Αγριεύει στο φαγητό


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Όσο για την "αγριάδα" που προκαλεί η πείνα -δεν θα προλάβει.
Η σκύλα το πολύ σε τρεις μέρες θα τρώει κανονικά.

Καλύτερα να "αγριέψει" ελαφρώς (που ΔΕΝ το πιστεύω) για λίγες ώρες, τώρα που είναι μικρή, παρά να αγριέψει ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ αργότερα....
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ναι, οταν τρωνε τα σκυλια, τα παιδια μου ειναι εξω μαζι μου στον κηπο, παντα γινεται αυτο..και οταν τρωμε στον κηπο, τα σκυλια μου ειναι μαζι με τα παιδια μου, δεν τα απομονωνω.
και στο σπιτι μπαινουν εναλλαξ για να κανουμε ¨"τρελλες" οταν εχουμε κεφακια πανω στα χαλια ..και μεσα τα κοιμιζω ενναλαξ οταν κρινω οτι χρειαζεται..
γενικα δηλαδη δεν εχουμε συγκεκριμενο προγραμμα που να κραταει τα σκυλια μακρια απο τα παιδια...

τελικα εννοουσες οτι ο γονιος κραταει το μπωλ και το παιδι λεει το κατσε..
εμ, το ...ταμειο το κραταει ο γονιος, οκ:p αλλο αυτο..ουτε αυτο ομως θα κανει τον σκυλο να σεβεται το παιδι..τι σηασια εχει νομιζεις το ποιος θα πει το κατσε?
για ονομα του θεου, προτεινεις να αφησουν νηστικο ενα σκυλι ιδιορυθμο και λαιμαργο, 3 μερες???με παιδι μεσα στο σπιτι? τι να πω...αδιανοητο.
εχεις αποπειραθει προσωπικα αυτου του ειδους την εκπαιδευση , με δυσκολο σκυλο και μωρο παιδι στο σπιτι?

ρε μακηηηηηη, εχεις και παιδι , μιλα μυγα μησω:D:rolleyes:
:maria:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
παιδι(α) εχω

εχω πει ότι γενικά οι μεθόδοι (κλωτσιές στην μούρη, πείνα κλπ) που προτείνει η Dr.Zhivago δεν με βρίσκουν σύμφωνω, οπότε προτιμώ να απέχω :)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
@ΜΑΚΗ: Κάνε μας τη χάρη... να απέχεις τότε.
Για όσους δεν διάβασαν πόστ μου για τις "κλωτσιές", αναγκαστικά (λόγο ΜΑΚΗ) πρέπει να αναφέρω
(ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ) πως δεν έχω κλωτσίσει κανέναν σκύλο που δεν ήταν πάνω από 50 κιλά και δεν ερχόταν με σκοπό να δαγκώσει άσκημα. Δεν είμαι ψυχοπαθής.

Στο θέμα μας τώρα...
@Γαλάζιο:

Τρείς μέρες ήταν η χειρότερη περίπτωση με "έξαλλο" Ρόττι.
ΔΕΝ θα κρατίσει τρείς μέρες η κοκερίνα.

Δεν είχαν παιδιά οι άλλες περιπτώσεις αλλά μεγάλους σε μέγεθος σκύλους, πολύ κυριαρχικούς και κακομαθημένους, που είχαν κάνε επανωτές επιθέσεις σε μέλη της οικογένειας και έπρεπει να μειωθεί η θέση τους στην "αγέλη" χωρίς πίεση ή βία (γιατί ο σκύλος ΔΕΝ θα το δεχόταν χωρίς να τους στείλει στο ΚΑΤ).
Δεν είχαμε ποτέ προβλήματα με αγριάδα από την πείνα... το αντίθετο τα έλεγα.
Ηταν λίγο πιο "τσίτα" αλλά σκεφτόντουσαν σοβαρά (για πρώτη φορά) πριν δείξουν δόντια (οι περισσότεροι από την πρώτη άσκηση). Βέβαια ήταν πάντα σε συνδιασμό με βασική υπακοή (σε διάφορα μέρη) και δεν το έχω επιχειρίσει ποτέ διαφορετικά.

Πραγματικά, δεν ξέρω πολλά για τα μικρά παιδιά (κανά δυό έχω γνωρίσει και μου μυρίζανε! :p ) λες να μην μπορεί ο μικρός; Λες να μην ΘΕΛΕΙ να το κάνει (έχω ακούσει για τα εφιαλτικά 2χρονα) ή να μην μιλάει αρκετά καθαρά;

Μπορεί να δώσει και ένα "προβάδισμα" στη σκύλα (μιας και τη λυπάσαι τόσο πολύ).
Να κάνει την άσκηση μια- δυό μέρες χωρίς να είναι παρών το παιδί (μόνο με τον γονέα) για να μάθει τη διαδικασία πρώτα. Θα είναι πιο εύκολο για το παιδί μετά;

Καλό θα ήταν αυτό γιατί υποψιάζομαι πως αυτή η σκύλα δεν σέβεται ΟΥΤΕ τους γονείς αρκετά (και μάλλον από εκεί πηγάζει το όλο θέμα).

Ο Βασίλης εξαφανίστηκε; "Δύο γάϊδαροι μαλλώνανε σε ξένο αχυρώνα"...
Δεν μας είπε, ξέρει η σκύλα καμμιά εντολή;
Σκέφτεται να την εκπαιδεύσει επαγγελματίας (μιας κι έχει γρυλίσματα σε ΜΩΡΟ!);
Τον σέβεται η σκύλα; Την σύζηγο;
Με τα νύχια στον ιατρό κανα νέο;;
 
Last edited:


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ναι, αλλο να μην σε βρισκουν γενικα συμφωνο σαν μεθοδοι εκπαιδευσης, αποφυγης κλπ..
στην συγκεκριμενη περιπτωση, το θεωρεις επικινδυνο αυτο, η μονη μου τα φανταζομαι ολα αυτα? αν ειναι να αναθεωρησω ( πριτς και προυτς δηλαδη που θα αναθεωρησω:D)

να τα χαιρεσαι , νομιζα οτι ηταν ενικος..ο πιο ομορφος πληθυντικος της ζωης μας..
_η δοκτορ πινει την βοτκα της τωρα και ετοιμαζεται να μας ριξει στ αυτια:eek::D:p_
μας εριξε..χαχα...
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
λες να μην μπορεί ο μικρός; Λες να μην ΘΕΛΕΙ να το κάνει (έχω ακούσει για τα εφιαλτικά 2χρονα) ή να μην μιλάει αρκετά καθαρά;

Μπορεί να δώσει και ένα "προβάδισμα" στη σκύλα (μιας και τη λυπάσαι τόσο πολύ).
ρε συ, σοβαρα τωρα, "χεστηκα" για την σκυλα, δεν την λυπαμαι , εαν θα επρεπε να μεινει νηστικη θα την αφηνα κι εγω, αλλα οχι με παιδι στο σπιτι .
κοιταξε τωρα, ο μικρος μου γιος ειναι σχεδον 3(δεν τα εκλεισε ακομη) και να μεινει ακινητος λιγο, μπορει..
να πει καθαρα "κατσε", δεν μπορει..ουτε "κατω" τοσο καθαρα οσο χρειαζεται και με τον τονο φυσικα που χρειαζεται..
αν του πω να το πει στον σκυλο, το λεει με τον δικο του τροπο(μοιαζει με κατσε η κατω αυτο που ακουγεται) και συγχρονως γελαει και κανει "μπαβοοοοοοο!!!" μονος του (οχι στον σκυλο, ο σκυλος αρμενιζει, στον εαυτο του το λεει):D:D
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
όταν λέω κάτσε το εννοώ και το σκυλί το ξερει

δεν εχω όμως καμία απαίτηση να το λέει και να το εννοεί το 2χρονο :eek::eek::eek: παιδί μου

προσωπικά επειδή δεν μπορούμε από την μια να εχουμε απαίτηση τα σκυλιά να συμπεριφέροντε σαν σκυλιά και από την αλλη να τους κάνουμε ΄μαριονέτες΄ μας , θεωρώ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ το σκυλί να γρυλίζει ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΝΤΑΣ το φαί του (σε όλους πλην εμού) και φροντίζω να κρατάω το παιδί μου μακρυά από το φαγητό του σκύλου
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
ρε συ, σοβαρα τωρα, "χεστηκα" για την σκυλα, δεν την λυπαμαι , εαν θα επρεπε να μεινει νηστικη θα την αφηνα κι εγω, αλλα οχι με παιδι στο σπιτι .
κοιταξε τωρα, ο μικρος μου γιος ειναι σχεδον 3(δεν τα εκλεισε ακομη) και να μεινει ακινητος λιγο, μπορει..
να πει καθαρα "κατσε", δεν μπορει..ουτε "κατω" τοσο καθαρα οσο χρειαζεται και με τον τονο φυσικα που χρειαζεται..
αν του πω να το πει στον σκυλο, το λεει με τον δικο του τροπο(μοιαζει με κατσε η κατω αυτο που ακουγεται) και συγχρονως γελαει και κανει "μπαβοοοοοοο!!!" μονος του (οχι στον σκυλο, ο σκυλος αρμενιζει, στον εαυτο του το λεει):D:D

ΕΕΕΕ Τότε ΤΙ συζητάμε;;
Τώρα κατάλαβα γιατί ανέφερες πριν τα 4χρονα. Μάλιστα.
Άρα τι προτείνουμε;
Μακριά το παιδί από τη σκύλα ενώ τρώει;

Καλό μου ακούγεται για αρχή. Έχω όμως αυτό το γαμ/μένο ένστικτο που μου λέει πως ΔΕΝ είναι το φαγητό το πρόβλημα.
Το πρόβλημα είναι βαθύτερο. Η σκυλίτσα δεν είναι 1,5 ετών και της έχουν τρελή εμπιστοσύνη. Επίσης αφήνουν γενικά το παιδί να κάνει πειράματα. Εχω δίκιο; Βασίλη;

Επιμένω πως η σκύλα πρέπει να εκπαιδευτεί καλά από επαγγελματία.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
κι εγω πιστευω οτι δεν ειναι μονο το φαγητο το προβλημα και οτι θα επιδεινωθει και σε αλλες στιγμες σιγα σιγα:(
εξ αρχης , ναι, μακρια απο το σκυλι οταν τρωει...
εκπαιδευση βασικης υπακοης ωστε να μπει ο σκυλος σε "οριο"
και μετα και μεχρι τοτε ...απλα θα κρατουσα το παιδι μακρια (μην ειμαστε και υπερβολικοι, εννοω στο εναμιση με δυο μετρα απο τον σκυλο)αλλα κανοντας δραστηριοτητες και οχι δειχνοντας στο σκυλι οτι δεν αφηνω το παιδι μονο κοντα του επειδη τον φοβαμαι`..αν ειναι ετσι, προτιμω το παιδι να ειναι σε αλλο χωρο;)
 


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Πάντως δες και λίγο αυτό το βίντεο..
Έχει και εδώ κάποιες λύσεις..

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=pL13n-yYy8I"]YouTube - Dog training for Aggressive dogs and aggression rehab tips[/ame]
 


19 Αυγούστου 2008
6
0
Αθήνα-Πετρούπολη
Φιλοι μου μιλαμε για ενα σκυλι το οποιο εχει μεγαλωσει με το παιδι και υπαρχει μεγαλη αγαπη μεταξυ τους.
Το παιδι μου ειτε το πιστευετε ειτε οχι ξερει να επιβαλετε στο σκυλι,αλλωστε δεν μιλαμε και για κανα τερας.
Δοκιμασα το συστημα με το φαι ως εξης:Της εβαλα να φαει και πλησιασε το παιδι,γρυλισε και αμεσως της πηραμε το φαει.Μετα απο λιγη ωρα δοκιμασαμε και παλι το ιδιο.Μετα επαιρνε το παιδι απο το φαγητο της και την ταιζε στο στομα.Ακουμπησαμε το μπολακι χωρις να υπαρχει προβλημα πλεον γρυλισματος στο παιδι,αφου επερνε και την ταιζε μεσα απο το ιδιο το μπολακι της.Ολα αυτα εγιναν με την επιβλεψη μας εννοειτε.Δειχνει οτι συμορφωνεται σιγα σιγα,αφου παρουσια μας γρυλιζε και παρουσια μας σταματησε χωρις ιδιαιτερα πραγματα παρα μονο αφαιρεση του φαγητου.
Καποιοι χαραχτηρισμοι περι ανευθυνοτητας κτλ θα ηταν καλο να μην λεγονται,γιατι απλα υποτιμουν την νοημοσυνη μου και ενοχλουν.Δεν εχω κανα πιτ μπουλ η κανα ροτβαιλερ και εκανα τετοια κινηση,ενα κοκερ που στην κυριολεξια ειναι αρνι και οποιαδηποτε τετοιου ειδους συμπεριφορα απλα δεν θα της περασει ουτε θα της μεινει συνηθεια.Πηγε να αλλαξει θεση στην αγελη της οικογενειας μου και θα επανελθει στην θεση που της αρμοζει με διαφορες ασκησεις εκπαιδευσης.
Τα νυχια της κοπηκαν σημερα απο εμενα και μονο χωρις κανενα απολυτως προβλημα.
Φιλικα Βασιλης.
 
Last edited:


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Βασίλη δεν χρειάζετε να έχεις πιτ μπουλ ή ροτβαιλερ για να γίνει ζημιά σε ένα 2χρονο παιδάκι. Επίσης να σου πω ότι έχω δεί ανθρώπους πολύ άσχημα στραπατσαρισμένους από μικρότερα σε μέγεθος σκυλιά τα οποία ήταν δικά τους.

Αν μπορείς να εμπιστευτείς τον σκύλο σου πιστεύω το ξέρεις, το ενστικτό σου είμαι σίγουρη ότι ξέρει αν λοιπόν έχεις και την παραμικρή αμφιβολία ΜΗ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ!!!

Συμβουλή μου να είσαι πάντα παρόν όταν το σκυλί είμαι μαζί με το παιδί σου, μην αφήνεις το παιδί σου να ενοχλεί το σκυλί όταν τρώει, αν θέλεις κάνε τις ασκήσεις αλλά από την στιγμή που θα κατέβει το πιάτο κάτω και θα τελειώσει η άσκηση κράτα το παιδί σου μακριά! Δείξε σεβασμό στο ζώο που τρώει και θα σε σεβαστεί και εκείνο!

Θέλω να τελειώσω λέγοντας ότι τα σκυλιά δεν είναι ζωντανές κούκλες για να "παίζουν" μαζί τους τα παιδιά μας. Ωπως δείχνουμε στο σκυλί μας τα όρια του έτσι ωφείλουμε να δείξουμε και στο παιδί μας τα όριά του! Το παιδί πρέπει να μάθει να μη τραβάει το σκυλί από το τρίχωμα, να μη βάζει τα δάκτυλά του στο μάτι του, να μη του τραβάει τα αυτιά ή τον σβέρκο ή την ουρά, να μη το καβαλάει, να μη ξαπλώνει απάνω του και άλλα πολλά. Ακόμα και αν ο σκύλος αντιληφθεί τα παραπάνω σαν παιχνίδι και αρχίσει και αυτός να "παίζει" σκυλίσια βέβαια, δαγκώνοντας, γρυλίζοντας, καβαλώντας μπορείτε να φανταστείτε το αποτέλεσμα. Βλέπετε ο σκύλος δεν έχει δάκτυλα αλλά δόντια!!!

Περιμένουμε να μας πεις εξελιξεις.:)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
για το θεμα της εκπαιδευσης στην βασικη υπακοη απο εκπαιδευτη, δεν ενδιαφερεσαι βασιλη?
επειδη ασχολουμαι με σκυλια πολλα χρονια, σου λεω οτι αυτα τα περι "αγαπης" και μεγαλωματος μαζι ,προσωπικα τα ακουω βερεσε, ξερω οτι με διαβαζεις τωρα και σκεφτεσαι κατι παραπλησιο "δεν μας ξερει , δεν εχει καταλαβει, γι αυτο τα γραφει αυτα".
εγω απλα σου λεω να εχεις παντα στο μυαλο σου (οχι στο πολυ πισω μερος) οτι ειναι πολυ πιθανο να δαγκωθει το παιδι, δεν αρκουν λυσεις του τυπου "πηραμε τις κροκετες και το ταιζε στο στομα και σταματησε να γρυλιζει χθες..."
και μονο που γραφεις οτι ενα διχρονο παιδι , ειτε το πιστευουμε ειτε οχι ,επιβαλεται στον σκυλο, εμενα μου αρκει για να εχω σοβαρες αμφιβολιες οτι δεν καταλαβαινεις και πολλα απο οσα γραψαμε.
γιατι αρνεισαι να ενημερωθεις απο εναν εκπαιδευτη, εστω να ερθει σπιτι σας και να συζητησετε?
 


Both to North

New Member
20 Αυγούστου 2008
2
0
Η συμπεριφορά της κοκερίνας, εκτός απο απαράδεκτη είναι και επικινδυνη για τη μελλοντική σας σχεση. Είχα ένα αρσενικό κοκερ τον Φιντέλ που ξεκινώντας απο τέτοια γρυλίσματα σύντομα μετατράπηκε στο απόλυτο αφεντικό του σπιτιού μας. Έπρεπε να τον είχα μαλώσει εκείνη τη στιγμή της πρώτης φοράς. Σε λίγο καιρό είχε δαγκώσει και εμένα και την μικρή μου κόρη. Προσέξτε αυτές τις αλλαγές στις συμπεριφορά τους. Χρήζουν άμεσης αντιμετώπισης είτε με τιμωρία είτε με τις μεθόδους εκπαίδευσης που αναφέρθηκαν απο τα ποιδιά πιο πάνω. Κάνε κάτι τώρα γιατί θα υποφέρετε στο μέλλον.
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Μια ερωτιση προς αυτους που ο σκυλος τους τους εκανε "γκρρρρ"

Θα ηθελα να σας ρωτισω το εξης.... ο σκυλος σας ζει σε αυλη η στο σπιτι?
Τους πρωτους του μηνες :

Τον ταιζετε απο το χερι σας, με το μπωλ στο χερι η του το αφηνετε και ας φαει μονο του?
καθεστε διπλα του οταν τρωει?
ποσες ωρες ασχολιστε καθημερινα εστω και στην αυλη?
σκεφτεστε: "η αυλη ειναι αρκετα μεγαλη και δεν χρειαζεται να τρεχουμε εμεις γιατι εχει χωρο να τρεξει" ?
αλλα ακομα και αν ζει στην αυλη... του εχετε δωσει να καταλαβει οτι και η αυλη ειναι ΔΙΚΟΣ ΣΑΣ χωρος και οχι οτι τον χρησημοποιειτε απλα για να περνατε για να βγειτε απο σπιτι?
Του δωσατε να καταλαει οτι η τροφη του εξαρταται απο εσας ή εχει καταλαβει πως οτι πετατε ειναι αχρηστο για εσας ΑΡΑ αφου το βρηκε ειναι και δικο του?αρα εσεις δεν εχετε κανενα λογο να του το παρετε?

Τα λεω αυτα γιατι ενα σκυλι το οποιο ειναι σωστα μαθημενο-εκπαιδευμενο δεν ειναι καθολου ευκολο να συμπεριφερθει ετσι.τα γκρρρρ αφορουν μονο "ημιμαθεις" σκυλους νομιζω....:rolleyes: (δεν εχω δει και ολλα τα σκυλια του κοσμου:D, εκει παει το νομιζω:D)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μου φαίνεται ότι το φαινόμενο ονομάζεται από τους επαγγελματίες "possessive aggresion" και είναι αρκετά συχνό, ακόμα και σε σκυλιά που είναι κατά τα άλλα καλά προσαρμοσμένα στο ρόλο τους ως κατώτατου μέλους της αγέλης.
Του δωσατε να καταλαει οτι η τροφη του εξαρταται απο εσας ή εχει καταλαβει πως οτι πετατε ειναι αχρηστο για εσας ΑΡΑ αφου το βρηκε ειναι και δικο του?αρα εσεις δεν εχετε κανενα λογο να του το παρετε?
Συμφωνώ μ' αυτό. Ο σκύλος πρέπει να μαθαίνει ότι δεν του ανήκει απολύτως τίποτα κι ότι εμείς δίνουμε το φαγητό και δεν το απειλούμε!
Πρέπει να τον ταϊζουμε αφότου φάμε εμείς και τουλάχιστον κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης ή όταν εμφανιστεί αυτή η συμπεριφορά από το χέρι.
Ακόμα πιο συχνά γίνεται αυτό, όταν πρόκειται για κάποιο μεζέ ή λιχουδιά. Πολύ σημαντικό είναι να ξέρει ο σκύλος και την εντολή "άστο", ώστε να μην βρει οτιδήποτε ύποπτο στο δρόμο και δεν μπορεί ο ιδιοκτήτης του να του το πάρει επειδή θα το προστατέψει!
Ειλικρινά... δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το αν ζει το σκυλί σε σπίτι ή σε αυλή, ούτε με τις ώρες ενασχόλησης του ιδιοκτήτη, όσο σημαντικά κι αν είναι κατά τα άλλα αυτά τα ζητήματα.

Ο σκύλος μου ποτέ δεν είχε τέτοια συμπεριφορά! Όμως πριν από λίγο καιρό, τον ενόχλησα κατά λάθος όταν έτρωγε και μου έκανε "γκρρρρ".
Τα λέω εδώ: http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=2327
Επαναλάβαμε τα στοιχειώδη και δεν ξανασυνέβη. Του έκανα και το τεστ-μαρτύριο "μεζές μπροστά στο σκύλο, δεν αφήνω το σκύλο να το πάρει, δίνω στο σκύλο εντολή να το πάρει, του λέω να το αφήσει". Όχι τίποτε άλλο, αλλά να "θυμηθεί" τους νόμους, γιατί μεγαλώνει και γεροπαραξενεύει!
Μια χαρά είμαστε από τότε :)
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981