Αλεν Ντελον ο Κρητικος.


15 Νοεμβρίου 2012
9
22
Σκιαθος
Το ¨¨κοντράστ¨¨ των φωτογραφιών μιλάει απο μονο του, απο το καταφύγιο στην νεα οικογενεια.
Μπραβο.
Κούκλος ο Ντελόν.
Να τον χαίρεσαι.
:giggle:
 
Last edited:
  • Like
Reactions: TheBestBoi


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
γιατι ο κοσμος προτιμαει τις ενεσεις? λογω απλα του οτι το μιλτεφοραν θελει μεγαλη προσοχη στον τροπο χορηγησης? στην αλλη σκυλιτσα ειχαμε κανει τις ενεσεις, και οντως ειχανε τεραστια επιτυχια, μιας και το καλαζαρ της που ηταν πολυ πιο εντονο απτου ντελον (αλλα δε θυμαμαι τιτλο αυτη τη στιγμη), ειχε πεσει για πολλα χρονια στο 1/100, αλλες φορες 1/200, 1/400, αλλα γενικα σε πολυ χαμηλα επιπεδα. οι βιοχημικες του ντελον βγηκαν αριστες, αλλα η κτηνιατρος επελεξε το μιλτεφοραν

ναι το γνωριζω, ενας μηνας αντιβιωση και τελος, αλλα εννοειται θα ξαναγινει εξεταση συντομα, δε θελω να τον επιβαρυνω με αντιβιωση χωρις λογο
Ίσως γιατι πλεον φαίνεται να εχει καλύτερη αποτελεσματικοτητα γι' αυτο προτιμουν τις ενέσεις. Εμας η θεραπεία με μιλτεφοραν πηγε πολυ καλα, δεν χρειάστηκε ποτε 2ο κυκλο. Οι pcr εβγαιναν παντα αρνητικες και ο τίτλος μετα απο 1.5 χρόνο σταθεροποιηθηκε στο 1/400 μεχρι και που εφυγε. Αν ειχα την επιλογη ομως θα επελεγα σιγουρα ενεσεις.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
IMG_20200622_134257.jpg

Σημερα βαζω μια παλια φωτογραφια, γιατι δεν εχει διαθεση να τον βγαλω καινουργια.

Εδω και 3 μερες εχει παλι αιμα στην διαρροια, η οποια συνεχιζει. Ειδαμε μια μερα βελτιωσης, αλλα ειμαστε παλι 2 βηματα πισω. Φαινεται να υποφερει, τρεμει και ζηταει βολτα συνεχεια. Το καλο ειναι οτι τρωει με ορεξη και κανει τις γνωστες χαρες του, αλλα ζοριζεται και μαλλον ποναει. Οι απαντησεις απο την εξεταση κοπρανων που καναμε δεν εχουν βγει ακομα. Πριν λιγο εβαλα θερμομετρο και ειχε 39.1, ειναι λιγο στο οριο του πυρετου, ισως δεκατα θα το ελεγα. Το καλο ειναι πως το δευτερο αιμοδιαγραμμα που εγινε στην καινουργια κτηνιατρο, βγηκε αριστο σε αντιθεση με αυτο που ειχε γινει μια βδομαδα πριν, που ειχε δειξει πεσμενα λευκα. Ειναι λιγο μυστηριος ο ντελον τελικα....
 
  • Sad
Reactions: Aliki V.


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27


μετα απο 2 μηνες η πρωτη κτηνιατρος εστειλε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τα αποτελεσματα του υπερηχου κοιλιας.
κατα την διαρκεια του υπερηχου, ο υπερηχολογος δεν ειπε τιποτα περι λιπωδους εκφυλισης του ηπατος, ισα ισα, ειπε οτι το ηπαρ φαινοταν πολυ ωραιο.
η φλεγμονωδη εξεργασια απο οτι καταλαβα, ειναι η κολιτιδα.
σχετικα τωρα με το fatty liver που λεμε.... διαβασα οτι βοηθαει πολυ μια διαιτα πλουσια σε πρωτεινες. και αμεσως το μυαλο μου πηγε στην πρωτη τροφη που του εδινα, με τις 34% πρωτεινες, και πως τον κρατησε 5 ολοκληρους μηνες απροβληματιστο, ΠΑΡ'ΟΛΟ που ειχε και 24% λιπαρα, πραγμα το οποιο δεν ειναι και τοσο μακρια απο τα 20% λιπαρα της κλινικης τροφης που τρωει αυτη τη στιγμη. αρα ρε παιδια μηπως καλα τα ελεγα τοσο καιρο και πρεπει απλα να τον γυρισω στην πρωτη τροφη? γιατι με τις κλινικες, ειναι κλαιν μαιν.....
τωρα το fatty liver απο οτι βλεπω μπορει να προερχεται και απο την λεισμανιαση. αναρωτιεμαι, η λεισμανιαση μπορει να εχει συγρχωνως και δερματικα και σπλαχνικα συμπτωματα? νομιζα πως ειναι 2 διαφορετικες μορφες τις ασθενειας.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Όλα αυτά καλό είναι να τα συζητήσεις με την κτηνίατρο που τον παρακολουθεί και εμπιστεύεσαι. Ο γιατρός πέρα από τις ιατρικές γνώσεις, έχει και την εικόνα της συνολικοτερης κατάστασης του σκύλου.
Όλα μαζί συνεκτιμούνται.

