Αγκαλιά και αποτροπή επίθεσης


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Πρόσφατα ένα λαμπραντόρ (ξέρετε, τα σκυλιά που έχουν τη φήμη των πολύ ήρεμων) ξέφυγε απ' την ιδιοκτήτριά του και επιτέθηκε με σαφώς πολύ κακό σκοπό στο σκυλί μου. Το πήρα αγκαλιά κι εκείνο ανέβηκε πάνω μου για να το φάει, με αποτέλεσμα να με γρατσουνίσει πολύ άσχημα χαμηλά στην πλάτη. Δε μου πέρασε ούτε στιγμή απ' το μυαλό πως αυτό το σκυλί έπρεπε να θανατωθεί όμως και αργότερα (απουσία του σκύλου μου) γίναμε "φίλοι" καθώς ήταν ΠΟΛΥ καλό με τους ανθρώπους. Δεν ξέρω ωστόσο, για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, πώς θα σκεφτόμουν αν είχε συμβεί το ίδιο πράγμα στο παιδί μου αντί για μένα.
Ηρθε το κακό λαμπραντορ στο σκυλάκι σου με σκοπό να το φάει, εσύ είδες την πρόθεση του και πήρες το σκυλάκι σου (το κοινωνικοποιημένο με άλλα σκυλια) αγκαλιά να το προστατέψεις απο το κακο και αγριο λαμπραντορ!!!!
Εχεις δει σκυλί να θέλει να δαγκώσει πραγματικά και να είναι εξαγριωμένο;
Πίστεψέ με οτι αν ήθελε το σκυλί να σου κάνει ζημια τώρα θα μετρούσες κομμάτια.....
 
Last edited by a moderator:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ηρθε το κακό λαμπραντορ στο σκυλάκι σου με σκοπό να το φάει, εσύ είδες την πρόθεση του και πήρες το σκυλάκι σου (το κοινωνικοποιημένο με άλλα σκυλια) αγκαλιά να το προστατέψεις απο το κακο και αγριο λαμπραντορ!!!!
Εχεις δει σκυλί να θέλει να δαγκώσει πραγματικά και να είναι εξαγριωμένο;
Πίστεψέ με οτι αν ήθελε το σκυλί να σου κάνει ζημια τώρα θα μετρούσες κομμάτια.....
Το δικό μου ΜΗ κοινωνικοποιημένο κανίς δεν είχε δει καν το σκύλο. Το λαμπραντόρ λοιπόν ήταν δεμένο με λουρί και έβγαζε δόντια, γρύλιζε και προσπαθούσε να ξεφύγει απ' την ιδιοκτήτριά του. Ως δυνατό σκυλί όντως ξέφυγε και όρμησε γαυγίζοντας. Ο δικός μου δεν έβγαλε άχνα και ίσα που πρόλαβα να τον πάρω αγκαλιά μέχρι που μου όρμησε κανονικά το σκυλί πηδώντας, γρατσουνώντας άσχημα την πλάτη μου και ρίχνοντας δυνατές, απότομες, κοφτές δαγκωνιές στον αέρα προσπαθώντας να φτάσει το σκύλο μου. Σε δευτερόλεπτα τον μάζεψε η ιδιοκτήτριά του. Πες μου λοιπόν εσύ τι θα έκανες. Θα τα άφηνες να παίξουν?
Επίσης, πού ακριβώς είπα για "κακό και άγριο" λαμπραντόρ?
Η γυναίκα μου ζήτησε χίλιες συγγνώμες, ΓΝΩΡΙΖΕ ότι το σκυλί έχει πρόβλημα με τα άλλα αρσενικά, αλλά δεν ήταν υπ' ατμόν γιατί δεν ήξερε ότι στο χωριουδάκι που βρισκόμασταν υπήρχε κι άλλος σκύλος.
Η συνέχεια στο φαρμακείο γιατί οι γρατσουνιές ήταν άσχημες (τις είδε και η sofiaklv αν δε με πιστεύεις). Αυτό έγινε αρχές Αυγούστου και φυσικά τις έχω ακόμα.
Και τέλος, προς τι η ειρωνία?
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Ε όχι και ειρωνεία!

Ναι εγώ θα άφηνα το δικό μου σκυλί και δε θα το προστάτευα. Δεν την έχω προστατέψει ποτέ και μια χαρά τα βγάζει πέρα μόνη της.
Ούτε σε επίθεση πιτ, κανονική επίθεση οχι δαγκωνιές στον αέρα....
απλά οταν βλέπει οτι παίζει πρόβλημα υιοθετεί υποτακτική στάση και σε 2 λεπτά παίζει με τον υποτιθέμενο φονιά....

