Αγώνες agility 2019




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Απίστευτη περηφάνεια και συγκίνηση, για την φετινή Παγκόσμια πρωταθλήτρια agility, Αιμιλία Τζήλιου, με την μοναδική της Remeny, στην πρώτη της συμμετοχή, σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. Ενα σκυλάκι, πολύ μικρό σε ηλικία και άπειρο, που ανέβασε την ελληνική σημαία, στο πρώτο σκαλί του παγκόσμιου βάθρου. Τα επόμενα χρόνια, όλοι θα κυνηγάνε να της πάρουν τα βάθρα. Δύσκολο! :love:




Συγχαρητήριααα !!!!!!!!!!!!!!!!!!
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Όχι πολλά χρόνια πριν, πλακωνόμασταν εδώ μέσα για την Εθνική ομάδα, την ανύπαρκτη οργάνωση, την έλλειψη αγώνων. Και να που τελικά δεν ήθελε πολλά-πολλά, 2-3 στοιχειώδη πράγματα έπρεπε να γίνουν για να ξεκινήσει μια σοβαρή προσπάθεια και να φτάσουμε στο σημείο σήμερα να καμαρώνουμε 1η θέση σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.
Συγχαρητήρια στην Παγκόσμια Πρωταθλήτρια και σε όλη την ομάδα!
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Και αυτό, είναι το χθεσινό run των κοριτσιών, στο jumping (διαδρομή χωρίς τα τρία εμπόδια των επαφών). Δεύτερος καλύτερος χρόνος και για ένα μαξιλαράκι, βρέθηκε στην 37η!!!!!!! θέση.

Δείτε διαδρομή, για να καταλάβετε σε τι χρόνους και σε τι λεπτομέρειες, παίζονται οι θέσεις, στο agility o_O

 




HAHA

Well-Known Member
14 Μαϊου 2016
142
397
55
Ας ελπίσουμε μετά από αυτή την πρωτιά, να ανοίξει ο χώρος του agility. Να σταματήσουν να νομίζουν ότι κακοποιούμε τα σκυλάκια μας με αυτό το άθλημα και να ενδιαφερθούν και άλλοι, να γίνει το άθλημα γνωστό σε μεγαλύτερη μερίδα κόσμου και σκυλογονέων.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Κι επειδή εμείς οι agilitάδες είμαστε συνεχώς βουρκωμένοι από το Σάββατο κιόλας, δείτε άλλο ένα εκπληκτικό βίντεο, συγκριτικό των δύο καλύτερων. Της Αιμιλίας και του Γερμανού Silas Boogk που κερδίζει πανυγηρικά τα τελευταία χρόνια, το Παγκόσμιο στα medium:

 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Κι επειδή δεν πρέπει να ξεχνιόμαστε, μπορεί το σούπερ κατσαριδάκι, να έστρεψε όλα τα βλέματα πάνω του (όπως ήταν αναμενόμενο) αλλά και όλα τα large σκυλιά μας, έδειξαν πόσο πολύ έχει ανέβει το ελληνικό agility, σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Η ποιότητα των εμφανίσεών μας, είναι πολύ ανεβασμένη.

Πολλά συγχαρητήρια, σε όλες τις συμμετοχές μας. Και του χρόνου, ακόμη καλύτερα!


71081871_671696440004042_2494097932672827392_n.jpg71662613_671696420004044_3997183941919375360_o.jpg
 




dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Ας ελπίσουμε μετά από αυτή την πρωτιά, να ανοίξει ο χώρος του agility. Να σταματήσουν να νομίζουν ότι κακοποιούμε τα σκυλάκια μας με αυτό το άθλημα και να ενδιαφερθούν και άλλοι, να γίνει το άθλημα γνωστό σε μεγαλύτερη μερίδα κόσμου και σκυλογονέων.
Kαλημέρα!
Υπάρχουν δηλαδή άνθρωποι που πιστεύουν ότι τα σκυλιά κακοποιούνται;
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Τέτοιου είδους απόψεις έχουν εκφραστεί κυρίως για τα κουτάβια.
Για παράδειγμα θυμάμαι ένα βίντεο με ένα κουτάβι το οποίο παρακινούσαν να ανέβει στο όργανο πασαρέλα με στόχο την απευαισθητοποίηση και κοινωνικοποίηση του. Το κουτάβι ανέβηκε κ κατέβηκε περπατώντας χαρούμενο κ ωραίο. Ήταν περίπου 3-4 μηνών. Εκεί έγινε ένας χαμός με σχόλια τύπου ¨κακοποίησης¨ και έκθεση του κουταβιού σε κίνδυνο αν έπεφτε κλπ.
Επειδή είχα δει το βίντεο, κατά την άποψη μου δεν υπήρχε κίνδυνος, ήταν πολύ ελεγχόμενο και αν πήγαινε προς την άκρη θα το έπιανε ο χειριστής του πριν καν βγάλει πόδι έξω.
 


HAHA

Well-Known Member
14 Μαϊου 2016
142
397
55
Kαλημέρα!
Υπάρχουν δηλαδή άνθρωποι που πιστεύουν ότι τα σκυλιά κακοποιούνται;
στο δικό μου κύκλο ναι. και μάλιστα άνθρωποι που και σκύλο έχουν και βλέπουν και πως έχω εγω τα σκυλιά μου. Ημιμάθεια δυστυχώς.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
στο δικό μου κύκλο ναι. και μάλιστα άνθρωποι που και σκύλο έχουν και βλέπουν και πως έχω εγω τα σκυλιά μου. Ημιμάθεια δυστυχώς.
Το ότι έχουν σκύλο δεν μου λέει και πολλά.
Το ότι όμως γνωρίζουν εσένα και τα σκυλιά σου και δεν μπαίνουν στον κόπο να μάθουν 2 πράγματα παραπάνω, λέει πάρα πολλά.
Τέλος πάντων, αν δεν κάνω λάθος έχει αγώνες το Σαββατοκύριακο και φαντάζομαι το κλίμα θα είναι πανηγυρικό.
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Ενας άλλος φοβερός τύπος, που έκανε θραύση στο φετινό Παγκόσμιο, και τον λάτρεψαν όσοι τον είδαν, είναι ο Simon!
Το πανέμορφο, αλλά εννοείται, θεωρητικά καθόλου ανταγωνιστικό σ'αυτό το επίπεδο, husky (!!!) της ομάδας της Ν. Αφρικής.

Δείτε την απολαυστικότατη συνέντευξη της ιδιοκτήτριάς του, σχετικά με το πως κατάφερε να φτάσει ένα husky στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα...Αgility.

Πάρα πολύ ενδιαφέρον, για το πως εν γένει, μπορείς να χτίσεις bonding, drive & motivation σε ένα πλάσμα που...δεν το'χει καθόλου σ'αυτό που του ζητάς να κάνει!

Συν, ένα πολύ εμπνευσμένο βίντεο, από την συμμετοχή τους!

So...Simon says... :love:


Simon-the-husky---agility---aginotes.jpg
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3