Αγορά Ντογκο Αρτζεντινο και Κάνε Κορσο


Palg7

Member
9 Μαρτίου 2022
12
3
43
Dogo και corso που φυλάνε, ποιος βρήκε που?

Και ένα σχόλιο μιας και το έκανα εικόνα,
Έστω.... οτι βρήκαμε 2 που φυλάνε καλά.
Dogo argentino : κυνηγετικός σκύλος
Cane corso : σκύλος φύλακος
το παράγωγο : Στην καλύτερη περίπτωση (ή την χειρότερη) ένας σκύλος που θα βρει τον εισβολέα μέσα στη μάντρα και θα τον κυνηγήσει και έξω απο την μάντρα.
Αυτό δεν είναι φύλαξη!
Φίλε μου καλησπέρα , ένας καλός φύλακας μπορεί να γίνει και ένα πεκινουα ανάλογα με το τι θα του διδάξεις .. προσωπικά από φίλο που έχει φρουρό ντογκο δεν περνάς ούτε από έξω από το σπίτι , όχι να πλησιάσεις ..
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Dogo και corso που φυλάνε, ποιος βρήκε που?

Και ένα σχόλιο μιας και το έκανα εικόνα,
Έστω.... οτι βρήκαμε 2 που φυλάνε καλά.
Dogo argentino : κυνηγετικός σκύλος
Cane corso : σκύλος φύλακος
το παράγωγο : Στην καλύτερη περίπτωση (ή την χειρότερη) ένας σκύλος που θα βρει τον εισβολέα μέσα στη μάντρα και θα τον κυνηγήσει και έξω απο την μάντρα.
Αυτό δεν είναι φύλαξη!
Όταν λέμε φύλαξη τι ακριβώς εννοούμε? εννοούμε πχ ένα σκύλο που δεν αφήνει με το γαυγισμά του και τη συμπεριφορά του να πλησιάσει κανείς μέσα από τον φράχτη? ή επίθεση?
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Φίλε μου καλησπέρα , ένας καλός φύλακας μπορεί να γίνει και ένα πεκινουα ανάλογα με το τι θα του διδάξεις .. προσωπικά από φίλο που έχει φρουρό ντογκο δεν περνάς ούτε από έξω από το σπίτι , όχι να πλησιάσεις ..
Καλησπέρα και σε σένα.
Κατηγορηματικά οχι. Δεν συμφωνώ. Δεν μπορεί να γίνει οποιοσδήποτε σκύλος φύλακας.
Αλλιώς θα έπαιρναν όλοι πεκινουά που τρώνε κ λιγότερο.
Η φύλαξη είναι ένστικτο, το οποίο το δουλεύεις κατάλληλα για να γίνει πιο αποτελεσματικός ο σκύλος.
Αν δεν υπάρχει δεν έχεις τίποτα να δουλέψεις. Το ένστικτο αυτό δεν εμφανίζεται έτσι ξαφνικά σε ένα σκύλο. Το κουβαλάνε οι πρόγονοί του για να το μεταφέρουν σε αυτόν.

Ένα σκυλί που γαβγίζει στη μάντρα δεν μου λέει κάτι. Το 70% των σκύλων το κάνει αυτό και μάλιστα αρκετά καλά. Αντιθέτως θα μου έλεγε πολλά αν μπήκε κάποιος ερεθιστής στη μάντρα και ο σκύλος τον απέτρεψε απο το να προχωρήσει πιο μέσα.
Έστω λοιπόν οτι έχει τσεκαριστεί ο σκύλος και κατέστειλε τον εισβολέα, τι μας λέει αυτό?
Οτι βρήκαμε ενα dogo που δαγκώνει. Εεε και ? Είναι όλα έτσι?
Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι θα βρεις και συ άλλο ένα?
Ακόμα και αν έδινε απογόνους αυτός ο σκύλος, τι μας κάνει να πιστεύουμε οτι θα φυλάνε τόσο καλά όσο ο πατέρας τους?