Αλλά θα ρωτήσω και την sofiaklv για να σε πιστέψω:D:paja1:
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ο δικός μου πάλι δεν έχει ποτέ δείξει σημάδια υποτακτικότητας σε άλλο σκύλο... Έχω παραδεχτεί χίλιες φορές ότι φταίω γι' αυτό. Επίσης εσύ έχεις σκυλί 4ων κιλών που πιστεύει ότι μπορεί να "νικήσει" ένα μεγαλόσωμο? Δε νομίζω...
Με βάση αυτά πιστεύω ότι ενήργησα σωστά...
Α και οι δαγκωνιές ήταν στον αέρα γιατί είχα σηκώσει το σκύλο πάνω απ' το κεφάλι μου.
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Οχι έχω λαμπραντόρ (ξέρεις, τα σκυλιά που έχουν τη φήμη των πολύ ήρεμων)
και το καλό είναι οτι φρόντισα απο μικρή να της μάθω οτι τσαμπουκάδες δε θα κάνει σε κανέναν και ουτε θα "νικάει" ούτε θα "χάνει" απο κανέναν.

Πάντος δε θα σου πω αν ενήργησες σωστά η όχι.
Απλά σκέψου οτι σήκωσες το σκυλί στον άερα και για μια ακόμη φορά;)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Το σκέφτομαι και εξακολουθώ να μη βρίσκω άλλη λύση.
Δεν έχω κάτι με τα λαμπραντόρ. Αν δεις το ποστ με τα σκυλιά απωθημένα μας, θα το βρεις στη λίστα μου. Τα λατρεύω είναι υπέροχα. Με τη φράση μου αυτή ήθελα να θίξω τις "φήμες" για κάθε σκύλο. Ήθελα να πω πως όπως τα πιτ μπουλ δεν είναι απαραίτητα "δολοφόνοι" έτσι και τα λαμπραντόρ δεν είναι απαραίτητα "άγγελοί".
Ο Μπάτμαν, το εν λόγω λαμπραντόρ, ήταν πολύ καλό και τρυφερό με τους ανθρώπους αλλά είχε μέγα θέμα κοινωνικοποίησης, όπως ακριβώς και ο δικός μου σκύλος. Δυστυχώς το σκυλί αυτό μπορεί αν θέλει να κάνει πολύ μεγαλύτερη ζημιά απ' ό,τι το δικό μου.
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Λυπάμαι αλλά καθόλου anyway...
Όταν ήταν κουτάβι έκανα λάθη με αποτέλεσμα να γίνει σήμερα ακοινώνητο. Τώρα λοιπόν που είναι σχεδόν 11 και ακοινώνητο τι πρέπει ακριβώς να κάνω? Με το δικό μου σκύλο και αυτά τα δεδομένα ΕΣΥ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ σε αντιστοιχη περίπτωση?
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Πάντος δε θα σου πω αν ενήργησες σωστά η όχι.
Απλά σκέψου οτι σήκωσες το σκυλί στον άερα και για μια ακόμη φορά;)
Και εγώ σηκώνω τον δικό μου.
Τον σηκώνω γιατί έχω δεχτεί πολλές επιθέσεις απο σκύλους που σαν το περιστατικό της Χλοε, είχα τεντώσει τα χέρια ψιλά με τον μικρούλι και ένα σκυλί γαϊδούρι πήδαγε πάνω μου και ανοιγό-κλεινε τα δόντια του να τον αρπάξει.
Δεν φοβόμουν όχι μόνο για το σκυλί μου αλλά και για μένα, ειδικά όταν η ιδιοκτήτριο που είχε βγάλει τον μη κοινωνικοποιημένο σκύλο της βόλτα ΧΩΡΙΣ λουρί, με κοίταζε να "παλεύω" με το ζώο της κοκκαλωμένη και χωρίς να αντιδράει.

Εάν ήταν κάτω ο σκύλος θα μας την είχε πέσει όπως το είχε ξανακάνει οταν ο μικρούλης μου ήταν ΚΟΥΤΑΒΙ και για λίγο αποφύγαμε τα ράματα.

Σε τέτειες περιπτώσεις ΝΑΙ, τον σηκώνω γιατί δεν έχω καμία όρεξη να τρέχω στον κτηνίατρο και να κάνω μηνύσεις.
Τις περισσότερες όμως φορές προσπαθώ να κρατήσω την ψυχραιμία μου και τον αφήνω κάτω γνωρίζοντας οτι το "σήκωμα" δεν είναι το καλύτερο που κάνω.
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Είμαστε τελείως of topic.
Λοιπόν επειδή τα δεδομένα αλλάζουν και μάλιστα πολύ εύκολα, απο την στιγμή που κατάλαβα τα λάθη μου θα έπαιρνα το σκυλί μου και θα πηγαίναμε σε έναν εκπαιδευτή να κοινωνικοποιηθούμε.

Υ.Γ. τώρα είμαστε on topic
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Σε αυτή την ηλικία? Μήπως γύρω στα 8 του χρόνια που άρχισα να ξεστραβώνομαι και να αναγνωρίζω τα λάθη μου? Αν γίνεται δεκτό...
Αλλά και κοινωνικοποιημένος να ήταν, υποστηρίζεις ότι έπρεπε να τον αφήσω κάτω κι ό,τι γίνει?
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Σε όλες τις ηλικίες τα σκυλιά είναι σκυλιά και με λίγο βοήθεια κοινωνικοποιούνται.

Ναι αν ήταν κοινωνικοποιημένος θα ήξερε τι να κάνει για να διακόψει την επιθετικότητα. Εκτός και αν ο άλλος σκύλος ήταν ψυχοπαθής
Και στα παρκάκια εγώ ακόμα δεν έχω δει ψυχοπαθή σκύλο.
 


joncr

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2008
116
0
ydrefsi.blogspot.com
Μιλατε για εναν ΑΓΝΩΣΤΟ σκύλο που επιτέθηκε. Πολύ φυσιολογικό το βρισκω να θελεις να προστατεψεις το σκυλο σου (βαρους 4 κιλών) . Πως θα μπορουσες να ξερεις ποια θα ηταν η καταληξη αν τον ειχες κάτω;; Και εγω το ιδιο θα εκανα. Καλη η θεωρία αλλα στη πραξη....:)
Μια φορά στην ζωη μου εχω κτυπησει σκυλο και αυτο ηταν σε μια παρομια κατασταση. Πηγαινα σε μια παραλια και μια αγελη σκυλιων μας την επεσε και μαλιστα το ενα , ενα ημιαιμο γερμανικό αρπαξε την σκυλιτσα μου. Δεν υπηρχε χρονος να σκεφτώ , του εδωσα μια κλωτσια με ολη μου την δυναμη για να την αφησει. Ξερω οτι το κτυπησα πολυ και μετα ειχα τυψεις , αλλα τι να εκανα που την αρπαξε απο το σβερκο και την τιναζε;;;;;
 
Last edited:


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Μάλλον εσυ μιλάς θεωρητικά!
Που ενώ ξέρεις τι πρέπει να κάνεις, κάνεις το ακριβός αντίθετο.;)
Και οχι δεν είναι φυσιολογικό να παίρνεις το σκυλί σου αγκαλιά γιατί ένας σκύλος έρχεται με "άγριες" διαθέσεις.
Γιατί έτσι δημιουργείτε σπαστικά πατσαβούρια.
 






joncr

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2008
116
0
ydrefsi.blogspot.com
Δεν ειπε κανεις οτι σε καθε σκυλο που πλησιαζει ή γαυγιζει θα πρεπει να περνεις αγγαλια το δικό σου επιδη ειναι μικροσωμο. Μιλαμε για επιθεση
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Νομίζεις αν θέλει ενα σκυλί να σε κάνει και σένα και το σπαστικό πατσαβούρι σου κομμάτια, θα το εμποδίσει η αγκαλιά σου;
Πλανάσαι.....
 




joncr

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2008
116
0
ydrefsi.blogspot.com
Και κατι αλλο , ο σκύλος μου ειναι μινιατουρα , οχι εγω...
Αλλωστε ειναι και το θεμα κυριαρχίας . Ενα δειλό σκυλι που ορμαει σε αλλο 10 φορες μικρότερο δεν νομιζω οτι θα τολμουσε να ορμισει σε εναν ενηλικα 2 φορες μεγαλύτερο. Αντε καμια υπουλη δαγκωνια και δρόμο. Θα την δεχωμουν προκειμένου να γλυτωσω το σκυλο μου.