Αγγλικό Κόκερ Σπάνιελ / Τρίχωμα


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Πάντως στον έβρο υπάρχουν αρκετοί κυνηγοί που έχουν κόκερ για να ξεπετάνε τα πουλία απο τα νερά κ μάλιστα δεν τα ξέρουν ως κόκερ αλλά τα φωνάζουν << πουλόσκυλα >> :p


και βέβαια να προσθέσω πως τα έχουν κουρεμένα κάργα και δεν αφήνουν ουτε εκατοστό τρίχας ακόμη και στο αφτί :S
κι εμενα ετσι μου την λενε οταν την βλεπουν...
πω πω....φοβερο πουλοσκυλο! κανει αυτη ενα κυνηγι στο πυκνο....απιστευτο!!!
Καλα...κατσε να περασει η 11η Σεπτεμβρη....(τι ημερομηνια κι αυτη...) και θα την κανω "πουλοσκυλο" πολης :p

κολυμπα το δικο σου κουκλι? λατρευουν να βγαζουν απο το νερο ο,τι επιπλεει....σπανια κολυμπα για να κολυμπησει...θελει να εχει εναν σκοπο....
 


Dyllangirl

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
176
0
Θεσσαλονίκη
το δικό μου αν κολυμπάει? ΒΕΒΑΙΩΣ ! λατρευεί τοσο πολυ το νέρο που την πρωτη φορα που είδε θαλασσα έτρεξε και έκανε μια τεράστια βουτία και είχε και κύμμα η θάλλασα...
το γελοίο της υπόθεσης είναι πως ήταν ένας κυνηγός απο δίπλα και μου τον ζήτησε για να τον ζευγαρώσει με την δική του επειδή λέει εκέινη απέκτησς φοβία με το νερό και δεν ήθελε να φοβούνται και τα κουτάβια της :confused::eek::confused:


( η 11η σεπτεμβρίου τι είναι? )
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
το δικό μου αν κολυμπάει? ΒΕΒΑΙΩΣ ! λατρευεί τοσο πολυ το νέρο που την πρωτη φορα που είδε θαλασσα έτρεξε και έκανε μια τεράστια βουτία και είχε και κύμμα η θάλλασα...
το γελοίο της υπόθεσης είναι πως ήταν ένας κυνηγός απο δίπλα και μου τον ζήτησε για να τον ζευγαρώσει με την δική του επειδή λέει εκέινη απέκτησς φοβία με το νερό και δεν ήθελε να φοβούνται και τα κουτάβια της :confused::eek::confused:
( η 11η σεπτεμβρίου τι είναι? )
;)
http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?16710-17η-έκθεση-του-συλλόγου-σπάνιελ-Ελλάδος

Kαλα....κουκουρουκου ο κυνηγος! νεροσκυλο γνησιο ε? πολυ γουσταρω!!!
εχεις ανοιξει θεμα του δικου σου? κατσε να το ψαξω!
 




Dyllangirl

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
176
0
Θεσσαλονίκη
οχι δεν εχω ανοιξει ακόμη !!! σε λίγες μέρες που κλείνουμε ένα χρόνο μαζι θα ανοίξω !!!! :)

και ναι είναι ορίτζιναλ νερόσκυλο !! μην δει συντριβανι - πισινα κτλ... βουτιά αμέσως !!!!

( καλη επιτυχία στην έκθεση :D :D )

και εσένα λατρέια έχει με το νερό εε?
 


Dyllangirl

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
176
0
Θεσσαλονίκη
ο δικός μου δεν είναι καθαρόαιμος με την έννοια πως δεν έχει πέντιγκρι γιατί τον πηρα απο ιδιώτη
είναι ενος χρονου και κάτι μηνών και το τρίχωμά του δεν είναι τόσο μακρύ οσο θα έπρεπε
είναι νομίζω πιο λεπτό και πιο ίσιο από των καθαρόαιμων κόκερ , επίσεις δεν είναι και τόσο πυκνό αλλά είναι μεταξένειο κ απαλό
τώρα το καλοκαίρι έχει σπάσει λίγο απο το πολύ χτένισμα και απο την ταλαιπωρία της θάλασσας
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
οχι δεν εχω ανοιξει ακόμη !!! σε λίγες μέρες που κλείνουμε ένα χρόνο μαζι θα ανοίξω !!!! :)

και ναι είναι ορίτζιναλ νερόσκυλο !! μην δει συντριβανι - πισινα κτλ... βουτιά αμέσως !!!!

( καλη επιτυχία στην έκθεση :D :D )

και εσένα λατρέια έχει με το νερό εε?
Ψυχωση....αστα....σε ανησυχητικο σημειο :p
Σε ευχαριστω :)
 
Last edited:


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
ο δικός μου δεν είναι καθαρόαιμος με την έννοια πως δεν έχει πέντιγκρι γιατί τον πηρα απο ιδιώτη
είναι ενος χρονου και κάτι μηνών και το τρίχωμά του δεν είναι τόσο μακρύ οσο θα έπρεπε
είναι νομίζω πιο λεπτό και πιο ίσιο από των καθαρόαιμων κόκερ , επίσεις δεν είναι και τόσο πυκνό αλλά είναι μεταξένειο κ απαλό
τώρα το καλοκαίρι έχει σπάσει λίγο απο το πολύ χτένισμα και απο την ταλαιπωρία της θάλασσας
καταλαβα....να τον χαιρεσαι και παλι και να τον προσεχεις...που αν κρινω απο τα θεματα σου, τον προσεχεις...
Κι οποιον ακους να θελει κοκερ (κι ο,τι σκυλο και να θελει δηλ.) να του λες για εκτροφειο κι οχι για γεννες ιδιωτη και φυσικα μακρυα απο τα pet shop....ας το διαλαλουμε οσο μπορουμε να το μαθαινει ο κοσμος....
 


Dyllangirl

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
176
0
Θεσσαλονίκη
ευχαριστώ πολύ !! κ εσύ τη δική σου καραμελίτσα :)

ναι ναι εννοείται !! αν κ δυστηχώς υπάρχουν αρκετοί που δεν θέλουν να ανοίξουν τα μυαλά τους..... πάντως το δεύτερό μου σκυλί θα είναι σίγουρα κόκερ απο εκτροφέα .. είναι πανέμορφα τα άτιμα !

της σκαρλετ το τρίχωμα πως το περιποιέισαι ? φαίνετε υπέροχο !
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
με βουρτσισμα 2 φορες την εβδομαδα με τη βοηθεια ειδικου σπρει, και grooming / στριπαρισμα καθε δυο μηνες...
μπανιο καθε 10 μερες περιπου....ισως ακουστει συχνο, αλλα με τη βοηθεια της εκτροφεος βρηκα ενα καταπληκτικο σαμπουαν που το βαζω εναλαξ με το αλερκαλμ για να μην εχω θεμα με το δερμα....στους 20 μηνες που ειναι το σκυλι ποτε δεν ειχε δερματικο...Σολωμελαιο στη τροφη....(royal canin medium adult τωρα δινω...)
με τα αυτια εσεις καλα? εννοω ωτιτιδες κλπ.
 








Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com






Dyllangirl

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
176
0
Θεσσαλονίκη
εγώ τον βουρτσίζω κάθε μέρα ( τα αφτία , πόδια και στήθος που έιναι πυκνό το τρίχωμα με βούρτα μεταλλική , το υπόλοιπο σώμα με μια λαστιχένια απο καουτσουκ για να κολάνε οι νεκρές τρίχες ) 3 λεπτά περίπου και 1 φορά την εβδομάδα 1 ώρα με ειδικό σπρέι ( μήπως τον χτενίζω υπερβολικά??? ) στριπάρισμα δεν έχουμε κάνει ούτε γκρούμινγ αν και πρέπει να τον πάω νομίζω γιατί το τρίχωμα στα αφτιά έχει γίνει λίγο περίεργο.. τον κουρεύω μόνη μου στα πατούσια και στο κεφάλι

τροφή ακάνα ( του δίνω 2 κωδικούς ενναλάξ για ποικιλία ) λίγο ελαιόλαδο βάζω 2 - 3 φορες την εβδομάδα ( παλιά του έδινα την προπλάν με σωλομό αλλα η ακάνα του έκατσε πολύ καλύτερα γιατί το τρίχωμα του απέκτησε και μια ωραία λαμψη περισσότερη απο την προπλάν )

και μπανάκι συνήθως μια φορά το μηνα ... μερικές φορές μπορέι και πιο συχνά ( τι σαμπουάν χρησιμοποιείς? εγω του βάζω ένα crazy dog με άρωμα baby powder έιναι για κουτάβια όμως ) δεν είχαμε κάποιο δερματικό ώς τώρα...

με τα αφτιά όλα οκ ! μια φορα την εβδομάδα καθάρισμα με επιότικ και όταν πηγαίναμε στη θάλασσα επιότικ μετά το μπάνιο
αν κ έπαθε ωτίτιδα πριν λίγες μέρες μάλλον απο το μπάνιο που τον έκανε η μαμά μου η μπήκε νερό στο αφτί του ή δεν στέγνωσε καλά..και πέρνει αγωγή νομίζω 2 σταγόνες στο αφτί του ( είναι στους γονείς μου τώρα και δεν ξέρω το φάρμακο )

γενικά τα αφτιά με δυσκολευουν στην περιποιηση γιατι σέρνονται συνέχεια κάτω και λερώνονται :p αλλά τι να κάνουμε... κόκερ είναι αυτα !! αν ξεκολλήσουν λιγο την μουτσούνα τους απο το έδαφος θα γίνει θαύμα :D :D
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
γενικά τα αφτιά με δυσκολευουν στην περιποιηση γιατι σέρνονται συνέχεια κάτω και λερώνονται :p αλλά τι να κάνουμε... κόκερ είναι αυτα !! αν ξεκολλήσουν λιγο την μουτσούνα τους απο το έδαφος θα γίνει θαύμα :D :D

καλυτερα δεν γινοταν να το πεις! αχ αυτα τα αυτια!!!
και μυριζει πολυ σκυλιλα ρε παιδι μου αυτη η φυλη...πολυ σκυλοβρωμα:p

Αυτο ειναι το σαμπουαν
http://www.tropiclean.net/categories/spa-lavish-your-pet.php

Αν το παρεις παρε το "brunettes" εμεις παιρνουμε...τι αλλο? το black:p Και το μαλλακτικο στο τελος...

μια εκπληκτικη σειρα ειναι και αυτη....
http://www.1allsystems.com/doc-eng/menu-eng.html

το φερνει καποιος κυριος Ελλαδα....θα σου πω, μολις βρω αν σε ενδιαφερει τα στοιχεια του....

το epiotic Να το βαζεις πριν το μπανιο και στο σπιτι και στη Θαλασσα ;)
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς


το φερνει καποιος κυριος Ελλαδα....θα σου πω, μολις βρω αν σε ενδιαφερει τα στοιχεια του....



Το 1allsystems το φέρνει ο κ. Σάκης, αυτός που έχει το εκτροφείο των γιόρκι... αν χρειάζονται τα στοιχεία του τα έχουμε.