Γρήγορα περαστικά εύχομαι :)
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
Όλα αυτά καλό είναι να τα συζητήσεις με την κτηνίατρο που τον παρακολουθεί και εμπιστεύεσαι. Ο γιατρός πέρα από τις ιατρικές γνώσεις, έχει και την εικόνα της συνολικοτερης κατάστασης του σκύλου.
Όλα μαζί συνεκτιμούνται.

Γρήγορα περαστικά εύχομαι :)
εννοειται οτι θα τα συζητησω μαζι της, αλλα πανω στο θεμα διατροφη δεν εμπιστευομαι κανεναν κτηνιατρο, εκτος και αν εχει ειδικοτητα στην διατροφολογια του σκυλου. δυστυχως στην ελλαδα οι περισσοτεροι κτηνιατροι σπρωνχουν την ρογιαλ και την χιλλς, τωρα τελευταια και την μπριτ. πηγα εναντια στο τι πιστευω και τι βρισκω καλυτερο για εκεινον εγω, και του εχω δωσει και sensitivity control και gastrointestinal της ρογιαλ, την οποια ακομα τρωει και δεν εχει κανενα απολυτως αποτελεσμα, ισα ισα ξαναπεσε παλι στη διαρροια με αιμα. ομως απο δω και περα δεν διαπραγματευομαι το θεμα της διατροφης. ουτε εγω ειμαι διατροφολογος σκυλων, αλλα μιλαω βαση εμπειριας. και αυτο που βλεπω ειναι πως δεν τον βοηθανε οι "κλινικες" διαιτες. και ξερω πολυ καλα πως τωρα με το θεμα της λεισμανιασης και του ηπατος, θα ακουσω παλι για την hepatic της ρογιαλ, που εδινα και στο αλλο σκυλακι, και ηταν ενα τεραστιο σκουπιδαριο το οποιο εκανε τα κακα της ιδιαιτερως βρωμερα, παντα πολτοηδη, παντα κιτρινα. η λεισμανια και τα ηπατικα θελουν ειδικα διατροφη χαμηλη σε πουρινες, ποσο μαλλον οταν το ζωο παιρνει και αγωγη με αλλοπουρινολη, η οποια προκαλει ουροληθιαση και θεματα με νεφρα, και μιλτεφοραν, το οποιο μακροχρονια μπορει να προκαλεσει και αυτο θεματα. δεν θελω να τον αφισω στην τυχη του. εχω δει προσωπικα παραδειγμα σκυλου που εχει λεισμανιαση, και εκανε την ιδια αγωγη, να γυρναει απο κροκετα σε μπαρφ και να τα παει τελεια. ξερω οτι η καινουργια κτηνιατρος θα προσπαθησει με νυχια και με δοντια να με αποτρεψει, αλλα δεν αντεχω να κανω αλλα πειραματα με κλινικες τροφες. ουτε αντεχω να ξερω οτι τον ταιζω σκουπιδι. απλα δες τα συστατικα της hepatic για παραδειγμα:

Royal Canin Veterinary Diet Hepatic | Nutritional Rating 23%

και γενικα ολοι ξερουμε οτι η ρογιαλ δεν ειναι και οτι καλυτερο.
εγω εχω βρει προς το παρον αυτα τα 3 αρθρα:

Diet for Dogs With Canine Liver Disease | LoveToKnow

My Pet Nutritionist | Ultimate Natural Guide for Pets: Liver Disease.

Leishmaniasis: A Growing Risk For Dogs

και συνεχιζω να ψαχνω. μαλλον θα καταληξω ειτε σε μπαρφ, ειτε σε αποκλειστικα μαγειρευτη διαιτα, ειτε θα παω πισω στην πρωτη τροφη που εδινα, αν και μετα απο οσα διαβαζω, δεν το θεωρω πια ουτε αυτο καλη λυση.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
RC δίνω εγώ στα δικά μου εδώ και πολλά χρόνια, χωρίς καποιο πρόβλημα.
Μικρή σημασία βέβαια έχει.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα που γραφεις δεν έχω τις γνώσεις για να αξιολογήσω τι συνδυάζεις με τι, τι μπορεί να προκαλέσει και αν είναι σωστό ή λάθος.
Για αυτό υπάρχουν οι κτηνίατροι.
Μου φαίνεται τραβηγμένο το ότι πρέπει να έχουν άλλη εξειδίκευση προκειμένου να σε συμβουλέψουν σε τέτοια θέματα.

Το να μην εμπιστεύεσαι έναν κτηνίατρο, είναι άλλο θέμα.
Αλλά ξαναρωταω...
Αν δεν ξέρουν αυτοί, τότε ποιος;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
RC δίνω εγώ στα δικά μου εδώ και πολλά χρόνια, χωρίς καποιο πρόβλημα.
Μικρή σημασία βέβαια έχει.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα που γραφεις δεν έχω τις γνώσεις για να αξιολογήσω τι συνδυάζεις με τι, τι μπορεί να προκαλέσει και αν είναι σωστό ή λάθος.
Για αυτό υπάρχουν οι κτηνίατροι.
Μου φαίνεται τραβηγμένο το ότι πρέπει να έχουν άλλη εξειδίκευση προκειμένου να σε συμβουλέψουν σε τέτοια θέματα.

Το να μην εμπιστεύεσαι έναν κτηνίατρο, είναι άλλο θέμα.
Αλλά ξαναρωταω...
Αν δεν ξέρουν αυτοί, τότε ποιος;
οι κτηνιατροι θα προτεινουν αυτο που εχουν διδαχθει, και αυτο που εχουν δει πως εχει αποτελεσμα. σαφως και πολλα σκυλια οντως γινονται καλυτερα με τις κλινικες διαιτες, ελα ομως που καποια δεν γινονται. καποια μπορει να μεινουν το ιδιο, και αλλα μπορει ακομα και να χειροτερεψουν. το οτι το ωμο η το μαγειρευτο ειναι μια καινουργια "μοδα", οπως την λενε και οι περισσοτεροι κτηνιατροι, δεν παει να πει αυτοματα οτι πρεπει να το δαιμονοποιουμε. καποιον λογο θα εχει που υπαρχει αυτη η "μοδα". απο οσο ξερω κιολας, και οι ετοιμες αλλα και οι σπιτικες μπαρφ, ειναι ΠΟΛΥ φθηνοτερες απο ενα 2κιλο τσουβαλι ρογιαλ που κανει 20 ευρω. ας μη μιλησω για τα μεγαλα τσουβαλια που εδινα στο αλλο σκυλακι.... να το το 100αρι. οποτε τι λογο εχουνε οι εταιριες μπαρφ να πλασαρουν κατι που μπορει να ειναι και επικινδυνο ακομα, σε μικροτερη τιμη απτις μεγαλοεταιριες? εχουν καποιο κερδος? θελουν να σκοτωσουν ζωα σε οικονομικες τιμες? σαφως και υπαρχουν πολλα περιθορια για ερευνες πανω στο θεμα ωμη διατροφη, αλλα πιστευω οτι δεν πρεπει να βγαζουμε κατι "του σατανα" επειδη δεν το γνωριζουμε καλα, η επειδη μας ξενιζει.

οι κτηνιατροι, και μιλαω και απο προσωπικη εμπειρια εφοσον παρακολουθω μαθηματα για βοηθος κτηνιατρου και στο μελλον θα με ενδιεφερε πολυ να παω ακομα ενα βημα μπροστα και να σπουδασω κτηνιατρικη, ΔΕΝ εχουνε επαρκεις γνωσεις πανω στο θεμα διατροφη. ο ΜΟΝΟΣ που μπορεις να εμπιστευτεις για το θεμα διατροφη, ειναι ενας ειδικος διατροφολογος σκυλων. κανενας αλλος. ο κτηνιατρος που ηρθε στο μαθημα να μας μιλησει για το κεφαλαιο διατροφη, μας ειπε καποια πραγματα σχετικα με πρωτεινη, λιπη κλπ κλπ, και μετα αυτα που μας ειπε ηταν οτι "τα grain free ειναι απλα μαρκετινγκ και ο σκυλος θελει υδατανθρακες, η ρογιαλ και η χιλλς ειναι εξαιρετικες τροφες με χρονια εμπειριας και ερευνων μπλα μπλα". κατι αναλογο μαθαινουν και οι κτηνιατροι. και αυριο μεθαυριο, φερνουν τα σακουλακια ρογιαλ και χιλλς στα ιατρεια τους να τα πουλανε. το κανουν οι περισσοτεροι. και εγω αυριο μεθαυριο μαλλον θα χρειαστει να "σπρωξω" καποιον πελατη να αγορασει ενα απο αυτα, για να μη χασω και τη δουλεια μου......
ειναι το λιγοτερο θλιβερο, τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν έχω τις γνώσεις για να μπω βαθειά στο θέμα της διατροφής.

Το μαγειρευτο πάντως δεν είναι μόδα της εποχής.
Πριν την ξηρα και τα σκυλίσια μπισκότα, μαγειρευτο φαγάκι έτρωγαν οι σκύλοι. Υπήρχαν δε αναφορές σε βιβλία εκείνης της περιόδου, ακόμα και για ωμή διατροφή.

Πληροφοριακά ο δικός μου κτηνίατρος είχε προτείνει να μου βγάλει ένα ισορροπημένο μαγειρευτο σιτηρεσιο, επειδή ήταν δυσκολος ο δικός μου με την ξηρα.
Να παίρνει δλδ ο σκυλος σε εβδομαδιαία βάση τα συστατικά που χρειάζεται ο οργανισμός του.
Δεν το χρειάστηκα τελικά.
Εάν το έβγαζε μόνος ή συμβουλευοταν κάποιον πιο ειδικό, δεν το ξέρω.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
και για να πω και δυο πραγματα παραπανω για το πως το βλεπω, γενικα χρησιμοποιω την εξης αναλογια: οταν ενας ανθρωπος αρρωσταινει, ας πουμε με κατι εντερικο, για λιγες μερες θα χρειαστει να φαει πολυ ανοστα φαγητα, οπως ο λαπας, η σουπα, τα μαλλια αγγελου κλπ κλπ. τα οποια εν τελη δεν προσφερουν τρομερη διατροφικη αξια, απλως δεν ειναι τοσο πλουσια, με αποτελεσμα να μην ερεθισουν τον ασθενη κι αλλο. μετα ομως, αφου γινει καλα, θα πρεπει να αρχισει να τρωει παλι σωστα. οι γιατροι μαλιστα προτεινουν παντα να τρωμε τα φρουτα μας, τα λαχανικα μας, το κρεας μας, να παιρνουμε τις βιταμινες μας, ολα τα καλα τελος παντων. οι ανθρωποι τρωμε (οσο πιο) φρεσκα πραγματα. δεν εχω δει ανθρωπο να τρωει κροκετα. πιστευω θα μας εκανε αρκετα μιζερους, γιατι και εμας, οπως και στα σκυλια, μας αρεσει να γευομαστε το φαγητο μας. αφου εμεις δεν τρωμε κροκετες λοιπον, γιατι να τρωνε οι σκυλοι μας? γιατι και αυτοι να μην τρωνε φρεσκο κρεας? οι κτηνιατροι λενε πως οι κλινικες τροφες και γενικα οι κροκετες ειναι πιο ισορροπημενες και διαφορα τετοια. οκ, σιγουρα καποιες ειναι, αλλα εχεις δει καποιον ανθρωπο να μετραει ΑΚΡΙΒΩΣ ποσες πρωτεινες και ποσα λιπη πρεπει να τρωει? (μιλαω για τον μεσο ανθρωπο σαφως, οχι για καποιον που πχ ασχολειται με αθλητισμο). αφου δεν το κανουμε εμεις, γιατι πρεπει σονι και καλα το σκυλι να τρωει μια και καλα ισορροπημενη τροφη? οι κτηνιατροι λενε πως ειναι δυσκολο για τον ιδιοκτητη να γνωριζει πως να φτιαξει τις αναλογιες τις μπαρφ σωστα, και σιγουρα θελει πολλη δουλεια και πολυ διαβασμα, αλλα θα γινει κατι αν το ζωο φαει απο 26% πρωτεινη ενα 24% η 30%? οχι. στην φυση ο λυκος ειχε μηχανιμα να μετρησει ολα τα διατροφικα στοιχεια σωστα? οχι. ο σκυλος λοιπον γιατι πρεπει να ειναι τοσο αποστειρωμενος που το φαγητο του πρεπει να αποτελειται απο κατι σηχαμερα μπιλακια που φουσκωνουν οταν απορροφισουν νερο σαν σφουγγαρια?
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
και για να πω και δυο πραγματα παραπανω για το πως το βλεπω, γενικα χρησιμοποιω την εξης αναλογια: οταν ενας ανθρωπος αρρωσταινει, ας πουμε με κατι εντερικο, για λιγες μερες θα χρειαστει να φαει πολυ ανοστα φαγητα, οπως ο λαπας, η σουπα, τα μαλλια αγγελου κλπ κλπ. τα οποια εν τελη δεν προσφερουν τρομερη διατροφικη αξια, απλως δεν ειναι τοσο πλουσια, με αποτελεσμα να μην ερεθισουν τον ασθενη κι αλλο. μετα ομως, αφου γινει καλα, θα πρεπει να αρχισει να τρωει παλι σωστα. οι γιατροι μαλιστα προτεινουν παντα να τρωμε τα φρουτα μας, τα λαχανικα μας, το κρεας μας, να παιρνουμε τις βιταμινες μας, ολα τα καλα τελος παντων. οι ανθρωποι τρωμε (οσο πιο) φρεσκα πραγματα. δεν εχω δει ανθρωπο να τρωει κροκετα. πιστευω θα μας εκανε αρκετα μιζερους, γιατι και εμας, οπως και στα σκυλια, μας αρεσει να γευομαστε το φαγητο μας. αφου εμεις δεν τρωμε κροκετες λοιπον, γιατι να τρωνε οι σκυλοι μας? γιατι και αυτοι να μην τρωνε φρεσκο κρεας? οι κτηνιατροι λενε πως οι κλινικες τροφες και γενικα οι κροκετες ειναι πιο ισορροπημενες και διαφορα τετοια. οκ, σιγουρα καποιες ειναι, αλλα εχεις δει καποιον ανθρωπο να μετραει ΑΚΡΙΒΩΣ ποσες πρωτεινες και ποσα λιπη πρεπει να τρωει? (μιλαω για τον μεσο ανθρωπο σαφως, οχι για καποιον που πχ ασχολειται με αθλητισμο). αφου δεν το κανουμε εμεις, γιατι πρεπει σονι και καλα το σκυλι να τρωει μια και καλα ισορροπημενη τροφη? οι κτηνιατροι λενε πως ειναι δυσκολο για τον ιδιοκτητη να γνωριζει πως να φτιαξει τις αναλογιες τις μπαρφ σωστα, και σιγουρα θελει πολλη δουλεια και πολυ διαβασμα, αλλα θα γινει κατι αν το ζωο φαει απο 26% πρωτεινη ενα 24% η 30%? οχι. στην φυση ο λυκος ειχε μηχανιμα να μετρησει ολα τα διατροφικα στοιχεια σωστα? οχι. ο σκυλος λοιπον γιατι πρεπει να ειναι τοσο αποστειρωμενος που το φαγητο του πρεπει να αποτελειται απο κατι σηχαμερα μπιλακια που φουσκωνουν οταν απορροφισουν νερο σαν σφουγγαρια?
Και γιατι αγανακτεις? Ξεκίνα. Απλα να το κάνεις σωστά.
Μαγειρεύοντας για το σκύλο
barf συνοπτικά για αρχάριους
Συνταγές για διατροφή σκύλου με μαγειρευτό φαγητό

και εδω θα βρεις χρησιμες συμβουλές διατροφής γενικά και ειδικά αναλογα την πάθηση/συμπτωματα
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
Και γιατι αγανακτεις? Ξεκίνα. Απλα να το κάνεις σωστά.
Μαγειρεύοντας για το σκύλο
barf συνοπτικά για αρχάριους
Συνταγές για διατροφή σκύλου με μαγειρευτό φαγητό

και εδω θα βρεις χρησιμες συμβουλές διατροφής γενικά και ειδικά αναλογα την πάθηση/συμπτωματα

τα εχω χιλιοδιαβασει και θα τα ξαναχιλιοδιαβασω ολα τα νηματα.... αγανακτω γιατι θα ηθελα πολυ να υπηρχε ενας κτηνιατρος που θα μου πει ξερεις κατι, δικιο εχεις, ισως να βοηθησουν και τα μαγειρευτα, ισως να βοηθησουν και τα ωμα, προσπαθησε το και εγω θα ειμαι εκει ο,τι απορια εχεις! αλλα οχι. οταν τολμας να το αναφερεις, σου λενε για το ποσο καλες και ισορροπιμενες ειναι η ρογιαλ και η χιλλς. πως να το πω, θα ενιωθα πολυ καλυτερα αν και ο κτηνιατρος μου υποστηριζε την αποφαση μου και ηταν μαζι μου αντι για εναντια μου.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Η δικια μου σκυλα οταν τη βρηκα ειχε 1/800 καλαζαρ και 1/1600 ερλιχια. Ειχε δερματικα, μακρια νυχια, συκωτι με πολυ υψηλες τιμες και πειραγμενα νεφρα.

@TheBestBoi δεν ειναι ολοι οι κτηνιατροι ετσι, υπαρχουν καποιοι (ελαχιστοι) που και σκαμπαζουν κατι απο διατροφή και σε υποστηρίζουν σε αυτο το θεμα. Ενταξει, μην περιμένεις κι εσυ να σε υποστηρίζουν σε ο,τι απορία εχεις :p Εμενα αν δεν με "έσπρωχνε" η κτηνιατρος δεν θα αποφασιζα ποτε να αλλαξω διατροφη και να περασω σε ωμα με τοσα προβληματα που ειχαμε να αντιμετωπισουμε (+ οτι δεν ειχα καμια εμπειρια)
Πάντως αν εχεις αμφιβολία εγω θα σου πω να το δοκιμασεις, ηταν το καλυτερο δωρο που εκανα στον αρρωστο σκυλο μου και πλεον κοιτώντας πισω ξερω οτι αν συνεχιζα με κροκετες θα την είχα χασει αρκετά χρονια πριν.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
τα εχω χιλιοδιαβασει και θα τα ξαναχιλιοδιαβασω ολα τα νηματα.... αγανακτω γιατι θα ηθελα πολυ να υπηρχε ενας κτηνιατρος που θα μου πει ξερεις κατι, δικιο εχεις, ισως να βοηθησουν και τα μαγειρευτα, ισως να βοηθησουν και τα ωμα, προσπαθησε το και εγω θα ειμαι εκει ο,τι απορια εχεις! αλλα οχι. οταν τολμας να το αναφερεις, σου λενε για το ποσο καλες και ισορροπιμενες ειναι η ρογιαλ και η χιλλς. πως να το πω, θα ενιωθα πολυ καλυτερα αν και ο κτηνιατρος μου υποστηριζε την αποφαση μου και ηταν μαζι μου αντι για εναντια μου.
Η αρνητικότητα πιστευω προκύπτει απο το γεγονός οτι η μεγάλο ποσοστό μαγειρευτό εννοει πεταω αποφαγια δικά μου ή βαζω σε μια κατσαρολα υπολειματα κρεατων και 5 κιλα ρύζι μέσα.

Εαν εξηγησεις τι διατροφή σκοπευεις να κάνεις και ο σκυλακος ειναι ενταξει κλινικη εικόνα, εξετάσεις δε θα έχεις θέμα. Εγω δεν εχω αντιμετωπίσει με κτηνίατρο πρόβλημα, μόνο μια μου έτυχε να φρικάρει με το θέμα μπαρφ.
Απο εκει και πέρα διατροφή δε θα σου βγάλει ο γιατρος δηλαδη μη περιμένεις να σου πει δοκίμασε αυτο το υλικό ... αλλα καποιες χρήσιμες παρατηρήσεις/κατευθυνση με βάσεις τις εξετάσεις/κλινική εικόνα μπορεί και οφείλει να σου κάνει (του τύπου αυτη η τιμή στις εξετασεις δεν είναι σουπερ δοκίμασε να βάλεις περισσότερο υδατάνθρακα ή χρειάζεται ασβέστιο ή βαζε λιγότερο λίπος κ.τ.λ )
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
Πρωτη ενημερωση μετα απο την πρωτη χορηγηση μιλτεφοραν:

Πανε 3 ωρες απο την πρωτη μας δωση του 0.6ml. Δεν εκανε εμετο, ουτε φανηκε να του προκαλεσε ζαλαδα η πονο. (τουλαχιστον οχι παραπανω απο αυτον που ηδη ειχε λογω τις διαρροιας). θα ελεγα οτι ειναι μια καλη και υποσχομενη αρχη!
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
εννοειται οτι θα τα συζητησω μαζι της, αλλα πανω στο θεμα διατροφη δεν εμπιστευομαι κανεναν κτηνιατρο, εκτος και αν εχει ειδικοτητα στην διατροφολογια του σκυλου. δυστυχως στην ελλαδα οι περισσοτεροι κτηνιατροι σπρωνχουν την ρογιαλ και την χιλλς, τωρα τελευταια και την μπριτ. πηγα εναντια στο τι πιστευω και τι βρισκω καλυτερο για εκεινον εγω, και του εχω δωσει και sensitivity control και gastrointestinal της ρογιαλ, την οποια ακομα τρωει και δεν εχει κανενα απολυτως αποτελεσμα, ισα ισα ξαναπεσε παλι στη διαρροια με αιμα. ομως απο δω και περα δεν διαπραγματευομαι το θεμα της διατροφης. ουτε εγω ειμαι διατροφολογος σκυλων, αλλα μιλαω βαση εμπειριας. και αυτο που βλεπω ειναι πως δεν τον βοηθανε οι "κλινικες" διαιτες. και ξερω πολυ καλα πως τωρα με το θεμα της λεισμανιασης και του ηπατος, θα ακουσω παλι για την hepatic της ρογιαλ, που εδινα και στο αλλο σκυλακι, και ηταν ενα τεραστιο σκουπιδαριο το οποιο εκανε τα κακα της ιδιαιτερως βρωμερα, παντα πολτοηδη, παντα κιτρινα. η λεισμανια και τα ηπατικα θελουν ειδικα διατροφη χαμηλη σε πουρινες, ποσο μαλλον οταν το ζωο παιρνει και αγωγη με αλλοπουρινολη, η οποια προκαλει ουροληθιαση και θεματα με νεφρα, και μιλτεφοραν, το οποιο μακροχρονια μπορει να προκαλεσει και αυτο θεματα. δεν θελω να τον αφισω στην τυχη του. εχω δει προσωπικα παραδειγμα σκυλου που εχει λεισμανιαση, και εκανε την ιδια αγωγη, να γυρναει απο κροκετα σε μπαρφ και να τα παει τελεια. ξερω οτι η καινουργια κτηνιατρος θα προσπαθησει με νυχια και με δοντια να με αποτρεψει, αλλα δεν αντεχω να κανω αλλα πειραματα με κλινικες τροφες. ουτε αντεχω να ξερω οτι τον ταιζω σκουπιδι. απλα δες τα συστατικα της hepatic για παραδειγμα:

Royal Canin Veterinary Diet Hepatic | Nutritional Rating 23%

και γενικα ολοι ξερουμε οτι η ρογιαλ δεν ειναι και οτι καλυτερο.
εγω εχω βρει προς το παρον αυτα τα 3 αρθρα:

Diet for Dogs With Canine Liver Disease | LoveToKnow

My Pet Nutritionist | Ultimate Natural Guide for Pets: Liver Disease.

Leishmaniasis: A Growing Risk For Dogs

και συνεχιζω να ψαχνω. μαλλον θα καταληξω ειτε σε μπαρφ, ειτε σε αποκλειστικα μαγειρευτη διαιτα, ειτε θα παω πισω στην πρωτη τροφη που εδινα, αν και μετα απο οσα διαβαζω, δεν το θεωρω πια ουτε αυτο καλη λυση.
Δεν κοιτάτε κι αυτο; Συζητάτε μαζί τους και προσαρμόζεται η διατροφη του μικρού. Ετοιμαζεται κατόπιν παραγγελίας. Εμένα με βόλεψε πολύ.

 
Last edited:
  • Like
Reactions: TheBestBoi


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Πρωτη ενημερωση μετα απο την πρωτη χορηγηση μιλτεφοραν:

Πανε 3 ωρες απο την πρωτη μας δωση του 0.6ml. Δεν εκανε εμετο, ουτε φανηκε να του προκαλεσε ζαλαδα η πονο. (τουλαχιστον οχι παραπανω απο αυτον που ηδη ειχε λογω τις διαρροιας). θα ελεγα οτι ειναι μια καλη και υποσχομενη αρχη!
Εύχομαι να πάνε όλα καλύτερα από καλά και χωρίς περαιτέρω επιπλοκές.
Το σκυλί μόλις άρχισε θεραπεία, μήπως είναι νωρίς εφόσον ο οργανισμός είναι σε ταραχή να προβληματίζεσαι από τώρα για τη διατροφή του;
Δεν είναι καλύτερο να συνέλθει γενικά σε πρώτη φάση και μετά να δεις τι θα κάνεις;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
Εύχομαι να πάνε όλα καλύτερα από καλά και χωρίς περαιτέρω επιπλοκές.
Το σκυλί μόλις άρχισε θεραπεία, μήπως είναι νωρίς εφόσον ο οργανισμός είναι σε ταραχή να προβληματίζεσαι από τώρα για τη διατροφή του;
Δεν είναι καλύτερο να συνέλθει γενικά σε πρώτη φάση και μετά να δεις τι θα κάνεις;
οι διαρροιες ξεκινησαν περιπου πλεον 2 μηνες πριν, κατα τη γνωμη μου η διατροφη του θα επρεπε να εχει αλλαξει απο τοτε. αλλα οπως ειπα, πηγα εναντια στο τι νιωθω και στο τι πραγματικα πιστευω εγω οτι θα τον βοηθησει, και αρχισα τα πειραματα με κλινικες τροφες, οι οποιες δεν εχουν βοηθησει. ισα ισα και τωρα που τρωει μια βδομαδα gastrointestinal, αντι να καλυτερευει, οι διαρροιες παραμενουν και τις τελευταιες μερες υπαρχει παλι αιμα. χθες εκανε 10 φορες διαρροια, τις μεσας μεσα στο σπιτι και τις μισες εξω. ποναει και τρεμει. σαφως και το μιλτεφοραν προκαλει παρενεργειες, αλλα εδω μιλαμε για κατι που υπηρχε πριν καν δωσω την πρωτη δωση. ενας οργανισμος που χανει τοσες σημαντικες ουσιες θελει μια πολυ καλη διατροφη, πραγμα που δεν πιστευω πως αυτη τη στιγμη του παρεχω. παρ'ολη τη δυσαρεσκια μου ομως, θα συνεχισω για ενα διαστημα με τη συγκεκριμενη τροφη. σε συνενοηση που εγινε μολις με την κτηνιατρο, συμφωνησαμε στο να συνεχισω με την ρογιαλ και την παστα προβιοτικων για ενα διαστημα, τουλαχιστον μεχρι να σταματησει η διαρροια, και αργοτερα θα κανουμε μια μεγαλη συζητηση για το θεμα του μαγειρευτου και του ωμου. κατι που την τιμαει πολυ ειναι πως και η ιδια στο τηλεφωνο μου ειπε πως δεν νιωθει οτι εχει οσες γνωσεις χρειαζονται πανω στο θεμα της μπαρφ η των μαγειρευτων, και διαβαζει οτι υπαρχει, καθως και οτι παρακολουθει διαφορες παρουσιασεις πανω στο θεμα. δεν μου εδωσε μια αρνητικη αποψη και φανηκε ανοιχτη στον διαλογο. χαρηκα που δεν ακουσα την γνωστη δικαιολογια για τα παρασιτα στο ωμο κρεας, και χαρηκα που, λεγοντας της πως και εγω ψαχνω το θεμα πολυ διαβαζοντας γι αυτο συχνα, και παρακολουθω και μαθηματα, φανηκε και αυτη να χαλαρωνει λιγο, βλεποντας πως δεν ειμαι απο αυτους που πιστευουν πως οι σκυλοι ειναι σαρκοφαγα και θελουν μονο κρεας, με αποτελεσμα να δινουν μια μη ισορροπημενη διαιτα. πιστευω θα καταφερω να βγαλω ακρη και να καταληξουμε σε ενα πλανο που θα ικανοποιει και τη δικη μου αναγκη να μην ταιζω το σκυλο μου σκουπιδια, αλλα και τη δικη της αναγκη να γνωριζει οτι το ζωο θα εχει μια ισορροπημενη και καθαρη διαιτα, πραγμα το οποιο αν ολα πανε καλα θα αποδειχθει και απο τις μελλοντικες εξετασεις.