Αγορά ενηλίκου bulldog γνώμες


Lamprosxar

Member
27 Σεπτεμβρίου 2017
10
1
41
Γεια σας παιδια,θα ηθελα την βοηθεια σας,ενδιαφερομαι να αποκτησω ενα αγγλικο μπουλντογκ,γιατι μου αρεσει πολυ τοσο σαν εμφανιση οσο κ σαν χαραχτηρα Έχω βρει αυτό και θα ήθελα γνώμες
(Πωλειται Αγγλικο Μπουλντογκ ΜΑΥΡΟ!!!σχεδων 2 χρονων με DNA (K/b at/at) )
Ευχαριστώ
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Τι γνώμη να σου πούμε, φίλε @Lamprosxar ;
Δεν αγοράζουμε ζώα από αγγελίες (n)
Τελεία.

υ.γ.1: Τι θα πει "με DNA";
υ.γ.2: Αυτό (K/b at/at) τι είναι; Γνωρίζεις;
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
υ.γ.1: Τι θα πει "με DNA";
Αμάν βρε Μαρέκο, τι ερώτηση είναι αυτή. Θα πει ότι σε αντίθεση με πολλούς άλλους σκύλους αυτός έχει DNA, τόσο απλά. Τι νόμιζες δηλάδη; Ότι όλοι οι σκύλοι έρχονται με γεννετικό υλικό;
 
  • Like
Reactions: mareco






Lamprosxar

Member
27 Σεπτεμβρίου 2017
10
1
41
Τώρα αυτό με το DNA δεν ξέρω τι είναι το σκύλο τον έχει φέρει από Αμερική έχει όλα τα χαρτιά
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Τι γνώμη να σου πούμε, φίλε @Lamprosxar ;
Δεν αγοράζουμε ζώα από αγγελίες (n)
Τελεία.

υ.γ.1: Τι θα πει "με DNA";
υ.γ.2: Αυτό (K/b at/at) τι είναι; Γνωρίζεις;
άσχετη! με dna θα πει ότι είναι εφοδιασμένο με δεσοξυριβονουκλεϊνικό οξύ. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω ακριβώς, πρέπει να ρωτήσεις το υπουργείο συγκοινωνιών :LOL:

Προς το θεματοθέτη που ελπίζω να μη με παρεξήγησε,
αν μου επιτρέπεις τι ακριβώς είναι αυτό που σε έχει κερδίσει στο χαρακτήρα του μπουλντόγκ;

Γενικά είναι επίφοβες οι αγορές από ιδιώτη, ακριβώς επειδή απαιτούνται γενετικές εξετάσεις των γονεών για αποφυγή μεταβίβασης σε ομοζυγωτία υπολειπόμενων, ή σε ετεροζυγωτία κυρίαρχων γονιδίων που ελέγχουν διάφορες παθήσεις που μπορούν να κάνουν κόλαση τη ζωή του σκύλου και τη δική σας. Στην ίδια κατηγορία υπάγονται και τα ζώα που προέρχονται από αμφίβολα εκτροφεία. Ειδικά δε σε μια φυλή με μεγάλη ευπάθεια. Και σε κάθε περίπτωση πέραν των προβλημάτων υγείας υπάρχουν και θέματα που αφορούν το σωστό χρόνο απογαλακτισμού και την κατάλληλη διαδικασία κοινωνικοποίησης που αν δεν έχουν γίνει σωστά και ανάλογα με τον τύπο του σκύλου στην κλίμακα κυριαρχικότητας ( αλλιώς χειρίζεσαι ένα φοβικό και αλλιώς ένα υπερκυρίαρχο σκύλο ) μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα συμβίωσης μη ελεγχόμενα και ειδικά από πρωτόπειρους.

