Αεροστεγή δοχεία αποθήκευσης ξηράς τροφής...


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ερώτηση:

Πως γίνεται η εξαγωγή της τροφής σε αυτά τα δοχεία,χωρίς να μπαίνει αέρας μέσα?
Άν ανοίγεις το πάνω καπάκι για να βγάλεις την τροφή κ μπαίνει μέσα αέρας κάθε φορά που ταίζεις,η ζημιά έχει γίνει ήδη.

Αυτό που θα είχε νόημα είναι ένα δοχείο με μηχανισμό σαν αυτόν στις αυτόματες ταίστρες,όπου βγάζει το γεύμα μόνο κάθε φορά και δεν εκθέτει όλη την ποσότητα της τροφής στον αέρα.

Υπάρχει κάποιος μηχανισμός που μου διαφεύγει?
Δεν υπαρχει τετοιος μηχανισμος σε αυτα τα δοχεια αλλα ουτε και δοχεια τετοια που περιγραφεις. Τουλαχιστον δεν τα ξερω εγω, ουτε τα εχω ακουσει ως τωρα. :)

Ολα παιρνουν αερα. Η τροφη ερχεται σε επαφη με το οξυγονο απο την ωρα που ανοιγεις το σακι πρωτη φορα. Ακομη κι αυτες που ριχνουν αυτοματα την τροφη καθε φορα σε συγκεκριμενες ποσοτητες παιρνουν αερα μολις ανοιξει η εγκοπη για να πεσει η τροφη. Απο εκει και περα τον συνεχη αερισμο της θελεις να αποφυγεις, με ενα τετοιο δοχειο κι αρα το μεγαλυτερο βαθμο οξειδωσης. ;-)

Τα δοχεια αυτα που εχω εχουν λαστιχα στις εγκοπες τους και δεν επιτρεπουν την εισοδο του αερα απο την ωρα που κλεινουν. Μια σακουλα που εχει ανοιχτει κι απλως κρατιεται διπλωμενη συνεχιζει να "αναπνει" σε καποιον βαθμο.
 






nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Δεν υπαρχει τετοιος μηχανισμος σε αυτα τα δοχεια αλλα ουτε και δοχεια τετοια που περιγραφεις. Τουλαχιστον δεν τα ξερω εγω, ουτε τα εχω ακουσει ως τωρα. :)

Ολα παιρνουν αερα. Η τροφη ερχεται σε επαφη με το οξυγονο απο την ωρα που ανοιγεις το σακι πρωτη φορα. Ακομη κι αυτες που ριχνουν αυτοματα την τροφη καθε φορα σε συγκεκριμενες ποσοτητες παιρνουν αερα μολις ανοιξει η εγκοπη για να πεσει η τροφη. Απο εκει και περα τον συνεχη αερισμο της θελεις να αποφυγεις, με ενα τετοιο δοχειο κι αρα το μεγαλυτερο βαθμο οξειδωσης. ;-)

Τα δοχεια αυτα που εχω εχουν λαστιχα στις εγκοπες τους και δεν επιτρεπουν την εισοδο του αερα απο την ωρα που κλεινουν. Μια σακουλα που εχει ανοιχτει κι απλως κρατιεται διπλωμενη συνεχιζει να "αναπνει" σε καποιον βαθμο.
Η τροφή που παίρω αυτή την περίοδο,έχει λαστιχάκια για αεροστεγές κλείσιμο.Θεωρητικά ένα τέτοιο δοχείο δεν παρέχει κάτι επιπλέον ε?
Μου αρέσει έτσι να αγοράζω διάφορα ψιψιψόνια,σκέφτομαι όμως πως το συγκεκριμένο δε θα προσέφερε επιπλέον προστασία και περισσότερο με πλεονασμό θα έκανε...

Η τροφή επίσης είναι 10κιλη,φεύγει σε 1 μήνα περίπου και οι εταιρίες δίνουν μέχρι 40 μέρες περίπου περιθώριο κατανάλωσης.

Sent from my Galaxy NOTE II using tapatalk
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Η τροφή που παίρω αυτή την περίοδο,έχει λαστιχάκια για αεροστεγές κλείσιμο.Θεωρητικά ένα τέτοιο δοχείο δεν παρέχει κάτι επιπλέον ε?
Μου αρέσει έτσι να αγοράζω διάφορα ψιψιψόνια,σκέφτομαι όμως πως το συγκεκριμένο δε θα προσέφερε επιπλέον προστασία και περισσότερο με πλεονασμό θα έκανε...

Η τροφή επίσης είναι 10κιλη,φεύγει σε 1 μήνα περίπου και οι εταιρίες δίνουν μέχρι 40 μέρες περίπου περιθώριο κατανάλωσης.

Sent from my Galaxy NOTE II using tapatalk
Εαν βγαζεις τον αερα απο τη σακουλα καθε φορα πριν την κλεισεις κι οταν πας να την ξανανοιξεις βλεπεις τη σακουλα "μαραμενη" :p οπως την πατησες τοτε δεν εχει κατι επιπλεον να σου προσφερει ενας τετοιος καδος πιστευω. Περα δηλαδη απο την σχετικα μεγαλυτερη ευκολια στο ανοιξε-κλεισε. Και στυλιστικα ισως αν δεν εχεις χωρο να κρυψεις τη σακουλα... :cool:
 








dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Ένας τέτοιος κάδος μου χρειάζεται για την αλλαγή νερού στο ενυδρείο μας! Είχα έναν παρόμοιο αλλά απεβίωσε λόγω απροσεξίας μου! Πόσα λίτρα είναι και που μπορούμε να τον βρούμε? να πληρώσουμε βέβαια αν χρειαστεί...
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Η τροφή επίσης είναι 10κιλη,φεύγει σε 1 μήνα περίπου και οι εταιρίες δίνουν μέχρι 40 μέρες περίπου περιθώριο κατανάλωσης.
Σωστά τα λες αν σου φεύγει τόσο γρήγορα η τροφή! Όμως στο παγκ που του πηρα 7,5 κιλά συσκευασία με 100 γρ. την ημέρα που τρώει θα κρατήσει δυόμιση μήνες! Και όταν είχα ρωτήσει στην εταιρεία αν θα βοηθούσε ένα δοχείο που θα κλείνει αεροστεγώς μου είχε πει ναι σε κάποιο βαθμό...

Ειχα ξαναπάρει στο παρελθόν μεγάλη συσκευασία για το παγκ και όντως είχα διαπιστώσει ότι η τροφή στους δύο περίπου μήνες είχε χάσει την λιπαρότητα της! Μένει λοιπόν να διαπιστώσω περιμένοντας τώρα αν το δοχείο αυτό θα βοηθήσει να διατηρηθεί περισσότερο... Άλλως πήρα δύο ομορφα κουτιά αποθήκευσης και μόνο... :rolleyes:
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Σωστά τα λες αν σου φεύγει τόσο γρήγορα η τροφή! Όμως στο παγκ που του πηρα 7,5 κιλά συσκευασία με 100 γρ. την ημέρα που τρώει θα κρατήσει δυόμιση μήνες! Και όταν είχα ρωτήσει στην εταιρεία αν θα βοηθούσε ένα δοχείο που θα κλείνει αεροστεγώς μου είχε πει ναι σε κάποιο βαθμό...

Ειχα ξαναπάρει στο παρελθόν μεγάλη συσκευασία για το παγκ και όντως είχα διαπιστώσει ότι η τροφή στους δύο περίπου μήνες είχε χάσει την λιπαρότητα της! Μένει λοιπόν να διαπιστώσω περιμένοντας τώρα αν το δοχείο αυτό θα βοηθήσει να διατηρηθεί περισσότερο... Άλλως πήρα δύο ομορφα κουτιά αποθήκευσης και μόνο... :rolleyes:
Βαλε τη μιση στο ψυγειο ή στην καταψυξη αν εχεις χωρο. Εγω ετσι κραταω τα πελετς των παπαγαλων για μηνες χωρις κανενα προβλημα. Αεροστεγεις σακουλες, βγαζω τον αερα και στο ψυγειο αντεχουν μια χαρα για αρκετο καιρο.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Μ'άρεσε κι εμένα πολύ αυτό το δοχείο της petline. Πολύ καιρό το ζαχαρώνω, αλλά δεν το παίρνω απόφαση. Αν μένετε πάντως προς Μαρούσι [Δημήτρη sorry, αλλά θα το πω :D] εκεί προς τον Αγ.Θωμά [αν θυμάμαι καλά] είναι ο Μπενρουμπής που τα εμπορεύεται. Και συχνά-πυκνά κάνει εκπληκτικές προσφορές. Και είχε και αυτά. Δεν θυμάμαι τιμές, αλλά είναι σχεδόν κόστους και συμφέρει.
πήγαμε σήμερα και έχει αρκετά πήραμε 2 μεγέθη ένα 31 λίτρα 10 kg και το άλλο 10,4 λίτρα 4 κιλά στα 9,90 και 4,50 αντίστοιχα!!! :cool:
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
πήγαμε σήμερα και έχει αρκετά πήραμε 2 μεγέθη ένα 31 λίτρα 10 kg και το άλλο 10,4 λίτρα 4 κιλά στα 9,90 και 4,50 αντίστοιχα!!! :cool:
μια διευθυνση?ειχε και για 15 κιλα?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
πήγαμε σήμερα και έχει αρκετά πήραμε 2 μεγέθη ένα 31 λίτρα 10 kg και το άλλο 10,4 λίτρα 4 κιλά στα 9,90 και 4,50 αντίστοιχα!!! :cool:
Μιλάει ο κόσμος κοπελλιά...λέει..πάω...θέλετε να σας φέρω τίποτα; :p
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
μια διευθυνση?ειχε και για 15 κιλα?
όχι δεν είχε
ΜΠΕΝΡΟΥΜΠΗ ΑΕ | Είδη οικιακού και επαγγελματικού εξοπλισμού - Στοιχεία επικοινωνίας
αυτή είναι η διεύθυνση

Μιλάει ο κόσμος κοπελλιά...λέει..πάω...θέλετε να σας φέρω τίποτα; :p
συγγνώμη δεν θα ξαναγίνει:hitler:*lingua*
 




L3f

Member
19 Μαρτίου 2013
7
0
σημερα πηγα και εγω στο μπερνουμπη και το σηκωσα ολοκληρο τα ειχε 1+1 τα δοχεια για την τροφη και σε πολυ καλη τιμη αξιζει να παρετε πηρα ενα 12kg μαζι με ενα ιδιο δωρο και ενα 4kg μαζι με ενα ακομα....και ειναι αρκετα καλα γιατι κλεινουν αεροστεγως....σας τα προτεινω ανεπιφυλακτα....
 




Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
και για όσους έψαχναν μια αεροστεγή λύση (χωρίς να ανοίγουμε συνέχεια το καπάκι και να χάνει το νόημα το "αεροστεγές" ) δείτε μια ωραία λύση
Portion Control Dispenser 30 by RPI - YouTube
RPI Storage and Food Dispenser 30 lbs - SD30: Amazon.co.uk: Pet Supplies
Δεν αλλάζει κάτι, αντί να μπαίνει από πάνω ο αέρας, μπαίνει από κάτω όταν πέφτει η τροφή στην κούπα
 


joker21

Member
5 Απριλίου 2013
12
0
Χμ… ναι αν και νομίζω ότι η διαφορά στο θέμα αέρα είναι τεράστια. Αφού ο αέρας που θα μπαίνει μέσα κατά την πτώση η της τροφής θα είναι ελάχιστος, ενώ ή «ζημιά» θα περιορίζεται στο κάτω μέρος της τροφής που θα βγαίνει στην επόμενη δόση (φαντάζομαι έτσι..ιδέα δεν έχω…) J