Αγορά box για κάτω απο θέση αεροπλάνου


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Που να βρώ box σε διαστάσεις 55 x 40 x 23 (συμφωνα με την aegean 23 εκ να ειναι το πλατος-ούτε να στρίψει δεν θα μπορεί) και με προδιαγραφές ΙΑΤΑ για να ταξιδέψει η Σάμερ μέσα στην καμπίνα αεροπλάνου κάτω απο το μπροστινό κάθισμα? Δεν είναι πολύ μικρές αυτές οι διαστάσεις βρε παιδιά? Είναι 2,7 κιλά και χωράει αλλά άνετο δεν το λες. Όσοι έχετε πάρει σκυλιά στην καμπίνα αφήνουν να τα βγάλεις καθόλου έξω απο το κλουβί ή αν σε δουν τρέχουν να σε κράξουν?

Mιας κι έχω χαθεί κι έχω καιρό να σας τα δείξω νατη η μικρή πριν λίγες ημέρες.
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Καλησπέρα, μπορείς άνετα ν ταξιδέψεις μ μαλακό box από ύφασμα. Αυτό χρησιμοποιώ όπου έχω πάει μ Aegean κ άλλες αεροπορικές
 
  • Like
Reactions: Nizinny


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Καλησπέρα, μπορείς άνετα ν ταξιδέψεις μ μαλακό box από ύφασμα. Αυτό χρησιμοποιώ όπου έχω πάει μ Aegean κ άλλες αεροπορικές
Αυτό εννοείς ότι θα μπορώ να το πιέζω να σφηνώνει κάτω από το κάθισμα? Τι διαστάσεις είναι αυτό που έχεις και για τι σκυλί?
 




archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Αυτό εννοείς ότι θα μπορώ να το πιέζω να σφηνώνει κάτω από το κάθισμα? Τι διαστάσεις είναι αυτό που έχεις και για τι σκυλί?
Και φυσικά όχι ν τν πιέζεις κάτω από τ κάθισμα!!!!! Κάτω από τ πόδια σου ίσως!!!!
 
  • Like
Reactions: Nizinny


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Θεωρητικά υποχρεούσαι όντως να έχεις box (είτε μαλακό υφασμάτινο είναι συρμάτινο) που να χωράει κάτω από τη μπροστινή θέση. Πρακτικά μάλλον μόνο τα υφασμάτινα χωράνε έτσι. Αυτό, το από κάτω από το μπροστινό κάθισμα, είναι για λόγους ασφαλείας. Δηλαδή σε βίαιες αναταράξεις - or worse - να μην αρχίσει να πετάει το box πάνω στα κεφάλια των επιβατών και τραυματίσει - again, or worse - ούτε το ίδιο το σκυλί ΑΛΛΑ και άλλο κόσμο. Ο τελευταίος είναι ο ίδιος λόγος δηλαδή που σε υποχρεώνουν να βάζεις κάτω από το κάθισμα, π.χ., την απλή γυναικεία τσάντα χειρός κατά την απογείωση και προσγείωση, έστω κι αν είναι μικρή.

Πληροφορίες από φίλη που ταξιδεύει συχνά έτσι είναι ότι (αν δεν απατώμαι, αλλά ρωτάω αν θες) κατά την απογείωση και προσγείωση τον βάζει με το μαλακό του box κάτω από την μπροστά θέση (μάλλον λίγο προεξέχει βέβαια, δεν τον "πολτοποιεί" να χωρέσει εντελώς) και φυσικά κατά τη διάρκεια της πτήσης τον παίρνει με το box αγκαλιά και ενίοτε του ανοίγει να βγάλει έξω κεφάλι, μπορεί και όχι μόνο ενίοτε αλλά συνεχώς.

Απλά να ξέρεις ότι αυτό (το να σε αφήσουν να έχεις το σκυλί αγκαλιά και με το κεφάλι εκτός box) είναι στη διακριτική ευχέρεια των αεροσυνοδών (ίσως έτσι να καταφέρεις να έχεις το σκυλί και κάτω από τα πόδια σου και όχι κάτω απ'τη θέση σε απογείωση/προσγείωση - δεν παίρνω όρκο), οπότε όπως καταλαβαίνεις άμα πετύχεις στραβόξυλο πρέπει να είσαι σε θέση να το βάλεις το σκυλί όντως κάτω - και να μη σκάσει κιόλας - κάποιες στιγμές ή ακόμα και σχεδόν καθόλη τη διάρκεια της πτήσης.

Αν δε βρεθεί κανένας άλλος που να έχει προσωπική εμπειρία, πες να ρωτήσω τη φίλη μου αυτή για τα παραπάνω ή άλλες λεπτομέρειες.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Δεν ξέρω αν ισχύει παντού, τσεκάρισε το κιόλας, αλλά νομίζω ότι εντός καμπίνας επιτρέπεται μόνο υφασμάτινη/μαλακή τσάντα μεταφοράς.

Για τις διαστάσεις είσαι σίγουρος; Το 23 δεν ταιριάζει σε αναλογία με τις υπόλοιπες. Κατά τα άλλα μου φαίνεται όχι μικρό, αλλά τεράστιο για 2,5 κιλά πλάσμα.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
που είσαι χριστιανέ μου;;;;;;;;
πως την έκανες έτσι τη μικρή; έλεος! σα μοντέλο είναι! τς τς τς
Θενκς! Θα την κουρέψουμε σε λίγες μέρες για να βγαίνει μαζί μας στο κήπο χωρίς να σφουγγαρίζει απο όπου περνάει.
Μου λείψατε όλοι αλλά με τη διακοπή μου κόπηκε το αυτόματο της συνήθειας ρε γαμώτο. Το ξαναβάζω σελιδοδείκτη. ;)

Και φυσικά όχι ν τν πιέζεις κάτω από τ κάθισμα!!!!! Κάτω από τ πόδια σου ίσως!!!!
Αν γίνεται σίγουρα, οι οδηγίες που μου έδωσαν όμως είναι για το μπροστινό κάθισμα.

Θεωρητικά υποχρεούσαι όντως να έχεις box (είτε μαλακό υφασμάτινο είναι συρμάτινο) που να χωράει κάτω από τη μπροστινή θέση. Πρακτικά μάλλον μόνο τα υφασμάτινα χωράνε έτσι. Αυτό, το από κάτω από το μπροστινό κάθισμα, είναι για λόγους ασφαλείας. Δηλαδή σε βίαιες αναταράξεις - or worse - να μην αρχίσει να πετάει το box πάνω στα κεφάλια των επιβατών και τραυματίσει - again, or worse - ούτε το ίδιο το σκυλί ΑΛΛΑ και άλλο κόσμο. Ο τελευταίος είναι ο ίδιος λόγος δηλαδή που σε υποχρεώνουν να βάζεις κάτω από το κάθισμα, π.χ., την απλή γυναικεία τσάντα χειρός κατά την απογείωση και προσγείωση, έστω κι αν είναι μικρή.

Πληροφορίες από φίλη που ταξιδεύει συχνά έτσι είναι ότι (αν δεν απατώμαι, αλλά ρωτάω αν θες) κατά την απογείωση και προσγείωση τον βάζει με το μαλακό του box κάτω από την μπροστά θέση (μάλλον λίγο προεξέχει βέβαια, δεν τον "πολτοποιεί" να χωρέσει εντελώς) και φυσικά κατά τη διάρκεια της πτήσης τον παίρνει με το box αγκαλιά και ενίοτε του ανοίγει να βγάλει έξω κεφάλι, μπορεί και όχι μόνο ενίοτε αλλά συνεχώς.

Απλά να ξέρεις ότι αυτό (το να σε αφήσουν να έχεις το σκυλί αγκαλιά και με το κεφάλι εκτός box) είναι στη διακριτική ευχέρεια των αεροσυνοδών (ίσως έτσι να καταφέρεις να έχεις το σκυλί και κάτω από τα πόδια σου και όχι κάτω απ'τη θέση σε απογείωση/προσγείωση - δεν παίρνω όρκο), οπότε όπως καταλαβαίνεις άμα πετύχεις στραβόξυλο πρέπει να είσαι σε θέση να το βάλεις το σκυλί όντως κάτω - και να μη σκάσει κιόλας - κάποιες στιγμές ή ακόμα και σχεδόν καθόλη τη διάρκεια της πτήσης.

Αν δε βρεθεί κανένας άλλος που να έχει προσωπική εμπειρία, πες να ρωτήσω τη φίλη μου αυτή για τα παραπάνω ή άλλες λεπτομέρειες.
Ευχαριστώ. :) Ναι σκοπεύω να ακολουθήσω τις οδηγίες για την ασφάλεια της μικρής πρώτα αλλά για κάποιο λόγο τα πάνινα κλουβιά ποτέ δεν μου έκατσαν καλά στο μάτι. Το ταξίδι θα είναι υπερατλαντικό με τη δεύτερη πτήση να διαρκεί 10 ώρες οπότε σκεφτόμουν ότι είναι πολλές για να μείνει σε τόσο μικρό κλουβί. Όχι ότι αν ήταν σε μεγαλύτερο θα έκανε τούμπες, πάλι θα κοιμόταν αλλά θα προσπαθήσω να τη βγάλω στην αγκαλιά αν γίνεται να περάσει λίγο πιο ευχάριστα η ώρα της. Μέσα στα αεροδρόμια έχω δει που κυκλοφορούν κανονικά με το λουρί τα σκυλιά.

Δεν ξέρω αν ισχύει παντού, τσεκάρισε το κιόλας, αλλά νομίζω ότι εντός καμπίνας επιτρέπεται μόνο υφασμάτινη/μαλακή τσάντα μεταφοράς.

Για τις διαστάσεις είσαι σίγουρος; Το 23 δεν ταιριάζει σε αναλογία με τις υπόλοιπες. Κατά τα άλλα μου φαίνεται όχι μικρό, αλλά τεράστιο για 2,5 κιλά πλάσμα.
Η κοπέλα στο τηλέφωνο (Lufthansa) που κάναμε την κράτηση μου είπε τις διαστάσεις. Κι εμένα το 23 μου φάνηκε παράξενο, το τσέκαρα με δεύτερο υπάλληλο την επόμενη ημέρα υποθέτωντας ότι πρόκειται για το ύψος. Στην αναζήτηση του γούγλη όμως βγήκε το site της Aegean που λέει ξεκάθαρα ότι 23 είναι το πλάτος. Έχω μπερδευτεί σχετικά με αυτό και μάλλον θα ξαναπάρω τηλέφωνο να ρωτήσω τι να είναι 23 εκ. Περισσότερο αγχώνομαι να μην πέσω εκείνη την ώρα με ένα σωρό μπαγκάζια σε κανέναν ανάποδο και μου κάνουν θέμα για τους 5 πόντους παρταπάνω.:D Κλουβιά πάντως με 23 εκ πλάτος δεν μπορώ να βρω.
 
  • Like
Reactions: mareco


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Δεν ξέρω αν ισχύει παντού, τσεκάρισε το κιόλας, αλλά νομίζω ότι εντός καμπίνας επιτρέπεται μόνο υφασμάτινη/μαλακή τσάντα μεταφοράς.

Για τις διαστάσεις είσαι σίγουρος; Το 23 δεν ταιριάζει σε αναλογία με τις υπόλοιπες. Κατά τα άλλα μου φαίνεται όχι μικρό, αλλά τεράστιο για 2,5 κιλά πλάσμα.
Αυτό ακριβώς. Η δικιά μου τσάντα είναι από ύφασμα και με περίπου τέτοιες διαστάσεις 55Χ35Χ25. Η Φρόσω μου είναι 5 κιλάκια και μέσα είναι πολύ άνετη (θα χωρούσε και άλλο τέτοιο). Την τσάντα τη βάζω κάτω από τη μπροστινή θέση και δυστυχώς δεν αφήνουν το σκυλί να βγει κατά τη διάρκεια της πτήσης. Εγώ τα μαθαίνω από μικρά με το τσαντάκι και στο αεροπλάνο συνήθως κοιμούνται και κανείς δεν τα παίρνει χαμπάρι.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Αυτό ακριβώς. Η δικιά μου τσάντα είναι από ύφασμα και με περίπου τέτοιες διαστάσεις 55Χ35Χ25. Η Φρόσω μου είναι 5 κιλάκια και μέσα είναι πολύ άνετη (θα χωρούσε και άλλο τέτοιο). Την τσάντα τη βάζω κάτω από τη μπροστινή θέση και δυστυχώς δεν αφήνουν το σκυλί να βγει κατά τη διάρκεια της πτήσης. Εγώ τα μαθαίνω από μικρά με το τσαντάκι και στο αεροπλάνο συνήθως κοιμούνται και κανείς δεν τα παίρνει χαμπάρι.
Λύσε μας την απορία 25 εκ. είναι όντως το πλάτος? Κι εμάς κοιμάται μέσα στο κλουβί δεν βγάζει άχνα.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Λύσε μας την απορία 25 εκ. είναι όντως το πλάτος? Κι εμάς κοιμάται μέσα στο κλουβί δεν βγάζει άχνα.
Ναι, το μέτρησα. Και γυρίζει άνετα μέσα. Η δικιά σου που είναι μισή (και είναι κουκλάρα :love::love: ) θα κάνει τούμπες μέσα ;)
 
  • Like
Reactions: Nizinny