Προσπαθώ να σου εξηγήσω οτι δεν θα βρεις καθόλου μα καθόλου εύκολα αυτό που ψάχνεις.
Ίσως επειδή δεν υπάρχει. Μην ψάχνεις την εξαίρεση. Κοίτα τον κανόνα.

Τα dogo είναι δυνατά σκυλιά. Το μέγεθος και η μορφολογία τους επιτρέπει να γίνουν εξαιρετικοί φύλακες. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι το μυαλό και ο χαρακτήρας τους θα τους επέτρεπε να γίνουν.

Άσε όμως τα dogo γιατί είναι δύσκολο σενάριο. Πιάσε τα corso που υποτίθεται είναι εξορισμού φύλακες.
9 στα 10 που βλέπω δεν το χουν. Και αυτά που το έχουν είναι συνήθως μεγάλα σε ηλικία. Που όπως το αντιλαμβάνομαι σημαίνει οτι η εκτροφή της τελευταίας 10ετίας δεν δίνει ιδιαίτερη βαρύτητα σε αυτή την πτυχή του χαρακτήρα.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Όταν λέμε φύλαξη τι ακριβώς εννοούμε? εννοούμε πχ ένα σκύλο που δεν αφήνει με το γαυγισμά του και τη συμπεριφορά του να πλησιάσει κανείς μέσα από τον φράχτη? ή επίθεση?
Αυτός που απλά γαβγίζει στα κάγκελα ή πίσω απο την πόρτα του διαμερίσματος είναι ένας σκύλος-συναγερμός :giggle:
Όταν ανοίξει η πόρτα και ο σκύλος τσακώσει τον εισβολέα και προσπαθεί να τον ακινητοποιήσει, αυτόν τον λες φύλακα. Πρέπει ο σκύλος να έχει το θάρρος να αντιπαρατεθεί με τον άνθρωπο.
Τώρα το πόσο καλά θα κάνει τη δουλειά του εξαρτάται απο πάρα πολλούς παράγοντες.
Κυρίως πόσο καλά ο σκύλος εκμεταλλεύεται τον όγκο του, το βάρος του και την δύναμή του. Να ξέρει πότε να σταματήσει. Πως θα χρησιμοποιήσει το περιβάλλον προς όφελός του και η λίστα δεν έχει τελειωμό. Υπάρχουν αρκετά θέματα στο φορουμ με πολύ χρήσιμες πληροφορίες
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.129
4.803
Εχω ενα canario & και ενα τσοπανοσκυλο. Θα τα ζευγαρωσω , θα παρω ενα κτημα, βοοειδη & προβατα και θα εχω τα τελεια σκυλια. Εαν ζουσε και το dogo θα ζευγαρωνα και αυτον μαζι τους και θα ειχα καθοδηγηση , φυλαξη κοπαδιου, φυλαξη οικιας και θα πηγαινα και για κυνηγι αγριοχοιρων :LOL:
Και αν θελω να προχωρησω το σχεδιο θα εβαζα και τη Joy στο πλανο και θα ειχα και συναγερμο!
 
  • Haha
Reactions: Orjo and mareco




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.116
10.066
Athens
Μεταξύ μας τώρα, δεν νομίζω ότι ο εισβολέας έχει σπουδάσει τις φυλές της FCI και ξέρει τι να περιμένει από κάθε φυλή, ανάθεμα κι αν είναι σε θέση να την αναγνωρίσει. Η αποτρεπτική εμφάνιση μάλλον κάνει το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς, η αποτροπή άλλωστε είναι ο πρώτος στόχος.
Στη γειτονιά μου έχει κάτι τσοπανοειδή που τα βλέπεις από μακριά και τα κάνεις πάνω σου ακόμη κι αν έχεις σπουδάσει 15 χρόνια στο ντογκφόρουμ.
 
  • Like
Reactions: Palg7 and Orjo


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Αυτός που απλά γαβγίζει στα κάγκελα ή πίσω απο την πόρτα του διαμερίσματος είναι ένας σκύλος-συναγερμός :giggle:
Όταν ανοίξει η πόρτα και ο σκύλος τσακώσει τον εισβολέα και προσπαθεί να τον ακινητοποιήσει, αυτόν τον λες φύλακα. Πρέπει ο σκύλος να έχει το θάρρος να αντιπαρατεθεί με τον άνθρωπο.
Τώρα το πόσο καλά θα κάνει τη δουλειά του εξαρτάται απο πάρα πολλούς παράγοντες.
Κυρίως πόσο καλά ο σκύλος εκμεταλλεύεται τον όγκο του, το βάρος του και την δύναμή του. Να ξέρει πότε να σταματήσει. Πως θα χρησιμοποιήσει το περιβάλλον προς όφελός του και η λίστα δεν έχει τελειωμό. Υπάρχουν αρκετά θέματα στο φορουμ με πολύ χρήσιμες πληροφορίες
πάντως η νελλη - συναγερμός μια φορά που άνοιξε ο ντελιβερούλης την πόρτα του κήπου να μπει μέσα χεστηκε πάνω του, γιατί ήταν ελεύθερη κι έτρεξε προς τα πάνω του ( αυτός ευτυχώς βγήκε αμέσως κι έκλεισε την πόρτα) και μια άλλη φορά στο δρόμο που ερχόταν αντίθετα ένας περίεργος τύπος, μπήκε μπροστά της κι αρχισε να του γρυλίζει και να του δείχνει δόντια. Σαφέστατα ΔΕΝ πρόκειται για έναν σκύλο φύλακα, όμως απ όσα διαβάζω νομίζω ότι θέλει ειδικά γονίδια, ειδική εκπαίδευση απ τον ειδικό και τεράστια εκπαίδευση ο ιδιοκτήτης προκειμένου να γίνονται όλα σωστά και να μην υπάρχουν άσχημες καταστάσεις...σωστά?
 


Palg7

Member
9 Μαρτίου 2022
12
3
43
Εχω ενα canario & και ενα τσοπανοσκυλο. Θα τα ζευγαρωσω , θα παρω ενα κτημα, βοοειδη & προβατα και θα εχω τα τελεια σκυλια. Εαν ζουσε και το dogo θα ζευγαρωνα και αυτον μαζι τους και θα ειχα καθοδηγηση , φυλαξη κοπαδιου, φυλαξη οικιας και θα πηγαινα και για κυνηγι αγριοχοιρων :LOL: Και αν θελω να προχωρησω το σχεδιο θα εβαζα και τη Joy στο πλανο και θα ειχα και συναγερμο!
και πάντα μέσα σε κάθε φόρουμ που θες να πάρεις μια σωστη πληροφορία πάντα θα υπάρχει ένας βλάκας να καταστρέφει την συζήτηση , ένας που δεν έχει τίποτα να πει πέρα από παπαρολογιες.
 
  • Haha
Reactions: mareco


Palg7

Member
9 Μαρτίου 2022
12
3
43
Καλησπέρα και σε σένα.
Κατηγορηματικά οχι. Δεν συμφωνώ. Δεν μπορεί να γίνει οποιοσδήποτε σκύλος φύλακας.
Αλλιώς θα έπαιρναν όλοι πεκινουά που τρώνε κ λιγότερο.
Η φύλαξη είναι ένστικτο, το οποίο το δουλεύεις κατάλληλα για να γίνει πιο αποτελεσματικός ο σκύλος.
Αν δεν υπάρχει δεν έχεις τίποτα να δουλέψεις. Το ένστικτο αυτό δεν εμφανίζεται έτσι ξαφνικά σε ένα σκύλο. Το κουβαλάνε οι πρόγονοί του για να το μεταφέρουν σε αυτόν.

Ένα σκυλί που γαβγίζει στη μάντρα δεν μου λέει κάτι. Το 70% των σκύλων το κάνει αυτό και μάλιστα αρκετά καλά. Αντιθέτως θα μου έλεγε πολλά αν μπήκε κάποιος ερεθιστής στη μάντρα και ο σκύλος τον απέτρεψε απο το να προχωρήσει πιο μέσα.
Έστω λοιπόν οτι έχει τσεκαριστεί ο σκύλος και κατέστειλε τον εισβολέα, τι μας λέει αυτό?
Οτι βρήκαμε ενα dogo που δαγκώνει. Εεε και ? Είναι όλα έτσι?
Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι θα βρεις και συ άλλο ένα?
Ακόμα και αν έδινε απογόνους αυτός ο σκύλος, τι μας κάνει να πιστεύουμε οτι θα φυλάνε τόσο καλά όσο ο πατέρας τους?

Προσπαθώ να σου εξηγήσω οτι δεν θα βρεις καθόλου μα καθόλου εύκολα αυτό που ψάχνεις.
Ίσως επειδή δεν υπάρχει. Μην ψάχνεις την εξαίρεση. Κοίτα τον κανόνα.

Τα dogo είναι δυνατά σκυλιά. Το μέγεθος και η μορφολογία τους επιτρέπει να γίνουν εξαιρετικοί φύλακες. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι το μυαλό και ο χαρακτήρας τους θα τους επέτρεπε να γίνουν.

Άσε όμως τα dogo γιατί είναι δύσκολο σενάριο. Πιάσε τα corso που υποτίθεται είναι εξορισμού φύλακες.
9 στα 10 που βλέπω δεν το χουν. Και αυτά που το έχουν είναι συνήθως μεγάλα σε ηλικία. Που όπως το αντιλαμβάνομαι σημαίνει οτι η εκτροφή της τελευταίας 10ετίας δεν δίνει ιδιαίτερη βαρύτητα σε αυτή την πτυχή του χαρακτήρα.
Με αυτή την λογική φίλε μου δεν θα βρεις ποτέ σκύλο φύλακα . Εσύ βλέπεις κορσο λες και δεν το έχουν , και εγώ σου λέω ότι έχω δει κόρσο που δεν περνάς ούτε απέξω από αυλές . Λες για ντογκο ότι δεν είναι φύλακες και πάλι από προσωπική εμπειρία σε δύο οικογένειες δεν πλησιάζεις ούτε στα δύο μέτρα . Λοιπόν ολα είναι θέμα εκπαίδευσης ανεξάρτητα από την ράτσα , και όσο για τα πεκινουα που λες ότι όλοι θα έπαιρναν πεκινουα , αν είχαν το μέγεθος φίλε μου ναι ίσως να τα προτιμούσαν κάποιοι . Γιατί τα πάντα σε έναν φύλακα φρουρό είναι ως επί το πλείστον η εικόνα και τι θα αντικρίσει ο επίδοξος ληστής .
 


Palg7

Member
9 Μαρτίου 2022
12
3
43
Όταν λέμε φύλαξη τι ακριβώς εννοούμε? εννοούμε πχ ένα σκύλο που δεν αφήνει με το γαυγισμά του και τη συμπεριφορά του να πλησιάσει κανείς μέσα από τον φράχτη? ή επίθεση?
Το γαύγισμα δεν το θεωρώ φύλαξη , ειδικά στην ύπαιθρο συνήθως γαυγιζουν για το μακρύ τους και το κοντό τους . Μιλάω φυσικά για συμπεριφορά και ακινητοποίηση όταν θα υπάρξει παράβαση εντός του φράχτη
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Λοιπόν ολα είναι θέμα εκπαίδευσης ανεξάρτητα από την ράτσα
Όπως έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα, είναι θέμα φυλής, γενετικής προδιαθεσης και κατ'επέκταση ενστικτων που διέπουν κάθε φυλή.

