Αλλαγή συμπεριφοράς


CherryKall

Member
5 Μαϊου 2020
22
13
46
Corinth- Greece
Καλημέρα σε όλους...Το κορίτσι μου έφτασε τους 4μηνες ... όλα πήγαιναν τέλεια.. έχει μάθει το όνομα της,τις εντολές, έλα, κάτσε, κάτω (ξάπλα) , μείνε, πόδι (το ένα και το άλλο) στην θέση σου (που είναι ένα κρεβάτι που της έχω στο σαλόνι) και στο σπίτι σου (είναι ένα κουτί μεταφοράς πλαστικό)..και λίγο το άστο (είμαστε στην αρχή) Τσισα και κακά σχεδόν πάντα έξω (υπάρχουν και κάποιες φορές"ατυχήματα" σπάνια βέβαια αλλά υπάρχουν ακόμα). Κοιμάται δίπλα στο κρεβάτι μου όλη νύχτα χωρίς νά ενοχλεί..(αφήνω ανοιχτο το παράθυρο και αν θέλει την ανάγκη της βγαίνει μόνη της, στο μπαλκόνι) Ταξίδεψε με το τρένο στο κουτί της και στην αγκαλιά μου... όλα τέλεια κι εκεί, στο τρένο πολύ ήσυχη,στα ταξί όχι τόσο, έκλαιγε..Το θέμα είναι πως εκεί που μείναμε για μια εβδομάδα υπήρχε μια aggressive συμπεριφορά προς το σκυλί όταν "δεν ακουγε" ( αρπαγμα από τον σβέρκο και πολύ άσχημο μαλλωμα) Μόλις γυρίσαμε σπίτι μας, έβγαλε κι αυτή μια ανάλογη συμπεριφορά..Αγριευει ακόμα και σε εμένα, όταν την μαλλωνω, της λέω μη ή όχι κι όταν βλέπει πως πάω να φύγω (παίρνω κλειδιά ή τσάντα).. Σε επίσκεψη στην κτηνίατρο σήκωσε χείλη και πήγε νά την δαγκώσει (ενώ στην προηγούμενη επίσκεψη η κτηνίατρος έλεγε πώς είναι πολύ τρυφερή και ήσυχη) Δεν ξέρω τι να υποθέσω.. Φταίει αυτό που περιεγραψα η είναι η ηλικία που θέλει να μου επιβληθεί? Να σημειώσω πως το άτομο που της φερόταν έτσι, νομίζω, πως τον αγάπησε,τον ξύπναγε με φιλιά στο πρόσωπο ,έκλαιγε (λίγο) κάθε φορά που έφευγε και χαιρόταν κάθε φορά που ερχόταν.. Η κτηνίατρος μου είπε για νά της"σπάσω" τον τσαμπουκα που πάει να βγάλει, όταν κάνει κάτι μη αποδεκτό να την περιορίζω σε ένα δωμάτιο..Το νά μην είναι μαζί μου την "πονάει" που λέμε...Το έκανα μία φορά λέγοντας της την λέξη τιμωρία... ύστερα όταν πάει να αγριεψει ή νά δαγκώσει της λέω τι κάνεις εκεί? Τώρα τιμωρία.. τρέχει από δω και από εκεί για να μην την πιάσωκαι μετά ηρεμεί και ξαπλώνει κάτω... Θα ήθελα την γνώμη σας. Προς τί αυτή η αλλαγή και αν κάνω σωστά με την τιμωρία.. Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές μνμ... αλλά για να είμαι κατατοπιστική...

Υ.γ .εχει αρχίσει και "κονξες" με την ξηρά.. δεν την θέλει σκέτη... Αν βάλω κοτόπουλο ή κολοκυθακι βραστό, γλύφει και το πιάτο.. ή Αν την ταιζω με το χέρι μου.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Το θέμα είναι πως εκεί που μείναμε για μια εβδομάδα υπήρχε μια aggressive συμπεριφορά προς το σκυλί όταν "δεν ακουγε" ( αρπαγμα από τον σβέρκο και πολύ άσχημο μαλλωμα)
Αυτήν την ακραία συμπεριφορά γιατί την επέτρεψες στο κουτάβι σου;
Σβέρκωμα σε μωρό;; Πάμε καλά;
Ακόμα κι αν έχει μπει σε περίοδο αναμέτρησης για το αν θα περνάει το δικό της, μόνο με ηρεμία και σταθερότητα θα κατορθώσεις να έχεις κι ένα ήρεμο σκυλί.
Απαράδεκτο αυτό που συνέβη και κάκιστη αρχή!
Αντι να της σπάσεις τον τσαμπουκά, που ο τσαμπουκάς πιθανότερο της τον προκάλεσε, προσπάθησε να ανακτήσεις την εμπιστοσύνη της! Αλλιώς θα έχεις ένα νευρικό σκυλί που στα εύκολα μπορεί να σε λατρεύει και στα δύσκολα θα αντιδράει άσχημα

Και να μην αφήνεις άσχετους να παρεμβαίνουν στο σκυλί σου, πόσο μάλλον έτσι!!!!. Αν χρειάζεσαι βοήθεια, σε εκπαιδευτή!
 


CherryKall

Member
5 Μαϊου 2020
22
13
46
Corinth- Greece
Αυτήν την ακραία συμπεριφορά γιατί την επέτρεψες στο κουτάβι σου;
Σβέρκωμα σε μωρό;; Πάμε καλά;
Ακόμα κι αν έχει μπει σε περίοδο αναμέτρησης για το αν θα περνάει το δικό της, μόνο με ηρεμία και σταθερότητα θα κατορθώσεις να έχεις κι ένα ήρεμο σκυλί.
Απαράδεκτο αυτό που συνέβη και κάκιστη αρχή!
Αντι να της σπάσεις τον τσαμπουκά, που ο τσαμπουκάς πιθανότερο της τον προκάλεσε, προσπάθησε να ανακτήσεις την εμπιστοσύνη της! Αλλιώς θα έχεις ένα νευρικό σκυλί που στα εύκολα μπορεί να σε λατρεύει και στα δύσκολα θα αντιδράει άσχημα

Και να μην αφήνεις άσχετους να παρεμβαίνουν στο σκυλί σου, πόσο μάλλον έτσι!!!!. Αν χρειάζεσαι βοήθεια, σε εκπαιδευτή!
Επειδή είμαι άνεργη και τα οικονομικά μου είναι πολύ δύσκολα δεν μπορώ να πάρω εκπαιδευτή..γι αυτό ζητώ τις συμβουλές σας, που είστε πιο έμπειροι.. Όσο για τα παραπάνω που αναφέρεις, υπάρχουν άνθρωποι που νομίζουν πως τα ξέρουν όλα δυστυχώς... :(Έτσι έπρεπε λέει να φέρομαι στο σκυλί κι όχι σαν κυρατσα... γιατί αλλιώς θα μου πάρει τον αέρα και θα με φάει κάποια στιγμή... Ήξερε:cautious: γιατί έχει διαβάσει πολύ, πότε όμως δεν ήταν ιδιοκτήτης.. τέλος πάντων.. το θέμα είναι πως το κακό έγινε... τώρα πως θα το διορθώσω..
 




zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Το καταλαβαίνω το οικονομικό. Σε κάθε περίπτωση, μαγκιές από άσχετους να μην ανέχεσαι και να μην ψαρώνεις. Είτε είχε διαβάσει, είτε είχε δικά του και τους κακοφέρονταν έτσι, δεν έχει καμία δουλειά να ανακατευτεί στο δικό σου σκύλο.
Πάρτο και πατριωτικά, ακόμα και τα λάθη, ας είναι δικά σου.
Εφόσον λες ότι ήδη της έχεις μάθει κάποια βασικά, άρα μια μεταξύ σας γλώσσα την έχετε αναπτύξει. Διατηρείστε την, αναπτύξτε την κι άλλο.
Δώσε της πίσω την ηρεμία και την ασφάλεια που χρειάζεται και σου λέει και ο Yorkaddict, μπορείς να είσαι και αυστηρή εκεί που πρέπει, αλλά να μην αποτελείς απειλή για εκείνη.
Επίσης, υπομονή και όπως μου είχε πει κάποτε μέλος από εδώ που ξέρει καλά από τέτοια, ποτέ να μην πλησιάσεις με νεύρα το σκυλί σου, όποια γκάφα κι αν έχει κάνει. Το έκανα μια φορά, ήταν μόλις 6 μηνών και προσπάθησε να με δαγκώσει, ως ένα βαθμό το έκανε.
Εχει μεγάλη σημασία η υπομονή και η σταθερή συμπεριφορά από μέρους μας.
 
  • Like
Reactions: CherryKall


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3