Αισθητικές επεμβάσεις σε σκύλους…

Για ποιον λόγο...

  • Ομορφιά

    Votes: 10 18,2%
  • «πρότυπο φυλής»

    Votes: 9 16,4%
  • Αγριάδα

    Votes: 3 5,5%
  • Μου προτάθηκε από ιατρό

    Votes: 1 1,8%
  • Μου προτάθηκε από εκτροφέα

    Votes: 1 1,8%
  • Γενικά είμαι Υπέρ

    Votes: 2 3,6%
  • Γενικά είμαι Κατά

    Votes: 39 70,9%
  • Έτσι, χωρίς λόγο

    Votes: 0 0,0%
  • Μου αρέσει

    Votes: 3 5,5%
  • Κάποιος ιδιαίτερος λόγος

    Votes: 0 0,0%
  • Για αλλαγή

    Votes: 0 0,0%
  • Επηρεάζει θετικά τον χαρακτήρα...

    Votes: 0 0,0%
  • Αρέσει στον σκύλο

    Votes: 1 1,8%
  • Άλλο

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    55

Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Δηλαδή τι? Lifting? Για ανάφερε μερικές άλλες αισθητικές παρεμβάσεις να καταλάβω κ εγώ... Τα αυτιά και τις ουρές τα κόβουμε για λόγους υγιεινής δηλαδή?
Έχει συζητηθεί ήδη πως δεν αφορούν όλες οι επαμβάσεις μορφολογικών αλλοιώσεων την αισθητική αποκλειστικά ή εν μέρει...!
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κι εγώ, με τη σειρά μου ψήφισα "γενικά είμαι κατά". Φαντάζομαι (και δεν θάθελα να το πάρει κανείς στραβά) ότι και όλοι όσοι έχουν bullmastiff θα ψηφίσουν το ίδιο (καθώς και πολλοί άλλοι φίλοι του forum). Και δεν θα ήθελα να αποκτήσω ζώο που έχει υποστεί τέτοιου είδους παρέμβαση.
Για να είμαι δίκαιος, όμως, θα πρέπει να αναφέρω και την εξαίρεση: Σαν λάτρης και των ορεινών ποιμενικών, σε κάποια ασιατικά τσοπανόσκυλα, τους έκοβαν τα αυτιά (και, σε κάποια και την ουρά), για συγκεκριμένους λόγους, από τα βάθη των αιώνων. Ενα τέτοιο σκυλί (αν δεν είχα την επιλογή), ναι, θα το αποκτούσα και ...ο Θεός να με συχωρέσει:)
 






Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Κι εγώ, με τη σειρά μου ψήφισα "γενικά είμαι κατά". Φαντάζομαι (και δεν θάθελα να το πάρει κανείς στραβά) ότι και όλοι όσοι έχουν bullmastiff θα ψηφίσουν το ίδιο (καθώς και πολλοί άλλοι φίλοι του forum). Και δεν θα ήθελα να αποκτήσω ζώο που έχει υποστεί τέτοιου είδους παρέμβαση.
Για να είμαι δίκαιος, όμως, θα πρέπει να αναφέρω και την εξαίρεση: Σαν λάτρης και των ορεινών ποιμενικών, σε κάποια ασιατικά τσοπανόσκυλα, τους έκοβαν τα αυτιά (και, σε κάποια και την ουρά), για συγκεκριμένους λόγους, από τα βάθη των αιώνων. Ενα τέτοιο σκυλί (αν δεν είχα την επιλογή), ναι, θα το αποκτούσα και ...ο Θεός να με συχωρέσει:)
Ακομα και αν αυτο το σκυλι το ειχες μεσα στην πολη οπου δεν ελοχευαν οι κινδυνοι που οδηγουσαν στο παρελθον στην κοπη αυτιων-ουρας?
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Να ζητήσουμε συγχώρεση και για την κατάντια κάποιων φυλών μέσα απ' την εκτροφική παρέμβαση του ανθρώπου!

Να φτιάξουμε κι ένα poll για αυτό?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Να ζητήσουμε συγχώρεση και για την κατάντια κάποιων φυλών μέσα απ' την εκτροφική παρέμβαση του ανθρώπου!

Να φτιάξουμε κι ένα poll για αυτό?
100 σκαλιά για συγχώρεση..:p
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ακομα και αν αυτο το σκυλι το ειχες μεσα στην πολη οπου δεν ελοχευαν οι κινδυνοι που οδηγουσαν στο παρελθον στην κοπη αυτιων-ουρας?
Σε καμία περίπτωση, εφόσον εγώ θα μπορούσα να διαλέξω, δεν θα ήθελα να κοπούν αυτιά-ουρά.
Για το λόγο αυτό έγραψα "αν δεν είχα την επιλογή". Π.χ. αν ο εκτροφέας ήταν στο εξωτερικό, τι θα του έλεγα; "Διάλεξε ένα κουταβάκι και κράτα το χωρίς κομμένα αυτιά-ουρά;" Ποιό κουταβάκι; Δεν ξέρω κάν αν θα πρόφταινε ο εκτροφέας να δει χαρακτήρες κλπ., πριν το κάνει αυτό...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Να ζητήσουμε συγχώρεση και για την κατάντια κάποιων φυλών μέσα απ' την εκτροφική παρέμβαση του ανθρώπου!

Να φτιάξουμε κι ένα poll για αυτό?
Μαζί σου, Promitheas
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εμενα πάντως με εκνευρίζει αυτό το πάθος και τις δεισιδαιμονίες..που υπάρχει σε αυτό το θέμα..

Παιδιά..δεν μιλάμε για αισθητικές παρεμβάσεις..και δεν μιλάμε για ακρωτηριασμό φωνητικών χορδών κλπ..

Θα τρελαινόμουνα αν κάποιος έκοβε την ουρα σε π.χ. ένα westie ή σε ένα maltese..
Μιλάμε όμως για φυλές που μέσα στους αιώνες για κάποιους λόγους κόβονται..

Δεν θα επιχειρηματολογήσω για υπέρ ή κατά..
Απλά μην τρελαινόμαστε και μην παθιαζόμαστε για θέματα που γνωρίζουμε πως για κάποιους λόγους γίνονται και μην χωριζόμαστε σε παρατάξεις βάζοντας άλλων επιλογές στο στόχαστρο..

Yπάρχουν άλλα που μπορούμε να ενωθούμε και να στοχεύσουμε..αυτά είναι να είχαμε να λέγαμε..και ποσο μάλιστα ένα θέμα που έχει συζητηθεί κατά κόρον στο forum..
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Eγω πάλι το βρίσκω πολύ πιο συμμαζεμένο και με λιγότερο πάθος απο τις συνήθεις συζητήσεις για το θεμα! :)

Μιλάμε όμως για φυλές που μέσα στους αιώνες για κάποιους λόγους κόβονται..
Αυτο το για κάποιους λόγους είναι που με χαλάει. Ειναι ελάχιστοι αυτοί που ξέρουν πραγματικά να επιχειρηματολογήσουν στο γιατί κόβουν (οπως έχει κάνει ο Προμηθέας σε άλλο νήμα). Οι υπόλοιποι το κάνουν για καθαρά αισθητικούς λόγους ("φαίνεται πιο αγριο") ή απο συνήθεια, ή δεν ξέρουν καν γιατί το κάνουν.
 




Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Εμενα πάντως με εκνευρίζει αυτό το πάθος και τις δεισιδαιμονίες..που υπάρχει σε αυτό το θέμα..

Παιδιά..δεν μιλάμε για αισθητικές παρεμβάσεις..και δεν μιλάμε για ακρωτηριασμό φωνητικών χορδών κλπ..

Θα τρελαινόμουνα αν κάποιος έκοβε την ουρα σε π.χ. ένα westie ή σε ένα maltese..
Μιλάμε όμως για φυλές που μέσα στους αιώνες για κάποιους λόγους κόβονται..

Δεν θα επιχειρηματολογήσω για υπέρ ή κατά..
Απλά μην τρελαινόμαστε και μην παθιαζόμαστε για θέματα που γνωρίζουμε πως για κάποιους λόγους γίνονται και μην χωριζόμαστε σε παρατάξεις βάζοντας άλλων επιλογές στο στόχαστρο..

Yπάρχουν άλλα που μπορούμε να ενωθούμε και να στοχεύσουμε..αυτά είναι να είχαμε να λέγαμε..και ποσο μάλιστα ένα θέμα που έχει συζητηθεί κατά κόρον στο forum..
Έχω αντίθετη άποψη με εσενα...
Είναι δεισιδαιμονία το σακάτεμα του σκύλου χωρίς ουσιαστικό λόγο?
Μιλάμε για ακρωτηριασμό...
Στους αιώνες, υπο συγκεκριμένους λόγους και ιδιαιτερότητες, ναι αλλά για λόγους καθαρά ομορφιάς????

Δεν είναι κρίμα για αυτές τα σκυλάκια να μην έχουν την ουρά τους?

Πρόσφατα πήρα εναν ασιάτη ποιμενικό αρσενικό..Κουτάβος απίστευτος, α π ι σ τ ε υ τ ο ς... Και μου είπε ο ανθρωπος που τον πήρα να του κόψω αυτιά και ουρά...!!!
Γιατί όμως?? Γιατί????????????????
Για να είναι ποιο όμορφος, να φενεται πιο άγριος???!?!?!! Υπάρχει κάτι ποιο όμορφο απο το να τρέχει και να βλέπεις τια αυτάρες του πάνω κάτω, την ουρά περα-δώθε κλπ?!?!?!?!!

Αν ήθελα εναν σκύλο με άλλα αυτιά και άλλη ουρά, τότε θα έπερνα εναν άλλο σκύλο.

Πόσοι άνθρωποι γνωρίζουν ότι πχ τα Ντοπερμαν έχουν ουρά και αυτιά πεσμένα, και οτι αυτο που βλέπουν και τους αρέσει ή το φοβούντε είναι αποτέλεσμα χειρουργικής επέμβασης, όπου αν γίνει καταγγελία στον κτηνίατρο μπορεί και να χάσει την άδεια του?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Βασιλη, τον κρατουσες κρυφο τον ασιάτη ποιμενικό??? Εεεεεε???? Πότε θα τον παρουσιασεις?

Για το ντομπερμαν θα διαφωνησω ξανα. Όπως είναι από την μανα του δεν βλεπεται και δεν με λυπει η σκεψη ότι του κανανε επεμβαση! Μετα τις επεμβασεις είναι από τα πιο επιβλητικά και ομορφα σκυλια.
Θα μου πεις, το ντομπ το ρωτησες? Όχι, όπως δεν ρωταμε τον σκυλο για άπειρα άλλα πραγματα αν του αρεσουν. Δυστυχως ή ευτυχως.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Βασιλη, τον κρατουσες κρυφο τον ασιάτη ποιμενικό??? Εεεεεε???? Πότε θα τον παρουσιασεις?
Οντας fan των CAOs, με αυτό έχω ξαφνιαστεί κι εγώ και ψάχνω όλα τα topics, για να δω αν έχει αναφερθεί και μου ξέφυγε:D
 
Last edited by a moderator:


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Βασιλη, τον κρατουσες κρυφο τον ασιάτη ποιμενικό??? Εεεεεε???? Πότε θα τον παρουσιασεις?

Για το ντομπερμαν θα διαφωνησω ξανα. Όπως είναι από την μανα του δεν βλεπεται και δεν με λυπει η σκεψη ότι του κανανε επεμβαση! Μετα τις επεμβασεις είναι από τα πιο επιβλητικά και ομορφα σκυλια.
Θα μου πεις, το ντομπ το ρωτησες? Όχι, όπως δεν ρωταμε τον σκυλο για άπειρα άλλα πραγματα αν του αρεσουν. Δυστυχως ή ευτυχως.
Περιμενω να με φτασει στο υψος και μετα...
Θα ανεβασω υλικο συντομα...
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@Vasbar

Το poll σου λέει και αφορά σε "αισθητικές" επεμβάσεις... διαφορετικά θα μπορούσες να γράψεις "κόψιμο αυτιών, ουράς, ψευδόνυχων και λοιπών καθώς και αφαίρεση δοντιων και άλλων" χωρίς να αναφέρεις το "αισθητικές" που το περιορίζει! Για το συγκεκριμένο θέμα που μετέπειτα βάζεις υπάρχει σχετική συζήτηση!
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
έβαλα poll.. Αε γινει αλλαγή κεφαλίδας. Ο καθε ενας γράφει ότι θελει πάνω στο θέμα.

Αν υπάρχει πρόβλημα, ας γίνει διαγραφη του.
Sorry για την δημιουργία παρόμοιου θέματος.,
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95