Αγορα jack russell


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Στο πρώτο συμφωνώ μέχρι κόκαλο αλλά είναι όλοι οι εκτροφής καλοί; εδώ έχω πολλές αμφιβολίες.
Μην βάζουμε βέτο στις γέννες γνωστών γιατί μερικοί τα προσέχουν πολύ περισσότερο από τα κλουβάτα εκτροφέων.
Ποτέ και κανένας δεν ισχυρίστηκε πως όλοι οι εκτροφείς ή όσοι αποκαλούνται εκτροφείς, είναι σωστοί. Υπάρχουν άπειρα θέματα που έχουμε αφιερώσει πάρα πολύ προσωπικό χρόνο για να εξηγηθεί η διαφορά ανάμεσα σε εκτροφείς και "εκτροφείς", όπως και τους λόγους που η γέννα ιδιώτη στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, γίνεται για τους λάθος λόγους και ταυτόχρονα είναι η πηγή του προβλήματος των αδέσποτων.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Mareco, ξεφεύγοντας αρκετά απο το αρχικό θέμα...θα συμφωνούσα μαζί σου απόλυτα εξαιτίας της ύπαρξης των άπειρων ακηδεμόνευτων σκυλιών που προσπαθούν να επιβιώσουν ανα την επικράτεια... (και είμαι σχεδόν βέβαιη ότι ο λόγος που γράφεις τα παραπάνω είναι αυτός).:)

Δυστυχώς/ευτυχώς όμως, όλοι γνωρίζουμε οτι με ''μηχανιστικούς''- και γι΄αυτό ανεφάρμοστους τρόπους ούτε το πρόβλημα των άπειρων αδεσπότων λύνεται αλλά ούτε και ο σκύλος-ως είδος προστατεύεται...

Albatross, πράγματι κάποιες (ελάχιστες) γέννες που γίνονται απο μη εκτροφείς ιδιώτες, μπορεί να γίνονται με φροντίδα για την υγεία της σκύλας και των κουταβιών, όμως έχει αποδειχθεί οτι στην πλειοψηφία τους στερούνται πολλών χαρακτηριστικών που στοιχειοθετούν μια εντελώς απαραίτητη βάση προσδιορισμού των γνωρισμάτων της φυλής με συνέπεια την μελλοντική σταδιακή εκφύλιση της.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
έχει αποδειχθεί οτι στην πλειοψηφία τους στερούνται πολλών χαρακτηριστικών που στοιχειοθετούν μια εντελώς απαραίτητη βάση προσδιορισμού των γνωρισμάτων της φυλής με συνέπεια την μελλοντική σταδιακή εκφύλιση της.
Ναι, συμφωνώ πως πολλά τέτοια σκυλιά είναι εκτός τύπου.
Όμως δεν επηρεάζουν τις φυλές που υποτίθεται πως ανήκουν για να τις εκφυλίσουν, γιατί τυπικά δεν ανήκουν σε αυτές. Δεν είναι επίσημα μέλη τους. Τέτοιοι σκύλοι επηρεάζουν την αντίληψη του κόσμου για αυτές τις φυλές.

Ο εκφυλισμός είναι δυστυχώς αποκλειστικό προνόμιο της επίσημης φυλής, είτε μέσω εκτροφέων, είτε μέσω κριτών, είτε με συνδυασμό και των 2.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
δεν διαφωνώ με την επισήμανση σου, αν και είμαι βέβαιη οτι αν προεκτείνουμε την συζήτηση θα βρούμε και το πως -με την λάθος διαμορφωμένη αντίληψη του κόσμου, επηρεάζεται σε βάθος χρόνου και η εκτροφή....:)
 


$Bruno$

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
37
16
34
Δεν είναι του παρόντος, αλλά επειδή το πας εκεί, πάλι, αν ρωτάς εμένα, θα έπρεπε να τιμωρείται με θάνατο, η αναπαραγωγή οποιουδήποτε σκύλου, για οποιοδήποτε λόγο, μέχρι ο σκύλος, να γίνει είδος υπό προστασία.

Ελπίζω να έγινε αντιληπτή, η εντελώς προσωπική μου θέση και να μην υπάρχει αμφιβολία για το τι θέλω να γράψω :)
διαβασα καπου σε μια σελιδα αν την βρω θα την ανεβασω οτι η αναπαραγωγη και η πωλισει απο ατομα που δεν εχουν αδεια τιμωρειται με βαρια προστιμα.
Τωρα αν θελω π.χ να καταγγειλω κατι που απευθυνομαι;;;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.876
Στην αστυνομία.
Αλλά θα πρέπει να μπορείς να το αποδείξεις.

Το μόνο που πρέπει να διαβάσεις, είναι ο Ν.4039/2012 κι ένας συμπληρωματικός που έχει βγει μετά, που δεν τον θυμάμαι αυτή την στιγμή.