Δεν είναι όλες οι φυλές το ίδιο και αν θεωρήσει κάποιος πως όλες κάνουν για σωματοφύλακη, στην καλύτερη θα απογοητευτεί, στην χειρότερη θα πάρει κόσμο στον λαιμό του. Οπότε χρειαζεται προσοχή και κοινή λογική.

Μιλάω φυσικά για συμπεριφορά και ακινητοποίηση όταν θα υπάρξει παράβαση εντός του φράχτη
Όταν "παίζεις" με ένστικτα, το πρώτο πράγμα που κάθε λογικός άνθρωπος οφείλει να συνυπολογισει, είναι πως εκείνη τη στιγμή "μιλά" η αδρεναλίνη.

Υπό την επήρειά της, ο σκυλος δεν ακούει όση εκπαίδευση και να έχει και σταματάει μόνον όταν εκπληρώσει τον στόχο του ή αν τον σταματήσουν βίαια. Ενα ριτριβερ πχ θα σταματήσει στο άρπαγμα και θα επαναφέρει. Ένα τεριε όμως θα φτάσει σχεδόν μέχρι το τέλος, μέχρι τον θάνατο δλδ του θηράματος.
Είναι δυνατόν να περιμένεις από ένα τεριε πχ να σταματήσει στο άρπαγμα ενός μικρόσωμου ζωου, όταν η αδρεναλίνη του χτυπάει κόκκινο και να μην προχωρήσει στο τίναγμα και κατ'επεκταση στην θανάτωσή του;
Ούτε μια στο εκατομμύριο.
Ο,τι εκπαίδευση και να του κάνεις, άπαξ και ενεργοποιηθεί το prey drive, μιλάει το ένστικτο, όχι η εκπαίδευση.

Αν έχεις διάθεση διάβασε αυτό το θέμα, ειδικά τα 3 πρώτα ποστ.

Όσον αφορά τα ντογκο, υπάρχουν πολλά θέματα στο φόρουμ.
Ενδεικτικα




Εν συντομία η ουσία αποτυπώνεται στο παρακάτω μήνυμα του Πετρου

τα ντογκο ειναι κυνηγοι μεγαλου θηράματος προσοχη λοιπον στον οποιονδηποτε θελησει να παρει ενα ντογκο για φυλακα και του βγαλει την φυλαξη απεναντι στον ανθρωπο χρησιμοποιωντας το συγκεκριμμενο ενστικτο....
Και σε αυτό της @Amaliaz
... φαντασου οτι αντι για γουρουνι ειναι ανθρωπος.

Το ντογκο δεν εχει αμυντικο ενστικτο. Δε μπορεις να δουλεψεις πανω σε αυτο. Αρα πως θα δουλεψεις φυλαξη? Δε μπορεις να του κανεις "τεστακια" για να δεις αν το χει, οπως πολλοι συνηθιζουν να λενε, γιατι τοτε θα δουλεψεις πανω στο κυνηγετικο του ενστικτο... δηλαδη θα το αναγκασεις να δει τον ανθρωπο σαν θηραμα. Ομως εκεινη τη στιγμη το dogo δε βλεπει τιποτα αλλο, δεν ακουει σε φους , δεν ακουει σε "αστο" ... Και τοτε θα τον εχεις "χασει" το σκυλο.

Η "φυλαξη" στο dogo ερχεται απο την μεγαλη του αφοσιωση και την αγαπη του στον ανθρωπο του. Δεν εχει καμια σχεση με "εργασιακο χαρακτηρα".

Τα σκυλια που κυνηγανε και ζουν σε αγελες δε θα γυριζαν καν πισω το κεφαλι τους αν καποιος πλακωνε στο ξυλο τον ανθρωπο που τα συνοδευε στο κυνηγι.. ο στοχος κλεινει στο θηραμα.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.129
4.803
και πάντα μέσα σε κάθε φόρουμ που θες να πάρεις μια σωστη πληροφορία πάντα θα υπάρχει ένας βλάκας να καταστρέφει την συζήτηση , ένας που δεν έχει τίποτα να πει πέρα από παπαρολογιες.
Ναι ρε φιλε! Εχουν γινει πια μαστιγα αυτοι.
Και συνεχιζω μπας και καταλαβεις.... το σχολιο μου εχει σκοπο να δειξει οτι η ερωτηση σου ειναι ατοπη. Ο σκυλος κατα γενικο κανονα εχει στο dna την προστασια. Οταν αρχισε να ζει στον ιδιο χωρο με τον ανθρωπο, αυτοματα ενισχυθηκε το ενστικτο της προστασιας αφου ενιωσε οτι με αυτο τον τροπο ειναι χρησιμος και επιβραβευεται. Με τα χρονια και με τη δημιουργια των φυλων ενισχυθηκε το συγκεκριμενο ενστικτο σε καποιες φυλες, που θα λεγαμε οτι ειναι κατα καποιο τροπο "φυσικοι" φυλακες. Ομως εξισου σημαντικο με τη φυλη .. ισως και περισσοτερο.. ειναι τι εκαναν οι προγονοι ενος σκυλου, τι εκαναν οι γονεις του, οι παππουδες του και βεβαια ο χαρακτηρας του ιδιου του ατομου. Και ολα αυτα πρεπει να μπορει καποιος να τα γνωριζει πριν ξεκινησει εκπαιδευση φυλαξης. Ποσα ζωα εχουν καταστραφει απο ανθρωπους που απλα θεωρουαν οτι επειδη ειναι canario το κουταβι εχει ολα οσα χρειαζονται για να δουλευτει στη φυλάξη. Δε φυλανε ολα τα ροτβαιλερ όπως δεν κανουν herding και ολα τα ποιμενικα. Το να ζευγαρωσεις ενα κορσο με ενα ροτβαιλερ απο μονο του δε λεει τιποτα για το εαν τα κουταβια θα εχουν ανεπτυγμενο το ενστικτο. Επισης τι εννοοουμε φυλαξη? σωματοφυλακη? φυλαξη χωρου? φυλαξη αντικειμενων? Το να βλεπεις ενα μεγαλοσωμο σκυλο στην αυλη να τρωει τα καγκελα και να μην πλησιαζει ανθρωπος στα 2 μετρα, σιγουρα δεν ειναι φυλαξη. Σε αυτο συμφωνουμε. Ομως εγραψες για ακινητοποιηση. Δεν υπαρχει πιο δυσκολο πραγμα απο το να δουλεψεις ενα dogo σε αυτο. Ειδικα εαν στο γενεαλογικο του δεντρο υπαρχουν σκυλια που κυνηγουσαν.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Τα dogo όπως σου είπαν δεν είναι σκυλιά για φύλαξη... Εγώ την ξεκίνησα εκπεδευση σωματοφυλακής στα πρώτα 6 μαθήματα κατάλαβα ότι δεν είναι καλή ιδέα να συνεχίσει, υπάρχει απόλυτη υπακοή αλλά όταν δαγκώσει δεν υπάρχει μη άστο κλπ λειτουργεί μόνο με ένστικτο,αυτό του κυνηγού δεν θα σταματήσει μέχρι να σκοτωσει ! Έχει πιάσει πολλά ζώα στο βουνό αλεπούδες κλπ ...το ημίαιμο ποιμενικό βγάζει πολύ έντονη φύλαξη χωρίς καμία εκπεδευση αλλά είναι στην φύση του ...δεν κάνουν όλα τα σκυλιά για φύλαξη αν κάνεις μια τέτοια εκπεδευση σε ένα dogo εγώ πιστεύω ότι είναι απλώς επικίνδυνο..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.111
Μηνύματα
895.743
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π