Αισθητικές επεμβάσεις στα Dobermann


Status
Κλειδωμένο θέμα


mrcool

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
87
0
Πάρτε και το super εργασιακό και άκοπο , και γαμάτο Ντομπ που υπεργουστάρω, και βάζει τα γυαλάκια σε όοοοοοοοοοοοοοοοποιο μορφολογικό, κομμένο και κακό Ντομπ υπάρχει τουλάχιστον στην Ελλάδα. Το φαίνεσθαι μας έφαγε! ..αλλά ο καθένας , μέχρι εκεί που μπορεί, τι να κάνουμε...
χαχαχαχαχα..... Αν και εγω ειμαι κατα του κοψίματος πρέπει να ομολογήσω πως το συγκεκριμένο ντόμπερμαν είναι σαν να εχει πέσει μια τούρτα στο κεφάλι η οποία στάζει σιγα σιγα και η ουρίτσα του έχει πολύ πλακα... Γενικά είναι σαν αυτούς στο κολονάκι με το καρό πουλοβεράκι ....φλώρικο....
 




tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Δεν συμφωνούμε. Δεν υπάρχει καμία απόδειξη πως η ουρά βοηθάει στην κίνηση (στροφή) του σκύλου.
Παλαιά μάλιστα είχε γίνει έρευνα με Μπορζόι (στο εκτροφείο αγωνιστικών Μπορζοι "Tienne") με κομμένη ουρά που έστριβε ακριβώς όπως τα άλλα....
.
η ουρα εχει και αλλες χρησεις που πιθανον να σου διαφευγουν ......
με την ευκαιρια σου διαβασε και αυτο
(δεν εβαλα το αντιστοιχο link γιατι το αρθρο ειναι πολλες σελιδες

What are the Functions of the Tail?

You can tell a lot about what dogs are feeling by watching their tails. Dogs use their tails for communicating. They express happiness, aggression, stress and many other emotions with their tail. By looking at the position and movement of the tail, you can often tell what dogs are thinking. When a dog wags his tail high and wags it back and forth, he's usually feeling pretty good. When he is interested in something, his tail is usually horizontal to the ground. A tucked tail indicates the dog is frightened or submissive. When the tail goes from horizontal to upright and becomes rigid, he is feeling threatened or challenged. A tail that is low and wagging indicates the dog is worried or insecure.

The tail has another vital role in communicating. Every time your dog moves his tail, it acts like a fan and spreads his natural scent around him. One of his most important odors comes from the anal glands, two sacs under the tail that contain a smelly liquid that is as unique among dogs as fingerprints are to us. Every time the dog wags his tail, the muscles around the anus contract and press on the glands, causing a release of the scent. A dominant dog that carries his tail high will release much more scent than a dog that holds his tail lower. Likewise, a frightened dog holds his tail between his legs to keep others from sniffing him, and in that way does not draw attention to himself.

The tail is important as a means of counterbalance when the dog is carrying out complicated movements such as leaping, walking along narrow structures or climbing. Dogs that run at great speeds often have thin tails that are very long in proportion to the rest of their body, and they use their tails as a counterbalance when making turns. Their tails may increase their agility and ability to turn quickly, so they can keep up with their prey. Tail muscles are also important in stabilizing the vertebral column and supporting the action of the extensor muscles of the back, as well as those of the croup and buttocks.

Some dogs use their tails as rudders when swimming. Dogs bred for swimming frequently have tails that are thick, strong and very flexible, which helps them to move easily through the water and make quick turns.

Some dogs use their tails for insulation. Nordic and Arctic breeds have bushy or plumed tails with long dense fur. When lying down they may pull their tails over their faces to keep out the cold. They also use their tails as rudders when pulling a sled across the ice.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Παιδιά είναι ΜΩΡΟ το ζώο.... τι λέτε;;;; Και ΤΕΛΕΙΩΣ αγύμναστο (ακόμη και για την ηλικία του). Δεν μιλάω μόνο για το ότι δεν έχει στήθος καθόλου ακόμη... μιλάω για του μύες (που ΔΕΝ έχει) στους μηρούς και στους ώμους.

"Γαλλικά και πιάνο" είναι. Ακόμη και για κουτάβι. Σε crate θα μένει, είμαι σίγουρη. Αλλιώς δεν θα ήταν έτσι αδύναμο....

Δεν ΜΠΟΡΕΙ ένα κουτάβι να "δουλεύει πολύ καλά". Δεν ΠΡΕΠΕΙ να δουλεύει "πολύ καλά".
Μπορεί μόνο να δουλεύει καλά για κουτάβι.
 
Last edited:




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Tomisitas,
Σου είπα πως έχω διαβάσει κι εγώ την μυθολογία... δεν μου λέει κάτι. Και το συγκεκριμένο κείμενο έχει ΠΟΛΛΕΣ "μπούρδες".


Έχει και η άλλη πλευρά μύθους (και αλήθειες όμως!). Μην παίξουμε αυτό το παιχνίδι...παραπληροφόρησης.
 
Last edited:


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
εστω αυτο δοκτωρα.μετα το edit σου ,συμφωνω.αλλα δεν σημαινει οτι δεν εχει ταπεραμεντο.κ αυτο φυσικα δεν θα αλλαξει με τα ακοπα αυτια κ ουρα του.
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Ομολογώ πως αυτήν την "μπούρδα" πρώτη φορά την ακούω...
Δική σου είναι ; Την σκέφτηκες πολύ ώρα;
αν δεν το εχεις ακουσει ,ι σως θα πρεπει να αρχισεις να ανυσηχεις για τις γνωσεις σου
εγω παντος θα μεινω με την ανησυχεια οτι εχω να κανω με εναν ανθρωπο που μαλλον δεν μπορει να εκφραστει σωστα
δεν λες ποτε "μπουρδα" σε κατι που δεν ξερεις μονο και μονο γιατι δεν σου φαινεται "λογικο"
το ψαχνεις ,δοξα το θεο internet διαθετεις ...
οσο ζω μαθαινω λεει το ρητο αλλα μερικοι ανθρωποι νομιζουν οτι τα ξερουν ολα
καιρος να αναθεωρησεις
Μην παρεις πισω τωρα την εκφραση " μπουρδα",απλως να εχεις την "ανδρωσυνη" ,οταν το ψαξεις καλυτερα και δεις οτι υπαρχουν παρα πολλες δημοσιευσεις πανω στο θεμα,να το κανεις τοτε
Στα 48 του ενας ανθρωπος εχει δει και ακουσει πολλα (και πολλους) αλλα λιγους που εκφραζονται με τετοιο αγαρμπο τροπο ....
 


Diablo

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2011
459
0
Συρος Κυκλαδες
ρε θα μας τρελάνετε???η ουρα δεν είναι για την ισορροπία του ζώου? και για να το βοηθάει στις γρήγορες στροφές?.καλλίτερα αυτές τις άποψης να τις κρατάτε για τους εαυτούς σας μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.

δες κανένα video στο tube με τσιτάχ και γατες γιατί άκοπο ντόπερμαν δύσκολα θα βρείς.και όταν μάθεις πως λειτουργεί η ουρα μας το ξαναλές.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
@Lawrence_gr,

Ναι βρε παιδί μου. Απλά ήταν πολύ αστείο που μετά από την έξαλλη λογοδιάρροια, τις άσχετες παθιασμένες μεταφορές, εν "βρασμό", έβαλε αυτήν την φωτογραφία με το κουταβάκι...
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
ρε θα μας τρελάνετε???η ουρα δεν είναι για την ισορροπία του ζώου? και για να το βοηθάει στις γρήγορες στροφές?.καλλίτερα αυτές τις άποψης να τις κρατάτε για τους εαυτούς σας μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.

δες κανένα video στο tube με τσιτάχ και γατες γιατί άκοπο ντόπερμαν δύσκολα θα βρείς.και όταν μάθεις πως λειτουργεί η ουρα μας το ξαναλές.

Σας είπα πως έχω παρευρεθεί σε πείραμα για την ουρά στο τρέξιμο, νομίζω μπορώ να σας το βρώ με λίγο ψάξιμο. Πες μου εσύ ένα αντίστοιχο που αποδεικνύει την χρησημότητά της στην κίνηση/στροφές. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Δεν το έχει αποδείξει κανείς.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Tomsitas,

Αντέδρασα έτσι για τον μύθο σου ότι "ο σκύλος με κομμένα αυτιά έχει 'ψυχολογικά' γιατί είναι σε μόνημο "alert" απλά γιατί δεν στέκει με την κοινή λογική. Είναι τελείως παράλογο. Τα αυτιά δεν κάνουν τον σκύλο πιο "alert" απλά τον κάνουν να ΜΟΙΑΖΕΙ πιο alert.
ΜΑΚΑΡΙ να μπορούσαμε να αυξήσουμε την ενγρήγορση ενός σκύλο με ένα κόψιμο των αυτιών... τι ωραία που θα ήταν!

Και αν είναι αλήθεια (αυτή η "μπούρδα" περί αυτιών και alertness) οι άλλες φυλές με φυσικά όρθια αυτιά, γιατί δεν έχουν "ψυχολογικά";

Έχω λέω για "μπούρδες" γιατί υπάρχουν πολλές στα γραφόμενα για τους σκύλους... και η κάθε φυλή έχει και δικές τις "κομμένες-ραμμένες" μπούρδες/μύθους που δεν αληθεύουν, απλά είναι για να διημουργούν εντυπώσεις. Αν συνεχίσεις το διάβασμα θα το συνειδητοποιήσεις και εσύ κάποια στιγμή (αν σκέφτεσαι παράληλα, και δεν τα παίρνεις όλα της μετρητής).

Μετά από καιρό θα εκνευριστείς (με τους μύθους και τα ψέμματα), λίγο αργότερα θα γελάς όμως, και θα λες ΜΠΟΥΡΔΕΣ κι εσύ.
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Η φύση δεν την έδωσε την ουρά τσάμπα σε μερικά ζώα...
Σε ΚΑΝΕΝΑ ζώο δεν έδωσε τίποτα "τζάμπα". Το κάθε μέλος αξίζει τον σεβασμό μας, γιατί είναι μέρος ενός πανέμορφου συνόλου.
Δεν χρειάζεται να είναι "απαραίτητο για πιο γρήγορες στροφές" κάτι, για να αξίζει να υπάρχει.

Δεν χρειάζεται να συντρέχει κάποιος λόγος για να μην κόβουμε μέλη από τα κουταβάκια μας....
Θα έπρεπε να μην είμαστε τόσο βάρβαρο είδος, έτσι απλά. Κι εσύ δεν χρειάζεσαι το μικρό δακτυλάκι του ποδιού σου, να στο κόψω να έχεις να βάφεις ένα λιγότερο;

Το πρόβλημα το δικό μου δεν είναι οι απαγορεύσεις αυτών των επεμβάσεων, αλλά ο τρόπος που έγιναν.
 
Last edited:




samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Σας είπα πως έχω παρευρεθεί σε πείραμα για την ουρά στο τρέξιμο, νομίζω μπορώ να σας το βρώ με λίγο ψάξιμο. Πες μου εσύ ένα αντίστοιχο που αποδεικνύει την χρησημότητά της στην κίνηση/στροφές. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Δεν το έχει αποδείξει κανείς.
Το πειραμα που αναφερεις εχει δημοσιευτει πουθενα? εχει επαναληφθει στις ιδιες η και διαφορετικες συνθηκες? εχει δοκιμαστει κατα ποσο ειναι ο σκυλος το ιδιο γρηγορος σε ευθεια αλλα κυριως σε αποτομες και συνεχεις αλλαγες κατευθυνσεως?
Γιατι αν ειναι ενα και μοναδικο πειραμα και μαλιστα μεταξυ ολιγων εκλεκτων,δεν εχει καμια αξια.
Αντιθετα υπαρχουν παρα πολλα ντοκιμαντερ(προιοντα μελετης στην αγρια φυση) με την χρησιμοτητα της ουρας στα αγρια ζωα,απο πηδαλιο (στο νερο η και στη στερια για γρηγορη αλλαγη κατευθυνσεων) μεχρι τα μηνυματα που δινουν τα ζωα με την θεση ουρας και αυτιων η ακομη και την παραπλανηση αυτων που τα κυνηγα( πχ οι αλεπουδες το χρησιμοποιυν ,αλλου δειχνει η ουρα τους οτι θα πανε,αλλου πανε οταν βρισκονται μεσα σε ψηλα χορτα).
Για να προλαβω επισης μερικους,οχι οι σκυλοι δεν ειναι αγρια ζωα αλλα συγχρονως δεν ειναι πολυ διαφορετικα σε πολλες συμπεριφορες αλλα και στη ανατομια του σωματος τους.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
Αρχικό μήνυμα απο Krina
ειμαι γενικα κατα των αισθητικων επεμβασεων ,ξαναλεω "αισθητικων" και οχι επεμβασεων που γινονται ναι μεν στην εξωτερικη εμφανιση αλλα ειναι για λογους υγειας ,και οταν λεω γενικα το εννοω ,ειτε ειναι στα ζωα ειτε ειναι στους ανθρωπους ,ειμαι κατα γιατι δεν με ενδιαφερει η επιφανεια ειμαι λατρης της ουσιας



kirki-amirah : ..αύριο μεθαύριο που όσοι δεν έχουμε παιδιά θα κάνουμε, τρεχάτε στο Φουστάνο άμα δεν βγει όπως το ονειρευόσασταν!
αγαπητε-η να διαβαζεις σωστα πριν βιαστεις απαντησεις
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Αντιθετα υπαρχουν παρα πολλα ντοκιμαντερ(προιοντα μελετης στην αγρια φυση) με την χρησιμοτητα της ουρας στα αγρια ζωα,απο πηδαλιο (στο νερο η και στη στερια για γρηγορη αλλαγη κατευθυνσεων) μεχρι τα μηνυματα που δινουν τα ζωα με την θεση ουρας και αυτιων η ακομη και την παραπλανηση αυτων που τα κυνηγα( πχ οι αλεπουδες το χρησιμοποιυν ,αλλου δειχνει η ουρα τους οτι θα πανε,αλλου πανε οταν βρισκονται μεσα σε ψηλα χορτα).
Συμφωνώ. :)

Κ επίσης "λίγα" για το nero (το ντομπ της φωτο), έτσι; :D
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Το πειραμα που αναφερεις εχει δημοσιευτει πουθενα? εχει επαναληφθει στις ιδιες η και διαφορετικες συνθηκες? εχει δοκιμαστει κατα ποσο ειναι ο σκυλος το ιδιο γρηγορος σε ευθεια αλλα κυριως σε αποτομες και συνεχεις αλλαγες κατευθυνσεως?
Γιατι αν ειναι ενα και μοναδικο πειραμα και μαλιστα μεταξυ ολιγων εκλεκτων,δεν εχει καμια αξια.
Αντιθετα υπαρχουν παρα πολλα ντοκιμαντερ(προιοντα μελετης στην αγρια φυση) με την χρησιμοτητα της ουρας στα αγρια ζωα,απο πηδαλιο (στο νερο η και στη στερια για γρηγορη αλλαγη κατευθυνσεων) μεχρι τα μηνυματα που δινουν τα ζωα με την θεση ουρας και αυτιων η ακομη και την παραπλανηση αυτων που τα κυνηγα( πχ οι αλεπουδες το χρησιμοποιυν ,αλλου δειχνει η ουρα τους οτι θα πανε,αλλου πανε οταν βρισκονται μεσα σε ψηλα χορτα).
Για να προλαβω επισης μερικους,οχι οι σκυλοι δεν ειναι αγρια ζωα αλλα συγχρονως δεν ειναι πολυ διαφορετικα σε πολλες συμπεριφορες αλλα και στη ανατομια του σωματος τους.
Το πείραμα είχε δημοσιευθεί στο περιοδικό Borzoi Connection και στο ίντερνετ. Ήταν αρκετά προσεγμένο και σοβαρό.
Επίσης έχουν αρχίσει να ξανασκέφτονται την χρησημότητα της ουράς στις γάτες (μικρές-μεγάλες). Μερικοί επιστήμονες ισχυρίζονται πως είναι τελείως άρχηστη η ουρά. Αυτά τα ντοκυμαντέρ τα έχεις δει;

Προσωπικά νομίζω πως βοηθάει περισσότερο στα άλματα και στα πεσίματα, από ότι στις στροφές, αλλά ούτε γι' αυτό είμαι σίγουρη ακόμη.
Και φυσικά το κάθε ζώο (και το κάθε περιβάλλον) έχει άλλη δομή και απαιτήσεις.

Είναι φανερό πως ακόμη υπάρχει "ψωμί" για τους επιστήμονες.

Ξαναλέω όμως, δεν χρειάζεται να μου πουν πως είναι "χρήσημη" η ουρά, για να πιστεύψω πως πρέπει να την αφήσουμε ήσυχη!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα