Αεροστεγή δοχεία αποθήκευσης ξηράς τροφής...


ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
πολυ ωραια ειναι!

εμεις ημαστε επαρχεια και εχω ενα δοχειο απ αυτα που βαζουν τις ελιες στο οποιο βαζω τη ξηρα τροφη,κλεινει μια χαρα! λιγο το στομιο οταν ειναι στο τελειωμα μου τη σπαει που ειναι στενο.
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ομολογώ...ότι δεν είχα σκεφτεί το ενδεχόμενο να φύγω ποτέ στην ζωή μου σ/κ με μια καραβιά σκύλων μαζί, ώστε να σκεφτώ και την μεταφορά του φαγητού τους :p
Για φαντάσου το 3ήμερο του johnk... Αυτός μπροστά με το ΙΧ στην εθνική οδό και από πίσω "Μεταφοραί ο Βαγγελάρας" με τα κουτιά τις σκυλοτροφές. :D
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Kι εγω το κλασσικο δοχειο για τις ελιες χρησιμοποιω.....
Τα πλεονεκτηματα ειναι οτι παιρνει μεγαλες ποσοτητες γιατι με 2 τερατα τωρα (4 παλιοτερα) που θελουνε 1.5-2κιλα την ημερα το 8κιλο η 15κιλο θα ηταν απλα πολυ λιγο.....
Εχω ενα 85 λιτρα (παιρνει μεσα 2 Χ15κιλες κ κατι) εχει μεγαλο καπακι που χωραει μεσα το ποτηρι με το χερι να βγαλεις ανετα την τροφη, κλεινει αεροστεγως (υποτειθεται τουλαχιστον καθ'οτι θεωρειτα δοχειο τροφιμων) κ κοστιζει μονο 25ευρω (απο το γεωργικο συνεταιρισμο).....
Σωτηριο......
 
  • Like
Reactions: Odinaki


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Πολύ ωραία δημήτρη. Εγώ χρησιμοποιώ τα διαφημιστικά των εταιριών που μου έχουν κάνει δώρο τα πετ σοπ! Η τσίπισα! :D
Μαλλον ειμαι χειροτερη απο εσενα :p
Ενα διαφημιστικο δοχειο για το τσουβαλι και ενα μικροτερο απο κατικι Δομοκου που χωραει την τροφη περιπου 4 ημερων που χρησιμοποιω για καθε μερα για να μην ανοιγω συνεχως το μεγαλο δοχειο.
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Πολύ ωραία δημήτρη. Εγώ χρησιμοποιώ τα διαφημιστικά των εταιριών που μου έχουν κάνει δώρο τα πετ σοπ! Η τσίπισα! :D
Κιεμείς Κυβέλη αυτά χρησιμοποιούσαμε μέχρι τώρα! Μόνο που δεν έκλειναν αεροστεγώς...

Από καιρό έψαχνα τέτοια δοχεία αποθήκευσης και το ήθελα περισσότερο για την pugίνα μας και αυτό γιατι το κόστος ανά κιλό πέφτει αισθητά με την πιο μεγάλη συσκευασία.

Από την άλλη δεν ήθελα να χάνει η τροφή τη γευστικη της αξία μιας και η Κατασκευάστρια Εταιρεία σε αλληλογραφία που ανταλλάξαμε με είχε συμβουλέψει ότι θα πρέπει η τροφή να καταναλώνεται σε διάστημα ενός μήνα...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Παραγγείλαμε πριν μερικές μέρες και ήρθανε σήμερα από Amazon, δύο κάδους αποθήκευσης ξηράς τροφής, ό μεγαλύτερος για συσκευασίες 15kg και ο μικρότερος για 8kg.

Πολύ καλής ποιότητας, με καπάκι που κλείνει αεροστεγώς και διατηρεί την τροφή φρέσκια για περισσότερες μέρες! Ωραίο και προσεγμένο design! Ο καθένας έχει και τη δική του "κουτάλα" μέσα που κουμπώνει από τη μέσα πλευρά στο καπάκι!

Κόστος 21,65 λίρες ο μεγάλος και 18,44 λίρες ο μικρός! Μεταφορικά και έξοδα αποστολής μηδέν λόγω Super Save Delivery...
Τα αγορασατε? :confused: Εμενα το μεγαλο το πισω στις φωτογραφιες που εβαλες μου το εδωσε δωρεαν ο πετσοπας που αγοραζω τροφη. Του ζητησα ενα δοχειο για τροφη που να κλεινει αεροστεγως και μου το εδωσε δωρο μαζι με την τροφη. Αυτο το πισω το ψηλο που παιρνει 15 κιλα εχει ο ενας σκυλος κι ο αλλος εχει ενα λιγο πιο ματζοβολο της Χιλς που χωραει 12,5 κιλα



οχι αυτο ακριβως αλλα το μεγαλυτερο μεγεθος το οποιο χωραει ανετα στο ντουλαπι κατω απο το νεροχυτη.

Ζητειστε απο τα μαγαζια που ψωνιζετε, στους πελατες τους που τους ξερουν τα δινουν δωρεαν νομιζω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Σταμάτα κι εσύ...δεν δίνουν όλοι οι πετσοπάδες και συνήθως όταν διατίθενται τέτοια διαφημιστικά, φεύγουν γρήγορα.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ε...καλά...πόσους καλούς πελάτες να έχει ο δικός σου πετσοπάς.
Για κατέβα προς το μεγάλο χωριό, να δεις τι γίνεται. Μαλλιοτράβηγμα για έναν ντενεκέ :p
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ε...καλά...πόσους καλούς πελάτες να έχει ο δικός σου πετσοπάς.
Για κατέβα προς το μεγάλο χωριό, να δεις τι γίνεται. Μαλλιοτράβηγμα για έναν ντενεκέ :p
Ναι σωστα... :rolleyes: αυτο δεν το ειχα σκεφτει... χαχαχαχαχα!!!!
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Και όταν σου δίνουν κάτι, το κάνουν κρυφά και με προσοχή λες και είναι παράνομο χαχαχαχαχαχα
 




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
E βρε παιδια δεν μιλατε....60 κουβαδες Dado ειχα,εκεινους τους ομορφοπρασινουληδες!!
Δεν εχει παρει κανεις τετοιον?
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Όταν δε μάλιστα, δεν αγοράζεις τροφή από το πετσόπ, δλδ δεν είσαι τακτικός πελάτης, νομίζω πολύ δύσκολα θα μας έδιναν κάδο αποθήκευσης τσάμπα!

Εδώ ζητήσαμε από την εταιρεία των τροφών τους απλούς κάδους τους σιδερένιους που δεν κλείνουν και αεροστεγώς και έχουν περάσει κάτι μήνες και τίποτα ακόμα....

Κάποια στιγμή λοιπόν βαριέσαι να "ζητιανεύεις" και απλά δίνεις άμεσα λύση πληρώνοντας βέβαια... ;)
 






Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Πολύ όμορφο και χρηστικό. Σε πόσες μέρες σου ήρθαν; Με πιστωτική πληρώνεις;
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
E βρε παιδια δεν μιλατε....60 κουβαδες Dado ειχα,εκεινους τους ομορφοπρασινουληδες!!
Δεν εχει παρει κανεις τετοιον?
τι ειναι αυτο?
 




nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Ερώτηση:

Πως γίνεται η εξαγωγή της τροφής σε αυτά τα δοχεία,χωρίς να μπαίνει αέρας μέσα?
Άν ανοίγεις το πάνω καπάκι για να βγάλεις την τροφή κ μπαίνει μέσα αέρας κάθε φορά που ταίζεις,η ζημιά έχει γίνει ήδη.

Αυτό που θα είχε νόημα είναι ένα δοχείο με μηχανισμό σαν αυτόν στις αυτόματες ταίστρες,όπου βγάζει το γεύμα μόνο κάθε φορά και δεν εκθέτει όλη την ποσότητα της τροφής στον αέρα.

Υπάρχει κάποιος μηχανισμός που μου διαφεύγει?