Αγριος καυγας κουταβιων. Τι πρεπει να κανω;


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Καλο μεσημερι σε ολους.
Τα κουταβια ειναι 5,5 μηνων και τα εχω απο 2. Αρσενικο και θυλικο Smooth Fox Terrier απο μητερα και Ε.Π. πατερα.Τρωνε κροκετα Carnilove grain free χωρις κανενα προβλημα και σε 20 - 30 sec ,παιζουν σε κηπο ενα στρεμα για 3 ωρες περιπου καθε μερα και με εντονη δραστηριοτητα. Κοιμουνται και μενουν μαζι σε στεγασμενο και περιφραγμενο χωρο 40τμ. διπλα στο παραθυρο μου σε ισογεια μονοκατοικια. Εκτελουν ολες τις εντολες της ΒΕ. κατα 99% απο 2,5 μηνων χωρις κανενα προβλημα μεχρι τωρα. Λοιπον χθες ειχαμε δυο περιστατικα καυγα μεταξυ τους, με αφορμη το φαγητο τους, ο πρωϊνος αρκετα εντονος και βραδυνος παρα πολυ δυνατος με κινδυνο τραυματισμου, ευτυχως τους χωρισα πιανωντας τον καθενα απο το κολαρο που προφανως λειτουργεισε σαν πνιχτης και κρατοντας τους διπλα μου για 30 εως 40 δευτ. Εκει τελειωσε και εμεινα μαζι τους για 40 λεπτα μεχρι να ηρεμησουν τελειως και να τους φυγει το στρεςς. Ολα ξεκινησαν λοιπον χθες το πρωϊ οταν ο μικρος τελειωσε πρωτος το φαγητο του και κινηθηκε προς το πιατο της μικρης και σε αποσταση 10 εκατοστων απο αυτο. Τοτε αυτη γρυλιξε και του ορμηξε δαγκωνοντας πραγμα φυσιολογικο και μετα εγινε λιγος χαμος με δαγκωματα κατα βαση ακινδυνα και γαυγισματα. Τους χωρισα τραβωντας τον μικρο απο το κολαρο. Απο τοτε ο μικρος δεν ακουγε στην εντολη μεσα και καθοταν στην εισοδο του χωρου τους μεχρι που με τα πολλα μπηκε. Υστερα ολα καλα. Το βραδυ τωρα μετα το τελος του φαγητου και ενω ειχα μαζεψει τα πιατα εγινε μεγαλος καυγας με δυνατα γαυγισματα και πιο δυνατα δαγκωματα. Τους επιασα και τους δυο απο τα κολαρα με αρκετη δυναμη και λεγοντας ονοματα και εντολη Οχι. Απο εκει και περα βρεγμενες γατες και οι δυο. Τελος το πρωϊ που τους εβγαλα για κατουρημα μια χαρα κυνήγησαν ενα γατι μαζι. Ο μικρος ομως νομιζω δειχνει λιγο φοβισμενος η διστακτικος μερικες φορες απεναντι της.
Τι κανουμε λοιπον απο εδω και περα;
Οι συμβουλες σας και οι εμπειριες σας πολυτιμες.
Συγνωμη για το μακροσκελες του post και Ευχαριστω ολους απο πριν.

 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Αν το προβλημα αρχιζει και τελειωνει στο φαγητο εγω θα τα χωριζα για λιγο μεχρι να φανε.
Δεν ειναι τιποτα να τα δεσεις για 5 λεπτα και μετα να τα απελευθερωσεις παλι.
Υπαρχουν τροποι να το λυσεις μεσω "εκπαιδευσης", αλλα προσωπικα δεν θα εμπαινα σ αυτη την διαδικασια.
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Αν το προβλημα αρχιζει και τελειωνει στο φαγητο εγω θα τα χωριζα για λιγο μεχρι να φανε.
Δεν ειναι τιποτα να τα δεσεις για 5 λεπτα και μετα να τα απελευθερωσεις παλι.
Υπαρχουν τροποι να το λυσεις μεσω "εκπαιδευσης", αλλα προσωπικα δεν θα εμπαινα σ αυτη την διαδικασια.
Ακριβως ετσι μονο στο φαγητο.
Σημερα το μεσημερι μονο ενα μικρο γρυλισματακι απο τη μικρη χωρις τιποτα αλλο.
Εχαριστω για την αμεση ανταποκριση.
 






vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Οπως είπε και ο @Hammer χωριζεις στο φαγητό. Στα υπόλοιπα τα αφήνεις να βαλουν την σειρά μονα τους . Εγώ ανακατευομαι στις μανουρες μόνο αν παει να ξεφύγει πολυ. Σε λίγο θα έρθει και ο οίστρος στην μικρή και θα λυθούν κάποια τέτοια προβλήματα μιας και ο αρσενικός θα ζει με την σκεψη ότι κάποια στιγμή θα την ψήσει και δεν θα της χαλάει χατίρι :p
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
To smooth fox terrier, διαβαζω οτι ειναι 8 κιλα μαξ, ζευγαρωσε με Ε.Π;
Κάποιο σχόλιο για το ερώτημα αυτό, δεν υπάρχει @stefanosk ;
Γιατί φυσικά, του ερωτήματος αυτού, έπονται διάφορα σχετικά παραερωτήματα...
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Κάποιο σχόλιο για το ερώτημα αυτό, δεν υπάρχει @stefanosk ;
Γιατί φυσικά, του ερωτήματος αυτού, έπονται διάφορα σχετικά παραερωτήματα...
Τα κουταβια τα πηρα απο τη φιλοζωϊκη "ΜΕΡΙΜΝΩ" http://www.merimno.gr/profile.html
και ετσι δηλωσαν οτι ειναι το γενεολογικο τους προφιλ. Επισης οταν πηγα να τα παρω ειδα και τη μητερα τους και φυσικα δεν ειχα κανενα λογο να ζητησω πιστοποιητικα καθαροαιμιας.Τα κουταβια μεγαλώνοντας δειχνουν σχεδον ολα τα χαρακτηριστικα της ρατσας και κανενα του ΕΠ. παρα μονο τα κιλα και το τριχωμα. Δες το video και πες μου αν ο ΕΠ. ειναι τοσο δραστηριος ακομη και οταν ειναι κουταβι.

Τα κουταβια εχουν περισσοτερο απο πληρη κτηνιατρικη φροντιδα και οτι καλυτερο σε συνθηκες διατροφης και διαβιωσης. "chip,εμβολια,Vectra3D,Top Safe Plus κολαρο,30 ευρω για πεντε συσκευες αντικουνουπικες-σκνιπας το μηνα στο χωρο που καθονται και κοιμουνται, +ηλεκτρικο εντομοκτονο."

Τελος θεωρώ οτι πρεπει να λειπουν τα υπονοουμενα και τα διάφορα σχετικά παραερωτήματα...

ΥΓ. Η μικρη θα στειρωθει οταν ερθει η καταλληλη στιγμη με την πληρη έννοια της λεξης και δεν θα ακρωτηριασθεί "υστερεκτομη" οπως πολλοι εδω μεσα πρεσβεύουν με φανατισμο.
Φιλικα Στεφανος.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Μπράβο σου λοιπόν που τα πήρες από φιλοζωική, καταρχάς και ήταν επαρκές το σχόλιο αυτό.

Επειδή όμως, συνέχισες εντελώς αυτοβούλως...

...δεν έχω λόγο να μπω να δω κανένα βίντεο. Είναι προφανώς υπέρτατο φάουλ, της οποιασδήποτε φιλοζωικής, να πλασάρει κουτάβια, με έστω και υποψία ύπαρξης "καθαροαιμίας". Είναι εντελώς αστείο να το συζητάμε. Και εσύ προσωπικά, από την στιγμή που είσαι μέλος του φόρουμ, έπρεπε να έχεις εμπεδώσει, ότι το θέμα αυτό, είναι κόκκινο πανί, και να μην αναμεταδίδεις αυτή την πελώρια μπούρδα της φιλοζωικής, σχετικά με τις "ράτσες" από τις οποίες προέρχονται δήθεν, τα κουτάβια.

Αυτή η παράγραφος:
Τα κουταβια εχουν περισσοτερο απο πληρη κτηνιατρικη φροντιδα και οτι καλυτερο σε συνθηκες διατροφης και διαβιωσης. "chip,εμβολια,Vectra3D,Top Safe Plus κολαρο,30 ευρω για πεντε συσκευες αντικουνουπικες-σκνιπας το μηνα στο χωρο που καθονται και κοιμουνται, +ηλεκτρικο εντομοκτονο."
Είναι εντελώς περιττή. Εγώ προσωπικά δεν σε ρώτησα και δεν υποννόησα τίποτα σχετικό.

Τελος θεωρώ οτι πρεπει να λειπουν τα υπονοουμενα και τα διάφορα σχετικά παραερωτήματα...
Ναι...δική σου άποψη αυτή. Η δική μου, είναι, να υπάρχουν ξεκάθαρες απάντησεις σε κάθε ερώτημα και παραερώτημα, για να μην αιωρούνται υποψίες. 1+1 κάνουν 2 δηλαδή.

ΥΓ. Η μικρη θα στειρωθει οταν ερθει η καταλληλη στιγμη με την πληρη έννοια της λεξης και δεν θα ακρωτηριασθεί "υστερεκτομη" οπως πολλοι εδω μεσα πρεσβεύουν με φανατισμο.
Ούτε καν καταλαβαίνω τι σημαίνει αυτή η παράγραφος, η οποία και πάλι είναι εντελώς δικό σου άγχος. Θα στειρωθεί, αλλά...δεν θα ακρωτηριαστεί :unsure: Ok...δεν έχω κάτι να πω. Δεν υποννόησα καν κάτι. Αν βέβαια έρθεις ένα ωραίο πρωί, και ποστάρεις κανένα "sssssooooooossssss....η σκύλα μου έμεινε έγκυος εντελώς κατά λάθος, τι κάνω τώρααααααααααααααα" ε...όπως καταλαβαίνεις, θα το συζητήσουμε τότε εκτενώς (y):)
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Η μαμα που ειδες ηταν μικροσωμη; στα 8 κιλα;
Ναι, μπορει και 10 αλλα ειχε γεννησει.
Σκοπευω να ζητησω απο την κοπελα που την φιλοξενουσε μαζι με τα κουταβια και αν μπορει να την φερει απο το σπιτι μας να δει τα θηρια και εχω περιεργεια αν την αναγνωρισουν η και αυτη τα αναγνωρισει.
 
Last edited:




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ναι αλλα αν τα κουταβια προερχονται απο δυο "καθαροαιμες" φυλες, δεν οφειλει η φιλοζωικη να μου το πει αν ενδιαφερομαι;
Πχ αν εγω ειμαι τυπος του καναπε και μενω σε διαμερισμα, προφανως ενα 50% fox terrier να ειναι υπερβολη για μενα.
Δεν νομιζω οτι ειναι λαθος να λενε την φυλη ή "τυπο" τελοσπαντων, αν οντως το γνωριζουν.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ναι αλλα αν τα κουταβια προερχονται απο δυο "καθαροαιμες" φυλες, δεν οφειλει η φιλοζωικη να μου το πει αν ενδιαφερομαι;
Πχ αν εγω ειμαι τυπος του καναπε και μενω σε διαμερισμα, προφανως ενα 50% fox terrier να ειναι υπερβολη για μενα.
Δεν νομιζω οτι ειναι λαθος να λενε την φυλη ή "τυπο" τελοσπαντων, αν οντως το γνωριζουν.
Όπως επίσης μπορεί μια εκ των δύο φυλών να φέρει περίεργα κουσούρια υγείας που πρέπει να ληφθούν υπόψη γιατί μπορεί να έχει κουβαληθεί - αν θυμάμαι καλά π.χ. στα κόλευ είναι απαγορευτικό κάποιο φαρμακοσκεύασμα.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ναι αλλα αν τα κουταβια προερχονται απο δυο "καθαροαιμες" φυλες, δεν οφειλει η φιλοζωικη να μου το πει αν ενδιαφερομαι;
Πχ αν εγω ειμαι τυπος του καναπε και μενω σε διαμερισμα, προφανως ενα 50% fox terrier να ειναι υπερβολη για μενα.
Δεν νομιζω οτι ειναι λαθος να λενε την φυλη ή "τυπο" τελοσπαντων, αν οντως το γνωριζουν.
Δηλαδη αμα σου πουν οτι οτι ο πατερας ειναι πρωταθλητης στο Σουμο και η μανα πρωταθλητρια στον Μαραθωνιο θα ξερεις τι θα βγουν τα παιδια;
 
  • Like
Reactions: Konmac


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Δεν νομιζω οτι ειναι λαθος να λενε την φυλη ή "τυπο" τελοσπαντων, αν οντως το γνωριζουν.
Ε όχι δα :)
Είπαμε, αλλά όχι κι έτσι! Που θα είχαν βρει σε φιλοζωική καθαρόαιμο!!! Smooth Fox Terrier!!!!! :eek: ετοιμόγεννο, με γκόμενο Ελληνικό Ποιμενικό!!! Μην τρελλαθούμε και τελείως. Μπροστά ήντουσαν; Μάτι έπαιρναν;
Και εκτός αυτού, είναι ανεπίτρεπτο σε φιλοζωική, να διαφημίζουν την οποιαδήποτε πιθανή "φυλή". Εντελώς ανεπίτρεπτο. Κατά την δική μου γνώμη πάντα έτσι; :)
 




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ε όχι δα :)
Είπαμε, αλλά όχι κι έτσι! Που θα είχαν βρει σε φιλοζωική καθαρόαιμο!!! Smooth Fox Terrier!!!!! :eek: ετοιμόγεννο, με γκόμενο Ελληνικό Ποιμενικό!!! Μην τρελλαθούμε και τελείως. Μπροστά ήντουσαν; Μάτι έπαιρναν;
Και εκτός αυτού, είναι ανεπίτρεπτο σε φιλοζωική, να διαφημίζουν την οποιαδήποτε πιθανή "φυλή". Εντελώς ανεπίτρεπτο. Κατά την δική μου γνώμη πάντα έτσι; :)
Καταλαβαινω τι λες, αλλα αν εγω πχ εχω βρει ενα κουταβι και βλεπω πχ οτι ειναι 50% χασκυ, δεν ειναι λαθος σε καποιον που δεν εχει γνωσεις για σκυλια να του πω απλα "ημιαιμο";
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU