Αγχος, και προβλημα με ουρηση στο σπιτι .


ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
ΚΑλησπερα Κάθε συμβουλή δεκτη γιατι εχουμε θεμα.

Η joyce είναι ένα ημίαιμο 11,5 χρονο σκυλί,στειρωμένη από 1ος έτους.
Πάντα ήταν εύκολο να αγχωθεί ενώ έχει επίσης και θέμα κροτοφοβιας.

Ποτέ δεν είχαμε όμως θέμα με το να εκδηλώνει στρες αποχωρισμού.
Το τελευταίο διάστημα έγιναν αλλαγές στη ζωής της-μας και φεναιτε πως τελικά την έχουν ταράξει περισσότερο απ όσο περίμενα.

Τον Ιούνιο παντρεύτηκα ενω αμέσως μετά πήγαμε σε νέο σπίτι. Τον Απρίλιο ειχε προϊγηθει το οτι εντάχθηκε ακόμα ένα σκυλάκι στην οικογένεια ( οπότε είναι 3 πλεον) .

Έχουμε μπει στη δεύτερη βδομάδα που όταν φεύγουμε απ το σπίτι εγώ και η σύζυγός μου κατουράει στο χώρο της( τους έχουμε συγκεκριμένο χώρο εντός σπιτιού για όταν λείπουμε και για τον νυχτερινό τους υπνο) συχνά μπορεί να σκαρφαλώσει στο πλυντήριο και να πετάξει πράγματα απ τα ράφια....
Έχει κάνει εξετάσεις ούρων,βιοχημικές και υπέρηχο, είναι μια χαρά.
Το σπίτι είναι το 4 που αλλάζουμε στη ζωή της.

Αν και δεν έχει νόημα την έχω μαλώσει με φυσικά κανένα αποτέλεσμα μόνο παραπάνω άγχος της δημιούργησε.

3 μέρες τωρα έχουμε τη συσκευή adaptil χωρίς κανένα όφελος. Σήμερα δλδ που το σπίτι ήταν χωρίς άνθρωπο για μόλις 4 ώρες πάλι είχε λερώσει μέσα.

Αυτό που τη βοηθάει καπως είναι τα χάπια kalmvet( προσοχή Όχι τα calmivet,άλλα είναι αυτα) αλλά θα προτιμούσα να μη τα δίνω ούτε αυτά και να μπορεί να το διαχειριστεί.

Βόλτες βγαίνουμε καθημερινα 3 ( από 2 που βγεναμε συνηθως ) με τη μια να έχει περισσότερη διάρκεια και περπάτημα
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Για πόσες ώρες λείπετε την ημέρα; αν είναι 4-5 ώρες την ημέρα θα πρότεινα περιορισμό νερό αλλά για παραπάνω φυσικά όχι, για να είναι πιο ήρεμο μήπως βοηθήσει το λάδι κάνναβης; Εγώ επειδή έχουμε πρόβλημα πριν φύγω απο το σπίτι κάνω μείγμα γιαούρτι, λάδι κάνναβης, χαμομήλι και λεβάντα που είναι όλα ηρεμιστικά και την κρατάνε ήρεμη για αρκετές ώρες
 


ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
Δε μένουν για πολλές συνεχόμενες ώρες μονα( παλιότερα έμενε πολλές ώρες,τώρα οχι)

Τη λεβάντα και το χαμομήλι σε τι μορφή? Αιθέριο έλαιο?
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Δε μένουν για πολλές συνεχόμενες ώρες μονα( παλιότερα έμενε πολλές ώρες,τώρα οχι)

Τη λεβάντα και το χαμομήλι σε τι μορφή? Αιθέριο έλαιο?
Εγώ χρησιμοποιώ αποξηραμένο για τσάι αλλά και το αιθέριο έλαιο κάνει δουλειά
 


D

Deleted member 14614

Guest
Καλημέρα!
Επειδή έχω κι εγώ έναν αγχωτικό και κροτοφοβικό σκύλο, ελπίζω να βοηθήσω κάπως.
Δεν ξέρω αν είναι δική σου πρωτοβουλία οι κάψουλες αυτές, αλλά, προσωπικά, δεν θα έδινα ποτέ κάτι που δεν είναι απαραίτητο. Εφόσον όλες οι εξετάσεις είναι καλές (μπράβο κιόλας λόγω ηλικίας), το θέμα είναι καθαρά συμπεριφοριστικό. Άρα, πρέπει να καταπολεμήσεις την αιτία, που πιθανώς είναι οι μετακομίσεις. Ο δικός μου, π.χ., στην πρώτη μετακόμιση απλά δεν κουνιόταν από το κρεβάτι μας. Στη δεύτερη, μάλλον του άρεσε το σπίτι και ηρέμησε. Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με έναν εκπαιδευτή και να σου δώσει ορισμένες συμβουλές. Ως προς τις βόλτες, εννοείται 3 (είναι κουραστικό, ισχύει) κι ας μην είχε κανένα τέτοιο θέμα.

Δυο ερωτήσεις: Επειδή γράφεις ότι όταν λείπετε κάνει τις σκανταλιές, αλλά κι ότι την έχεις μαλώσει, αυτό σημαίνει ότι και μπροστά σας τις έχει κάνει? Κι επίσης, η τελευταία μετακόμιση πόσο πρόσφατα έγινε?
 


ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
Η τελευταία μετακόμιση έγινε τον Ιούνιο.
Είναι καθαρά ψυχολογικό αυτό που εχει πάθει και δεν ξέρω πώς να την βοηθήσω...
Μπροστά μας δε κάνει τπτ είναι απολύτως ήρεμη . Όταν λείπω Εγώ κ είναι η σύζυγος μου σπίτι ίσως να έχει μια μικρή ανησυχία αλλά όταν φεύγει και εκείνη παθενει αμόκ.

Σήμερα πάλι που λείπαμε το πρωί (9-2) είχε λερώσει μέσα, είχε κατεβάσει πράγματα ,χαμός...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Με ένα crate θα γλυτώσετε τα κατουρηματα και τις ζημιές. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο είναι εύκολο να το δεχτεί στην ηλικία της και αν θα επιδεινώσει το άγχος της.
Κανονικά θέλει χρόνο να το μάθει και να της το εισάγετε, ώστε να νοιώθει ασφάλεια.


Όταν λείπετε τα άλλα 2 σκυλιά είναι μαζί της;
Τα πάνε καλά μεταξύ τους;
 


D

Deleted member 14614

Guest
Η τελευταία μετακόμιση έγινε τον Ιούνιο.
Είναι καθαρά ψυχολογικό αυτό που εχει πάθει και δεν ξέρω πώς να την βοηθήσω...
Μπροστά μας δε κάνει τπτ είναι απολύτως ήρεμη . Όταν λείπω Εγώ κ είναι η σύζυγος μου σπίτι ίσως να έχει μια μικρή ανησυχία αλλά όταν φεύγει και εκείνη παθενει αμόκ.

Σήμερα πάλι που λείπαμε το πρωί (9-2) είχε λερώσει μέσα, είχε κατεβάσει πράγματα ,χαμός...
Θα σου πρότεινα να σκεφτείς πολύ προσεκτικά τι άλλαξε στις συνήθειές σας τον τελευταίο μήνα/1,5 μήνα. Θα μπορούσε είτε να "μάζευε" άγχος η joyce για τους λόγους που ανέφερες ή να συνέβη κάτι πιο πρόσφατα που δεν δώσατε σημασία και να πυροδότησε αυτή την κατάσταση. Δηλαδή, εφόσον μετακομίσατε τον Ιούνιο, ήταν μια χαρά 2 μήνες και τα προβλήματα ξεκίνησαν το Σεπτέβριο, είναι σημαντική η χρονική απόσταση. Επίσης, μιλάμε για ένα μεγάλης ηλικίας σκυλί κι όχι για ένα νεαρό που είναι "σφουγγάρι". Οπότε, συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, αλλά, κατά τη γνώμη μου, μερικές συναντήσεις με εκπαιδευτή θα σας βοηθήσουν.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Τα σκυλιά μένουν και τα 3 μαζι στον ίδιο χώρο όταν λείπετε? Είστε σίγουροι ότι δεν πέφτει καμιά "σφαλιάρα" μεταξύ τους και δημιουργείται αυτό? Δοκιμάσατε να μείνει η Τζοις μόνη της χωρίς τα άλλα 2?
 


ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
Καλησπέρα παιδιά. Μπήκα για να ενημερώσω το ποστ.

Το πρόβλημα δε μπορώ να πω ότι λύθηκε, η λύση που βρήκαμε και που δε μου άρεσε είναι να βγενει η γιαγιά στο μπαλκόνι όταν έπρεπε να φύγουμε απ το σπίτι και δεν μπορούσαμε να τη πάρουμε μαζί... μου έκανε εντύπωση μάλιστα που ένω την είχα μαζί μου στη δουλειά ή στο αυτοκίνητο και σε περιπτώσεις που παλιότερα θα είχε λόγο να αγχωθεί πολύ ( καταιγίδα πχ) τα περνούσε όλα πολύ πιο ήσυχα...Κάτι που δεν γινόταν στο παρελθόν όπου όταν κάτι την στρεσαρε ήθελε το σπίτι και το χώρο της για να νιώσει πιο ασφαλής...

Έχουμε παραγγείλει και περιμένουμε το crate για να μένει εντός σπιτιού κ Όχι στο μπαλκόνι, ειδικά όσο ο καιρός δεν είναι καλός... δε θα είναι η πρώτη της επαφή με crate οπότε πιστεύω θα είναι οκ!

Τα άλλα σκυλιά γενικά μπορεί να την ενοχλούν με την ενέργεια τους για παιχνιδι αλλά δε πιστεύω να γίνετε καβγάς όταν φεύγουμε...

Για εκπαιδευτή που μου είπαν κάποιοι φίλοι εκτός απ το οικονομικό που θα σκεφτόμουν, η αλήθεια είναι ότι δεν έχω βρει κάποιον που να πιστεύω ότι θα μπορούσε πραγματικά να βοηθήσει στη περίπτωση μας ( στη περιοχή μας) ...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU