Αγορά σκύλου - Απόδειξη


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
πλακα μας κανεις ρε νταλαρα;;;
Ειδα οτι Ακιτιζει η φωτο αλλα
1. Γιατι να την εχει η Βεκ κ γιατι να μην την εχει ανεβασει η Σαρας;
2. Δεν μπορεσα να φανταστω οτι η δικηγορεσσα ειναι τοσο τοξο που το σκυλι θα ειναι σε τετοια κατασταση και θα τολμαει να ζηταει ακτινογραφιες για να παραδεχτει προβλημα.

Συγγνωμη, η πραγματικοτητα ξεπερασε τη φαντασια μου, ειμαι και μελος του φορουμ, δε μου κοβει κιολας, ξερετε τωρα
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Τότε μάλλον είσαστε τυχερός και εσείς και οι άλλοι εκτροφεις που μιλάτε εκτός και αν δε έχετε καταλάβει καλά όπως δεν καταλάβατε και αυτό που είπε ο γιατρός στο σεμινάριο. Τώρα αν στα 15 σκυλιά σας δ εν είχατε κανένα πρόβλημα (και μπραβο σας ) είναι λογικό να πιστεύεται οτι η δυσπλασία δεν φέρνει κανένα πρόβλημα στην ποιότητα της ζωή του σκύλου και ότι οι ιδιοκτήτες το κάνουν μεγάλο θέμα αντι να λενε ευτυχως που δεν τους ετυχε καμμία κρυψορχια και τρεχουμε ια χειρουργεία :D
Αλλά υπάρχουν και αυτές οι περιπτωσεις που εσεις σαν τυχερος δεν της εχετε συναντησει αλλά ο σκύλος είναι έτσι 11 μηνών

View attachment 67351

και εκεί αξίζει λιγότερη απαξίωση του προβλήματος
Εχω καταλαβει πολυ καλα τι λεει ο Αλεξανδρος και εχουν γινει και πολλες ιδιωτικες κουβεντες οπου οταν το θεμα ερχεται στις αποδειξεις των θεωριων εκει συκωνει τα χερια ψηλα.
Επισημες εξετασεις δυσπασιας κανει με πιστοποιηση απο τον Νοβακ και το πανεπιστημιο Λιουμπλιανας.
Μηπως εχεις ακουσει και τις αποψεις του σχετικα με τις επισημες ακτινογραφιες δυσπλασιας που κανουμε ?...... καλο ειναι να τον ρωτησεις
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Ειδα οτι Ακιτιζει η φωτο αλλα
1. Γιατι να την εχει η Βεκ κ γιατι να μην την εχει ανεβασει η Σαρας;
2. Δεν μπορεσα να φανταστω οτι η δικηγορεσσα ειναι τοσο τοξο που το σκυλι θα ειναι σε τετοια κατασταση και θα τολμαει να ζηταει ακτινογραφιες για να παραδεχτει προβλημα.

Συγγνωμη, η πραγματικοτητα ξεπερασε τη φαντασια μου, ειμαι και μελος του φορουμ, δε μου κοβει κιολας, ξερετε τωρα
πανε διαβασε μαναριμ απο την αρχη να ξεστραβωθεις
την εχει ανεβασει και η ιδια οπως και ακτινες και και και
αντε νυχτιατικο ναουμ
νταλαρα ε νταλαρα
 
  • Like
Reactions: zenio


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Εχω καταλαβει πολυ καλα τι λεει ο Αλεξανδρος και εχουν γινει και πολλες ιδιωτικες κουβεντες οπου οταν το θεμα ερχεται στις αποδειξεις των θεωριων εκει συκωνει τα χερια ψηλα.
Επισημες εξετασεις δυσπασιας κανει με πιστοποιηση απο τον Νοβακ και το πανεπιστημιο Λιουμπλιανας.
Μηπως εχεις ακουσει και τις αποψεις του σχετικα με τις επισημες ακτινογραφιες δυσπλασιας που κανουμε ?...... καλο ειναι να τον ρωτησεις
Αυτό που η κτηνίατροι άλλο λένε στους ιδιοκτήτες και άλλο στους εκτροφεις με ξεπερνάει . Αλλά δεν το έθεσες σωστά εγραψες :

Οποιος ηταν στο σεμιναριο με θεμα την δυσπλασια στην εκθεση των βελγικων στη Βαρυμπομπη θα ακουσαν απο τα χειλη του ειδικου κ.Καραφυλλιδη οτι ακομα δεν μπορουν να πιστοποιησουν την συναφεια της ασθενειας με την κληρονομικοτητα. Πιο πολυ σε στατιστικες στηριζονται και αυτες τους εχουν "κρεμασει" το τελευταιο διαστημα.

Ενώ θα μπορούσες να πεις :
Σε ιδιωτική συζητηση που είχαε το Αλέξανδρο μου είπε ο΄τι τι ακομα δεν μπορουν να πιστοποιησουν την συναφεια της ασθενειας με την κληρονομικοτητα. Πιο πολυ σε στατιστικες στηριζονται και αυτες τους εχουν "κρεμασει" το τελευταιο διαστημα.

Εκεί θα έλεγα ότι απλώς ο κτηνίατρος η κάτι πίνει και λεει αλλα δημόσια και αλλα ιδιωτικά η ότι είναι λαμόγιο
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Λοιπόν...Δεν θέλω να αποξιώσω την προσωπική σου εμπειρία.
Μεχρι όμως να λάβεις συγκεκριμένο μηχανισμό γονιδίων και ρυθμισης αυτών...
Ίσως να ήταν υπέρ σου να προσπαθήσεις να επωφεληθείς απο τις συμβουλές κάποιου ειδικού. Κάτι έχουν να προσφέρουν και αυτοί και ας μην εχουν απόλυτες απαντήσεις.

Εκτός και άν τα έβγαλε από το κεφάλι της η Ταρα , και αν πραγματι είναι τοσο διπρόσωπος αυτός ο κτηνιατρος.
Μια χαρα συμβουλευομαι τους γιατρους. Τις επισημες εξετασεις μου στον Αλεξανδρο τις κανω.

Σχετικα με την συγκεκριμενη επεμβαση ουσιαστικα κουκουλωνει την μελλοντικη δυσπλασια(αν υπαρχει), βγαζεις δλδ "λαδι" ενα σκυλι που μπορει να παρουσιαζε δυσπλασια. Μαλιστα αυτο το σκυλι ειναι και ελευθερο να ζευγαρωσει αφου στις επισημες εξετασεις θα βγει πεντακαθαρο. Αρα ουσιαστικα αναπαραγουμε ενα προβλημα αν αποδεχτουμε οτι υπαρχει γονιδιακη αποδειξη.
Προτιμω να μεγαλωσω το κουταβι μου οσο πιο σωστα μπορω και να κανω επισημες εξετασεις. Αν δεν ειναι σωστο τοτε το αποσειρω. Προτιμω αυτη την διαδικασια, την θεωρω πιο τιμια.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ειδα οτι Ακιτιζει η φωτο αλλα
1. Γιατι να την εχει η Βεκ κ γιατι να μην την εχει ανεβασει η Σαρας;
2. Δεν μπορεσα να φανταστω οτι η δικηγορεσσα ειναι τοσο τοξο που το σκυλι θα ειναι σε τετοια κατασταση και θα τολμαει να ζηταει ακτινογραφιες για να παραδεχτει προβλημα.

Συγγνωμη, η πραγματικοτητα ξεπερασε τη φαντασια μου, ειμαι και μελος του φορουμ, δε μου κοβει κιολας, ξερετε τωρα
την εκλεψα απο τη @saras αλλά εχω παρει αδεια οπότε δε θα με τρεξει στα δικαστηρια :D
 






Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Αυτό που η κτηνίατροι άλλο λένε στους ιδιοκτήτες και άλλο στους εκτροφεις με ξεπερνάει . Αλλά δεν το έθεσες σωστά εγραψες :

Οποιος ηταν στο σεμιναριο με θεμα την δυσπλασια στην εκθεση των βελγικων στη Βαρυμπομπη θα ακουσαν απο τα χειλη του ειδικου κ.Καραφυλλιδη οτι ακομα δεν μπορουν να πιστοποιησουν την συναφεια της ασθενειας με την κληρονομικοτητα. Πιο πολυ σε στατιστικες στηριζονται και αυτες τους εχουν "κρεμασει" το τελευταιο διαστημα.

Ενώ θα μπορούσες να πεις :
Σε ιδιωτική συζητηση που είχαε το Αλέξανδρο μου είπε ο΄τι τι ακομα δεν μπορουν να πιστοποιησουν την συναφεια της ασθενειας με την κληρονομικοτητα. Πιο πολυ σε στατιστικες στηριζονται και αυτες τους εχουν "κρεμασει" το τελευταιο διαστημα.

Εκεί θα έλεγα ότι απλώς ο κτηνίατρος η κάτι πίνει και λεει αλλα δημόσια και αλλα ιδιωτικά η ότι είναι λαμόγιο
Θα το ξανα πω για αλλη μια φορα και τελευταια και αυτο το ειπε και στο σεμιναριο ιδιωτικα και στο σεμιναριο στην Αιθουσα και οταν εκανα εξεταση δυσπλασιας τον Χανκ και οταν πηγα τον Χανκ για εξετασης και οταν πηγαμε τα κουταβια και οταν πηγαμε την Γουις και οταν πηγαμε με τον Βασιλη(χτυπησε ο μαλακας χαχαχα)
Η Δυσπλασια ειναι κληρονομικη,δεν ειναι επικτητη.
Στο σεμιναριο επειδη ημουν αλλα επειδη μαλλον αλλα βλεπουν τα ματια μου και αλλα ακουν τα αυτια μου :D
Eiπε για την χαλαροτητα που οντως προκαλει δυσπλασια στην ουσια ειναι δυσπλασια,και οντως ειπε οτι μπορει στις επισημες να ειναι Α αλλα μετα απο λιγο καιρο ισως πεσει,οντως ειπε για αυτη την εξεταση απο 3.5 για να δεις και να κανεις την επεμβαση.Ειπε ομως μιας και εγινε παρεξηγηση οτι:Ακομα και με την ψυλαφισει καταλαβαινεις την χαλαροτητα ΑΝ ενα κουταβι με την ψυλαθισει ΔΕΝ δειξει κατι και κανει και επισημες εξετασεις δυσπλασιας και ειναι καθαρο!ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ.
Ξανα λεω μιλουσε για τα σκυλια ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ το γονιδιο δεν ξερω και εγω τι σκατα ειναι το καταραμενο.
Τα καθαρα ειναι καθαρα.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Θα το ξανα πω για αλλη μια φορα και τελευταια και αυτο το ειπε και στο σεμιναριο ιδιωτικα και στο σεμιναριο στην Αιθουσα και οταν εκανα εξεταση δυσπλασιας τον Χανκ και οταν πηγα τον Χανκ για εξετασης και οταν πηγαμε τα κουταβια και οταν πηγαμε την Γουις και οταν πηγαμε με τον Βασιλη(χτυπησε ο μαλακας χαχαχα)
Η Δυσπλασια ειναι κληρονομικη,δεν ειναι επικτητη.
Στο σεμιναριο επειδη ημουν αλλα επειδη μαλλον αλλα βλεπουν τα ματια μου και αλλα ακουν τα αυτια μου :D
Eiπε για την χαλαροτητα που οντως προκαλει δυσπλασια στην ουσια ειναι δυσπλασια,και οντως ειπε οτι μπορει στις επισημες να ειναι Α αλλα μετα απο λιγο καιρο ισως πεσει,οντως ειπε για αυτη την εξεταση απο 3.5 για να δεις και να κανεις την επεμβαση.Ειπε ομως μιας και εγινε παρεξηγηση οτι:Ακομα και με την ψυλαφισει καταλαβαινεις την χαλαροτητα ΑΝ ενα κουταβι με την ψυλαθισει ΔΕΝ δειξει κατι και κανει και επισημες εξετασεις δυσπλασιας και ειναι καθαρο!ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ.
Ξανα λεω μιλουσε για τα σκυλια ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ το γονιδιο δεν ξερω και εγω τι σκατα ειναι το καταραμενο.
Τα καθαρα ειναι καθαρα.
αμαν μωρέ @Dimi_21 το είπες και δεν το ξαναλές πολύ απολυτος είσαι, και μετά μπορεί να είχες βγει έξω την ώρα που το είπε να κάνεις τσιγάρο εμείς που το ξέρουμε ? :cool: φωτογραφία έχεις ?:D
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
αμαν μωρέ @Dimi_21 το είπες και δεν το ξαναλές πολύ απολυτος είσαι, και μετά μπορεί να είχες βγει έξω την ώρα που το είπε να κάνεις τσιγάρο εμείς που το ξέρουμε ? :cool: φωτογραφία έχεις ?:D
Δεν καπνίζει ο φίλος μου
Κάνα πούρο στα μπουζούκια μονο
 
  • Like
Reactions: Dimi_21




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Δεν καπνίζει ο φίλος μου
Κάνα πούρο στα μπουζούκια μονο
Καπνιζω ρε.
Σε κανα ρακαδικο και αν Τασο!!!!
Περιμενω το παλιο ΠΑΣΟΚ το ορθοδοξο.
Να παρω τα ipo να πηγαινω στα μπουζουκια μου.
Και κανα σκυλι να βγαλει δυσπλασια και να θελω ενα 10 χιλιαρο θα τα εχω...
 




d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Το να αναφερω οτι αυτα υπαρχουν στη εκτροφη εσυ το θεωρεις απαξιωση. Δεν ειναι απαξιωση η αληθεια.
Τοτε καλο θα ηταν να μην θεωρειτε σαν εκτροφεις οτι σας απαξιωνουμε οταν οι πελατες ζητανε αποδεικτικα στοιχεια συναλλαγης. Δεν ειναι απαξιωση, λεφτα δινουν.
 




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Τώρα διάβασα τις τελευταίες 2-3 σελίδες... Τι φάση!

Έγιναν ερωτήσεις, μπήκαν link και copy/paste, αναλύθηκαν ασθένειες και πράγματα και δεν γράφτηκε μισό σχόλιο/απάντηση για αυτά, ενώ φαινόταν να διαδραματίζεται διάλογος... Πολύ σουρεάλ φασούλα...

:D