Αλλαγή απο ξηρά σε barf.




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Λεω αυτο:
https://www.naturesmenu.co.uk/natural-dog-food/shop-by-product/raw-complete-and-balanced-dog-food
Το οποιο φερνουν στο pet4u:
https://www.pet4u.gr/skiloi/barf/barf-skyloy-natures-menu-el/
Λεει οτι ειναι κ μπουκιες.. (το κοκαλο που να ειναι)
Απο οτι μπόρεσα να δώ..είναι κιμάς που πλάθεται σε μπιφτέκια...δεν είναι κομμάτια κρέας ξεχωριστά!
Κάποια στιγμή πέτυχα κάπου στο εξωτερικό να πουλάνε μια συσκευασία με 3 σακουλάκια μέσα.Αυτά είχαν το ενα ΚΟΜΜΑΤΙΑ κρέας ολόκληρα,το άλλο πολτοποιημένα λαχανικά σε σκόνη και το άλλο κόκκαλο και συμπληρώματα σκόνη.Τα άνοιγες,πρόσθετες νερό και τα ανακάτευες με το κρέας σε ότι αναλογία ήθελες.Μου φάνηκε πολύ ωραία ιδέα...αλλά στο Ελλάντα δεν το έχω δεί πρός το παρόν.
Το κακό με τις έτοιμες που πουλάνε είναι οτι είναι σε μορφή κιμά όπου έχει τα εξής αρνητικά για εμένα:
1 δεν μασάει ο σκύλος
2 δεν βλεπεις τι περιέχει ο κιμάς

Οπότε αν θές να δώσεις μπάρφ...φτιάξε μόνος σου,αλλιώς μείνε σε μια καλή ξηρά.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Απο οτι μπόρεσα να δώ..είναι κιμάς που πλάθεται σε μπιφτέκια...δεν είναι κομμάτια κρέας ξεχωριστά!
Κάποια στιγμή πέτυχα κάπου στο εξωτερικό να πουλάνε μια συσκευασία με 3 σακουλάκια μέσα.Αυτά είχαν το ενα ΚΟΜΜΑΤΙΑ κρέας ολόκληρα,το άλλο πολτοποιημένα λαχανικά σε σκόνη και το άλλο κόκκαλο και συμπληρώματα σκόνη.Τα άνοιγες,πρόσθετες νερό και τα ανακάτευες με το κρέας σε ότι αναλογία ήθελες.Μου φάνηκε πολύ ωραία ιδέα...αλλά στο Ελλάντα δεν το έχω δεί πρός το παρόν.
Το κακό με τις έτοιμες που πουλάνε είναι οτι είναι σε μορφή κιμά όπου έχει τα εξής αρνητικά για εμένα:
1 δεν μασάει ο σκύλος
2 δεν βλεπεις τι περιέχει ο κιμάς

Οπότε αν θές να δώσεις μπάρφ...φτιάξε μόνος σου,αλλιώς μείνε σε μια καλή ξηρά.
Αααααα αυτο εννοει δηλαδη μπουκιες;; Αν ειναι δυνατον..
Ρε γμτο τα τριμμενα κοκκαλα ειναι το κλειδι.. δλδ πιστευω οτι οσοι θελουν να πανε σε εμπορικο μπαρφ εχω ακουσει σε συζητησεις οτι το κανουν λογω του κοκκαλου, οτι δεν θελουν να δωσουν ολοκληρα ή απλα κομμενα.. τριμμενα ή σκονη αν υπηρχαν, οπως στο παραδειγμα που δινεις θα ηταν σουπερ λυση νομιζω, μετα εννοειται ολα τα αλλα τα κανεις μονος σου.. ή παιρνεις μηχανη:LOL:
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Αααααα αυτο εννοει δηλαδη μπουκιες;; Αν ειναι δυνατον..
Ρε γμτο τα τριμμενα κοκκαλα ειναι το κλειδι.. δλδ πιστευω οτι οσοι θελουν να πανε σε εμπορικο μπαρφ εχω ακουσει σε συζητησεις οτι το κανουν λογω του κοκκαλου, οτι δεν θελουν να δωσουν ολοκληρα ή απλα κομμενα.. τριμμενα ή σκονη αν υπηρχαν, οπως στο παραδειγμα που δινεις θα ηταν σουπερ λυση νομιζω, μετα εννοειται ολα τα αλλα τα κανεις μονος σου.. ή παιρνεις μηχανη:LOL:
¨Εχω καταλήξει οτι αν δεν έχεις ειδική μηχανή να τρίβει κόκκαλα,δίνεις μόνο κρέας και για ασβέστιο δίνεις συμπληρώματα(φυσικά ή χαπάκια).Κόκκαλα προσωπικά αν δεν ειναι σκόνη δε δίνω σε κανένα σκύλο.Ναι πολλοί σκύλοι δεν παθαίνουν τίποτα αλλά απο προσωπική εμπειρία επειδή είδα τι μπορεί να προκαλέσουν στα έντερα και στο στομάχι δεν ξαναδίνω ποτέ!Λιγότερο ρίσκο ενα χαπάκι ή λίγο τσόφλι τριμμένο...το θέμα είναι βέβαια οτι το κρέας είναι ακριβό και αν έχεις πάνω απο 1 σκυλιά και ειδικά μεγάλα είναι δύσκολο το οικονομικό.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Πολυ ωραιο αυτο που λες.. σε καποια στιγμη το ειχα σκεφτει και εγω αυτο με τα συμπληρωματα! Με λιγο ψαξιμο πιστευω θα μπορουσε να ειναι μια πολυ καλη εναλλακτικη! Και εγω πια δεν δινω ουτε για αστειο κοκκαλο σε οποιαδηποτε μορφη δεν θελω.. (εκτος αν ηταν τριμμενο) επισης ειχα σκεφτει να ψαξω στο εξωτερικο αν υπαρχει κατι τετοιο πχ κοκκαλα σκονη για μπαρφ που θα μπορουσες να το παραγγειλεις μια κ καλη δλδ αλλα με αυτα που παθαμε μετα δεν εψαξα..
Ειδικα αν δεν εισαι αθηνα παντως, δεν ειναι καθολου οικονομικα..
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Πολυ ωραιο αυτο που λες.. σε καποια στιγμη το ειχα σκεφτει και εγω αυτο με τα συμπληρωματα! Με λιγο ψαξιμο πιστευω θα μπορουσε να ειναι μια πολυ καλη εναλλακτικη! Και εγω πια δεν δινω ουτε για αστειο κοκκαλο σε οποιαδηποτε μορφη δεν θελω.. (εκτος αν ηταν τριμμενο) επισης ειχα σκεφτει να ψαξω στο εξωτερικο αν υπαρχει κατι τετοιο πχ κοκκαλα σκονη για μπαρφ που θα μπορουσες να το παραγγειλεις μια κ καλη δλδ αλλα με αυτα που παθαμε μετα δεν εψαξα..
Ειδικα αν δεν εισαι αθηνα παντως, δεν ειναι καθολου οικονομικα..
Παράδειγμα....
https://www.amazon.com/KAL-Bone-Meal-Powder-Ounce/dp/B000HNHQPC
Επίσης φύκι Κέλπ,σπόροι Chia,ταμπλέτες ασβεστίου-φωσφόρου κλπ.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Τα κοκαλα τα φοβαμαι και εγω λογω ασχημης εμπειριας με το προηγουμενο σκυλακι μου και ειτε μαγειρευτο ειτε ωμο βαζω τσοφλι και δινω και σαρδελες ολοκληρες. Αν δε κανω λαθος και τα κοκαλα ψαριου παρεχουν ασβεστιο. Η κανω λαθος?
Για παν ενδεχομενο συνεχιζω πρωινο γευμα κροκετα, βραδινο μαγειρευτο ή ωμο πιο σπανια ετσι αν εχω κανει καμια πατατα στις αναλογιες να εξισορροπιστει με τη κροκετα αλλα και για πρακτικους λογους. Δε θελω να ξεμαθει ο οργανισμος και τη κροκετα, συχνα οι συνθηκες δε βολευουν για μαγειρεμα, ωμο.
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Πέρα απτο μάδημα δεν έχω κάποιο άλλο παράπονο απτην ξηρά που του δίνω (Sams field). Ρώτησα την κτηνίατρο μου και μ είπε ότι μαδάει σαν "ράτσα" (αδέσποτος ήταν). Με βούρτσισμα βέβαια και λίγο ελαιόλαδο καθημερινά σχεδόν κάπως το κρατάμε. Στην ξηρά βάζω πάρα πολύ μικρή ποσότητα κονσέρβας/ρυζιού για σκύλο/ ζυμαρικών για σκύλο απλά για τη γέυση.Είναι 9-10 μηνών απόσο μου έχει πεί η κτηνίατρος 18 κιλά.
Καταρχήν 19 Αυγούστου δεν ξέρω πώς περιμένεις να μην μαδάει ο σκύλος σου. Δεύτερον γράφεις "Με βούρτσισμα...καθημερινά". Το βούρτσισμα είναι μέγιστο 2 φορές την εβδομάδα αλλιώς θα μαδάει περισσότερο. Για το "ελαιόλαδο" δεν γνωρίζω αλλά ίσως θα έπρεπε να αναφέρεσαι σε σολομέλαιο. Η κονσέρβα και το ρύζι μαζί με μία σούπερπρίμιουμ τροφή δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης.

Αφού είναι 9-10 μηνών είναι 18kg είσαι ακόμη στην ανάπτυξη το οποίο σημαίνει ότι δεν πρέπει να κάνεις πειράματα αυτήν την στιγμή γιατί θα επηρεάσεις τουλάχιστον την μυοσκελετική ανάπτυξη του σκύλου. Αν θέλεις τόσο πολύ να τα κάνεις, ξεκίνα τα μετά από ~δύο ετών που θα έχει επί το πλείστον τελειώσει. Πιο λογικό θα ήταν αν θες να κάνεις δοκιμές, να δοκιμάσεις μια πολυβιταμίνη ή κάτι αντίστοιχο.

Να σου δείξω τον δικό μου που με sam's field + σολομέλαιο το τρίχωμά του όχι μόνο γυαλίζει αλλά ώρες ώρες μοιάζει να φωσφορίζει, να σου δείξω τις εξετάσεις του, την όρεξή του αλλά και το πώς μαδάει. Καληνύχτα.
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Το ελαιολαδο δεν κανει τιποτα στο τριχωμα.
Δεν περιεχει ω3 οπως τα ιχθυελαια (περιεχει αλλα σε πολυ μικρο ποσοστο σε σχεση με τα ω6)
Καλυτερα καποιο ιχθυελαιο.
Αν και μη περιμενεις να μη μαδαει ο σκυλος,ακομη κ τη πιο ισορροπημενη διατροφη να κανει. Μονο να περιοριστει καπως γινεται αλλα αν ειναι μακρυτριχο δυσκολα.
 


Giwrgosm

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2017
137
155
34
Καταρχήν 19 Αυγούστου δεν ξέρω πώς περιμένεις να μην μαδάει ο σκύλος σου. Δεύτερον γράφεις "Με βούρτσισμα...καθημερινά". Το βούρτσισμα είναι μέγιστο 2 φορές την εβδομάδα αλλιώς θα μαδάει περισσότερο. Για το "ελαιόλαδο" δεν γνωρίζω αλλά ίσως θα έπρεπε να αναφέρεσαι σε σολομέλαιο. Η κονσέρβα και το ρύζι μαζί με μία σούπερπρίμιουμ τροφή δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης.

Αφού είναι 9-10 μηνών είναι 18kg είσαι ακόμη στην ανάπτυξη το οποίο σημαίνει ότι δεν πρέπει να κάνεις πειράματα αυτήν την στιγμή γιατί θα επηρεάσεις τουλάχιστον την μυοσκελετική ανάπτυξη του σκύλου. Αν θέλεις τόσο πολύ να τα κάνεις, ξεκίνα τα μετά από ~δύο ετών που θα έχει επί το πλείστον τελειώσει. Πιο λογικό θα ήταν αν θες να κάνεις δοκιμές, να δοκιμάσεις μια πολυβιταμίνη ή κάτι αντίστοιχο.

Να σου δείξω τον δικό μου που με sam's field + σολομέλαιο το τρίχωμά του όχι μόνο γυαλίζει αλλά ώρες ώρες μοιάζει να φωσφορίζει, να σου δείξω τις εξετάσεις του, την όρεξή του αλλά και το πώς μαδάει. Καληνύχτα.
Καλημέρα!

Δεν περιμένω τον Αυγουστο να μην μαδαει το σκυλι, δεν ειπα αυτο. Ηταν ενα αρνητικο που ειδα αποταν τον βρηκα και το ανεφερα. Τον βουρτσιζα ανα 2-3 μερες και πλεον 1 και σπανια 2 οπως κανεις κ εσυ, ειπα καθημερινα σχεδον επισης γιατι του εβαζα κανα τριαρι φορες λιγο ελαιολαδο γιατι γενικα πιστευω οτι κανει καλο και νοστιμιζει οσο ναναι και το φαγητο του. Παρομοίως και για το ρυζι και την κονσερβα απλα κ μονο για την αλλαγη της γευσης σε μικρη ποσότητα δεν βρισκω κατι ασχημο.

Δεν θεωρω πειραμα να το αλλαξω προς το καλυτερο (βασει των οσων εχω δει απο αλλα σκυλια φιλων, συζητησεις στο internet κ.α) την τροφη του. Ισα ισα...

Σε πιστευω για το σκυλο σου, την Sams Field την εχω σε εκτιμηση γενικα κ εγω...
Και εγω εβαζα τετοιο λαδι το "Yumega" αλλα πολυ μικρη διαφορα.
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Ναι σε κατάλαβα, ωραία τα λές.
Εγώ και πάλι βέβαια σου προτείνω να μην πειράξεις την τροφή του για καιρό ακόμη. Επειδή τα τριχώματα και οι σκύλοι είναι διαφορετικοί, το τί βλέπουμε σε σκύλους φίλων έχει μερική σημασία, δηλαδή πρέπει να έχουμε υπόψιν μας και ότι όλα τα τριχώματα δεν είναι τα ίδια. Στην γειτονιά μου το καλύτερο τρίχωμα το έχει ένας φίλος, με επίσης Sam's field + πολυβιταμίνες. Έλα μου όμως που το μακρύτριχο γερμανικοποιμενικοειδές έχει απίστευτο τρίχωμα εξαρχής..
Το τί διαβάζουμε στο ίντερνετ δε, θέλει ακόμη περισσότερο φιλτράρισμα. Μην ξεχνάμε ότι δεν γνωρίζουμε την εμπειρία του ατόμου απέναντί μας, ας λέει αυτός ότι όλα είναι τέλεια.
Αν όλα σου πάνε καλά τώρα μην κάνεις δοκιμές για το καλό του σκύλου σου και ξεκίνα τες αφότου ολοκληρωθεί η ανάπτυξή του. Αυτό δεν είναι απόλυτα λογικό;

Το βούρτσισμα αυτές τις ημέρες που δεν βγάζει ακόμη του το κάνω πιο σπάνια, 1 στις δύο εβδομάδες περίπου. Τα γευστικά πρόσθετα στο φαγητό του και οι εναλλαγές με την κονσέρβα που ανέφερες μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα συμπεριφοράς και επίσης, σε μεγαλύτερες ποσότητες από όσο δίνεις εσύ το ελαιόλαδο προφανώς, υποβαθμίζουν την διατροφή του μικρού.

Καλημέρα!

Υσ. Για πολύ κόσμο είτε η Μπαρτσελόνα είτε η ξηρά αποτελεί θρησκεία. Όποτε είναι πολύ σχετικό κατά πόσον μπορείς να τους λάβεις υπόψιν σου. Όπου Μπαρτσελόνα βλέπε μπαρφ
, από ότι φαίνεται το πληκτρολόγιο κάνει τις πλάκες του..
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Giwrgosm


Giwrgosm

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2017
137
155
34
Το ελαιολαδο δεν κανει τιποτα στο τριχωμα.
Δεν περιεχει ω3 οπως τα ιχθυελαια (περιεχει αλλα σε πολυ μικρο ποσοστο σε σχεση με τα ω6)
Καλυτερα καποιο ιχθυελαιο.
Αν και μη περιμενεις να μη μαδαει ο σκυλος,ακομη κ τη πιο ισορροπημενη διατροφη να κανει. Μονο να περιοριστει καπως γινεται αλλα αν ειναι μακρυτριχο δυσκολα.
Ειπα παρει το "yumega", ειδα μια πολυ μικρη διαφορα αλλα μεχρι εκει...
Οχι κοντροτριχος ειναι αλλα καλυτερα θα ελεγα σχετικα πλεον.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Λοιπον επηρεασμενη απο τη συζητηση εδω και καθως να φτιαχνω δικη μου με δυσκολευει λογω χαλια και μικρου ψυγειου πηρα τη συσκευασια με ετοιμα ας το πουμε μπιφτεκια της Nature's FOOD ΕΔΩ

Εχει διαφορες τιμες απο 2.90 ως 4.95 το superfoods το οποιο πηρα του μικρου. Οι μεριδες ειναι πολυ πρακτικες καθως απλα μετρας μπιφτεκια (5ο γραμμ ανα μπιφτεκι.) και αποψυχεις οσα θες. Η συσκευασια ειναι ενα κιλο δηλαδη για 25κιλο σκυλο με 2% βγαινει ακριβως 2 μερες ή 4 γευματα. Σα ποιοτητα καλουτσικη φαινεται στις περιγραφες τουλαχιστον, αν ξερει καποιος κατι παραπανω ας κατατοπισει. Το γκρεμλιν παντως τα κατασπαραξε.

Μαλλον θα γινει η εναλλακτικη μας για μερικα γευματα, εχουμε και διπλα σημειο πωλησης οποτε δε χρειαζεται καν να πιανει χωρο στη καταψυξη.

Αν ηταν να δινω μονιμα ομως δε θα μου αρεσε το τοσο αλεσμενο στυλ μπιφτεκι που δε ξερεις τι εχει. Θα προτιμουσα χειροποιητη.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Ειπα παρει το "yumega", ειδα μια πολυ μικρη διαφορα αλλα μεχρι εκει...
Οχι κοντροτριχος ειναι αλλα καλυτερα θα ελεγα σχετικα πλεον.
το yumega ειναι φυτικης προελευεσης ω3 (ALA) και ο σκυλος μπορει να απορροφησει ενα μικρο μερος απο αυτο,περιπου το 20%
Εγω προσθετω πλεον ανα 1 κιλο κοτοπουλο , 50 γρ σαρδελα που εκτος απο φουλ στα ω3 (EPA,DHA που μπορει ο σκυλος να απορροφησει στο 100%) περιεχει κ ιχνοστοιχεια κτλ
Φαντασου με 1 κιλο σαρδελα το μηνα εξισσοροπω τα ω3 με κοστος περιπου 2-3 ευρω!
Βεβαια δινω κ μοσχαρι κ αρνι που χρειαζονται λιγοτερη σαρδελα για να εξισσοροπισουν τα ω3.
 


Giwrgosm

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2017
137
155
34
Λοιπον επηρεασμενη απο τη συζητηση εδω και καθως να φτιαχνω δικη μου με δυσκολευει λογω χαλια και μικρου ψυγειου πηρα τη συσκευασια με ετοιμα ας το πουμε μπιφτεκια της Nature's FOOD ΕΔΩ

Εχει διαφορες τιμες απο 2.90 ως 4.95 το superfoods το οποιο πηρα του μικρου. Οι μεριδες ειναι πολυ πρακτικες καθως απλα μετρας μπιφτεκια (5ο γραμμ ανα μπιφτεκι.) και αποψυχεις οσα θες. Η συσκευασια ειναι ενα κιλο δηλαδη για 25κιλο σκυλο με 2% βγαινει ακριβως 2 μερες ή 4 γευματα. Σα ποιοτητα καλουτσικη φαινεται στις περιγραφες τουλαχιστον, αν ξερει καποιος κατι παραπανω ας κατατοπισει. Το γκρεμλιν παντως τα κατασπαραξε.

Μαλλον θα γινει η εναλλακτικη μας για μερικα γευματα, εχουμε και διπλα σημειο πωλησης οποτε δε χρειαζεται καν να πιανει χωρο στη καταψυξη.

Αν ηταν να δινω μονιμα ομως δε θα μου αρεσε το τοσο αλεσμενο στυλ μπιφτεκι που δε ξερεις τι εχει. Θα προτιμουσα χειροποιητη.[/QUOTΕ

Θελω κ εγω να του φτιαχνω εγω αλλα κυριως φοβαμαι για το αν καταψυχονται οντως σωστα στην καταψυξη ενος απλου ψυγειου, την εχει αυτη την εταιρια το pet πoυ του επαιρνα ξηρα (Sams field) αλλα δεν μου "γεμισε το ματι", θα κοιταξω να βρω κριτικες γενικα να δω και βλεπουμε.
Οντως ειναι πολυ βολικο αυτο με τα μπιφτεκια!
 


Giwrgosm

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2017
137
155
34
το yumega ειναι φυτικης προελευεσης ω3 (ALA) και ο σκυλος μπορει να απορροφησει ενα μικρο μερος απο αυτο,περιπου το 20%
Εγω προσθετω πλεον ανα 1 κιλο κοτοπουλο , 50 γρ σαρδελα που εκτος απο φουλ στα ω3 (EPA,DHA που μπορει ο σκυλος να απορροφησει στο 100%) περιεχει κ ιχνοστοιχεια κτλ
Φαντασου με 1 κιλο σαρδελα το μηνα εξισσοροπω τα ω3 με κοστος περιπου 2-3 ευρω!
Βεβαια δινω κ μοσχαρι κ αρνι που χρειαζονται λιγοτερη σαρδελα για να εξισσοροπισουν τα ω3.
Ναι το γνωριζω για την σαρδελα αυτο απλα φοβαμαι να την βαλω μαζι με κατι αλλο...
Καλυτερα δεν ειναι πιο μετα να του δινω 1 φορα την εβδομαδα μονο σαρδελες?
Επισης για το αρνι και το κεφαλι εχω δει αν θυμαμαι καλα οτι ειναι καλο σαν γευμα μια φορα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Ναι το γνωριζω για την σαρδελα αυτο απλα φοβαμαι να την βαλω μαζι με κατι αλλο...
Με τις σαρδελες εγω κανω το εξης πρακτικο. Περνω ενα μισοκιλο, τις βαζω στη καταψυξη σε ενα πλακε πιατο η μια διπλα στην αλλη ωστε να ξεκολλανε ευκολα και βγαζω μια ανα 2 μερες και του δινω ως λιχουδια, ολοκληρη, ασχετα με τα γευματα.
 
  • Like
Reactions: Giwrgosm




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Εγω με το γευμα κανονικα...τι προβλημα να υπαρχει?
π.χ εγω δε θελω να ανακατευω πολυ πραγμα, αυγο, ψαρια, κρεας κ.τ.λ Οι περιεργοι συνδιασμοι εχουν και περισσοτερες πιθανοτητες να δημιουργησουν θεματα.