Αδέσποτα αλλού ντ'αλλού!


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Είδα δύο "καινούρια" αδέσποτα στο Μαρούσι το πρωί, τα οποία τύχαινε να γνωρίζω! Τα σκυλιά αυτά ζουν στο κέντρο εδώ και 1 χρόνο τουλάχιστον! Κουφάθηκα τελείως! Πήρα τηλέφωνο τον άνθρωπο που τα φροντίζει (στο κέντρο της Αθήνας, έχει μαγαζί) και μου είπε ότι χάθηκαν από προχθές!
Μια κοπέλα σε καφετέρια τα κράτησε για να πάω κι εγώ στη δουλειά μου και ο άνθρωπος ήρθε και τα πήρε.
ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΓΙΝΕ?

Σύμφωνα με τον άνθρωπο ο δήμος Αθηναίων μαζεύει αδέσποτα και τα εγκαταλείπει σε άλλους δήμους! Είναι δυνατόν να έφτασαν μόνα τους εκεί? Δε νομίζω...
Καινούριο κόλπο είναι αυτό, τώρα που ξεκινά η τουριστική περίοδος? Έτσι... για να μη λένε ότι τα σκοτώνουν?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εσωτερική μετανάστευση κάνουν στα ζωντανά? Τι άλλο θα ακούσουμε σ’ αυτή τη χώρα?
Για να έφυγαν πάντως από μόνα τους τα σκυλιά από το κέντρο της Αθήνας και να ανέβηκαν στο Μαρούσι, το βλέπω χλωμό, εκτός και εάν ήθελαν, ενόψει καλοκαιριού, να παραθερίσουν στα Βόρεια Προάστια που έχει περισσότερη δροσουλα! :lol:
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
χμμμ.. μηπως κανας γειτονας? που ενοχλουνταν αλλα δεν του πηγαινε καρδια να τα καθαρισει? Γιατι αν ειναι ο δημος.. κλαφτα χαραλαμπε!!
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Κοιτα , απο το να τα θανατωσουν ας πανε να παραθερισουν στα βορεια ..
Μπορει π.χ να ειχαν κανα νομοσχεδιο καινουριο λογο τουρισμου .. λεμε τωρα ...να ειπαν να τα εξαφανισουν αλλα 2004 .. ,και προτίμησαν αυτο .. δεν ξερεις ..πολλα μπορει να εγιναν , ..:rolleyes:
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Είχαν απομακρυνθεί ποτέ ξανά από μόνα τους?

Δε το θεωρώ απίθανο, αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω το λόγο της απομάκρυνσής τους από το Δήμο.:confused:

Εκτός και αν αδειάσει ξαφνικά το κέντρο της Αθήνας από σκυλιά που θα γεμίσουν τους όμορους δήμους.
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Δεν καταλαβα? Δεν ειναι τα Β.Π τουριστικο μερος.. μοντιεεε:p:p:p:p
αποκλειεται μωρε να πηγαν μονα τους τωρα η κανας βλαμενος απο το δημο η κανας βλαμενος γειτονας!!
αλεξανδρα πολυ το γουσταρω το ομορος.. απο την εκθεση στο λυκειο ειχα να το ακουσω.. ομορες χωρες :D:D Με εφτιαξες τωρα.. βερμπαλισμοι εγω ομορες εσυ.. χλιδη και μορφωση.. μουαχαχα
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Θυμάμαι κάποιες περιπτώσεις σκύλων που είχαν μάθει και πέρναν το τρένο συνήθως και μετά από μερικές στάσεις κατεβαίναν, κάναν τη βόλτα και μετά επιστρέφαν.

Το έχω δει και με τα μάτια μου. Άσε που ένα ανυποψίαστο αδέσποτο είναι πολύ εύκολο να ακολουθήσει κάποιον που θα το χαιδέψει, γλυκομιλήσει κλπ.

Βέβαια τελείως χλωμό να το ξεκινήσαν στα ξαφνικά το χόμπι, αλλά λέω εγώ τώρα. Τις μόνες περιπτώσεις που ξέρω και τα σκυλιά βρίσκονται στου διαόλου τη μάνα από εκεί που μέναν, είναι όταν "χάνονται".

Όταν κάποιος θέλει να τα εξαφανίσει ρίχνει φόλα, σιγά μη μπει στον κόπο να κάνει μεταφορές. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω.:confused:
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Μπααα.. μαλλον δεν αντεχαν στην ιδεα να ζουν με τυψεις φολας.. και απλα τα .. μετακομισαν.. τωρα αν ειναι δημος η γειτονες αβυσσος.. το κακο ειναι οτι μπρει να το ξανακανουν.. ειδικα αν ειναι γειτονες.. :mad:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Παιδιά τι να λέμε. Τρελάθηκα. Κι όταν λέω ότι τρελάθηκα το εννοώ! Λέω "δεν είναι δυνατόν. ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΕΔΩ?"
Μιλάμε για εντελώς κουλή σύμπτωση ΚΑΙ να τα ξέρω ΚΑΙ να τα βρω ΚΑΙ λίγο μετά που χάθηκαν.
Είναι προφανές ότι δεν πήγαν μόνα τους εκεί. Γιατί και το τρένο να έπαιρναν, θα έμπαιναν μέσα και τα δύο και θα έκαναν τη διαδρομή Ομόνοια - Μαρούσι? (Ζουν κανονικά κοντά στην Εμμανουήλ Μπενάκη). Δε θα τα είχαν διώξει (πλέον που υπάρχει καλύτερη φύλαξη) οι υπάλληλοι? Αυτό που είπε ο άνθρωπος για το δήμο μου φαίνεται λογικό μέσα στον παραλογισμό του.
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Σκυλάκι που είχε χαθεί από Ηράκλειο βρέθηκε Γκύζη. Και αυτή η απόσταση δεν είναι μικρή. Δε λέω ότι πήγαν με το τρένο, απίθανο μου φαίνεται. Αλλα το ίδιο απίθανο μου φαίνεται να τα έστειλε ο δήμος.

Δε ξέρω, ότι και να σκεφτώ, παράλογο μου φαίνεται.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ρε παιδια ειναι απιθανο αυτο που λεω?
Να τα απομακρυναν για να μην ειναι στο κεντρο ...
να μην θελαν να τους ριξουν φολα και να τα πηγαν εκει ..
Καλοκαιρι εχουμε τουρισμο και ολος τυχαιος τα πηγαν τωρα .. δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο ..
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Τίποτα δεν είναι απίθανο. Απλά μου είναι προσωπικά δύσκολο να πιστέψω ότι ο Δήμος μπήκε σε αυτή τη διαδικασία. Τίποτα παραπάνω.

Αν γίνεται οργανωμένα, κάποιος θα δει ένα φορτηγάκι, βανάκι, κάτι τέλος πάντων να μαζεύει αδέσποτα. Και μετά βέβαια θα βγουν σενάρια περί ομαδικής απαγωγής αδεσπότων, κλπ κλπ κλπ.

Κάτια αν εσύ εννοείς και ιδιώτη, τι να πω. Να μπει στον κόπο και να βάλει στο αμάξι του το σιχαμένο για να το διώξει μακρυά:confused:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Οχι με τιποτα δεν εννοω αυτο ...
Μονο για τον Δημο ..
Σαν το 2004 .. μονο που τοτε ειχαν παρει πιο εντατικα μετρα ..
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Λοιπόν σας μεταφέρω ακριβώς τι μου είπε.
Αυτός φροντίζει γύρω στα 30 σκυλιά μαζί με κάποιους άλλους στο κέντρο, μεταξύ αυτών και τα σκυλιά που είδα. Είχαν γίνει ιστορίες με γείτονες ... τα γνωστά και κάτι μου έλεγε και για έναν που είχαν δαγκώσει υποτίθεται ο οποίος δεν εμφανίστηκε ποτέ.
Είπε λοιπόν συγκεκριμένα ότι "ο βρώμικος και τρισάθλιος Δήμος Αθηναίων" μαζεύει με κλούβες ιδιωτών που γράφουν πάνω δήμος Αθηναίων (αυτό δεν το κατάλαβα αλλά δεν έχω πολλή μπαταρία στο κινητό για εξηγήσεις) τα σκυλιά και τα πηγαίνει αλλού. Παλιότερα πήγαιναν για μαζικές ευθανασίες και μάλιστα ο άνθρωπος κατονόμασε έναν γιατρό στο Μαρκόπουλο κι έναν στον Ασπορόπυργο.
Αυτό λέει έχει συμβεί πολλές φορές να βρεθούν αλλού τα σκυλιά και το κάνουν για να μη λένε ότι κάνουν ευθανασίες μετά "την μεγάλη καταστροφή του 2004".
Η κατάσταση μου είπε, είναι "τραγέλαφος".
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Τι να πω.. αλλα ο ιδιος δημος δεν ειναι που ξεπατωνει νερατζιες? τι να πω.. μονο αυτο με το ιδιωτες μεταμφιεσμενοοι σε δημο δε μου καθεται καλα? το 2004 ο δημος εβαζε της φολεσ? γιατι αν ναι.. ε τωρα μπορει να την ειδαν ευαισθητοι... αβυσσος.. αβυσσος
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν την ειδαν ευαισθητοι απλα το 2004 φαγαν τετοιο κραξιμο που τωρα πασαλειβουν ...
τι κανουν? μια τρυπα στο νερο ...

Αν το να τραβολογας αδεσποτα απο την μια αλλη ακρη στην αλλη ειναι ευαισθησια ... τοτε εγω ειμαι πλανηταριο και δεν το εχω παρει χαμπαρι ..