Ακιτα και Τριχα..


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Δεν ξέρω για τα χάσκι και τα ακίτα. Σε μας πάντως, απαγορεύεται δια ροπάλου.
Αν δεν το χειρίζεται επαγγελματίας κόβει/σπάζει την υγιή τρίχα και δεν αφαιρεί απλά την νεκρή.
Ένα Chow αν κουρευτεί για οποιονδήποτε λόγο, θέλει 2 χρόνια για να αποκαταστήσει πλήρως το τρίχωμα του. Οπότε πειράματα δεν κάνω.
Τοτε μπορει να ειμαι λαθος..Γιατι εχω ακουσει οτι σπανε οι τριχες...θα το μαθουμε..!!
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Γενικά όσον αφορά το furminator θέλει μέγαλη προσοχή και ευλαβική τήρηση των οδηγιών χρήσης. Μην πάρεις τη βούρτσα δηλαδή, το βάλεις κάτω και τη χρησιμοποιείς για slicker brush. Μπορεί να κάνει μεγάλη ζημιά.
 
  • Like
Reactions: elpinor


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Εγω εχω ακουσει τα καλυτερα για την furm..τωρα δεν ξερω,δεν την εχω δοκιμασει,οταν με το καλο ερθει το κουταβι..θα ξερω...!!!
Αλλα για τις ρατσες μας σιγουρα κανει...Επισης εχω ακουσει πολυ καλα λογια για την ΖoomGroom,στο θεμα που με παρεπεμψε ο @Orilis ....!!
Έχω εγώ την zoomgroom. Είναι πολύ καλή, βγάζει πολλή τρίχα, αλλα το θέμα της είναι ότι δεν της μαζεύει κάπου, θα μαζέψει λίγες πάνω στην χτένα και οι άλλες αιωρούνται, πέφτουν στο πάτωμα. Σε γενικές γραμμές με έχει βολέψει πολύ. :) (το σκυλι μου έχει κοντό και μεσαίο τρίχωμα, αρκετά μαλακό.)
 
  • Like
Reactions: Orilis


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Εγω εχω ακουσει τα καλυτερα για την furm..τωρα δεν ξερω,δεν την εχω δοκιμασει,οταν με το καλο ερθει το κουταβι..θα ξερω...!!!
Αλλα για τις ρατσες μας σιγουρα κανει...Επισης εχω ακουσει πολυ καλα λογια για την ΖoomGroom,στο θεμα που με παρεπεμψε ο @Orilis ....!!
Έχω εγώ την zoomgroom. Είναι πολύ καλή, βγάζει πολλή τρίχα, αλλα το θέμα της είναι ότι δεν της μαζεύει κάπου, θα μαζέψει λίγες πάνω στην χτένα και οι άλλες αιωρούνται, πέφτουν στο πάτωμα. Σε γενικές γραμμές με έχει βολέψει πολύ. :) (το σκυλι μου έχει κοντό και μεσαίο τρίχωμα, αρκετά μαλακό.)
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Δεν μένει στο δικό σου μπαλκόνι. Με τους γείτονές σου, έχεις μιλήσει; :D
Δεν έχω χειρότερο, από τον αέρα. Και το ελάχιστο μπωφοράκι, μου είναι πολύ μεγάλος μπελάς :unsure:
 
  • Like
Reactions: elpinor




bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Γι' αυτό υπάρχει λύση.
Μπαλκόνι μέρα που φυσάει. Βούρτσισμα "κόντρα" και μετά δεν μένει τρίχα πουθενά.;)
Αμα έχεις μπαλκόνι που χώρας και συ και ο σκύλος. :D
 
  • Like
Reactions: elpinor