Αγορά ενηλίκου bulldog γνώμες


adespoti

Banned
Banned
10 Σεπτεμβρίου 2017
33
7
45
κακα τα ψεματα μια γκουγκλοαναζήτηση να κανεις σε διαδίκτυο βρισκεις διάφορα..γιατι δεν κανουν τίποτα οι αρμόδιες αρχες να το αποτρέψουν;'η τουλάχιστουν να θεσουν ενα όριο ή να γίνεται ένας ελεγχος..και εγω πηρα σκυλι ετσι και δεν ξερω τι και πως με περιμενει..μπορει να πήγα να γλιτωσω 500 απο εναν επίσημο εκτροφέα..και να τα πληρωσω σε γιατρους..αλλα την αγάπη μου δεν την μετριάζει..ουτε εμεις οι ιδιοι ξερουμε τι μας ξημερωνει..όλα είναι ένα ρίσκο..
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο,
αυτό που μάλλον δεν κατάλαβες είναι οτι επιβάλλεται τα ζώα που είναι φορείς κληρονομικών παθήσεων να αποσύρονται απο την αναπαραγωγή προκειμένου να μην δίνουν άρρωστα κουτάβια.
Αρα γαλλακια, ντοπερμαν και ckcs θα πρεπει να σταματησουν να υφιστανται αφου μονο κληρονομικα εχουν σε τρελο ποσοστο. Σωστά;
 
  • Like
Reactions: adespoti








vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αρα γαλλακια, ντοπερμαν και ckcs θα πρεπει να σταματησουν να υφιστανται αφου μονο κληρονομικα εχουν σε τρελο ποσοστο. Σωστά;
Οχι, γενικεύεις πως προαναφέρθηκε. Αυτό που πρέπει να γίνεται είναι απλό. Τα ζώα που δεν είναι άξια αναπαραγωγής δεν πρέπει να δίνουν απογόνους.
Λίγα είναι τα κληρονομικα για τα οποία δεν υπάρχουν ειδικές εξετάσεις δυστυχώς ένα από αυτά είναι και η DCM. Επίσης η FCI έχει σαφείς οδηγίες προς ναυτιλομένους, για τον περιορίσμο της ενδογαμίας κτλ. Το αν τηρούνται είναι άλλη ιστορία.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ας πω κι εγώ το άσχετο μου, δε με αφορά ωστόσο πιστεύω πως ο θεματοθέτης στηρίζεται πολύ περισσότερο στην εμφάνιση του σκύλου, παρά στο χαρακτήρα και είναι απαραίτητο να μελετήσει περισσότερο σχετικά με το σκύλο που έχει κινήσει το ενδιαφέρον του. Μια όμορφη φάτσα τη βλέπουμε, τη γουστάρουμε, αλλά δε ζούμε με το είδωλο.
Πιάνομαι από αυτό (που συμφωνώ) και εκφράζω την εξής απορία.
Πως μπορεί κάποιος να του αρέσει η συγκεκριμένη εμφάνιση;
Εντάξει το καταλαβαίνω πως δεν γίνεται να έχουμε όλοι τα ίδια γούστα και έτσι πρέπει να είναι γιατι αλλιώς όλοι θα θέλαμε έναν συγκεκριμένο σκύλο, ένα συγκεκριμένο αμάξι μια συγκεκριμένη γυναίκα αλλα βλέποντας οποιαδήποτε φωτογραφία από σκύλο της συγκεκριμένης ράτσας (και όχι μόνο) φωνάζει ότι ταλαιπωρειται και μόνο που είναι όρθιος.
Πως μπορεί να αρέσει σε κάποιον αυτό που νιώθει κάτι για τα σκυλιά;
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
κακα τα ψεματα μια γκουγκλοαναζήτηση να κανεις σε διαδίκτυο βρισκεις διάφορα..γιατι δεν κανουν τίποτα οι αρμόδιες αρχες να το αποτρέψουν;'η τουλάχιστουν να θεσουν ενα όριο ή να γίνεται ένας ελεγχος..και εγω πηρα σκυλι ετσι και δεν ξερω τι και πως με περιμενει..μπορει να πήγα να γλιτωσω 500 απο εναν επίσημο εκτροφέα..και να τα πληρωσω σε γιατρους..αλλα την αγάπη μου δεν την μετριάζει..ουτε εμεις οι ιδιοι ξερουμε τι μας ξημερωνει..όλα είναι ένα ρίσκο..
Το ρίσκο σου είναι δικαίωμα σου να παίρνεις, το ότι διαιωνίζεις μια κατάσταση όμως και ότι κάποια σκυλιά ζουν εφιαλτικές ζωές για να έχεις εσύ το φτηνό, φαινοτυπικά καθαρόαιμο σου είναι δικαιώμα σου;
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αααα, τωρα το προσεξα αυτο το μηνυμα!!! Πηρες γαλλακι απο αγγελια, σε τιμη ευκαιριας, διαμαρτυρεσαι γιατι οι αρχες δεν κανουν κατι να ελεγξουν ή να αποτρεψουν αυτο που μολις εκανες. Γνωριζεις οτι ειναι λαθος και ισως επικινδυνο για το σκυλο αλλα ... ο θεος ειναι μεγαλος;;;;;;