Γνώμη μου, αν ο σκύλος είναι από επίσημο εκτροφείο, αφ' ενός πρέπει να μάθετε για ποιό λόγο τον αποχωρίζονται. Και σε κάθε περίπτωση να επικοινωνήσετε με τον εκτροφέα. Ναι μεν και καλά για να πάρετε πληροφορίες, αλλά κυρίως γιατί έμμεσα τον ενημερώνετε για πρόβλημα που προέκυψε με σκύλο δικής του γέννας, ή τον άνθρωπο στον οποίο έδωσε το σκύλο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
1. Γιατί τον πουλάει;
2. Να σου δείξει το pedigree
3. Θα πρέπει να ρωτήσεις και να μάθεις, τι είναι αυτά τα έξτρα που "διαφημίζει"
4. Θα έχει ενδιαφέρον να μάθουμε, πως κατάφερε να τον βάλει σε αεροπλάνο.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Lamprosxar

Member
27 Σεπτεμβρίου 2017
10
1
41
Υποτιθεται οτι Ήρθε από αμερικη τα σκυλιά αυτά είναι νέα Δεν έχει pedigree
Το δινει γιατι εχει και αλλο σκύλο και ανταγωνίζονται για το θυληκο α
 






Lamprosxar

Member
27 Σεπτεμβρίου 2017
10
1
41
Αυτός είναι κάποιος Στέλιος από Βόλο έχετε ξανά πέσει πανω του
Δηλώνει εκτροφέας όταν του είπα για pedigree μου είπε ότι αυτά είναι βλακείες και να μην ακούω τον κάθε άσχετο
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Dna που εχει να κανει με το χρωματισμο του σκυλου.
k/b για dominant black και at/at για tan points.
Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...
 
  • Like
Reactions: elverg and Mariosgs


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Χρήματα για αγορά σκύλου, δίνεις ΜΟΝΟ σε σοβαρό εκτροφέα της φυλής που θέλεις.
Εναλλακτικά, ότι προαιρείσαι, προς ενίσχυση της φιλοζωικής της "γειτονιάς" σου, όπου σίγουρα θα βρεις, μια φάτσα να σου κάνει κλικ.
 


Lamprosxar

Member
27 Σεπτεμβρίου 2017
10
1
41
Το θέμα είναι ότι μου αρέσουν αυτές οι φάτσες και μιας και είμαι σε διαμέρισμα τα θεωρώ ιδανικά και από άποψη βόλτας και από θέμα συμβίωσης
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Το θέμα είναι ότι μου αρέσουν αυτές οι φάτσες και μιας και είμαι σε διαμέρισμα τα θεωρώ ιδανικά και από άποψη βόλτας και από θέμα συμβίωσης
Ok...γούστα είναι αυτά. Υπάρχουν και χειρότερα :D

Αφού λοιπόν σου αρέσουν τόσο, κάντο τουλάχιστον σωστά.
Επικοινώνησε με τον Κυνολογικό Ομιλο Ελλάδος [www.koe.gr], και
α) Ρώτα αν υπάρχουν δηλωμένες γέννες
β) Παρακολούθα και μάθε, πότε έχει επόμενη έκθεση, στην οποία να μπορείς να παρευρίσκεσαι και να δεις από κοντά, σκυλιά με τους ιδιοκτήτες ή/και τους εκτροφείς τους. Ετσι θα μπεις σιγά-σιγά σε έναν ιδιαίτερα πολύπλοκο κόσμο, όπου αν όμως κάποτε καταφέρεις να ενώσεις τα κομμάτια, τουλάχιστον δεν θα πάνε [τελείως] τσάμπα, τα λεφτά που θα δώσεις.

Ψάξε συγχρόνως, αν υπάρχει στο fb πχ, επίσημη σελίδα ομίλου, αγγλικού bulldog. Θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ, πιστεύω.
 




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Ok...γούστα είναι αυτά. Υπάρχουν και χειρότερα :D
Τυγχάνει να διαβάζω το 120 ημέρες στα Σόδομα. Που να σου λέω πόσο χειρότερα :D:D

****
Προς το θεματοθέτη,

τελικά σε τραβάει η φάτσα ή ο χαρακτήρας;

Τα τετραγωνικά ουδεμία σχέση έχουν με το μέγεθος του σκύλου.
 
  • Like
Reactions: adespoti


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf