του γίνει ευθανασία. Και του έγινε. Στην ιδιοκτήτριά του επιτράπηκε μόνο να τον αποχαιρετήσει πριν. Το καλύτερο είναι ότι μπορούσε να πάει σε δίκη για αυτή την απόφαση για να την αντικρούσει, ΑΛΛΑ η ευθανασία "έπρεπε" έτσι κι αλλιώς εώς ότου να εκδικαστεί η υπόθεση.

Αυτά διάβασα εώς τώρα. Δε μπορώ να το ψάξω άλλο γιατί το αίμα μου ανεβαίνει στο κεφάλι. Άμα κάποιος μάθει κάτι περισσότερο ας το γράψει.

Τα petitions (2) στα σχόλια του πρώτου λινκ είναι κατά του νόμου περί απαγορευμένων φυλών στη Δανία. Δεν θα προσπαθήσω να πείσω για το παράλογο, την επικινδυνότητα και την αθλιότητά του κανέναν - σύμφωνα με τη δικιά μου πάντα γνώμη και λογική, και θα προτιμούσα να μη γίνει τέτοια συζήτηση εδώ.

Απλά όποιος θεωρεί ότι τέτοιος νόμος δεν θα έπρεπε να υφίσταται και πιστεύει ότι (ίσως) από τα petitions εισακούεται η φωνή του καλό θα ήταν να τα υπογράψει.
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Oταν βρεθουν γενετικές αποδείξεις ότι οι ανθρωποι γεννιόμαστε καλοι ή κακοι (και ότι δεν γινόμαστε στην πορεία της ζωής κλέφτες, δολοφονοι, βιαστές), τότε ίσως να δεχτώ να σκεφτώ εναν τετοιο νόμο για τα ζώα.
Α στο διαολο πια οι δήθεν πολιτισμένοι....

Βαλε βρε χριστιανε του θεου τα λινκ των petitions εδω, να μην ανοιγουμε fb και φρικάρουμε....
 






st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Oταν βρεθουν γενετικές αποδείξεις ότι οι ανθρωποι γεννιόμαστε καλοι ή κακοι (και ότι δεν γινόμαστε στην πορεία της ζωής κλέφτες, δολοφονοι, βιαστές), τότε ίσως να δεχτώ να σκεφτώ εναν τετοιο νόμο για τα ζώα.
Α στο διαολο πια οι δήθεν πολιτισμένοι....

Βαλε βρε χριστιανε του θεου τα λινκ των petitions εδω, να μην ανοιγουμε fb και φρικάρουμε....
Αν γινόταν "εκτροφή ανθρώπων" τότε θα το λέγαμε...αλλά αυτό αγγίζει την "παρανοική σκέψη" ενός "παλαβού" της πρόσφατης ιστορίας της ανθρωπότητας...

Ευτυχώς ή δυστυχώς η παρανοική αυτή σκέψη εφαρμόστηκε στα ζώα...

Υ.Γ.: Πολλά " " έβαλα...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν γινόταν "εκτροφή ανθρώπων" τότε θα το λέγαμε...αλλά αυτό αγγίζει την "παρανοική σκέψη" ενός "παλαβού" της πρόσφατης ιστορίας της ανθρωπότητας...

Ευτυχώς ή δυστυχώς η παρανοική αυτή σκέψη εφαρμόστηκε στα ζώα...

Υ.Γ.: Πολλά " " έβαλα...
Μα γι΄' αυτο ακριβως το είπα... γιατι δεν ειμαστε καλύτεροι από τα ζώα για να διεκδικούμε καλύτερη μεταχειρηση.....
Μάλλον χειροτεροι ειμαστε σε ΚΑΘΕ επιπεδο
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ θα τολμήσω να πω μια βαριά λέξη, αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση ο φασισμός στην εκτέλεση των αποφάσεων αυτών από υποτίθεται προηγμένες δημοκρατικές χώρες.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγώ θα τολμήσω να πω μια βαριά λέξη, αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση ο φασισμός στην εκτέλεση των αποφάσεων αυτών από υποτίθεται προηγμένες δημοκρατικές χώρες.
Δυστυχώς παντου... ό,τι δηλώσεις, είσαι!
Εκεινοι δηλώνουν πολιτισμένοι και προηγμένοι δημοκρατικά... οι υπολοιποι το αποδεχόμαστε.... Μήπως τελικα γεμίσαμε βιτρινες?
 


Makis77

Well-Known Member
12 Μαρτίου 2009
146
0
46
www.speedtest.me
Δεν μπορώ να φανταστώ τρόπο με τον οποίο θα μου πάρει κάποιος το σκύλο μου, κυριολεκτικά πάνω από το πτώμα μου.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
απορώ με τον νόμο και λυπάμαι για το πρώτο σκυλάκι και όσα ακολούθησαν,πώς μπόρεσε και το δέκτηκε η κοπέλα αυτό γιατι δεν το έστειλε σε κάποια άλλη χώρα να γλυτώσει η να φύγει η ίδια αν και δύσκολο?