Αγορά σκυλου μέσω social


Dog's love

New Member
24 Ιουνίου 2019
2
1
33
Καλησπέρα ήθελα να γράψω την εμπειρία μου σχετικά με αγορα σκυλου μέσω fb. Μετά το θάνατο του σκύλου αποφασίσαμε μετά από 5 χρόνια να πάρουμε ενα Λαμπραντόρ και μετά από πρόταση οικογενειακου μέλους μας είπε για γνωστό δήθεν εκτροφεα στο Facebook δεν θέλω να κατά ονομάσω οι περισσότεροι θα καταλάβετε. Ο κύριος αυτός που παρουσιάζετε σαν εκτροφεας στην ερώτηση αν έχει κουτάβια μου είπε μάλιστα υπάρχουν διαθέσιμα 20 με 30 μέρες παράδοση απογαλακτισμενα κλπ κλπ. Έδωσα την προκαταβολή και περίμενα. Μετά από 30 μέρες σε ερώτηση που έκανα ποτέ θα παραλαβω μου είπαν αν πάνε όλα καλά μέσα στην εβδομάδα θα σας ειδοποιήσω. Δεν με πήραν ποτέ. πέρασαν 43 μέρες και σκύλος πουθενά τηλέφωνα δεν σηκώνουν μια στο τόσο πιο εύκολα βρίσκεις δημόσιο υπάλληλο στο ΙΚΑ πάρα αυτόν. Εν τέλη ακύρωσα την παραγγελία γιατί έψαξα πράγματα εδώ στο φόρουμ είδα τι γίνεται. Επειδή παρακολουθώ την σελίδα του κυρίου αυτού σβήνει σχόλια σε φωτογραφίες από αγοραστές που πέθαναν τα σκυλιά τους ή βγάλανε πρόβλημα υγείας πάλι καλά τράβηξα screen shot ενα σχολιο. Αυτο που θέλω να πω είναι μακριά από τέτοιους ανθρώπους. Φέρνουν σκυλιά από εξω κ λένε ότι είναι από Ελλάδα με χαρτιά χωρίς ουσία κ αξία. Υιοθετιστε καλύτερα ένα σκύλο όπως έκανα και γω ίδια αγάπη θα σας δώσει. Πάλι καλά πήρα την προκαταβολή μου πίσω. Μην μπλέκετε με τέτοια άτομα, με εμπόρους που πουλάνε ψυχουλες. Ελπίζω να το δούνε όσοι ψάχνουν σκύλο και να σκεφτούν πραγματικά την ουσία να χεις ένα σκύλο.
 
  • Like
Reactions: Solvap


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Χωρίς την παραμικρή πρόθεση να γίνω επικριτική, προσωπικά με ενδιαφέρει περισσότερο να καταλάβω, γιατί το οτι “τα σχόλια σβήνονται”, τα χαρτιά των σκύλων είναι “χωρίς ουσία και αξία” και το οτι ο συγκεκριμένος είναι ένας “έμπορος που πουλάει ψυχές”, είναι πληροφορίες που συνέλεξες μετά το φιάσκο και όχι όταν ήσουν στο στάδιο της αναζήτησης.

Σε ρωτάω για 2 λόγους:
  1. Ως νέα στο φόρουμ, αρχίζω την ανάγνωση θεμάτων που ανοίχτηκαν αρκετά χρόνια πριν και φτάνουν ως το σήμερα. Παίρνω δηλαδή τα παθήματα και τα μαθήματα όλων, μονομιάς. Διαπιστώνω λοιπόν, πως είναι το πολλοστό θέμα κατά το οποίο, κάποιος απογοητευμένος απο την συναλλαγή, προσπαθεί να προειδοποήσει τους εν δυνάμει αγοραστές… Η φυσική ροή δεν είναι Σκέψη - Απόφαση - Έρευνα - Αγορά? Γιατί σε αυτήν την περίπτωση σχεδόν πάντα συμβαίνει το ανάποδο?
  2. Στην δική μου έρευνα και αφού είχα αρχίσει να αντιλαμβάνομαι τον ρόλο του συγκεκριμένου κυρίου, επικοινώνησα εσκεμμένα μαζί του, χρησιμοποιώντας όλες τις λάθος (για κάποιον σοβαρό εκτροφέα) εκφράσεις: Μαλτέζ μίνι (ανύπαρκτο κατά το πρότυπο), ασάφεια ως προς την διαμονή του σκύλου, αποστολή με φορτωτική κ.λπ. Γιατί? Για να με βοηθήσουν οι δικές του εκφράσεις, όταν θα επικοινωνούσα με αυτούς που θεωρούσα πράγματι σοβαρούς. Η συνομιλία κράτησε 3 λεπτά, η απόκρισή του ήταν, οτι τα κουτάβια είναι "ετοιμοπαράδοτα", οτι είχε πράγματι το συγκεκριμένο μέγεθος και ασφαλώς δεν έγινε καμία αναφορά σε αυτοπρόσωπη γνωριμία. Πόσο διαφορετικά σου μίλησε εσένα, ώστε να πειστείς για την σοβαρότητα του και να προχωρήσεις σε συμφωνία?
Και ερώτηση bonus: Αν είχες παραλάβει το κουτάβι στην προθεσμία που συμφωνήσατε, θα εξακολουθούσε να είναι ο έμπορος που πουλάει ψυχές, με χαρτιά χωρίς ουσία και αξία, ή θα ακολουθούσες την πορεία του οικογενειακού σας μέλους?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η φυσική ροή δεν είναι Σκέψη - Απόφαση - Έρευνα - Αγορά? Γιατί σε αυτήν την περίπτωση σχεδόν πάντα συμβαίνει το ανάποδο?
Η ερώτηση του "εκατομμυρίου" (y)

Ας προσπαθήσω να απαντήσω:

1. Γιατί πολλές φορές λειτουργούμε παρορμητικά.

2. Γιατί προεξοφλούμε (λανθασμένα) πως η "αγορά" σκύλων διέπεται από κανόνες όπως όλες οι άλλες αγορές (ρούχων, τροφίμων και γενικά χιλιάδων καταναλωτικών προϊόντων).
Αυτό μας οδηγεί στον να ψάχνουμε την "ευκαιρία" και όχι το ποιόν αυτού που "πουλάει".

3. Γιατί εν έτει 2019 δεν έχουν γίνει οι απαραίτητες κινήσεις από τον καθ'ύλην αρμόδιο (ΚΟΕ) ώστε να υπάρχει ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ όσων ενδιαφέρονται να βάλουν έναν καθαρόαιμο σκύλο στη ζωή τους. Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο.

Καλημέρα:)
 


Dog's love

New Member
24 Ιουνίου 2019
2
1
33
Από τι κατάλαβες παραδέχομαι ότι έκανα λάθος στον τρόπο με τον οποίο πήγα να πάρω σκύλο. Ξανά λέω ότι μου τον πρότεινε οικογενειακό πρόσωπο. Δεν είχα ιδέα μέχρι τότε τι γινόταν με σκυλάκια από μαζικές γέννες. Όσο πέρναγαν οι μέρες το έψαχνα περισσότερο. Ίσως αν είχα πάρει το σκύλο που μου λες να έτρεχα σε κτηνιατρους η να μην ηταν στην ζωή τώρα η να ήταν και μια χαρά. Εγώ απλά λέω την εμπειρία και πράγματα που βλέπω τώρα που άρχισα να ψάχνω. Αν εσύ θεωρείς λάθος την εμπειρία που ανάφερα οκ,απλα είδα στο φόρουμ ανθρώπους που ψάχνουν να βρούνε πληροφορίες και ήθελα να αναφέρω και εγώ αυτό. Όσο για τα σχόλια που σβήνει είναι λογικό αν σου κάνουν δυσφήμιση στο μαγαζί σου να μην το θες γιατί χανεις χρήματα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Λυπάμαι που σου έτυχε αυτό και έμαθες με έναν δύσκολο τρόπο. Ισως όμως και να βγει σε καλό. Το χειρότερο είναι να αγοράσεις σκύλο από τέτοιες πηγές και να το βλέπεις άρρωστο και να πεθάνει μικρό (έχει τύχει να μπουν μέλη και με τέτοια εμπειρία).

Τα λαμπραντόρ είναι υπέροχα σκυλιά και μπορείς να βρεις πολύ καλούς εκτροφείς στην Ελλάδα. Εχω λαμπραντοράκο 13 χρόνια πλέον και δεν μπορώ να σου περιγράψω τι φοβερά σκυλιά είναι (y) Ελπίζω να βρεις το καινούριο μέρος της οικογένειάς σας σύντομα.
 
  • Like
Reactions: Dog's love


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Η ερώτηση του "εκατομμυρίου" (y)

Ας προσπαθήσω να απαντήσω:

1. Γιατί πολλές φορές λειτουργούμε παρορμητικά.

2. Γιατί προεξοφλούμε (λανθασμένα) πως η "αγορά" σκύλων διέπεται από κανόνες όπως όλες οι άλλες αγορές (ρούχων, τροφίμων και γενικά χιλιάδων καταναλωτικών προϊόντων).
Αυτό μας οδηγεί στον να ψάχνουμε την "ευκαιρία" και όχι το ποιόν αυτού που "πουλάει".

3. Γιατί εν έτει 2019 δεν έχουν γίνει οι απαραίτητες κινήσεις από τον καθ'ύλην αρμόδιο (ΚΟΕ) ώστε να υπάρχει ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ όσων ενδιαφέρονται να βάλουν έναν καθαρόαιμο σκύλο στη ζωή τους. Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο.

Καλημέρα:)
Το #1 και το #3 θεωρώ πως είναι εμπόδια που παρακάμπτονται με την ελάχιστη προσπάθεια. Το #2 θα μπορούσε να είναι μια πιθανή εξήγηση.

Βέβαια, στις αγοραπωλησίες καταναλωτικών προϊόντων, υπάρχει συνήθως, τουλάχιστον μια σταθερά: είτε είμαστε σίγουροι για το προϊόν, οπότε ψάχνουμε την ευκαιρία, είτε έχουμε τυφλή εμπιστοσύνη στον πωλητή, οπότε παίρνουμε αυτό που μας προτείνει.

Μου προξενεί εντύπωση, πως, αφού λανθασμένα προεξοφλούμε οτι η απόκτηση σκύλου διέπεται απο τους ίδιους κανόνες, δεν τίθενται απλά και αυτονόητα ερωτήματα, μετά τον αρχικό ενθουσιασμό για το “λαυράκι” που βρέθηκε…
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Από τι κατάλαβες παραδέχομαι ότι έκανα λάθος στον τρόπο με τον οποίο πήγα να πάρω σκύλο. Ξανά λέω ότι μου τον πρότεινε οικογενειακό πρόσωπο. Δεν είχα ιδέα μέχρι τότε τι γινόταν με σκυλάκια από μαζικές γέννες. Όσο πέρναγαν οι μέρες το έψαχνα περισσότερο. Ίσως αν είχα πάρει το σκύλο που μου λες να έτρεχα σε κτηνιατρους η να μην ηταν στην ζωή τώρα η να ήταν και μια χαρά. Εγώ απλά λέω την εμπειρία και πράγματα που βλέπω τώρα που άρχισα να ψάχνω. Αν εσύ θεωρείς λάθος την εμπειρία που ανάφερα οκ,απλα είδα στο φόρουμ ανθρώπους που ψάχνουν να βρούνε πληροφορίες και ήθελα να αναφέρω και εγώ αυτό. Όσο για τα σχόλια που σβήνει είναι λογικό αν σου κάνουν δυσφήμιση στο μαγαζί σου να μην το θες γιατί χανεις χρήματα.
Αντιθέτως, επικροτώ το οτι δεν έμεινες στο “πήρα την προκαταβολή μου πίσω” και το ότι μπήκες στη διαδικασία να ψάξεις, να ενημερωθείς και όλο αυτό να το μοιραστείς με ανθρώπους που αύριο θα βρίσκονται στη θέση σου. Νομίζω όμως, πως αν δεν γίνει κατανοητός ο μηχανισμός που σε οδήγησε εκεί, κανείς δεν θα μπορέσει να βοηθηθεί πραγματικά. Το δικό σου τελικό αποτέλεσμα, δεν μπορεί να σταθεί τροχοπέδη στην απόφαση κάποιου άλλου, γιατί υπάρχει στον αντίποδα το θετικό αποτέλεσμα του οικογενειακού σας προσώπου, που αντισταθμίζει το δικό σου βίωμα.

Γιατί η αγορά να προηγείται της έρευνας, ενώ θα έπρεπε ξεκάθαρα να ισχύει το αντίθετο? Φταίει, κατά τον @Yorkaddict, ο παρορμητισμός, η “ευκαιρία”, ή η δυσκαμψία του ΚΟΕ που οδηγούν τις καταστάσεις? Η εμπιστοσύνη που δείχνουμε στους ανθρώπους γύρω μας, η έλλειψη χρόνου, η ανυπομονησία, η άμεση ανάγκη για αλλαγή της καθημερινότητάς μας? Τί? Εσύ, εξήγησες το λόγο που οδηγήθηκες εκεί, γι’ αυτό και διεύρυνα τις ερωτήσεις μου. Νομίζω πως όποιος ενδιαφέρεται για την απόκτηση ενός σκύλου, μόνο αν νιώσει πρώτα οτι ταυτίζεται με κάτι απο τα παραπάνω και μετά δει πού μπορεί να τον οδηγήσουν, θα έχει πραγματικά την ευκαιρία να αποφύγει τις κακοτοπιές… Οι ερωτήσεις μου λοιπόν, τέθηκαν με αυτόν τον γνώμονα και όχι για να σε πικάρω. Επειδή έδειξες πως είσαι συνειδητοποιημένα σε θέση να εκθέσεις και να εκτεθείς.

Μπράβο σου που τελικά υιοθέτησες και εύχομαι να ζήσετε υπέροχα χρόνια μαζί!:)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κρίνοντας από δικά μου λάθη και παραλείψεις, αυτό που διαπιστώνω (εκ των υστέρων βέβαια) είναι πως πρόκειται για έναν συνδυασμό όλων των παραπάνω που ανέφερα.
Όπως επίσης τεράστιο ρόλο παίζει και ο "κύκλος" του καθενός (συγγενείς, γνωστοί, φίλοι, συνάδελφοι κλπ) και πως έπραξαν οι ίδιοι.
Όταν όλοι οι γνωστοί σου έχουν πάρει σκύλο από πετσοπ πχ, είναι μηδαμινές οι πιθανότητες να σκεφτείς πως υπάρχει και κάτι άλλο. Το θεωρείς απόλυτα φυσιολογικό να απευθυνθείς σε μια νόμιμη επιχείρηση. Δεν πάει καν το μυαλό σου στα κολαστήρια που κρύβονται από πίσω, επομένως δεν έχεις να ψάξεις κάτι.
Μόνο αν κατά τύχη ακούσεις ή διαβάσεις κάτι, θα υποψιαστείς και θα το ψάξεις παραπάνω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Mπορεί ο ΚΟΕ να μην έχει κινηθεί προς κάθε πιθανή κατεύθυνση ενημέρωσης, αλλά τα φιλοζωικά, τα τελευταία χρόνια, δεν έχουν σταματήσει να προβάλουν τηλεοπτικά σποτ "ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ". Έχει μαλλιάσει η γλώσσα τους. Δεν υπάρχει πλέον δικαιολογία, για όποιον παρ' όλα αυτά, προσελκύεται από βιτρίνες, site και σελίδες fb.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Παντως είναι γεγονός ότι εξω στην πραγμαυτικη ζωη, υπάρχει πολύ μεγάλη παρανοηση καθως και ελλειψη βαθύτερης σκέψης.
Νομιζω ότι ισχυουν ολα τα παραπάνω που αναφερονται , μονα τους αλλά και συνδυαστικά.
Από τα πιο τρελά που άκουσα πρόσφατα είναι η παρότρυνση ατομου που έχει σκυλους μόνο ημιαιμους πρωην αδεσποτους και που είναι απόλυτα εναντίον στο ,"........εμπόριο ψυχων" να παροτρύνει ιδιοκτήτη αρσενικού εκτροφικου σκυλου να ζευγαρώσει με ημιαιμη σκυλα που"μοιάζει με τον αρσενικό".
Πόση βλακεία πια.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Παντως είναι γεγονός ότι εξω στην πραγμαυτικη ζωη, υπάρχει πολύ μεγάλη παρανοηση καθως και ελλειψη βαθύτερης σκέψης.
Παρανόηση όμως που εξακολουθεί να είναι (μετά από δεκαετίες) μια κατεστημένη αντίληψη, ριζωμένη στην συντριπτική πλειοψηφία της κοινωνίας.

Ο κόσμος όχι απλά δεν ξέρει, αλλά δεν έχει ιδέα καν περί "καθαρόαιμης κυνοφυλίας" με όλες τις πτυχές της. Εκθέσεις, εξετάσεις εργασίας, ΚΟΕ(???), pedigree, όμιλοι φυλών, ομάδες... Μιλάμε για πλήρη άγνοια.
Και όσο θεωρούμε (εμείς οι λίγοι, η μειοψηφία) πως ο κόσμος ΞΕΡΕΙ, πάλι στα ίδια θα καταλήγουμε. Χρειάζεται μαζική ενημέρωση, που μόνο ο ΚΟΕ μπορεί να κάνει.
Εκτός αν υπάρχουν άλλα από πίσω και δεν τον νοιάζει. Δεν γνωρίζω.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Νομίζω πως καταλήγω οτι είναι θέμα νοοτροπίας.

Συμφωνώ οτι όλοι μερικές φορές λειτουργούμε παρορμητικά - επιπόλαια, αλλά είναι θέμα νοοτροπίας να το κάνουμε αυτό.

Συμφωνώ οτι όλοι επηρεαζόμαστε απο τον κύκλο μας. Αλλά είναι θέμα νοοτροπίας το κατά πόσο θα ακολουθήσουμε την πεπατημένη ή θα ψαχτούμε και μόνοι μας.

Η παρανόηση που είπατε πιο πάνω η οποία εξακολουθεί να είναι (μετά από δεκαετίες) μια κατεστημένη αντίληψη, ριζωμένη στην συντριπτική πλειοψηφία της κοινωνίας έχει γίνει νοοτροπία.

Ακόμα και όταν την πατήσουμε απο κάποια ¨κακή¨ αγορά έρχεται πάλι αυτή η νοοτροπία και ο εγωισμός που δεν μας επιτρέπουν να παραδεχτούμε το λάθος μας. Πόσες φορές έχουμε διαβάσει απο μέλη που την έχουν "πατήσει" : οκ τώρα το πήρα, δεν το αλλάζω με τίποτα και θέλω να το σώσω. Και οταν κάποιοι προσπαθήσουν να του εξηγήσουν, νοιώθει οτι του κάνουν επίθεση, οτι του ασκούν κακή κριτική ενώ εκείνο το άτομο πιστεύει οτι κάνει μια καλή πράξη προσπαθώντας να σώσει το εξαρχής καταδικασμένο κουτάβι με τύφο.

Έτσι καταλήγω οτι είναι θέμα νοοτροπίας. Και αυτό είναι θετικό νομίζω, γιατί η νοοτροπία αλλάζει με τα χρόνια. Ίσως οχι αύριο αλλα σε 10 χρόνια θα είμαστε καλύτερα απο σήμερα, όπως και σήμερα είμαστε καλύτερα απο 10 χρόνια πριν.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Εκτος απο την ενημερωση, πρεπει να υπαρχει και το υποβαθρο της νοοτροπιας "πρωτα ψαχνω και μετα αγοραζω". Επισης πρεπει να υπαρχει γενικοτερη παιδεια (σωθηκαμε...), να εξαληφθει η σταση ζωης "ψαχνω το μουρατο,με τα λιγοτερα λεφτα" (ΣΩΘΗΚΑΜΕ....) και τελος να υπαρχουν ανοικτα μυαλα που στροφαρουν. Αν εσεις βλεπετε οτι γενικα γυρω μας υπαρχει κοσμος που του κοβει, να το πειτε και σε μενα...
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
1)Σχέδιο-Όραμα. Τό λιγότερο κακό γιά τό περισσότερο καλό, διαχρονικά.
2)Παιδεία-Ἐνημέρωση. Είμαστε όλοι μέλη ενός κοινωνικού ιστού. Αυτοεπηρρεαζόμαστε.
3)Νόμοι-Τήρησι από όλους. Ποινές σέ όλους ανεξαιρέτως πρός γνώση καί συμμόρφωση.
4)Νά γυρίσω απ᾽ τό άλλο πλευρό.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Συγνώμη, αλλά εγώ δεν συμφωνώ πως είναι θέμα νοοτροπίας.
Ας έρθουμε λίγο στην θέση ανθρώπων που έχουν όλες τις καλές προθέσεις να βάλουν έναν σκύλο στην ζωή τους, αλλά δεν έχουν ιδέα περί ΚΟΕ και καθαρόαιμης κυνοφυλίας.
Δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση από κάποιον που δεν ξέρει καν την ύπαρξη του ΚΟΕ, να ψάξει στο internet για αυτόν. Αντίθετα ο ΚΟΕ οφείλει να γνωστοποιήσει την ύπαρξή του σε αυτόν που ψάχνει. Κάτι που δυστυχώς δεν γίνεται.

Κάντε ένα πείραμα και γκουγκλάρετε μια οποιαδήποτε φυλή.
H σελίδα του ΚΟΕ είναι ανύπαρκτη.
Για αυτό είπα πριν πως δεν θέλει κόπο, αλλά τρόπο.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Συμφωνώ οτι δεν πρέπει να υπάρχει τέτοια απαίτηση.

Εγώ ήμουν σε αυτή την θέση πριν 2 χρόνια. Ήθελα έναν σκύλο. Δεν βρήκα πουθενά στην έρευνα μου τον ΚΟΕ.
Αλλά βρήκα διάφορα σκόρπια άρθρα καθώς και το dogforum και σε λίγες ώρες ενημερώθηκα για τα βασικά.

Δε νομίζω οτι έχω κάποιο ιδιαίτερο χάρισμα, ούτε είμαι ερευνητής. Ένας average τύπος είμαι που ήθελε σκύλο. Τι διαφορά έχω απο τους άλλους average τύπους? Νομίζω άλλη νοοτροπία.

Σχετικά με την ιδέα σου, όπως και των υπολοίπων για τους τρόπους ενημέρωσης και οτι ο ΚΟΕ πρέπει ν αναλάβει δράση συμφωνώ και επαυξάνω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Κι εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα νοοτροπίας και όχι μόνο ενημέρωσης. Μπορεί ο πολύς κόσμος, να μην [θέλει να] έχει την παραμικρή ιδέα, για το τι εστί καθαροαιμία, αλλά κατά συντριπτική πλειοψηφία, βρίσκει το dogforum πχ, αμέσως "μετά". Είτε γιατί θέλει να πει κάπου τον πόνο του, είτε γιατί θέλει να μοιραστεί την χαρά του. Το να ψάξει ΠΡΙΝ, προς την σωστή κατεύθυνση, δεν υπάρχει στον ορίζοντα. Πατάνε τα κλικ, απολύτως επιλεκτικά. Κατά που τους συμφέρει στην τσέπη. Δεν νομίζω ότι το ιντερνετ, είναι πιο ισχυρό διαφημιστικό μέσο από την τηλεόραση, όσον αφορά την πλειοψηφία του πληθυσμού.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ρε παιδια θελω να αγορασω ψυγειο. Θα μπω να ψαξω στα καταστηματα,να συγκρινω τιμες, να διαβασω αξιολογησεις, να μπω σε forum κτλ. Το ιδιο και για ηλεκτρικη σκουπα, για οσους θυμουνται, κ.ο.κ.
Ηθελα να ξαναπαρω σκυλο μετα απο πολλα χρονια αποχης. Το επιασα απο την αρχη. Αρθρα, το φορουμ εδω, πηγα σε εκθεσεις, σε κλαμπς, μιλησα με εκτροφεις, εκπαιδευτες, εψαξα εκτροφεια σε ολη την Ευρωπη. Ποιος ΚΟΕ;;; Τι να τον κανω τον ΚΟΕ και τον καθε ΚΟΕ; Να μου ανοιξει το κρανιο και να μου εμφυτευσει γνωση; Στος 2019 ζουμε... Οποιος θελει μπορει να πληροφορηθει για τα παντα! Στα '80s θυμαμαι οτι ειχαμε μονο μια εγκυκλοπαιδεια στο σπιτι.
Επιμενω πως ειναι θεμα νοοτροπιας και μυαλου. Αυτα στην πραξη μεταφραζονται σε "θελω να κανω την φιγουρα μου,αλλα να την κανω τσαμπα" και "αφου ο Βαγκος απεναντι το πηρε με 100€ " και "πηρα το σκυλακι αλλα δεν ξερω ουτε απο που κατουραει"...και νεο θεμα μετα στο φορουμ:
"Ο Μπουμπης κατουραει μεσα στο σπιτι, τι να κανω;"
Τι να κανεις ρε κοπελια...διαβασε τις οδηγιες χρησης ας πουμε, μηπως σου εδωσαν ελαττωματικο παιχνιδι...
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Καθώς ήμουν πολύ πρόσφατα σε αυτή τη θέση, εγώ κατέληξα στο οτι μόνο στο θέμα “σκύλος” εκλείπει η έρευνα πριν την αγορά.
Η ερεύνα γίνεται μια χαρά αν πρόκειται να πάρουμε μια νέα συσκευή κινητής τηλεφωνίας, ένα bbq, ή οτιδήποτε άλλο πρόκειται να “χρησιμοποιήσουμε”. Εδώ νομίζω οτι έγκειται και η μεγάλη διαφορά. Οτι τον σκύλο δεν τον χρησιμοποιούμε, άρα τί να ερευνήσουμε? Θα τον πάρουμε απο κάπου, θα τρώει, θα παίζει, θα κοιμάται και όλα καλά. Που καταλήγουμε λοιπόν? Στην οικονομικότερη λύση…
Δεν έχεις λόγο να καταλάβεις την διαφορά του καθαρόαιμου απο τον ημίαιμο, αφού στα μάτια σου δείχνουν ίδια, δεν σε ενδιαφέρει το pedigree, μήπως θα τον πας σε εκθέσεις, ζεις και με την άγνοια ύπαρξης του κοε, τί σχέση μπορεί να έχει άλλωστε η Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδος (πρώτο αποτέλεσμα στο google) με τον σκύλο σου? Και άντε και πήγες λίγο παρακάτω στη λίστα και βρήκες τον Κυνολογικό Όμιλο. Τι φιλικότητα έχει προς τον μέσο (άσχετο) χρήστη αυτή η ιστοσελίδα? Υπάρχει μήπως κάποια λίστα που να αναφέρει επίσημους εκτροφείς ανά φυλή?
Στην περίπτωση λοιπόν που δεν γεννάει η σκύλα της νύφης της γειτόνισσας, καταλήγεις με συνοπτικές διαδικασίες στους “γνωστούς-άγνωστους” και όλα καλά… Αποδέχεσαι και τα όποια προβλήματα υγείας τύχει να παρουσιαστούν, ως χαρακτηριστικό της φυλής (μήπως ξέρεις άλλωστε τι προβλέπεται για την φυλή?) και αν είσαι και της οικογενείας, κάνεις κι εσύ ένα ζευγάρωμα, να βολέψεις και την ανηψιά της συμπεθέρας…

Κοινώς, τραγωδία.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Συμφωνώ με όλους! Συμφωνώ ότι τον ΚΟΕ δεν τον ενδιαφέρει η ενημέρωση.

Συμφωνώ ότι ο κόσμος δεν γνωρίζει αλλά το δικαιολογώ ως ένα σημείο (να πιαστεί κορόιδο απο λαμόγιο εκτροφέα πχ). Δεν καταλαβαίνω σε καμία περίπτωση πως κάποιος μπορεί να πιστέψει ότι το σκυλί που θα βρει απο το καρ.τζιαρ ή τα κουταβάκια του μήτσου στο fb, είναι καθαρόαιμο - μιας και αυτό ζητάει - και όλη η συναλλαγή σωστή. Αν το πιστεύει στ αλήθεια, είναι απολύτως αφελής, για να το πω κομψά, ή μαλλον το παίζει αφελής.

Και γω δεν ήξερα την τύφλα μου κάποτε. Δεν είχα ποτέ την αμφιβολία ότι ο καθαρόαιμος σκύλος είναι μια εύκολη υπόθεση. Δεν χρειάστηκε να μου το εξηγήσει κάποιος. Αργότερα με το φόρουμ επιβεβαίωσα αυτό που φανταζόμουν. Δεν θεωρώ ότι είμαι κάποια ιδιαίτερη περίπτωση φωτισμένου ανθρώπου. :LOL: Είναι κοινή λογική.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3