Αγορα κουταβιού...


s_patrik

Member
6 Νοεμβρίου 2007
13
0
Καλησπερα σας εδω και λιγες μέρες εχω αρχισει να ψαχνω για ακορα ενος κουταβιου Γερμανικο Ποιμενικο.

Μπορειτε να μου προτείνεται (εστω και μέσω pm) κάποια εκτροφεία που να ειναι αξιοπιστα με βαση την προσωπικη σας εμπειρία???

Ευχαριστω για το χρόνο σας...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Με βάση την προσωπική εμπειρία κάποιου που δεν ξέρεις, μην παίρνεις καμία απόφαση ... στο τηλέφωνο 210-8145165 θα σου δώσουν λίστα εκτροφέων Γερμανικών ποιμενικών, να δείς από κοντά, και αν θες κάποια συμβουλή σε σχέση με αυτά που είδες (ανώνυμα πάντα) ... εδώ είμαστε ... :wink:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εγώ θα σου πώ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

πες μου γιατί ΑΚΡΙΒΩΣ το θέλεις το σκυλί.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλώς ήρθες στο Dogforum s_patrik! :p
Τα έχουμε πει και αλλού και χαίρομαι που αποφάσισες να στραφείς στη σωστή κατεύθυνση και να απευθυνθείς σε εκτροφέα για την αγορά του κουταβιού σου!
Πάρε τηλέφωνο στον Κυνολογικό Όμιλο Ελλάδας στο τηλέφωνο που σου έδωσε ο Denis και ζήτησε λίστα εκτροφέων Γερμανικών ποιμενικών. Μην αρκεστείς σε γνώμες τρίτων. Το να σου προτείνουν άλλοι εκτροφεία δεν είναι λύση!
Κάνε μια έρευνα αγοράς, μίλησε με τους εκτροφείς, ενημερώσου για τους γεννήτορες και αποφάσισε. :wink:
 


s_patrik

Member
6 Νοεμβρίου 2007
13
0
Θέλω να πάρω Γερμανικο Ποιμενικο.
Ζητάω την γνώμη σας για να παω στα καλυτερα εκτροφεία και απο εκει και πέρα να διαλέξω απο ποιο εκτροφεα θα πάρω με βαση τις συνθηκες ζωης το γενεολογικο τους δεντρο και απο πολλες αλλες ερωτησεις. Η αποφαση φυσικα θα ειναι και δικη μου
 








s_patrik

Member
6 Νοεμβρίου 2007
13
0
Για συντροφία και φυσικα γιατι λατρευω αυτη τι ρατσα. Το σκυλι που θα πάρω θα ειναι μελος της οικογένειας
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Tότε το μόνο που χρειάζεσαι είναι τυπικός χαρακτήρας και υγεία ... αυτό σημαίνει ότι οι γονείς θα πρέπει να είναι εξετασμένοι τουλάχιστον για δυσπλασία του ισχύου, που είναι πολύ διαδεδομένη στους Γερμανικούς Ποιμενικούς, και ό,τι άλλο ευπρόσδεκτο ... επίσης χρειάζεται οι γονείς να έχουν περάσει τις απαραίτητες εξετάσεις εργασίας, ποιές είναι αυτές θα μάθεις στο ίδιο τηλέφωνο ... και η μάνα να σε καλύψει από χαρακτήρα ... καλό ψάξιμο!
 




Βασίλης

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2007
143
0
THESSALONIKI
Γειά σου και απο μένα Σταμάτη!

Εγω αγόρασα τον δικό μου απο εκτροφέα στη θεσ/νίκη και είμαι μέχρι στιγμής πολύ ευχαριστημένος και απο το σκυλάκι και απο τον ίδιο.

Σου στέλνω την ηλ. διεύθυνση με pm για να την έχεις.


Υ.Γ. Αντε να αυξανόμαστε και εμείς οι Γερμανικοί, να κάνουμε subforum :lol: :lol: :lol:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
όπως πολύ σωστά είπε ο Denis το μόνο που θα πρέπει να σε ενδιαφέρει είναι η υγεία και ο χαρακτήρας .

στην περίπτωση σου ένα ντροπαλό (ΟΧΙ φοβισμένο) κουτάβι θα ήταν ότι καλύτερο.

σε καμία περίπτωση όμως ο αρχηγός της σκυλοαγέλης
 


s_patrik

Member
6 Νοεμβρίου 2007
13
0
ΜΑΚΗΣ said:
όπως πολύ σωστά είπε ο Denis το μόνο που θα πρέπει να σε ενδιαφέρει είναι η υγεία και ο χαρακτήρας .

στην περίπτωση σου ένα ντροπαλό (ΟΧΙ φοβισμένο) κουτάβι θα ήταν ότι καλύτερο.

σε καμία περίπτωση όμως ο αρχηγός της σκυλοαγέλης
Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι στην περιπρωση μου πρεπει να ειναι ντροπαλο???
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
για αρχή για να μην σε φάει :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

με ότι μου έγραψες πίστεψε με είναι ότι καλύτερο γαι εσένα.

συντροφιά στο σπίτι και σκυλί με ενέργεια ή αρχηγικές τάσεις = στα ΧΑΡΙΖΕΤΕ σύντομα
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Γιατί σκυλί το οποίο έχει χαρακτήρα , έχει ενέργεια , έχει ταμπεραμέντο κ.λ.π χρειάζετε και τον κατάλληλο χώρο - χρόνο για να εκτονωθεί - εκπαιδευτεί - κοινωνικοποιηθή κ.λ.π.

Όσα σκυλιά τα είχαν όλα αυτά και έπεσαν σε λάθος ιδιοκτήτες (λάθος από πολλές έννοιες) μεγάλωσαν σε κάτι ' προβληματικό' (είτε αυτό λέγετε ακοινωνικοποίητο είτε επιθετικό είτε φοβικό είτε) με αποτέλεσμα (στην καλύτερη) η επόμενη του θέση να είναι στα χαρίζετε.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
μόλις είδα ότι η matilda με κάλυψε 1000%

Πρόσεξε γιατί το συγκεκριμένο σκυλί μάλλον παρουσιάζει δυσκολίες (από ότι διάβασα στην αγγελία). Προφανώς είναι επιθετικό με άλλα σκυλιά και μάλλον δύσκολο αφού διευκρινίζουν ότι τρο δίνουν σε γνώστες τις φυλής. Μην κρίνεις μόνο από την εμφάνιση. Πάρε κάτι που και ο χαρακτήρας του να είναι ανάλογος με αυτό που μπορείς να προσφέρεις και να αντέξεις. Διαφορετικά θα καταλήξεις με περισσότερα προβλήματα από αυτά που φαντάζεσαι!!!!
δεν ήθελα να το αναφέρω γιατί δεν ξέρω την ιστορία του ζώου αλλά..........................
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Ας το πάμε ανάποδα

Τι χαρακτήρα θέλεις να έχει εσύ ο σκύλος σου?
Πόσες ώρες την ημέρα θα ασχολείσαι μαζί του?
Που θα μένει? Που θα εκτονώνεται?
Τι γνώσεις έχεις για τα γερμανικά ποιμενικά?
Θα το εκπαιδεύσεις? Μόνος σου? Σε εκπαιδευτή?

Δεν το λέω για σένα που δεν σε ξέρω άλλοστε αλλά πολύς κόσμος θεωρεί ότι αν πάρει γερμανικό ποιμενικό θα του βγει εκ φύσεως σαν τον Rex.