Εισαι ενηλικος ανθρωπος που μεγαλωνει παιδια;; Πες μου οτι εισαι τρολ, σε παρακαλω.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Πιάνομαι από αυτό (που συμφωνώ) και εκφράζω την εξής απορία.
Πως μπορεί κάποιος να του αρέσει η συγκεκριμένη εμφάνιση;
Εντάξει το καταλαβαίνω πως δεν γίνεται να έχουμε όλοι τα ίδια γούστα και έτσι πρέπει να είναι γιατι αλλιώς όλοι θα θέλαμε έναν συγκεκριμένο σκύλο, ένα συγκεκριμένο αμάξι μια συγκεκριμένη γυναίκα αλλα βλέποντας οποιαδήποτε φωτογραφία από σκύλο της συγκεκριμένης ράτσας (και όχι μόνο) φωνάζει ότι ταλαιπωρειται και μόνο που είναι όρθιος.
Πως μπορεί να αρέσει σε κάποιον αυτό που νιώθει κάτι για τα σκυλιά;
Πώς να σου απαντήσω σ' αυτό; Ουσιαστικά το απαντάς μόνος σου. Γιατί εγώ γουστάρω μόνο τα Nissan, ή γιατί μου αρέσει κάποια που έχει πρόβλημα στους σπονδύλους. Μερικές φορές αυτό που μας αρέσει δε συνδέεται άμεσα με αισθητικά κριτήρια, αλλά με τη γνώση, τη βουτηγμένη στα βιώματα γνώση, ή καθαρά ψυχολογικά κίνητρα ακόμη και ασύνειδα. Μια ενδιαφέρουσα προέκταση πάνω σε αυτό έχει αναλύσει και ο Τσβάϊχ, ενώ ακόμη μια προσπάθεια από διαφορετική σκοπιά επιχειρεί κι ο Ντε Σαντ, ακόμη κι ο Σοπενάουερ και κάτι ανάλογο ο Φρόϋντ.

ISKENDER, ενώ στην περίπτωση της ομάδας 5 κρίνω με βάση την εμπειρία που έχω εγώ με την ομάδα 5, στην περίπτωση του Ντόμπερμαν, το παράδειγμα ήταν εν μέρει τυχαίο. Απ' την άλλη μπορεί να εκτρέφει Ντόμπερμαν που όπως λες έχουν καρδιακά προβλήματα -προσωπικά δεν γνωρίζω- απ' την άλλη ο συγκεκριμένος 2,5 χρόνια πριν απέρριψε και απέτρεψε εμένα από την απόκτηση σκύλου δικής του γέννας. Και ξέρεις δεν ντρέπομαι που το λέω, ούτε αισθάνομαι άσκημα, γιατί γενικά δεν ήμουν έτοιμος όχι για σκύλο, ούτε για άνθρωπο. Στο θέμα μας όμως πιο συγκεκριμένα, έαν ο εκτροφέας τηρεί όλους τους κανόνες που αφορούν την ευζωϊα και την ορθή αναπαραγωγή κι ενημερώνει σωστά τους πελάτες του δε βλέπω γιατί να μην εκτρέφει Ντόμπερμαν, Λέονμπέργκερ, Πουντλ, Γαλλικά μπουλντόγκ κλπ.
 


adespoti

Banned
Banned
10 Σεπτεμβρίου 2017
33
7
45
εχετε εκτροφεια; δεν μπορω να καταλαβω τι σκατ@ φιλόζωοι είστε..υποδειξεις δεν χρειαζομαι ουτε παρατηρήσεις
Αααα, τωρα το προσεξα αυτο το μηνυμα!!! Πηρες γαλλακι απο αγγελια, σε τιμη ευκαιριας, διαμαρτυρεσαι γιατι οι αρχες δεν κανουν κατι να ελεγξουν ή να αποτρεψουν αυτο που μολις εκανες. Γνωριζεις οτι ειναι λαθος και ισως επικινδυνο για το σκυλο αλλα ... ο θεος ειναι μεγαλος;;;;;;

Εισαι ενηλικος ανθρωπος που μεγαλωνει παιδια;; Πες μου οτι εισαι τρολ, σε παρακαλω.
Βασικά καλημερες..(θεμα ευγενειας)

Δηλαδη εσυ οταν γεννηθηκες εδωσαν πιστοποιητικο στους γονεις σου οτι δεν θα αρρωστησεις; σε δημοσιο γεννήθηκες ή σε ιδιωτικο; εγω μία παρακατιανη ..σε δημοσιο γεννηθηκα..οπως και τα παιδιά μου..ενα βιβλιαριο και δρομο για το σπίτι..περναμε ιωσεις πηγαινουμε σε γιατρους..τι μας επιφυλάσει η μοιρα δεν το γνωριζουμε γιατι αν θυμαμαι καλα η Πυθία αποσύρθηκε..όπως επίσης και ο Καιάδας..

γι αυτό οι γονείς που μεγαλώνουν παιδιά με σύνδρομο down ειναι αξιοι..ακομα κι αν ξέρουν ότι θα το εχουν..κατά την διάρκεια της κύησης ..δεν πέρνουν την εύκολη οδό κοινός την έκτρωση..το μεγαλώνουν και το φροντιζουν..εξού και για το "για όλους έχει ο θεός.."


αυτο ειχα ως βαλάντιο αυτο έδωσα..400 γιουρο..αν αρρωστησει θα εχει την καλύτερη περίθαλψη που θα μπορούσα να του δώσω..ισως ακόμα και από σένα.. το μόνο σίγουρο είναι ότι θα έχει πολύ αγάπη..

Υπόψιν, δεν το παίζω του κwλου ζωόφιλος..ούτε έχω κανα συμφέρον, ούτε εκτροφείο έχω ούτε πουλαω σκυλιά..

και τέλος να σε παρακαλέσω..προσεχε τι γραφεις..προκαλείς γέλωτα.
 




adespoti

Banned
Banned
10 Σεπτεμβρίου 2017
33
7
45
Το γαλλάκι το πέτυχε σε καλύτερη τιμή φαίνεται...
καμια σχέση..το παγκ εκανε 320 ..το γαλλακι 400..και ανεβηκα αθηνα να το παρω..και καπακι σε κτηνιατρο πριν το φερω σπίτι..εξυπναδες να τις πουλατε αλλου..ειστε μια κλικα δηθεν ζωόφιλοι..που πισω πρεπει να σας τα δίνει κανας εκτροφέας..και πουλάτε μυαλό..συνεχιστε..σε αναζητηση μπηκα για παγκ..και δεν περίμενα ότι θα διαβαζω τον Τοτο..ευχαριστω.
 




adespoti

Banned
Banned
10 Σεπτεμβρίου 2017
33
7
45
Κατσε! Εψαχνες pug. Τελικα πηρες γαλλακι;
δεν πήρα γιατι λεγατε για τα προβληματα που εχει το παγκ..δεν ειπατε για το γαλλικο..αρα ειστε ηθικοι αυτουργοι..καλημερες.
 




adespoti

Banned
Banned
10 Σεπτεμβρίου 2017
33
7
45
ελα ενα χαμογελακι δεν το έσκασες; πες την αληθεια..αν πεις οχι, δεν σε πιστευω..