Αισθητικές επεμβάσεις στα Dobermann


Status
Κλειδωμένο θέμα

Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ας δούμε το θέμα τώρα από την πιο συμαντική/ουσιαστική του πλευρά:

Το θέμα της αγοράς του κουταβιού και το θέμα της εκτροφής.

Αν υποθέσουμε πως είσαι "ψαγμένος" και λάτρης της φυλής (σε βαθμό που δεν σε νοιάζει το θέμα "αυτιά-ουρά", ψάχνεις απλά για πραγματική ποιότητα), ενδεχομένως να μην είναι στο χέρι σου αν το κουτάβι που θα πάρεις θα έχει ουρά και αυτιά. Για την ουρά (που κόβεται όταν το κουτάβι είναι 3-6 ημερών) σίγουρα δεν θα μπορείς να εκφέρεις άποψη.

Αν προτιμήσεις ένα εκτροφείο σε χώρα που κόβουν τις ουρές, θα αναγκαστείς να πάρεις "κομμένο" κουτάβι, αλλιώς θα έχεις ελάχιστες πιθανότητες να πάρεις κάτι καλό (ή καμία). Μπορεί να ψάξεις στην βόρεια ευρώπη για παρόμοιο εκτροφείο με παρόμοιους γονείς-γραμμές (ώστε να πάρεις άκοπο κουτάβι), αλλά αν δεν υπάρχει;

Το πρόβλημα αυτό υφήσταται για πολλές φυλές. Έχουν χωρίσει τον κόσμο με αυτήν την απαγόρευση. Έχουν χωρίσει τα εκτροφεία και τις χώρες, σε μια περίοδο που οι καθαρόαιμοι σκύλοι έχουν ΠΟΛΥ πιο σοβαρά προβλήματα (υγείας) και ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ την συνεργασία των εκτροφέων όλων των χωρών.

Στα Ντομπερμαν είναι χειρότερη η κατάσταση, γιατί πια δεν μπορείς να δείξεις σκύλο με κομμένα αυτιά στις περισσότερες μεγάλες Ευρωπαικές εκθέσεις (όπου και να γεννήθηκε ο σκύλος). Μόνο την κομμένη ουρά επιτρέπουν (και μόνο αν ο σκύλος γεννήθηκε σε χώρα όπου επιτρέπεται). Για να σας το πω απλά, εγώ μπορώ να έχω εκθεσιακό Τσίορνι από Ρωσσία με κομμένη ουρά και να πάω στο Πανευρωπαικό, αλλά ΔΕΝ μπορώ να αγοράσω Ντόμπερμαν από Ρωσσία, Αμερική (ή άλλη χώρα που κόβουν τα αυτιά) και να το πάω σε έκθεση, εκτός αν αγοράσω το κουτάβι πριν κοπούν τα αυτιά (2 μηνών). Σε περίπτωση που θέλω να εγγυηθώ πως δεν θα πετάξω τα λεφτά μου όμως, θα αναγκαστώ να πάρω μεγαλύτερο κουτάβι, αναγκαστικά από Ευρώπη.

Αν δεν υπήρχει η δυνατότητα αγοραπωλησίας ψυγμένου σπέρματος, το πρόβλημα στην εκτροφή θα ήταν πολύ άμεσα αντιλυπτό. Και τώρα όμως, όλη αυτή οι κακή ψυχολογία ("άλλοι αυτοί, άλλοι εμείς") μόνο κακό μπορεί να κάνει στην οποιαδήποτε φυλή. Γιατί η απαγόρευση "στενεύει" την γονιδιακή ποικιλία στην εκτροφή. Δεν υπάρχει πιο επικίνδυνο πράγμα για τους καθαρόαιμους σκύλους.

Και όταν λεώ "κακό" ΔΕΝ μιλάω καθόλου για την εμφάνιση. Μιλάω για κληρονομικές παθήσεις και "ευαισθησίες" και θέματα χαρακτήρα (από επιθετικότητα και δειλία μέχρι ικανότητα για σωστή εργασία).
 
Last edited:




Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
ειμαι γενικα κατα των αισθητικων επεμβασεων ,ξαναλεω "αισθητικων" και οχι επεμβασεων που γινονται ναι μεν στην εξωτερικη εμφανιση αλλα ειναι για λογους υγειας ,και οταν λεω γενικα το εννοω ,ειτε ειναι στα ζωα ειτε ειναι στους ανθρωπους ,ειμαι κατα γιατι δεν με ενδιαφερει η επιφανεια ειμαι λατρης της ουσιας
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εύχομαι στο μέλλον να έχουν όλοι οι εκτροφείς την ίδια άποψη με εσένα Κρίνα. Από τα βάθη της καρδιάς μου.
Μέχρι τότε όμως θα περάσει μερικά "σκαμπανεβάσματα" η κάθε φυλή που επιρεάστηκε από την απαγόρευση.
Ελπίζω να τις ξεπεράσει και να βγει καλύτερη ... όμως φοβάμαι πως είναι πιθανό να πάει από το κακό στο χειρότερο.

Μέχρι να δειχτούν οι "κοινοί αγοραστές" την ουρά και τα αυτιά σε φυσική μορφή, θα κάνουν χρυσές δουλειές τα πετ-σοπ και οι σκυλέμποροι.
Σε χώρες (Γερμανία, Σκανδιναβία, Γαλλία, Αυστρία κλπ) όπου απαγορεύεται η πώληση κουταβιών στα μαγαζιά (και έχουν ελάχιστα πάπυ-μιλς, γιατί έφυγαν οι "βιτρίνες" τους) το "γενικό επίπεδο εκτροφής" δεν είναι άσχημο.

Κατά την γνώμη μου, ΠΡΩΤΑ έπρεπε να απαγορεύσουν την πώληση ζώων σε μαγαζιά σε όλη την Ευρώπη, και ΜΕΤΑ να προβούν σε ενέργειες κατά των αισθητικών επεμβάσεων.
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
ενα ενημερωτικο λινκ με το τι συμβαινει στην ευρασια σχετικα με το ντοπερμαν

http://www.dobermann-review.com/info_library/Misc/Cropping_and_docking/index.php
Τι ωραίο σάιτ!!! Έχει και άλλα πολλά καλά λινκς.
Όπως http://www.dobermann-review.com/info_library/Rules/International_Breeding_Regulations.php
Γράφει ξεκάθαρα (για ΟΛΕΣ τις φυλές του FCI) :

ARTIFICIAL INSEMINATION

12. Artificial insemination is not to be used on animals which have not reproduced naturally before.

Σόρυ για το εκτός θέματος αλλά, μου έκανε εντύπωση και δεν κρατήθηκα. Ο ΚΟΕ σε καμία περίπτωση δεν έχει ενημερώσει τους εκτροφείς για αυτόν τον κανόνα (γιατί δεν τον συμφέρει και ούτε συμφέρει την κυνοφιλία της χώρας). Ξέρω πολλούς που τον έχουν παραβεί.... από την άλλη, με την τόσο μικρή επίλογή επιβήτορων στις περισσότερες φυλές, τι να κάνει ο Έλληνας εκτροφέας;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δυστυχώς δεν είναι άδικη η περιγραφή της σύγχρονης νομολογίας με την φράση "διυλίζουν τον κώνωπα και καταπίνουν την κάμηλο"......

τα πέτσοπ πουλάνε Ιρλανδικούς Λυκοθήρες σε γιαγιάδες με πι υπο το επιχείρημα "αυτή το ζήτησε"......
τα πάπι μιλ βάζουν θηλυκά να γεννάνε μέχρι να πεθάνουν σε κάθε οίστρο.....
κλπ
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Όλοι εσείς οι υπερασπιστές του είχατε ποτέ ντόμπερμαν; Ή απλά ανακατεύεστε; Ξαναλεω οτι το ντόμπερμαν δεν είναι μόνο τα αυτια και η ουρά αλλα ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ!!!
Εγώ έχω ντομπερμαν άμα είναι αυτό το πρόβλημα σου. Έχει η αδερφή μου, κομμένο, 10 χρονών. Αγορασμένο λόγο άγνοιας από πετ-σοπ κομμένο έτοιμο, και πλέον με καλαζάρ. Αν μπορούσε να αλλάξει κάτι από τα 3 ξέρεις ποιο είναι; Τα κομμένα αυτιά και ουρά!

ναι το καταλαβαινω.. δεν πειραζει, η μοδα καμια φορα βλαπτει...
Η μόδα είναι το ποζεριλίκι που λέμε εμείς. Οοοοο , κοίτα το πως είναι , αλητεία, σκληρό , κακό, και επειδή μου λείπει λίγη σκληράδα , θα πάρω και εγώ ένα. ΤΙ? Απαγορεύεται να του κόψω τα αυτιά??? Και πως θα δείχνω σκληρός εγώ τώρα??

Επειδή βγήκαν όλοι οι ιδιοκτήτες γερμανικών, bull mastif και δεν ξέρω γω τι άλλο να μας πουν ότι γι αυτούς περισσότερο σημασία έχει ο χαρακτήρας του ντοπερμαν παρά η εμφανισή του, καταλαβαίνω και τους λόγους που έχουν ότι έχουν και δεν έχουν ντόπερμαν. Ας έχουν βέβαια την αποψάρα τους, τους ευχαριστούμε και καληνύχτα τους. Όλοι οι άλλοι δικαιούνται να διατηρούν την φυλή στα επίπεδα που υπήρχε από εποχής Ντόπερμαν. Αρκετή "φιλοζωία" λάβαμε για κανα χρόνο, νισάφι πιά.
Καλά, τώρα αυτό ανάθεμα και αν σημαίνει κάτι... Δηλαδή γιατί έχουμε Γερμανικά ή bullmastif αυτοί που έχουν; Για τα Γερμανικά που μπορώ να ξέρω κιόλας, βλέπεις καμιά σκληρή σκύλα να έχω εγώ, που την βλέπεις και ψαρώνεις λόγο εμφάνισης; Ούτε τις έξτρα κοτσίδες που έχει δεν κόβω με το ψαλίδι που την κάνουν να φαίνεται ακόμα πιο soft από ότι είναι. Το επόμενο μου σκυλί που ξέρεις τι θα είναι και από που, θα ψαρώνεις λόγο εμφάνισης ή επειδή θα σε ψαρώνει το μάτι του; Ένα κακάσχημο εργασιακό Γερμανικό θα είναι - και θα του κόψω τα νύχια!
Την αποψάρα μας φυσικά και θα την έχουμε και επειδή είναι μια συζήτηση που εμείς οι δύο την έχουμε ξανακάνει σου ξαναλέω ότι ένα κομμένο Ντομπ δεν έχει καμία σχέση σε ευκινησία και κατευθυντηκότητα, και είναι ολοφάνερο αφού τα κομμένα τρέχουν σαν να τα έχουν "παλουκώσει", με ένα άκοπο! Τα περί φιλοζωίας και δεν ξέρω γω . . καλά.. φασόλια.

ειμαι γενικα κατα των αισθητικων επεμβασεων ,ξαναλεω "αισθητικων" και οχι επεμβασεων που γινονται ναι μεν στην εξωτερικη εμφανιση αλλα ειναι για λογους υγειας ,και οταν λεω γενικα το εννοω ,ειτε ειναι στα ζωα ειτε ειναι στους ανθρωπους ,ειμαι κατα γιατι δεν με ενδιαφερει η επιφανεια ειμαι λατρης της ουσιας
..αύριο μεθαύριο που όσοι δεν έχουμε παιδιά θα κάνουμε, τρεχάτε στο Φουστάνο άμα δεν βγει όπως το ονειρευόσασταν!



Πάρτε και το super εργασιακό και άκοπο , και γαμάτο Ντομπ που υπεργουστάρω, και βάζει τα γυαλάκια σε όοοοοοοοοοοοοοοοποιο μορφολογικό, κομμένο και κακό Ντομπ υπάρχει τουλάχιστον στην Ελλάδα. Το φαίνεσθαι μας έφαγε! ..αλλά ο καθένας , μέχρι εκεί που μπορεί, τι να κάνουμε...
 

Attachments





kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Κατά την γνώμη μου, ΠΡΩΤΑ έπρεπε να απαγορεύσουν την πώληση ζώων σε μαγαζιά σε όλη την Ευρώπη, και ΜΕΤΑ να προβούν σε ενέργειες κατά των αισθητικών επεμβάσεων.
ΑΜΗΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πάρτε και το super εργασιακό και άκοπο , και γαμάτο Ντομπ που υπεργουστάρω, και βάζει τα γυαλάκια σε όοοοοοοοοοοοοοοοποιο μορφολογικό, κομμένο και κακό Ντομπ υπάρχει τουλάχιστον στην Ελλάδα. Το φαίνεσθαι μας έφαγε! ..αλλά ο καθένας , μέχρι εκεί που μπορεί, τι να κάνουμε...
Καλά τώρα, πλάκα μας κάνεις;
Αυτό το κουταβάκι βρήκες για για το "καλό παράδειγμα";
 






Dimitris-b

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2008
187
0
Εγώ έχω ντομπερμαν άμα είναι αυτό το πρόβλημα σου. Έχει η αδερφή μου, κομμένο, 10 χρονών. Αγορασμένο λόγο άγνοιας από πετ-σοπ κομμένο έτοιμο, και πλέον με καλαζάρ. Αν μπορούσε να αλλάξει κάτι από τα 3 ξέρεις ποιο είναι; Τα κομμένα αυτιά και ουρά!
Δηλαδή το μεγαλύτερο κακό είναι τα κομμένα αυτιά και η ουρά και όχι η υγειά του σκυλού (καλαζαρ):eek:
 








tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Βλέπω ότι θεωρείται ,σχεδόν όλοι ,ότι το κόψιμο αυτιών και ουράς είναι αισθητική μονο παρέμβαση
ΛΑΘΟΣ
Έχω διαφορετική άποψη και θεωρώ ότι είναι πριν και πάνω από όλα
Θέμα υγείας ,φυσικής και ψυχολογικής
- Ιατρικής διότι η ουρά ενός ζώου είναι το τιμόνι και βοήθα στην ευελιξία της κίνησης,
Όταν κόβεις την ουρά ενός ζώου αυτόματος επιβαρύνεις το υπόλοιπο σώμα περισσότερο από αυτό που η φύση έχει προβλέψει ,άρα έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες τραυματισμού ,είτε εσωτερικούς(αρθρώσεις που ταλαιπωρούνται) είτε εξωτερικούς από αστάθεια και πτώσεις,
Σαφώς η ευελιξία του ζώου μειώνεται με την κοπή της ουράς

Κομμένα αυτιά (που είναι εσωτερικά με λίγο τρίχωμα) ,όπως στα ΝΤΟΠ σημαίνει αυτόματα αυτιά που είναι περισσοτερο εκτεθειμένα και απροστάτευτα, με ότι αυτό μπορεί να επιφέρει …
Ψυχολογικά η επίδραση είναι διπλή
Πρώτη ψυχολογική επίδραση
ένα σκυλί με κομμένα αυτιά ,όπως συνηθίζεται στα ΝΤΟΠ μπορεί όντως να ακούει περισσότερα (να ακούει πιο δυνατά ) όχι όμως καλύτερα
στην πραγματικότητα υποφέρει από την ένταση και αργεί να εντοπίσει την κατεύθυνση ,το σημείο δηλαδή από όπου έρχεται ο ήχος
τελικά αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να βρίσκετε σε ένα μόνιμο alert

Αυτό τελικά επιφέρει πολύ άγχος και stress ,ειδικά σε ένα σκύλο φύλακα ,όπως το ΝΤΟΠ ,και μπορεί να επιφέρει μέχρι και καρδιακά προβλήματα
Η δεύτερη ψυχολογική επίδραση, δυστυχώς για τους οπαδούς της κομμένης ουράς, έχει να κάνει με ιδίους τους του εαυτούς και όχι με τον ίδιο τον σκύλο
Δεν μπορούν να δεχτούν ότι το σκυλί τους, μαζί με όλα τα αλλά ωραία συναισθήματα που διακρίνουν στην φυλή ,έχει και τον φόβο όπως άλλωστε και όλα τα ζωντανά στον πλανήτη (και στον σκύλο όλοι ξέρουμε για την ουρά ….)
.Εθελοτυφλούν
Συμπέρασμα , με κομμένη την ουρά και τα αυτιά ταλαιπωρούν έφορου ζωής το σκυλί τους (φυσικά και ψυχολογικά) μονο και μονό για να βλέπουν ένα «δραστήριο» και «ατρόμητο» σκυλί
(Δραστήριο ,λόγο κομμένων αυτιών σκυλί -ατρόμητο λόγο κομμένης ουράς)
Βλέπουν ΟΤΙ αυτοί οι ίδιοι θέλουν να δουν και όχι την πραγματικότητα με όλες αυτές τις κακίες επιπτώσεις των ενεργειών τους
(η…. μήπως κρύβουν ότι δεν θέλουν να δουν οι άλλοι )
Αν αυτό θεωρούν οι λατρεις των «κομμένων» σαν αγαπη για την συγκεκριμένη φίλη θα ομολογήσω ότι νοιώθω τουλάχιστον υπερήφανος που δεν αγαπώ έτσι δικό μου σκύλο…..
tommy
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
θεωρουμε οτι ειναι αισθητικη παρεμβαση κ μονο ,αφου δεν προσφερει κατι καλο στον σκυλο.κατ'ουσια συμφωνουμε μαζι σου.απο εκει κ περα οπως πολλες φορες εχει υποθει,το θεμα ειναι αν θα χαθει η ρατσα λογω ακοπων αυτιων κ ουρων κ αν αυτο πληγωσει την αγαπη των φιλων της ρατσας...μαλλον τον εγωισμο τους θα πληγωσει για μενα....
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν συμφωνούμε. Δεν υπάρχει καμία απόδειξη πως η ουρά βοηθάει στην κίνηση (στροφή) του σκύλου.
Παλαιά μάλιστα είχε γίνει έρευνα με Μπορζόι (στο εκτροφείο αγωνιστικών Μπορζοι "Tienne") με κομμένη ουρά που έστριβε ακριβώς όπως τα άλλα....


Παλαιά οι γερμανοί εκτροφείς έλεγαν πως η κομμένη ουρά δυναμώνει την μέση/πλάτη του σκύλου (γιατί κουνάει όλο το πίσω μέρος όταν χαίρεται)... άλλη μπούρδα από 'κει. Ο σκύλος ο "κουνιστός" κουνάει το ίδιο, είτε του κόψεις την ουρά, είτε όχι.

Τα άκοπα αυτιά είναι πιο επιρεπείς σε μολύνσης, και αυτό είναι αποδεδειγμένο (χρειάζονται πολύ συχνό καθάρισμα τα αυτιά μου είναι "πεσμένα" σε σχέση με τα άκοπα). Πολλοί υποστηρήζουν τον κόψιμο των αυτιών ΜΟΝΟ για αυτόν τον λόγο....

Πολλές άκοπες ουρές έχουν δημιουργήσει πρόβλημα (απανωτά χτυπήματα, μόλωπες, "κακάδια" για χρόνια) σε πολλούς σκύλους. Μία φίλη με 2 Σνάουτσερ στην Νορβιγία (με ουρές) έψαχνε απεγνωσμένα κτηνίατρο να τις κόψει, μήπως και σταματήσουν να υποφέρουν οι σκύλοι της.

Οι εκτροφείς έχουν δώσει μεγάλη προσοχή στο πρόβλημα αυτό (προσπαθούν να εκτρέφουν σκύλους με λιγότερο "κινητικές" ουρές, ώστε να μην τις χτυπούν (όπως του Μολοσσού). 'Εχουν δει καλά αποτελέσματα.

Δηλαδή tomsitas, μην πιστεύεις ΟΤΙ διαβάζεις. Όχι με την μία τουλάχιστον. Το θέμα δεν είναι τόσο απλό και ξεκάθαρο. Οι "εμμονές" για την μία ή την άλλη πλευρά, δεν θα βοηθήσουν πουθενά, όπως και οι διασπορά των διάφορων μύθων.
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
στην πραγματικότητα υποφέρει από την ένταση και αργεί να εντοπίσει την κατεύθυνση ,το σημείο δηλαδή από όπου έρχεται ο ήχος[/FONT]
τελικά αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να βρίσκετε σε ένα μόνιμο alert

Ομολογώ πως αυτήν την "μπούρδα" πρώτη φορά την ακούω...
Δική σου είναι ; Την σκέφτηκες πολύ ώρα;
 


Status
Κλειδωμένο θέμα