Αγνωστη ασθενεια χρειαζομαι βοηθεια.




maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Για να το λέει η yasemin, ναι.
και τον Κουτσουβελη που εινα ιδερματολογος στην Αθηνα που μιλησα δεν μου το ανεφερε ουτε στην κτηνιατρικη στην θεσσαλονικη γιαυτο μου κανει εντυπωση.Δεν αμφισβητω τι λεει η yasemin ισα ισα για μενα μακαρι να ισχυει αυτο που λεει γιατι θα με εβγαζε απο απιστευτες αμφιβολιες για το τι μπορει να εχει!Αν μπορω εστω να αποκλεισω αυτο θα ειναι τεραστιο βημα!
 
  • Like
Reactions: mareco


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Οι εξετασεις που γραφεις ειναι για λεισμανια,ερλιχιωση,σκουληκι της καρδιας κλπ
Αυτα που εγραψα εγω αφορουν σε αντιδραστικοτητα της επιδερμικης συνδεσης,ανοσοποιητικο και BMZ πρωτεινες.
Ειναι εξετασεις που κανουν οταν υποπτευονται οι κτηνιατροι Epidermolysis Bullosa μαζι βεβαια με γενικες,βιοχημικες και ουρων.
Αν πασχει απο αυτο θα προκειται προφανως για την simplex μορφη της γιατι αν ειχε τις αλλες 2 θα ειχε το μαυρο του το χαλι.
Αν μπορεις βαλε μια φωτο απο τις πληγες στα πελματα.
Δυσκολη περιπτωση ειδικα αν δεν υπαρχει εξειδικευση του γιατρου....και εγω μη νομιζεις σε 8 ειχα παει..
Σε ποιον γιατρο ειχες παει και ποια θεραπεια ακολουθησες?εσενα τι προβληματα ειχε συγκεκριμενα?
 




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
@maroon198444 ,
το δικο μου σκυλι,μαζεμενο απο το δρομο,ειχε πολλα προβληματα και πεσμενο ανοσοποιητικο.
Οταν λοιπον εκανε αυτες τις πληγες στα πελματα και σε διαφορα σημεια του σωματος μικρης εκτασης και αφου το ταραξαν σε εξετασεις μας εδωσαν αγωγη με κορτιζονη,αντιβιωση και κορτιζονουχες κρεμες,ειδικα σαμπουαν κλπ.
Μιλουσαν για συντηρητικη αγωγη μιας και για την συγκεκριμενη νοσο δεν υπαρχει ιαση.
Πριν ξεκινησω πηγα και σε δερματολογο την κ.Ρουσσου που ηταν στον Λιαπη.
Το απεκλεισε,με ρωτησε αν ηθελα να κανω και τις παραπανω εξετασεις για επιβεβαιωση,τις καναμε τα αποτελεσματα ηταν αρνητικα.
Επροκειτο για δερματοπαθεια που θα μπορουσε να ειχε προερθει απο πολλα,κακουχιες,ασθενειες,φαρμακα κλπ.
Την αγωγη που ακολουθησαμε την εγραψα σε προηγουμενο ποστ.
 


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
@maroon198444 ,
το δικο μου σκυλι,μαζεμενο απο το δρομο,ειχε πολλα προβληματα και πεσμενο ανοσοποιητικο.
Οταν λοιπον εκανε αυτες τις πληγες στα πελματα και σε διαφορα σημεια του σωματος μικρης εκτασης και αφου το ταραξαν σε εξετασεις μας εδωσαν αγωγη με κορτιζονη,αντιβιωση και κορτιζονουχες κρεμες,ειδικα σαμπουαν κλπ.
Μιλουσαν για συντηρητικη αγωγη μιας και για την συγκεκριμενη νοσο δεν υπαρχει ιαση.
Πριν ξεκινησω πηγα και σε δερματολογο την κ.Ρουσσου που ηταν στον Λιαπη.
Το απεκλεισε,με ρωτησε αν ηθελα να κανω και τις παραπανω εξετασεις για επιβεβαιωση,τις καναμε τα αποτελεσματα ηταν αρνητικα.
Επροκειτο για δερματοπαθεια που θα μπορουσε να ειχε προερθει απο πολλα,κακουχιες,ασθενειες,φαρμακα κλπ.
Την αγωγη που ακολουθησαμε την εγραψα σε προηγουμενο ποστ.
yasemin σε ευχαριστω για την απαντηση!
Ετσι ακριβως βρηκα και εγω το δικο μου! Διπλα στο καδο απο τα σκουπιδια ημερων σε αθλια κατασταση με ψυλλους τσιμπουρια γεματο τα ματια του τελειως θολα γεματα τσιμπλες δεν εβλεπε τιποτα . Τα ιδια ακριβως μου ειπανε και εμενα και τα ιδια ακριβως μου εδωσαν.Πριν ενα μηνα κολλησε σταφυλλοκοκο και μου ειπαν οτι ηταν απο τις κορτιζονες που επερνε που ειχαν ριξει το ανοσοποιητικο του και δεν μπορουσε να παλεψει τις αρρωστιες . Απο τοτε που του εκοψα τις κορτιζονες εδω και 1.5 μηνα κοντα εφτιαξαν σχεδον τελειως οι πατουσες του και ειναι πολυ καλυτερα.Απλα τωρα εχω θεμα στο οτι δεν τρωει καθολου καλα και δυσκολευεται πολυ να κανει κακα του.Τι μπριζολες του δινω τι κοτοπουλα τι κροκετες τι κονσερβες λουκανικα κονσερβα τονου δεν θελει να φαει σχεδον τιποτα ενω δειχνει ορεξατος και για βολτες εινα ιπρωτος.εχει χασει κοντα 2 κιλα μεχρι τωρα.Τρωει μονο αν τον ταιζω στο στομα και αυτο θα φαει 1-2 χουφτες απο κοτοπουλο.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Μετα τις φαρμακευτικες αγωγες ξεκινησε να μην τρωει καλα?
Για τον σταφυλοκκοκο τι πηρε?
 


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Μετα τις φαρμακευτικες αγωγες ξεκινησε να μην τρωει καλα?
Για τον σταφυλοκκοκο τι πηρε?
Απο οταν επαθε αυτο με τον σταφυλλοκοκο . Εβγαλε ενα σπυρι στην ραχη το οποιο εξαπλωθηκε και εχασε και το τριχωμα γιατι εβγαλε πυον και καλυψε μια περιοχη περιπου οσο μια παλαμη σε 2 μερες .ξεκινησα μπανια αλοιφες hot spot spray και augmentin αντιβιωση που περνει εδω και 20 μερες.καναμε παλι βιοχημικεςεςοι οποιοες ηταν μια χαρα και εξεταση για σταφυλλοκοκο και βγηκαν αρνητικες τωρα.ξεκινησε μεγαλωνει η τριχα απλα μου ειπε να συνεχισω την αντιβιωση.εχει καμια εβομαδα περιπου που δεν τρωει καλα ισως και λιγο παραπανω απλα τωρα εχει παραγινει .Ο κτηνιατρος μου ειπε δεν ξερει τι ειναι γιατι καναμε και αιματολογικες και βιοχημικες και ολα και δεν εχει κανενα προβλημα.Α επερνε και peptonorm για μαι εβδομαδα μηπως ειχε τιποτα με το αντερο του γιατι εκανε και διαρροια αλλα ο κτηνιατρο ειπε οτι λογικο ειναι αν δεν τρωει ισοροπημενη τροφη και τον ειπα αφου δεν τρωει τιποτε αλλο τι να κανω.πραγματικα ενω κατι παει να γινει καλα βγαινει το ενα προβλημα μετα το αλλο.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Μπορει να τον πειραζει η αντιβιωση,ειναι και πολλες οι μερες,κανονικα δεν θα επρεπε να σου δωσει καποιο ουλτρα λεβιρ,λιγο γιαουρτι για την χλωριδα του εντερου?
Μην ανακατευεις τοσες τροφες στην προσπαθεια σου να φαει δεν ειναι και οτι καλυτερο.
Ποτε τελειωνει η αντιβιωση?
 


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Μπορει να τον πειραζει η αντιβιωση,ειναι και πολλες οι μερες,κανονικα δεν θα επρεπε να σου δωσει καποιο ουλτρα λεβιρ,λιγο γιαουρτι για την χλωριδα του εντερου?
Μην ανακατευεις τοσες τροφες στην προσπαθεια σου να φαει δεν ειναι και οτι καλυτερο.
Ποτε τελειωνει η αντιβιωση?
οποτε μου πει ο κτηνιατρος... οχι δεν μου εδωσε τιποτα για το εντερο μονο το peptonorm που σου ειπα πριν.Τι να κανω προσπαθω να βρω κατι που μπορει να του αρεσει μηπως και φαει τιποτα γιατι θα μεινει κοκαλο στο τελος.Αυτο που μου εκανε εντυπωση εχτες ειναι οτι του εψησα στο φουρνο 2 μπριζολες και εφαγε τα κοκκαλα και αφησε το κρεας!!
 




maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Οχι μαγειρεμενα κοκκαλα ειναι επικινδυνα,ωμο εχεις δοκιμασει?
αληθεια? ο κτηνιατρος μου ειπε το εντελως αντιθετο γιατι καποια στιγμη του εδινα ωμο φρεσκο κρεας.Μου ειπε γενικα να αποφευγω τα κοκκαλα απο κοτοπουλο ψαρια και τα πιο μικρα.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Σαν κοκκαλο μπορεις να δωσεις στηθοπλευρα μοσχαρισια για τα δοντια,οταν δινουμε ωμο κοτοπουλο,σαρδελα,γαυρο κλπ το κοκκαλο ειναι αλεσμενο αλλα και πλαταρι ολοκληρα μπορει να το φαει χωρις προβλημα
 


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Σαν κοκκαλο μπορεις να δωσεις στηθοπλευρα μοσχαρισια για τα δοντια,οταν δινουμε ωμο κοτοπουλο,σαρδελα,γαυρο κλπ το κοκκαλο ειναι αλεσμενο αλλα και πλαταρι ολοκληρα μπορει να το φαει χωρις προβλημα
κοιτα για τωρα αυτο που με ενδοιαφερει ειναι να αρχισει ο σκυλος να τρωει κατι για να μην αδυνατισει γιατι χανοντας δυναμη λογικα θα αδυνατισει κα ιτο ανοσοποιητικο του παλι και θα εχω ξανα απο την αρχη τρεχαματα.Τουλαχιστον ετσι το εχω τωρα στο μυαλο μου σαν προτεραιοτητα.Και σιγα σιγα τον γυρναω στην κροκετα που ετρωγε την N&D.Απο ψαρι του δινω φιλετο τονου κονσερβα που στην αρχη το ετρωγε καλα αλαλ μετα απο 3 μερες δεν του εκανε κεφι ουτε αυτο. γενικα μου φαινεται σαν να βαριεται τα παντα μετα απο 1-2 φορες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf