Αθλήματα για ημίαιμο σκυλο


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Λοιπόν καταρχάς να ζητήσω ένα μεγάλο συγνωμη για το ζαλισμα που Πρόκειται να ακολουθήσει.


Λοιπόν.... είχαμε αποφασίσει ότι μόλις μεγαλώσει λίγο ο χουκ θα τον πάμε σε κάποιο άθλημα να εκτονωθεί λίγο αλλά και να περάσει καλά και αυτός. Είχαμε καταλήξει ότι το ατζιλιτι είναι ένα πολύ όμορφο και δραστήριο άθλημα το οποίο θα μας άρεσε να ασχοληθούμε και εμείς αλλά και ο σκύλος. Σήμερα λοιπόν που ο χουκ έτρεχε και έπαιζε στο πάρκο καθώς μιλάγαμε με έναν εκπαιδευτή σκυλιών του ανάφερα αυτήν μου την σκέψη και μου είπε ότι Ναι μεν θα ήταν πολύ χρήσιμο και λαϊκό ο χουκ να κάνει κάποιο άθλημα αλλά ότι το ατζιλιτι δεν του ταιριάζει. Πάνω λοιπόν στην κουβέντα άρχισε να βρέχει και αποχαιρετηθηκαμε αρων αρων. Και ερωτώ εγώ τι αθλήματα μπορεί να κάνει ένας ΗΜΊΑΙΜΟΣ σκυλος που δεν γνωρίζουμε αίματα κλπ?
 




Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
μια χαρά μπορεί να κάνει ατζίλιτυ
Αυτό μου απάντησε και αυτός αλλά μου είπε ότι θα έπρεπε να είναι λίγο πιο ευλυγιστος. Και οτι δεν θα το χαρει τοσο πολύ. Εγώ δηλώνω άσχετη και για αυτόν τον λόγο ρωτάω εσάς που σίγουρα ξςρςται κάτι παραπάνω από εμένα.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Μπορεί να μην φτάσει τα μπορντέρια στο χρόνο αλλά τί σχεση εχει αυτό με το άν θα χαίρεται ο σκύλος ή όχι;
Να θυμίσω οτι υπάρχουν πολλά βελγοειδή που διαπρέπουν κιόλας , παρότι το τετράγωνο σώμα τους δε βοηθά. Υπάρχουν και γερμανοειδή με βατραχοπόδαρα. Υπάρχουν και τα παρακάτω σαραντάκιλα σκυλάκια :
Μερικες προσφατες απο τον αγωνα
View attachment 58928
View attachment 58931


Κ ο Αρκαν, σε χοπ..... μακροβουτι (λογο εποχης!)
View attachment 58930
¯\_(ツ)_/¯ Ειδικά ο τελευταίος που είναι ημίαιμος , φαινεται πόσο υποφέρει...
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
ανάλογα τι στόχο βάζει κανείς ...:)
όποιον ενδιαφέρει ο πρωταθλητισμός, καλό θα ήταν να επιλέξει φυλή που δουλεύει χρόνια στο σπορ..
όποιος ενδιαφέρεται να εκτονώσει τον σκύλο του, να αυξήσει την επαφή τους και να περάσουν καλά μαζί, δεν νομίζω να έχει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα
 






Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Ωραία σας ευχαριστήσω πολύ όλους σας για τις απαντήσεις σας. Εφόσον δεν τίθεται θέμα δυσαρέσκειας του σκυλου όλα καλά. Εννοείτε πως αν δω ότι δεν του αρέσει το σταματάμε. Όσο για τους στόχους που ανέφερε το μέλος @TARA φαντάζομαι ότι το ότι δεν αναφερόμουν σε πρωταθλητισμο (ούτε καν απλούς αγωνες) ήταν προφανές. Άρα μια ερώτηση για όσους ήδη ασχολούνται με το agility. Η ηλικία του 1μισή χρόνου είναι καλή για να ξεκινήσει? Ή θέλει λίγο πιο νότιος ή λίγο πιο μετά?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
...θα ήταν πολύ χρήσιμο και λαϊκό ο χουκ να κάνει κάποιο άθλημα αλλά ότι το ατζιλιτι δεν του ταιριάζει.
Λαικό;;;;; :eek:

Υπάρχουν και τα παρακάτω σαραντάκιλα σκυλάκια :
Μη σ'ακούσει μόνο, να λες 40κιλα, τα 50κιλα :p

Ή θέλει λίγο πιο νότιος ή λίγο πιο μετά?
Νότιος;;;

Αν ο σκύλος σου, δεν έχει προβλήματα υγείας και έχει μια βασική υπακοή, ασφαλώς και μπορεί να κάνει agility. Μια χαρά είναι η ηλικία του. Βρες μια ομάδα, που να σε εξυπηρετεί, και μια δοκιμή θα σε πείσει :)

* Ο σκύλος μπορεί σίγουρα. Εσύ; :D
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Λαικό;;;;; :eek:





Νότιος;;;

Αν ο σκύλος σου, δεν έχει προβλήματα υγείας και έχει μια βασική υπακοή, ασφαλώς και μπορεί να κάνει agility. Μια χαρά είναι η ηλικία του. Βρες μια ομάδα, που να σε εξυπηρετεί, και μια δοκιμή θα σε πείσει :)

* Ο σκύλος μπορεί σίγουρα. Εσύ; :D
Για το λαϊκό και το νότιος φταίει το auto correct εννοησα καλό και μικρός

Όσο για το Εάν εγώ μπορώ σου λέω σίγουρα πως ΌΧΙ αλλά από την αρχή το πλάνο ήταν Ν πάει μαζί του η κόρη μου (με την οποία έχει μια πολύ ιδιαίτερη σχέση) η οποία σίγουρα μπορεί.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Η ηλικία του 1μισή χρόνου είναι καλή για να ξεκινήσει?
μια χαρά είναι η ηλικία , αν έχει μια καλή υπακοή θα πάτε πολύ καλά....
εγώ ξεκίνησα πέρσι με σκύλα που ήταν 7 ετών.....
αντί να πλέκει με το βελονάκι τώρα στα γεράματα ....ας κάνει κάτι δημιουργικό:D
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Μπορεί να μην φτάσει τα μπορντέρια στο χρόνο αλλά τί σχεση εχει αυτό με το άν θα χαίρεται ο σκύλος ή όχι;
Να θυμίσω οτι υπάρχουν πολλά βελγοειδή που διαπρέπουν κιόλας , παρότι το τετράγωνο σώμα τους δε βοηθά. Υπάρχουν και γερμανοειδή με βατραχοπόδαρα. Υπάρχουν και τα παρακάτω σαραντάκιλα σκυλάκια :

¯\_(ツ)_/¯ Ειδικά ο τελευταίος που είναι ημίαιμος , φαινεται πόσο υποφέρει...
εχεις καμια φωτο να δω τι εννοεις με γερμανοειδη βατραχοποδαρα?
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Αυτό μου απάντησε και αυτός αλλά μου είπε ότι θα έπρεπε να είναι λίγο πιο ευλυγιστος. Και οτι δεν θα το χαρει τοσο πολύ. Εγώ δηλώνω άσχετη και για αυτόν τον λόγο ρωτάω εσάς που σίγουρα ξςρςται κάτι παραπάνω από εμένα.

εγω για να καταλαβω το επιχειρημα του εκπαιδευτη ηταν οτι δεν θα μπει ο σκυλος στην Α2 λογω ευλυγισιας και θα ξενερωσει που θα βλεπει τα αλλα να ανεβαινουν βαθρα και να περνουν κυπελλα;

τι αλλο θα ακουσουμε ρε φιλε...
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Οταν καποιος ψαχνεται για ατζιλιτι,το πηγαινε μια βολτα απο τα κλαμπ να δεις δεν ειναι "σωστη"απαντηση μαλλον.
Το λεω γιατι αν καποιος ψαχνει για Ipo,για σκυλο κτλπ η απαντηση συνηθως ειναι πηγαινε μια βολτα απο τα κλαμπ απο εκθεσεις κτλπ αντιστοιχα.
 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
εχεις καμια φωτο να δω τι εννοεις με γερμανοειδη βατραχοποδαρα?
Όχι δεν εννοούσα οτι τα γπ διαπρέπουν. Αλλα καταφέρνουν να συμμετέχουν άνετα.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
εδώ βέβαια μιλάμε για κάποιον που ήδη έχει σκύλο και ψάχνεται για ατζίλιτυ.
Δεν καταλαβαινω?Οποιος εχει σκυλο τι?Δεν πρεπει να παει απο ολα τα κλαμπ που κανουν ατζιλιτι για να δει και να αποφασησει?Δεν πρεπει να παει σε αγωνες να δει τα αποτελεσματα και την εικονα των σκυλων?Ξεχωρα αν τον ενδιαφερει να κατεβει η οχι σε αγωνες.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: ioanna a


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Είμαστε απλώς λίγο ανάποδοι. Το να έχεις σκύλο και να θες να κάνετε κάτι μαζί είναι η εξαίρεση. Ο κανόνας είναι να θες να κάνεις κάτι και για αυτό να παίρνεις και τον σκύλο. :p
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Υπάρχουν και τα παρακάτω σαραντάκιλα σκυλάκια :

¯\_(ツ)_/¯ Ειδικά ο τελευταίος που είναι ημίαιμος , φαινεται πόσο υποφέρει...
52 κιλακια ολοκληρα σε παρακαλω.....

Και περα απο την πλακα, απο την στιγμη που ομοιως 50κιλο cane corso εχει τρεξει με αξιωσεις Α1 ειναι ελαχιστα τα σκυλια που δεν μπορουν να κανουν agility......

Και για να μην εχει κανεις απορια, οχι οταν αποφασισα να δοκιμασω αν τα σκυλια μου μπορουν να το κανουν αυτο, δεν φανταζομουν ουτε στο πλεον παρανοικο σεναριο την συμμετοχη τους σε αγωνες ποσο μαλλον τα βαθρα που ακολουθησαν.......
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf