Αγριος καυγας κουταβιων. Τι πρεπει να κανω;


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
@mareco
Κατ΄αρχην ειναι ακομη 5,5 μηνων και δεν μπορει να κανει κανενος ειδους στειρωση.
Οταν ερθει η ωρα θα ακολουθησω την καλυτερη γι΄αυτην μεθοδο αλλα σιγουρα οχι πληρη αφαιρεση των γεννητικων της οργανων που κατα τη γνωμη μου διαλύει πληρως το ορμονικο συστημα και διαταρρασει το ανοσοποιητικο και εν γενει την υγεια του ζωου. Εδω και δυο μηνες ψαχνω να βρω κηνιατρους εκπαιδευμενους εδω η στο εξωτερικο πανω στο συνγκεκριμενο θεμα. Και στο ΑΠΘ θα ρωτησω και βιογραφικα εχω βρει. Δυστυχως ομως οι περισσοτεροι κτηνιατροι το εχουν βιομηχανοποιήσει και ειναι της λυσης "ποναει χερι - κοβει χερι ".

Συμφωνω μαζι σου οτι ολα πρεπει να λεγονται ξεκαθαρα και οτι 1+1=2.
Ακομη κατι. Αν εψαχνα κουταβι ρατσας θα επαιρνα ρατσας.
Τελος δεν εχω κατι προσωπικο με κανενα και σου συγνωμη αν κατι τετοιο καταλαβες αλλα το παραερωτήματα... αφηνε χωρο για υπονοουμενα .
 
  • Like
Reactions: d3ac0n


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Τελος δεν εχω κατι προσωπικο με κανενα και σου συγνωμη αν κατι τετοιο καταλαβες αλλα το παραερωτήματα... αφηνε χωρο για υπονοουμενα .
Για να κλείσουμε το...περίπου off topic, η καθολική συμμετοχή μου στο φόρουμ, δεν...αφήνει χώρο για υποννοούμενα. Για την συγκεκριμένη "διένεξη", το καθαρόαιμο πρέπει να έχει κανονικό "pedigree". Αν δεν έχει α) δεν είναι καθαρόαιμο και β) πολύ καλύτερα, εννοείται :)

Τα περί στείρωσης, τα βαριέμαι. Δεν ασχολούμαι.

Για το κουταβοπρόβλημά σου, εννοείται, η λύση είναι απλή. Τα χωρίζεις την ώρα του φαγητού και, ως δια μαγείας, τέρμα οι αιματηροί καυγάδες. Αν και, τρώγομαι να σου πω, να ρωτήσεις τους ανθρώπους τις φιλοζωικής, για το θέμα. Να δούμε τι άποψη έχουν, για την συμπεριφορά αυτή των...smooth fox terrier :confused::D
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Προφανώς η μικρή είναι food aggresive. Δοκίμασες να κάνεις ότι της παίρνεις το φαγητό; Να δεις αν βγάλει και σε εσένα επιθετικότητα;
Και οι δυο ειναι, τρωνε τα παντα. Σε μενα δεν κανουν τιποτα γιατι μολις τελειωσουν το φαγητο τους κραταω τα πιατα τους και τα γλυφουν ενω ειναι στο χερι μου η αν πεσει καμμια κροκετα εξω τους τη ξαναβαζω μεσα στο πιατο κι΄αυτοι συνεχιζουν να τρωνε σαν να μην εγινε τιποτα. Βεβαια τα 110 γραμμαρια του γευματος (3 γευματα τη μερα) τα εξαφανιζουν σε 25-30 δευτ.
 
  • Like
Reactions: ChrisApo


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
@mareco . έχω μια απορία για το off topic. Επειδή κοιτάω και σελίδες φιλοζωικών στο fb. Υπάρχουν σκυλιά που βρίσκονται παρατημένα (λόγω ασθένειας συνήθως), τα οποία ανταποκρίνονται πλήρως στο μορφολογικό or whatever πρότυπο της φυλής τους. Π.χ λαμπραντορ, ροτ, Γ.Π., και ένα σωρό άλλα. Η τάδε φιλοζωική τι πρέπει να πει δηλαδή; "Ημίαιμο προς υιοθεσία. Μοιάζει με λαμπ, συμπεριφέρεταi ως λαμπ, αλλά επειδή το παράτησαν χωρίς το pedigree του το λέμε ημίαιμο."
Επίσης είναι και ένα πρακτικό ζήτημα. Η φυλή "πουλάει". Κάποιος που σκέφτεται να υιοθετήσει σκύλο και ψάχνει Γ.Π. αλλά δεν θέλει να πάει από εκτροφέα, ποιες αγγελίες είναι πιθανό να κοιτάξει; Αυτές με το "ημίαιμο" ή αυτές με το "ημίαιμο Γ.Π.";
Είναι ανήθικο δηλαδή μια φιλοζωική να αναφέρει ότι αυτό είναι είναι ημίαιμο (insert breed) όταν το ζώο αυτό παρουσιάζει σαφέστατες μορφολοφικές ομοιότητες με το πρότυπο της (insert said breed) ή μοιάζει με (insert said breed) ;
https://www.facebook.com/photo.php?...416.1073743033.100001650867568&type=3&theater
P.x είναι ανήθικο να αναφερθεί εδώ ως ημίαιμο Δαλματίας παρότι παρουσιάζει σαφέστατες ομοιότητες με το πρότυπο;
 
Last edited:
  • Like
Reactions: stefanosk


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Καταλαβαινω τι λες, αλλα αν εγω πχ εχω βρει ενα κουταβι και βλεπω πχ οτι ειναι 50% χασκυ, δεν ειναι λαθος σε καποιον που δεν εχει γνωσεις για σκυλια να του πω απλα "ημιαιμο";
Συμφωνώ, το ημίαιμο χάσκυ εάν μοιάζει με τέτοιο είναι πιο ακριβές από το "ημίαιμο σκέτο". Και πιο χρήσιμο και ουσιαστικό. Για να ψυλλιαστείς τι θα μπορούσες ενδεχομένως να περιμένεις από συμπεριφορά ή και και υγεία. Αν π.χ. είναι ημίαιμο σταφ/τεριέ/πιτ δεν μπορείς να επαναπαύεσαι ότι θα ροχαλίζει κουλ στον καναπέ όλη μέρα. Αν είναι ημίαιμο γαλλάκι δεν θα το βάλεις να ανεβοκατεβαίνει σκάλες ή να το ψεκάσεις με tea tree που φημολογείται ότι μπορεί και να το στείλει αδιάβαστο. Αν είναι ημίαιμο πιτ και σκέφτεσαι το υιοθετήσεις και να μεταναστεύσεις στη Γερμανία ή στη Δανία πάλι δεν παίζει.
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Συμφωνώ, το ημίαιμο χάσκυ εάν μοιάζει με τέτοιο είναι πιο ακριβές από το "ημίαιμο σκέτο". Και πιο χρήσιμο και ουσιαστικό. Για να ψυλλιαστείς τι θα μπορούσες ενδεχομένως να περιμένεις από συμπεριφορά ή και και υγεία. Αν π.χ. είναι ημίαιμο σταφ/τεριέ/πιτ δεν μπορείς να επαναπαύεσαι ότι θα ροχαλίζει κουλ στον καναπέ όλη μέρα. Αν είναι ημίαιμο γαλλάκι δεν θα το βάλεις να ανεβοκατεβαίνει σκάλες ή να το ψεκάσεις με tea tree που φημολογείται ότι μπορεί και να το στείλει αδιάβαστο. Αν είναι ημίαιμο πιτ και σκέφτεσαι το υιοθετήσεις και να μεταναστεύσεις στη Γερμανία ή στη Δανία πάλι δεν παίζει.
Εχεις δικιο πχ. τα δικα μου σκαβουν λακκουβα μεχρι και 50 εκ. χωνουν μεσα τη μουρη τους, κυνηγανε οποια γατα μπει στο κηπο, χθες για λιγα εκατοστα το πολυ 10 την γλυτωσε το γατι. Την τριτη φορα εχουν καταλαβει και εκτελουν καινουργια εντολη 9 στις 10 φορες και αλλα πολλα. Στην αρχη τα ειχαμε μεσα στο σπιτι αλλα ειναι τοσο υπερκινητικα και περιεργα για το καθε τι που δεν γινεται πλεον να μενουν μεσα εκτος κι΄αν το αδειασουμε. Αυτα και αλλα πολλα δεν δειχνουν χαρακτηρα και καταγωγη (dna) ;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
@ChrisApo μπορώ να απαντάω για ώωωωωρες επί αυτού. Το έχω ήδη κάνει, επί μεγάλη σειρά ετών, και σε κάθε δυνατή ευκαιρία. Δεν είναι χρήσιμη, μια επανάληψη λέω εγώ. Ο καθένας, ας κάνει ότι καταλαβαίνει με το "καθαρόαιμό" του (y):)

* Η φυλή "πουλάει"! Σε φιλοζωική! Τύφλα να'χουν τα pet shop :notworthy:
 
  • Like
Reactions: epial


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
*** Ο Άρτσι είναι ένα ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ 2 ετών και 18 κιλά που μοιάζει απίστευτα με Μπίγκλ Χάριερ & Αγγλογαλλικό Ιχνηλάτη, 50 εκ στο ακρώμιο. ***

Εδώ δες, περιγραφή σε αγγελία κόπρου. Ε ρε φίλε, όποιος κάτσει να βρει, τα χαρακτηριστικά των δύο αυτών φυλών, για να αποφασίσει, τι σόι ζωή θα έχει, με τον σκύλο του, sorry αλλά...είναι άξιος της μοίρας του :LOL:
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
@mareco Φυσικά και η φυλή "πουλάει" και όποιος λέει το αντίθετο είναι εκτός τόπου και χρόνου. Όχι με την έννοια της συναλλαγής, αναλαμβάνω την υποχρέωση να σου παραδώσω έναντι χρηματικού ανταλλάγματος, εξού και τα εισαγωγικά. "Πουλάει" με την έννοια της πρόκλησης ενδιαφέροντος. Αγγελίες με (απροσδιορίστου προτύπου και φυλής) σκυλιά προσελκύουν το ίδιο ενδιαφέρουν με αγγελίες ζώων που ομοιάζουν με κάποιο πρότυπο;
Δηλαδή εγώ που βρήκα αυτόν εδώ τον σκύλο έπραξα λάθος που το περιέγραψα ως "καθαρο η ημίαιμο γερμανικό ποιμενικό". Ήμουν ανήθικος;
 
  • Like
Reactions: stefanosk


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
@ChrisApo δεν μου αρέσει, να νομίζει κάποιος που απευθύνεται σε μένα ότι δεν έχω επιχειρήματα να του ανταπαντήσω, αλλά:
@ChrisApo μπορώ να απαντάω για ώωωωωρες επί αυτού. Το έχω ήδη κάνει, επί μεγάλη σειρά ετών, και σε κάθε δυνατή ευκαιρία. Δεν είναι χρήσιμη, μια επανάληψη λέω εγώ. Ο καθένας, ας κάνει ότι καταλαβαίνει με το "καθαρόαιμό" του (y):)

* Η φυλή "πουλάει"! Σε φιλοζωική! Τύφλα να'χουν τα pet shop :notworthy:
Εχω ήδη δώσει την απάντηση που μου αναλογούσε, και δεν θεωρώ ότι εκεί που έχεις εσύ κέφι να την πας την συζήτηση, οφελεί περαιτέρω στο εδώ θέμα.
Αν θέλεις, άνοιξε ένα άλλο, να τοποθετηθεί, όποιος έχει το ίδιο κέφι με σένα και να τα συζητήσετε εκτενώς (y)

Ετσι κι αλλιώς, επικρατεί βαρετή ησυχία, τον τελευταίο καιρό. Ας κάνουμε κάτι γι'αυτό :D
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
@ChrisApo
Τα χουμε συζητησει εκτενως πολλες φορες...
Πως ειναι δυνατον απ την μια να λες για καθαροαιμο ή εστω σκετο Πχ ΓΠ και απ την αλλη να θελεις να μαθει σιγα σιγα ο κοσμος οτι δεν πρεπει να ζευγαρωνει ή να παιρνει απο αγγελιες ή απο πετ σοπ οταν θελει εναν ΓΠ.
Η μονιμη απαντηση που θα εχεις παντα θα ειναι: «Μα δεν με νοιαζουν τα χαρτια, εγω απλως εναν ΓΠ θελω!»
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Μπορείς να γράψεις ότι μοιάζει με την τάδε φυλή και να είσαι σωστός. Αφού μοιάζει.
Δεν μπορείς να πείς ότι είναι μέλος μίας φυλής γιατί δεν έχεις αποδείξεις.

Το να γράφει η φιλοζωϊκή ότι είναι μέλος μίας φυλής είναι απαράδεκτο αν δεν έχει τις αποδείξεις.
Το visual breed identification είναι λόγος άπειρων θανατώσεων ζώων και του σκοταδισμού που εμπορεύονται τα μίντια όσον αφορά τις επικύνδυνες φυλές. Έχει οδηγήσει και σε κρατικές απαγορεύσεις κατοχής φυλών.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S109002331500310X
http://www.maddiesfund.org/document...correct Breed Identification Study Poster.pdf
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
@ChrisApo
Τα χουμε συζητησει εκτενως πολλες φορες...
Πως ειναι δυνατον απ την μια να λες για καθαροαιμο ή εστω σκετο Πχ ΓΠ και απ την αλλη να θελεις να μαθει σιγα σιγα ο κοσμος οτι δεν πρεπει να ζευγαρωνει ή να παιρνει απο αγγελιες ή απο πετ σοπ οταν θελει εναν ΓΠ.
Η μονιμη απαντηση που θα εχεις παντα θα ειναι: «Μα δεν με νοιαζουν τα χαρτια, εγω απλως εναν ΓΠ θελω!»
Διότι υπάρχει διαφορά στο τι θα ήθελα να γίνεται και στο τι πράγματι να γίνεται. Μέχρι αυτά τα δυο να ταυτίζονται κάνουμε συμβιβασμούς. Και όταν λέμε αγγελίες δεν είναι όλες ίδιες, μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Άλλο αγγελία Bybα που θέλει να σπρώξει τα κουτάβια του και άλλο αγγελία για παρατημένο/χαμένο/αδέσποτο προς υιοθεσία. Όταν βρήκα τον εικονιζόμενο τι έπρεπε δηλαδή να πω; Βρήκα "σκύλο"; Και όταν μου τον ζήτησε ο ιδιοκτήτης του που τον έχασε και επικοινώνησε μαζί μου "Φίλε το λυκόσκυλο μου" τι έπρεπε να του πω; "Φίλε δείξε μου το pedigree να μου αποδείξεις ότι είναι λυκόσκυλο;"

@mareco Είσαι μέλος από το 2009 είμαι από το 2016. Προφανώς και δεν μπορώ να ξέρω όλες τις απόψεις σου για όλα τα θέματα. Αν τις ήξερα, δεν θα ασχολιούμουν. Εκεί που το πάω και ας το πω ξεκάθαρα είναι ότι θεωρώ γελοίο να μην μπορεί να πει κάποια φιλοζωική/ιδιώτης για τα ζώα που προσπαθούν να προωθήσουν για υιοθεσία ότι είναι ημίαιμα κάποιας συγκεκριμένης φυλής ή μοιάζουν με την τάδε φυλή όταν αυτά προσομοιάζουν εξόφθαλμα με το πρότυπο αυτής της φυλής.
Τελευταίο μήνυμα για το παρόν γιατί όντως ξέφυγα πολύ από το αρχικό θέμα.
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Μπορείς να γράψεις ότι μοιάζει με την τάδε φυλή και να είσαι σωστός. Αφού μοιάζει.
Δεν μπορείς να πείς ότι είναι μέλος μίας φυλής γιατί δεν έχεις αποδείξεις.
Το να γράφει η φιλοζωϊκή ότι είναι μέλος μίας φυλής είναι απαράδεκτο αν δεν έχει τις αποδείξεις.
Σου απάντησα ένα τσακ πρίν. Η φιλοζωϊκή και ο καθένας μπορεί να γράφει ότι μοιάζει με την τάδε φυλή και να είναι σωστός αφού μοιάζει. Δεν μπορεί να γράφει ότι είναι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Τι να σου πω...εγώ πάντως, ότι ημίαιμο [εννοείται] προώθησα ποτέ στην ζωή μου, δεν ανέφερα ποτέ, ότι προσομοιάζει με κάτι. Εβαζα φωτό στην αγγελία, έγραφα "Αυτό το κοπράκι είναι, όπως το βλέπετε. Σας αρέσει; Καλώς! Δεν σας αρέσει; Πάλι καλώς! Πάμε γι' άλλα".
Ο καθένας, το διαχειρίζεται όπως νομίζει.
Και όπως λέει, φίλη...φίλης, που κάνει αντίστοιχου κάλους προωθήσεις:
"κοροιδευε εσυ εγω ομως τα δινω
και ειναι περηφανοι γιατι εχουν κατι μοναδικο" :LOL:

Δηλαδή...περί ορέξεως... :D

* Εγώ @ChrisApo [έτσι, για να με μαθαίνεις σιγά-σιγά :D ούτε καν τα δικά μου σκυλιά, δεν τα χαρακτηρίζω κάπως. Οτι μοιάζουν δηλαδή με κάτι. Ασε που μ'αρέσει κιόλας, που δεν μοιάζουν με κάτι συγκεκριμένο και μπορώ και τα ξεχωρίζω ακόμη και από μακριά ;):barefoot:
 
  • Like
Reactions: betty coltrane










Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ετσι κι αλλιώς, επικρατεί βαρετή ησυχία, τον τελευταίο καιρό. Ας κάνουμε κάτι γι'αυτό :D
αντε ντε!!!

στο off topic που πλεον συζηταμε (ας ανοιχθει νεο thread με το συγκεκριμενο θεμα, αφου υπαρχει συζητηση και να μεταφερθουν εκει ολα τα σχετικα posts), η γνωμη μου ειναι η εξης:
Βασικος διαχωρισμος αυτος
Άλλο αγγελία Bybα που θέλει να σπρώξει τα κουτάβια του και άλλο αγγελία για παρατημένο/χαμένο/αδέσποτο προς υιοθεσία.
αρα στις αγγελιες/αναρτησεις για υιοθεσια το σωστο ειναι να γραφεται "ημιαιμο ΤΑΔΕ" πχ. οταν ειναι προφανες οτι το σκυλι εχει μεσα απο την ταδε φυλη.
Και η αληθεια ειναι και αυτος που θελει σωνει και καλα τσαμπα ...ρατσατο, μπορει να καλυφθει και να υιοθετηθει και ενα σκυλι πιο ευκολα.
Ας μην κρυβομαστε πισω απο τα δαχτυλα μας, παντα η αναφορα σε μια ρατσα κανει πιο δελεαστικο εναν παρατημενο σκυλο. Καλως ή κακως...
Απλα μην φτανουμε στο αλλο ακρο,οπως οι ομαδες που υπαρχουν στο FB με τιτλο "καθαροαιμα σκυλια για υιοθεσια"! Η ταυτοχρονη χρηση του "καθαροαιμου" μαζι με την ρατσα, ειναι που προκαλει τα προβληματα που εχουν αναλυθει εδω μεσα.

Ή το αλλο φαινομενο (που για μενα ειναι ειναι ακομα χειροτερο,απο το πως θα ονομασουμε ενα αδεσποτο σκυλι!), να παρουσιαζουμε ολα τα προς υιοθετηση σκυλια, ως τα πιο τελεια σκυλια του κοσμου,μονο και μονο για να βρεθει ο οποιοσδηποτε σχετικο-ασχετος και να παρει το σκυλι... "ειναι φιλικο με ανθρωπους,με παιδια,με αλλα σκυλια,με γατια, υπακουο, δεν τραβαει στην βολτα, δεν κανει ζημιες, το μονο που θελει ειναι ενα σπιτι και μια ζεστη αγκαλια" κτλ κτλ...
Μονο σε ελαχιστες (πραγματικα πολυ δυσκολες προφανως) περιπτωσεις, θα διαβασεις κατι αρνητικο για ενα σκυλι που ψαχνει ιδιοκτητη. Εδω και ολοι εμεις που υποτιθεται οτι ασχολουμαστε καθημερινα με τα δεσποζομενα σκυλια μας και σιγουρα θα ειναι σπανιο να πουμε οτι δεν εχουμε αντιμετωπισει κανενα θεμα συμπεριφορας, φανταστειτε τι μπορει να κρυβεται πισω απο ενα σκυλακι που εχει πολυ πιο ασχημες εμπειριες στην ζωη του.
Και δωσε τα "καθαροαιμα pitbull" (για να το δεσω και με το αλλο θεμα των ημερων),τα γλυκουλινια, που αγαπανε ολον τον κοσμο,στον καθε ασχετο, με τις γνωστες συνεπειες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU