Αγαπάνε τα σκυλιά;


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
αγαπανε τα σκυλια η απλα νιωθουν ασφαλεια διπλα μας και τους συμφερει να ειναι πιστα κοντα μας.. :roll:
αγαπανε σαν τους ανθρωπους...?
η απλα πρεπει να ανηκουν σε μια αγελη..? :roll:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Τα σκυλιά αγαπάνε (ή δεν αγαπάνε - πάρτο όπως θές) ΑΚΡΙΒΩΣ σαν τους ανθρώπους ... κι εσύ πρέπει να βρίσκεσαι σε μία αγέλη ... απλά το μυαλό σου παίζει περίεργα παιχνίδια και το περιπλέκει λίγο, όπως και όλα τα υπόλοιπα με τα οποία ασχολείται ... το τί παιχνίδια παιζει το μυαλό του σκύλου, και ως πού μπορεί να φτάσει, δεν μπορούμε να το ξέρουμε.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
αφτο που αισθανονται ειναι αγαπη..?
ας πουμε οι γατες λενε οτι δεν αγαπανε..
η αγαπη ειναι υποκιμενικη στους ανθρωπους αλλα σαν αισθηση εχει μια αντικειμενικοτητα..,αλλοι θα το λεγανε ενδιαφερον...,τα σκυλια μας νοιαζονται?η απλα τους ενδιαφερει π.χ να φανε..
δηλαδη οι φημες και τα εργα ισχυουν οτι τα σκυλια θα πεθαιναν για μας..?
:-k
 


x-origin

Active Member
17 Νοεμβρίου 2007
31
0
Αθήνα
αυτο ειναι ενα θέμα το οποιο πιστευω κανενας μα κανενας δεν ξέρει 100% την αλιθεια!εγω παντως πιστευω πως τα σκυλια εχουν και αναπτυσουν μεσα τους πολλα συναισθηματα μπορει καποιο απο αυτα να ειναι η αγαπη αλλα δεν ξέρω αν ειναι οπως την νιωθουμε εμεις η αν μπορουν να την εκφρασουν οπως εμεις αναγνωριζουμε να την εισπρατουμε!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το έχω γράψει εδώ Η τελευταια μερα... και το ξαναγράφω:

Για να καταφέρουμε να κατανοήσουμε την συμπεριφορά των ζώων μας δεν πρέπει επ’ ουδενί να την ερμηνεύουμε με ανθρώπινα κριτήρια.
Τα σκυλιά μας λειτουργούν με βάση το ένστικτο της επιβίωσης και της αναπαραγωγής. Αυτό που εμείς ερμηνεύουμε «αγάπη», για το σκύλο μας δεν είναι τίποτα άλλο από εκδήλωση υποταγής στον άνθρωπο που του εξασφαλίζει τροφή.

Εμείς για το σκύλο μας είμαστε η αγέλη του και γνωρίζει πολύ καλά σαν κοινωνικό ζώο που είναι, (είναι γραμμένο στα γονίδια του), πως χωρίς την αγέλη του και τη σιγουριά που του προσφέρει, ο θάνατος είναι κοντά.
Εμείς αυτό το ονομάζουμε "αφοσίωση"…


:wink:
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το «κόλπο» της φύσης στο οποίο βασίζεται η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους. :wink:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ναι το ξέρω έχει ξαναειπωθεί το θέμα ,αλλα εμπνεύστηκα από αυτό που είχε πει ο amangos με το σκυλάκι που τελικά προτίμησε να μην πάει μαζί του ένα σκυλάκι που του ήταν πολύ πιστό..
όμως αν δούμε τις συμπεριφορές τον ζωων γενικά θα παρατηρήσουμε ότι πολλές εκφράσεις θυμίζουν τις δικες μας..
Τα ζώα κάνουν φίλους ,χαίρονται όταν τους βλέπουν..,παίζουν ,δαγκώνονται τρέχουν..σαν παιδιά..,η μητέρα μοιάζει να έχει στοργή για τα μωρά τις..,όταν τα ταΐζει, όταν τα περιποιείται..,τα μωρά μοιάζουν να την αγαπούν..,την έχουν σαν δάσκαλο και σαν μητέρα όπως και εμείς..,
έχουν αντιπάθειες..,έχουν συμπάθειες,μοιάζουν να κλαίνε και μοιάζουν να γελάνε πολλές φορες..
έχουν ένστικτα όπως και εμείς..,
έχουν το αίσθημα τις επιβίωσης όπως και εμείς..,
έχουν ανάγκη για συντροφικότητα όπως και εμείς..
έχουν ερωτικές προτιμήσεις όπως και εμείς..,
μα πριν χιλιάδες χρονια ξέραμε να επιβιώνουμε..και όχι να καλλιεργούμε τα συναισθήματα μας..,μήπως και λέω μήπως το κάνουν και τα σκυλιά...
Γιατι ειναι πολλοι και πολλες οι ιστοριες που το υποστηριζουν.. :roll:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
denis said:
αφτο που αισθανονται ειναι αγαπη..?
Eλα ντε ... αυτό που ΕΜΕΙΣ αισθανόμαστε τί είναι ???
τωρα αυτο που αισθανομαστε εμεις το λεμε με παρα πολλες λεξεις και ο καθενας με διαφορετικο τροπο..,αλλα για μενα η ουσια ειναι ,οτι καπου στο μεσο ορο ολων μας των αντιλιψεων πανω στο θεμα, εχει μια κοινη καταλυξη..

αν αυτο συμβενει και στα σκυλια, πιστευω θα ειναι πολυ πολυ πιο λιγο περιπλοκα..
:wink: :p
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Nαι, τα έχουν όλα αυτά ... όπως κι εμείς.
Αντιλαμβανόμαστε τις εκφράσεις στοργής, χαράς κλπ κλπ επειδή μοιάζουν με τις δικές μας και επειδή ζούμε παράλληλα εκατομμύρια χρόνια ... η γάτα δεν αγαπάει ... ούτε ο σκύλος ... εκφράζει συναισθήματα, με διαφορετικούς τρόπους. Δένεται λιγότερο με τους ανθρώπους γιατί δεν είναι αγελαίο ζώο. Δεν είναι αγελαίο ζώο γιατί είναι πολύ ικανότερος κυνηγός από τον σκύλο, και οι ανάγκες της είναι μικρότερες. Εσύ αγαπάς όπως αγαπάς, γιατί (φαντάσου πρωτόγονο άνθρωπο) θα έπρεπε να σέρνεις ενα μωρό όπου κι αν πάς για 8-10 χρόνια ... ο σύντροφός σου λοιπόν θα πρέπει να είναι πολύ ισχυρά δεμένος μαζί σου, για να έχεις στήριγμα ... στον σκύλο αυτό κρατάει 2 μήνες. Γιαυτό ο σκύλος κάνει σεξ και όχι έρωτα ... κάνεις έρωτα και δένεσαι για πολλά χρόνια γιατί το μυαλό σου στο υπαγορεύει, για να επιβιώσεις. Η (υπερβολική και καταστροφική σε πάρα πολλές περιπτώσεις) εξέλιξη του εγκεφάλου σου, το λέει αυτό αγάπη και γράφει και ποιήματα ή τραγούδια για αυτό ... Καταλαβαίνεις τί λέω? (ή δεν θές? :D ) Γι'αυτό και ο άνθρωπος δεν είνι μονογαμικό όν ... όπως ο αυτοκρατορικός πιγκουίνος, ας πούμε που η επιβίωση του επιβάλλει ισόβια πίστη. Γι'αυτό στα 10 χρόνια γάμου, ή λίγο πιο πρίν ή λίγο πιο μετά, σπάει τα γυαλί. Βαριά συζήτηση και η ώρα περίεργη ... :roll:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
τωρα το θεμα εβαρινε συμφωνω...
τι να προτοπω ...
για μας οι για τα σκυλια...συμφωνω αλλα και διαφωνω μαζι σου..
δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να υπογραψει ντεφακτο οτι δεν αγαπανε τα σκυλια.., αλλα ουτε οτι οι ανθρωποι ειναι πολυγαμικοι..
ειναι πολυσινθετο το θεμα...θελει πολλες ωρες συζητηση..

παντως εμενα ο σκυλος μου ειχε ερωτευτει και ειχε κανει και ερωτα.. :lol: :lol: :lol: (δεν κανω πλακα καψουρευτικε..)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
kango1 said:
Τα ζώα κάνουν φίλους ,χαίρονται όταν τους βλέπουν..,παίζουν ,δαγκώνονται τρέχουν..σαν παιδιά..,
Διότι τα σκυλιά είναι κοινωνικά-αγελαία ζώα.

η μητέρα μοιάζει να έχει στοργή για τα μωρά τις..,όταν τα ταΐζει, όταν τα περιποιείται..,τα μωρά μοιάζουν να την αγαπούν..,την έχουν σαν δάσκαλο και σαν μητέρα όπως και εμείς..,
Η μητέρα φροντίζει τα κουτάβια της παρακινούμενη από το μητρικό ένστικτο που είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα όλων των θηλαστικών.
Τα κουτάβια είναι απόλυτα εξαρτώμενα από την μητέρα τους. Δεν χαρακτηρίζει τη σχέση τους η «αγάπη», αλλά η εξάρτηση.

έχουν αντιπάθειες..,έχουν συμπάθειες,μοιάζουν να κλαίνε και μοιάζουν να γελάνε πολλές φορες..
Αυτή είναι ανθρώπινη προσέγγιση στην προσπάθεια να κατανοήσουμε τη γλώσσα του σώματος των ζώων μας. Αυτή η προσέγγιση είναι ο πιο ασφαλής τρόπος να βγάλουμε επισφαλή συμπεράσματα. :wink:

έχουν ένστικτα όπως και εμείς..
Σωστά.

έχουν το αίσθημα τις επιβίωσης όπως και εμείς..,
Σωστά.

έχουν ανάγκη για συντροφικότητα όπως και εμείς..
Σωστά. Είπαμε, τα σκυλιά μας είναι αγελαία ζώα.

έχουν ερωτικές προτιμήσεις όπως και εμείς..,
Εδώ μου τα χαλάς!
Τα περί «ερωτικών» προτιμήσεων δεν ισχύουν! Τους λόγους τους έχουμε αναφέρει δεκάδες φορές. Αυτή η λανθασμένη εντύπωση έχει γεμίσει τους δρόμους αδέσποτα. ΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΌΤΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΕΡΩΤΕΥΟΝΤΑΙ.

μα πριν χιλιάδες χρονια ξέραμε να επιβιώνουμε..και όχι να καλλιεργούμε τα συναισθήματα μας..,μήπως και λέω μήπως το κάνουν και τα σκυλιά...
Τα σκυλιά δίπλα στον άνθρωπο έμαθαν να ερμηνεύουν την συμπεριφορά του και να προσαρμόζονται ανάλογα, προς όφελός τους.

Γιατι ειναι πολλοι και πολλες οι ιστοριες που το υποστηριζουν
Αστικοί μύθοι…. :wink:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
To απογοητεύσαμε το κοριτσάκι, ψυχρή και ορθολογική χιτλερική φυσιογνωμία! Κango, σε γνώρισα και κάτι ψιλοκατάλαβα για σένα ... μακάρι όλοι να σκεφτόντουσαν έτσι, κι όχι σαν εμένα ... ή την rottie ... θα ζούσαμε σε έναν καλύτερο κόσμο. :wink: Μάθε αυτά και πίστευε όι ο σκύλος σου λιώνει για σένα, ότι σε αγαπά πραγματικά ... και εγώ αυτό πιστεύω, κάθε μέρα, εκτός κι αν ρωτήσει κάποιος την άποψή μου ...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ROTTIE said:
Εδώ μου τα χαλάς!
Τα περί «ερωτικών» προτιμήσεων δεν ισχύουν! Τους λόγους τους έχουμε αναφέρει δεκάδες φορές. Αυτή η λανθασμένη εντύπωση έχει γεμίσει τους δρόμους αδέσποτα. ΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΌΤΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΕΡΩΤΕΥΟΝΤΑΙ.
δεν υποστηριζω την ελευθερη αναπαραγωγη απλα γενικα μου αρεσει να παρατηρω τα ζωα σαν ντοκιμαντερ(με αυτην την οπτικη γωνια..) :wink:
το λεω γιατι πριν πολλα χρονια το μαλτεζακι μου το βαλαμε να ζευγαρωσει..το εκαναν με την μια στο ασανσερ..και οταν εφυγε η γκομενα ειχε ξεχασει το λουρακι της ..ο ρουντι απο κατω απο το τραπεζι που ηταν το λουρι της εκλαιγε για 2 μερες..σαν λυκος..

μετα απο 2 χρονια φεραμε αλλη γκομενα ε..δεν την ηθελε με τιποτα ..πηγενε στα αρκουδια του...

τωρα τον λογο δεν τον ξερω...αλλα ειχαμε σκασει απο τα γελια γιατι ηταν πολυ γελιο..
υποψιν τοτε ειμουν τριτη γυμνασιου και η μητερα μου δεν ειχε ιδαια για τα ζευγαροματα..

δεν ξερω τι να πω ..,η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει πολυ πιο πολυ να παιζει η πιο ρομαντικη εκδοση..

:wink:
ελα μωρε.. αφου μας αγαπανε.. :lol: :p
μπα...
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
denis said:
To απογοητεύσαμε το κοριτσάκι, ψυχρή και ορθολογική χιτλερική φυσιογνωμία!
Έχεις δίκιο!
Η Κάτια δεν μας παρεξηγεί! Ξέρει ότι την εκτιμάμε και την αγαπάμε!
Kango1, αν έρθει ένας χοντρός στο σπίτι σου με κόκκινα ρούχα και γενειάδα και προσπαθήσει να σε βάλει σε ένα μεγάλο σάκο, μην αντισταθείς!
Σε έχω ζητήσει για δώρο! :mrgreen:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
denis said:
To απογοητεύσαμε το κοριτσάκι, ψυχρή και ορθολογική χιτλερική φυσιογνωμία! Κango, σε γνώρισα και κάτι ψιλοκατάλαβα για σένα ... μακάρι όλοι να σκεφτόντουσαν έτσι, κι όχι σαν εμένα ... ή την rottie ... θα ζούσαμε σε έναν καλύτερο κόσμο. :wink: Μάθε αυτά και πίστευε όι ο σκύλος σου λιώνει για σένα, ότι σε αγαπά πραγματικά ... και εγώ αυτό πιστεύω, κάθε μέρα, εκτός κι αν ρωτήσει κάποιος την άποψή μου ...
ολοι μας καταβαθος πιστευω θα θελαμε να μας αγαπανε τα σκυλια μας..
αλλα ακομα οι επιστημονες δεν εχουν αποκριπτογραφισει τα παντα για τα σκυλια, που ξερεις μπορει να βγει οτι εχουν το αισθημα της αγαπης..

το θεμα αγαπης δεν ειναι απλα θεμα αλλα ολοκληρο κεφαλαιο..,οποτε ας δωσουμε λαβη για συζητηση ,την επομενη φορα της συναντησης..,για σκυλια και για ανθρωπους..


:wink: :p
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ROTTIE said:
denis said:
To απογοητεύσαμε το κοριτσάκι, ψυχρή και ορθολογική χιτλερική φυσιογνωμία!
Έχεις δίκιο!
Η Κάτια δεν μας παρεξηγεί! Ξέρει ότι την εκτιμάμε και την αγαπάμε!
Kango1, αν έρθει ένας χοντρός στο σπίτι σου με κόκκινα ρούχα και γενειάδα και προσπαθήσει να σε βάλει σε ένα μεγάλο σάκο, μην αντισταθείς!
Σε έχω ζητήσει για δώρο! :mrgreen:

οχι ρε παιδια ησα ησα..ξερεται ποσο σας παω..!!!αυτο ελειπε να σας παρεξηγησω..αφου και εσεις καταβαθος θα θελατε να σας αγαπανε τα σκυλια σας..
:wink:

τωρα που ειπες Κατερινα για χοντρο με κοκκινα ρουχα ,δεν οργανωνουμε για Χριστουγεννα ενα παρτυ του φορουμ και τα εσωδα να διατεθουν στα αδεσποτα..ξεμπαρκο...
:mrgreen: :p
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Τα σκυλιά αγαπάνε και ερωτεύονται, ακριβώς όπως εμείς.

Όποιος συγκρίνοντας τα δικά του συναισθήματα με αυτά των ζώων, νομίζει ότι τα δικά του συναισθήματα είναι πιο πλούσια ή πιο σημαντικά από αυτά των ζώων, το παθαίνει γιατί υπερεκτιμά τα δικά του συναισθήματα...

Αγαπητή "Χίτλερ", δεν είναι αστικοί μύθοι οι πιστοί σκύλοι που προτίμησαν τον θάνατο, περιμένοντας κάποιο αγαπημένο πρόσωπο να βγεί από ένα νοσοκομείο... Είχα τέτοιον σκύλο.
Είχα επίσης σκύλο που δεν έτρωγε όταν εγώ έλειπα, όχι επειδή τον εκπαίδευσα για κάτι τέτοιο, αλλά γιατί στενοχωριότανε. Το καλύτερο μεζεδάκι την άφηνε αδιάφορη...
Ξέρω επίσης σκύλο που είχε ερωτευτεί, και ήθελε μόνο έναν συγκεκριμμένο ερωτικό σύντροφο.

Οι γάτες επίσης αγαπάνε, αυτά τα περί ότι οι γάτες δεν αγαπάνε είναι αυθαίρετα. Είχα και τέτοια γάτα.

Με αγαπούσε επίσης ένα παπαγαλάκι. Το λάτρευα κι εγώ.

Ξέρω και ανθρώπους που αγαπάνε, και πολλούς άλλους που η λέξη αγάπη είναι μια εντελώς άγνωστη λέξη γι αυτούς.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Συμπληρώνω ότι δεν είμαστε σε θέση να ξέρουμε τι ακριβώς σκέφτονται τα ζώα, ούτε τι ακριβώς αισθάνονται...

Για παράδειγμα:
Σε μια μεγάλη ευθεία της εθνικής οδού, ένα σπουργιτάκι χτυπάει με δύναμη στο παρμπρίζ μίας νταλίκας που έτρεχε. Πέφτει αναίσθητο στην άσφαλτο και ο νταλικιέρης, γεμάτος τύψεις, βγαίνει να δει αν είναι το πουλάκι ζωντανό. Το παίρνει στο χέρι του και διαπιστώνει ότι η καρδιά του χτυπάει αμυδρά. Το πηγαίνει γρήγορα στο σπίτι του να το φροντίσει και αναίσθητο ακόμα το βάζει σε ένα κλουβί με τροφή και νερό.
Το πρωί, το σπουργιτάκι ξυπνάει και, βλέποντας γύρω του κάγκελα, φωνάζει:
- Όχι ρε πούστη μου! Τον σκότωσα τον άνθρωπο.!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU