Αδυναμια πονος στα πισω ποδια η κατι χειροτερο?


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Καλημερα σε ολους και χρονια πολλα.Επανερχομαι και παλι για το σκυλακι( Για οσους δεν γνωριζουν ειναι 15 μηνων) μου με την αγνωστη ασθενεια.Το προβλημα πλεον επικεντρωνεται στα πισω ποδια (Ετσι δειχνει τουλαχιστον) οπου εμφανιζει αδυναμια να σηκωθει κουτσαινει σε σημειο να μην παταει σχεδον καθολου το ενα ποδι και πηγαινει σαν μεθυσμενος.Το περιεργο σε ολο αυτο ειναι οτι αυτο συμβαινει καθε 15-10 μερες και κραταει κοντα 5 μερες!Ξαφνικα Επανερχεται ( κουτσαινει ελαφρως ) και χοροπηδαει απο εκει που με το ζορι περπατουσε.Εχω κανει ακτινογραφιες για δισπλασια αλλα δεν εδειξε τιποτα ο κτηνιατρος μου ειχε πει οτι ειχε ατροφια στα πισω ποδια αλλα πλεον δεν ειναι ετσι εχει παρει ογκο αλαλ και παλι δεν θα ηταν πιστευω μια ετσι μια αλλιως θα ηταν μονιμα σε μαι κατασταση.Να σημειωσω οτι στα πισω ποδια ψηλα στα μπουτια απο πισω εμφανισε καποια πριξηματα τα οποια εβγαλαν ενα υγρο ο κτηνιατρος μου ειπε οτι θα φυγουν απο μονα τους (Αυτο με το περπατημα συμβαινει αρκετα πριν εμφανιστουν αυτα) Οποιος εχει καποια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει......ευχαριστω.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Νομίζω ότι ήρθε η ώρα για δεύτερη γνώμη... ο σκύλος κουτσαίνει και είναι πρησμένα τα πόδια του και ο κτηνίατρος σου λέει ότι θα φύγουν από μόνα τους;; Τι έχει το σκυλί, ποια είναι η γνώμη του;
 


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Νομίζω ότι ήρθε η ώρα για δεύτερη γνώμη... ο σκύλος κουτσαίνει και είναι πρησμένα τα πόδια του και ο κτηνίατρος σου λέει ότι θα φύγουν από μόνα τους;; Τι έχει το σκυλί, ποια είναι η γνώμη του;
Στην αρχη μου ειπε οτι μπορει να χρειαστει επεμβαση γιατι επιανε κατι σκληρο μεσα εκει που ηταν το πρηξιμο μετα οταν υποχωρησε μου ειπε να μην το πειραξουμε καλυτερα αφου υποχωρησε και δεν ξερει απο τι μπορει να εγινε αλαλ αφου εφυγε οκ. αλλα αυτο παει κα ιερχεται συνεχεια .Το θεμα ειναι οτι δεν κουτσαινει απο αυτο τουλαχιστον ετσι πιστευω γιατι το να μην μπορει να περπατησει το ειχε πολυ πριν γινουν αυτα τα πρηξματα-αποστηματα.Και το αλλο θεμα ειναι οτι εχω αλλαξει 4 κτηνιατρους γιατι κανενας δεν ξερει τι εχει και απλα μου τρωνε τα λεφτα σε επισκεψεις φαρμακα εξετασες Με πηρε τηλεφωνο να τον παω να τον δει και δεν πηγα γιατι τον ρωτησα να μουπει τι εχει τελικαο σκυλι αφου καναμε 2 βιοψιες 3-4 αιματολογικες βιοχημικες ακτινογραφιες και δεν περνω απαντησηΗ γνωμη του ηταν καθαρα οτι εχουν ατροφησει τα ποδια του και ειναι αδυναμα που για εμενα με την λογικη δεν ισχυει γιατι δεν θα συνεβαινε καθε 20 μερες για 4-5 μερες θα ητανε συνεχεια ετσι αν ηταν θεμα ατροφειας και αδυναμιας.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
@maroon198444 αυτό το σκυλάκι είναι, που το έχασες τελικά από αυτοάνοσο;
Έμαθες ποτέ, τι τον ταλαιπωρούσε; Απο ποιό αυτοάνοσο έφυγε;


Βάζω και το αρχικό σου θέμα, για να μπορεί κάποιος να συσχετίσει το ένα πρόβλημα με το άλλο, σε περίπτωση που ψάχνει κι αυτός βοήθεια:

Αγνωστη ασθενεια χρειαζομαι βοηθεια.
 


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
@maroon198444 αυτό το σκυλάκι είναι, που το έχασες τελικά από αυτοάνοσο;
Έμαθες ποτέ, τι τον ταλαιπωρούσε; Απο ποιό αυτοάνοσο έφυγε;


Βάζω και το αρχικό σου θέμα, για να μπορεί κάποιος να συσχετίσει το ένα πρόβλημα με το άλλο, σε περίπτωση που ψάχνει κι αυτός βοήθεια:

Αγνωστη ασθενεια χρειαζομαι βοηθεια.
πεθανε απο καποιο αυτοανοσο το οποιο χτυπησε τα εσωτερικα οργανα και μαλλον την καρδια του και αυτη ειναι δικη μου εκτιμηση οχι κτηνιατρου μιας και κανεις δεν μου ειπε ποτε τι ακριβως εχει.Ευτυχως εφυγε ησυχα στον υπνο του και ημουνα εκει εκεινη την ωρα αν και δεν ξερω τελικα αν θε επρεπε να τον ταλαιπωρησω 2 χρονια αλλα απο την στιγμη που δεν μπορουσε κανεις με βεβαιοτητα να μου πει τι εχει δεν ηθελα να κανω ευθανασια.
 
  • Like
  • Sad
Reactions: Aliki V. and mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3