Αγωνία σήμερα – τελικά όλα καλά


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Nαι αυτές οι κάμπιες είναι πολύ ύπουλες..
Aν και θεωρητικά κορτιζόνη θα χρειαζόταν αν ειδικά άρχιζε να πρήζεται..
Το καλο Άρη είναι πως ενέργησες αμεσότητα και είχες την διαύγεια να παρατηρήσεις τα πάντα βοηθώντας και τον ιατρό να καταλάβει!!

Περαστικά της και προσοχή σε όλους μας ..γιατί είναι η εποχή τους και βγαίνουν και βολτάρουν παντού..
Ακριβώς!
Η μισή διάγνωση για το τι έγινε είναι στο χέρι του ιδιοκτήτη, αν και κατά πόσο είναι παρατηρητικός!

Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά οι κίνδυνοι εκεί έξω είναι πάρα πολλοί και αν χτύπα ξύλο έρθει η ώρα που συμβεί κάτι θα πρέπει να έχεις εξετάσει βήμα προς βήμα τι έγινε, οπότε η παρατηρητικότητα του καθενός μας παίζει καθοριστικό ρόλο στην διάγνωση και πιθανόν στην θεραπεία που θα ακολουθήσει ο ιατρός!Εμείς ήμασταν εκεί με τον σκύλο, ο σκύλος δεν μπορεί να μιλήσει για να πει τι έγινε...

Στελιο,
Εκει που εχεις ένα αγερωχο θηριο, όπως ο Αδαμ, με αστειρευτη ενεργεια, ξαφνικα το βλεπεις πεσμενο κατω από την εξαντηση και την αδιαθεσια.
Άρη θα συμφωνήσω μαζί σου για το κατά πόσο άσχημα χτυπάει ένα ζωηρός σκύλος όταν δεν είναι καλά και ενώ τον έχεις συνηθίσει μες στην βλακεία ξαφνικά είναι κομμάτια...είναι απλά μαχαιριά...
Να δω εγώ τον σκύλο μου με πεσμένα αυτιά στα πλάγια επειδή κάνει εμετούς ή νιώθει αδιάθετος?...για να με μαζέψουν είμαι...πφφφ

Άιντε ξανά περαστικά σας...
 




agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Τελικά με μένα την άχρηστη τα σκυλιά μου από θαύμα ζουν....!!!!!

Εκεί που τα αμόλαγα, για ένα διάστημα είχε πάάάάρα πολλές κάμπιες (ευτυχώς εδώ και καιρό ήρθαν από το δήμο και καθάρισαν), αλλά ούτε που να τις μυρίσουν. Βέβαια, χωρίς να ξέρω πόσο επικίνδυνες είναι, αν πλησίαζαν τα έδιωχνα....γιατί σιχαινόμουν....

Ευτυχώς που είστε κι εσείς εδώ και μαθαίνουμε....
Και προφανώς αν τους είχαν προκαλέσει το παραμικρό, θα είχε φανεί από την πρώτη στιγμή....

Περαστικά σας να είναι....
Ευτυχώς αντέδρασες γρήγορα, και πάνω απ'όλα ψύχραιμα....(γιατί νομίζω ότι αυτό κι αν είναι σημαντικό!!!! Μετά καταρρέεις..)
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Με τις κάμπιες είναι πιθανό να πρηστεί η γλώσσα οπότε η άμεση μεταφορά σε κτηνίατρο είναι απαραίτητη. Πέρυσι η Θέτις έφαγε κάμπια/ες, αλλά ευτυχώς ήμουν διαβασμένος και σε 10 λεπτά είμασταν στον κτηνίατρο. Το καλό είναι πως φέτος δεν ασχολείτε καθόλου μαζί τους.
Προφανώς έμαθε από την εμπειρία ... ευτυχώς ! Κούκλα είναι, να την χαίρεσαι ! :):):)
 




zarof

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2011
395
0
43
Νεα Αρτακη
Περαστικα στην σκυλιτσα σου, Εμας μας εχει δωσει ο γιατρος ενα κουτακι με χαπακια κορτιζονης, σε περιπτωση που τσιμπησει κατι τον ζαροφ τωρα που ανοιγει ο καιρος. Φυσικα ειπε πως αφου του τα δωσουμε να παμε αμεσως απο το ιατρειο.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Γενικά καλό είναι για να είμαστε σίγουροι γιατί δεν φτάνει μόνο να έχουμε κορτιζόνη και ατροπίνη..
Καλό είναι να μας υποδείξει ο κτηνίατρος ανάλογα το βάρος του σκύλου την αντίστοιχη ποσότητα και πως.
Όσο και να το περιγράψουμε στο internet δεν ξεπερνάει την από κοντά υπόδειξη πάνω στον σκύλο μας.

Και φυσικά άλλη χρήση έχει η ατροπίνη άλλη η κορτιζόνη και η κάθε μία μπορεί να είναι καταστροφική σε μια πιθανή λάθος χρήση καθώς και με μία υπερβολική δοσολογία.., όμως αντίστοιχα και θα μας σώσει..

Και τα δύο είναι πάρα πολύ σημαντικά πάντως.. ειδικά την άνοιξη..

p.s. Για μεγάλο πρήξιμο καλύτερο είναι το solu cortef ενδομυικά..
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κι αυτές τις ατροπίνες που τις κουβαλάμε μαζί μας στις εξοχές, τελικά πότε πρέπει να τις κάνουμε δεν είναι σαφές. Ούτε αν πρέπει να προκαλούμε ή όχι εμετό.

Λιζα μου,

Αν δουμε (ω μη γενοιτο) τον σκυλο μας
να εχει πεσει κατω,
να εχει τρεμουλο και σπασμους,
να ουρλιαζει από τους πονους,
να μην εχει καθαρη συνειδηση και σοβαρη επαφη με το περιβαλλον,
οι κορες των ματιων να εχουν μικρυνει οσο δεν παει,
να βγαζει αφρους ή ακομα και αιμα από το στομα και άλλα τετοια τραγικα,
να μην μπορει να κανει εμετο με αλατονερο ή καποιο αντιεμμετικο σκευασμα (αν εχουμε μαζι μας) γιατι πλεον δεν μπορει να καταπιει (δεν υφισταται πλεον το αντανακλαστικο της καταποσης),
και γενικως είναι φανερο ότι ο σκυλος χανεται σε λιγη ωρα,
και ειμαστε μακρια από τον πλησιεστερο κτηνιατρο,
και εχουμε μαζι μας ατροπινες ΚΑΙ συριγγες φυσικα,
τοτε δεν εχουμε να περιμενουμε κανενα θαυμα ουτε μπορουμε να τον βλεπουμε και να τον ακουμε να ξεψυχαει στον δρομο προς τον γιατρο.

Βαραμε τις ατροπινες ενδυμυϊκα στο μπουτι (γινεται και υποδορια αλλά θα αργησει η επιδραση – το καλυτερο είναι ενδοφλεβια αλλά είναι αδυνατον ερασιτεχνης να βρει φλεβα, ειδικα μεσα στον πανικο) και τρεχουμε στον κτηνιατρο.

Εχουμε το τηλεφωνο του (γραφειου, σπιτιου, κινητο) παντα στην μνημη του κινητου μας και του λεμε να μας περιμενει ή να τρεξει στο ιατρειο αν είναι κλειστα.
Ενας δεν φτανει, γιατι μπορει να λειπει εκτος. Χρειαζομαστε και εφεδρικο.

Ενδεικτικα, ένα σκυλι 30 κιλων σαν την Ηρα χρειαζεται 4 φιαλιδια ατροπινης του 1mg/1ml, ενώ ένα 3κιλο σαν την Ζηνα χρειαζεται λιγο λιγοτερο από μισο φιαλιδιο.

Ρωτηστε τον κτηνιατρο σας να σας πει ακριβως για τον σκυλο σας.
Το λιγοτερο δεν φτανει, το περισσοτερο μπορει να τον βλαψει σοβαρα.
Αν του δωσουμε πολύ μεγαλυτερη δοση, μπορει να τον σκοτωσουμε εμεις οι ιδιοι.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Λιζα μου,

Αν δουμε (ω μη γενοιτο) τον σκυλο μας
να εχει πεσει κατω,
να εχει τρεμουλο και σπασμους,
να ουρλιαζει από τους πονους,
να μην εχει καθαρη συνειδηση και σοβαρη επαφη με το περιβαλλον,
οι κορες των ματιων να εχουν μικρυνει οσο δεν παει,
να βγαζει αφρους ή ακομα και αιμα από το στομα και άλλα τετοια τραγικα,
να μην μπορει να κανει εμετο με αλατονερο ή καποιο αντιεμμετικο σκευασμα (αν εχουμε μαζι μας) γιατι πλεον δεν μπορει να καταπιει (δεν υφισταται πλεον το αντανακλαστικο της καταποσης),
και γενικως είναι φανερο ότι ο σκυλος χανεται σε λιγη ωρα,
και ειμαστε μακρια από τον πλησιεστερο κτηνιατρο,
και εχουμε μαζι μας ατροπινες ΚΑΙ συριγγες φυσικα,
τοτε δεν εχουμε να περιμενουμε κανενα θαυμα ουτε μπορουμε να τον βλεπουμε και να τον ακουμε να ξεψυχαει στον δρομο προς τον γιατρο.

Βαραμε τις ατροπινες ενδυμυϊκα στο μπουτι (γινεται και υποδορια αλλά θα αργησει η επιδραση – το καλυτερο είναι ενδοφλεβια αλλά είναι αδυνατον ερασιτεχνης να βρει φλεβα, ειδικα μεσα στον πανικο) και τρεχουμε στον κτηνιατρο.

Εχουμε το τηλεφωνο του (γραφειου, σπιτιου, κινητο) παντα στην μνημη του κινητου μας και του λεμε να μας περιμενει ή να τρεξει στο ιατρειο αν είναι κλειστα.
Ενας δεν φτανει, γιατι μπορει να λειπει εκτος. Χρειαζομαστε και εφεδρικο.

Ενδεικτικα, ένα σκυλι 30 κιλων σαν την Ηρα χρειαζεται 4 φιαλιδια ατροπινης του 1mg/1ml, ενώ ένα 3κιλο σαν την Ζηνα χρειαζεται λιγο λιγοτερο από μισο φιαλιδιο.

Ρωτηστε τον κτηνιατρο σας να σας πει ακριβως για τον σκυλο σας.
Το λιγοτερο δεν φτανει, το περισσοτερο μπορει να τον βλαψει σοβαρα.
Αν του δωσουμε πολύ μεγαλυτερη δοση, μπορει να τον σκοτωσουμε εμεις οι ιδιοι.
ΩΡΑΙΑ, χαλαρωσα τωρα...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αυτό είναι το μινι σκυλισιο φαρμακειο μου.





Τα διαφανα φιαλιδια είναι οι ατροπινες και τα καφε είναι τα διουρητικα lasix.
Το διουρητικο παρεχει μια καλη «παραταση» στο τσιμπημα από φιδι.

Το φαρμακειο είναι πολύ μικρο σε διαστασεις και μεταλλικο ώστε να μην συμπιεζεται και σπασουν τα φιαλιδια.

Εδώ είναι το ανθρωπινο μινι φαρμακειο για εξορμησεις. Μεταλλικο κουτι από καραμελες που υπαρχουν στα φαρμακεια.



Στο αυτοκινητο φυσικα υπαρχει φαρμακειο κανονικο και πληρες.
Τα δυο μεταλλικα κουτακια είναι τα φαρμακεια μαχης. Κοστος ασημαντο, μεγεθος ελαχιστο.


Μπορουμε να πουμε και άλλα σχετικα, όπως η εκπαιδευση και οι εποχες.

Σκυλος ιδιαιτερα λαιμαργος είναι επιρρεπης και στην φολα.
Σκυλος που συνηθιζει να απομακρυνεται, που δεν ακουει στο «μη» και στο «ελα», είναι επικινδυνος, όχι μονο για φολα αλλά γενικως.
Ιδιοκτητης που επαναπαυεται και σκυλος ανεκπαιδευτος και χωρις επιτηρηση, είναι ατυχημα ετοιμο να συμβει.

Αναλογα με την εποχη, ο κινδυνος για φολα μεγαλωνει. Την ανοιξη, στα χωρια κοντα σε κοτετσια βαζουν φολες για αλεπουδες και κουναβια.
Αγροτες βαζουν φαρμακα και φολες για «επιβλαβη» ζωα και πουλια που καταστρεφουν τα σπαρτά.
Οι κυνηγοι βαζουν κι αυτοι, γιατι οι αλεπουδες κυνηγανε τους λαγους και ισως χαλανε φωλιες πουλιων.
Μερη οπου κυκλοφορουν ή διαμενουν πολλα αδεσποτα, είναι νουμερο ένα υποπτα για φολες.

Εξαρταται βεβαια και από το πού κινεισαι με τον σκυλο σου. Με την Ηρα για παραδειγμα γυρναμε πολύ στα βουνα και στα δαση. Οφειλω να ειμαι προετοιμασμενος.
Ο κινδυνος παντα υπαρχει, αλλά από την άλλη μιλαμε για σκυλι που εχει καποιες μεγαλες αναγκες εκτονωσης.
Ο καθενας κανει τις επιλογες του, όπως σε ένα σωρο άλλα πραγματα που αφορουν στον σκυλο.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ευχαριστούμε για τα πολύ χρήσιμα Άρη!
Ωραία το 'χεις τακτοποιήσει το φαρμακείο σου, εγώ έχω ατροπίνες και σύριγγες χύμα στην τσάντα. Αλλά δεν τις κουβαλάω καθημερινά στη βόλτα μαζί, μόνο σε θεωρητικά επικίνδυνα μέρη.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ευτυχώς ήταν περαστικά Harry, πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες, ευχαριστούμε!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Άρη θα πρέπει να προσθέσεις και ένα ξυράφι στο κινητό φαρμακείο σου καθώς και ένα σουγιά!

Κάποια στιγμή θα πρέπει να κάνουμε ένα topic με το πλήρες εξοπλισμό που θα πρέπει να φέρουμε μαζί μας σε εξορμήσεις!
Minion πράγματα που δεν φανταζόμαστε ότι μπορεί να βοηθήσουν κτλ...
 








st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αυτά γιατί χρειάζονται ;
Ξύρισμα της περιοχής που πιθανόν να χτυπηθεί για να δεις καλύτερα το τραύμα και να επέμβεις πιο εύκολα!

Ο σουγιάς είναι πάντα απαραίτητος και χωρίς τον σκύλο για οποιονδήποτε λόγο!
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Ευχαριστώ πολύ Στέλιο και Σούπερμαν για τις απαντήσεις. Αυτό που φοβάμαι είναι ότι σε περίπτωση τραύματος, το χέρι μου θα τρέμει τόσο πολύ, ώστε το πιθανότερο είναι να κόψω τον σκύλο, παρά να τον ξυρίσω ... :(
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Πίστεψε με κανενός το χέρι δεν θα είναι σταθερό εκείνη την ώρα!

Από ολότελα καλή και Παναγιώτενα...καλύτερα να κόψω τον σκύλο (που προφανώς δεν θα πάρει χαμπάρι τίποτα από το κόψιμο) από την αστάθεια μου παρά να μην έχω τίποτα απολύτως μαζί μου!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.825
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU