Αλλαγή τροφής σε μπόξερ


vkop

Active Member
8 Νοεμβρίου 2015
32
108
39
Καλημέρα!!!
Έχω ένα κουτάβι μπόξερ 6 μηνών τον Έκτορα!
Από την ημέρα που τον έφερα στο σπίτι τον ταΐζω με royal canin maxi junior χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα εκτός από κάποιες φορές τα πολλά και αρκετά μαλακά περιττώματα. Το τρίχωμά του είναι γυαλιστερό και δεν μαδάει, έχει αρκετή ενέργεια και οι αιματολογικές του εξετάσεις ήταν εξαιρετικές. Τις τελευταίες μέρες δεν τρώει την τροφή εκτός αν βάλω λίγο νερό μέσα. Να παραμείνω στην ίδια ξηρά τροφή ή να την αλλάξω και πια πιστεύετε ότι θα ήταν κατάλληλη? Σκέφτομαι επίσης και την λύση της BARF αλλά δεν είναι εύκολα διαχειρήσιμη τουλάχιστον από εμένα λόγο χώρου στον καταψύκτη και στο γεγονός ότι ταξιδεύω σχετικά συχνά και τον έχω μαζί μου. Μια άλλη λύση είναι η αποξηραμένη BARF της k9 natural αλλά είναι αρκετά ακριβή, ποια είναι η γνώμη σας για την συγκεκριμένη τροφή και αν γνωρίζετε κάποια αντίστοιχη?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 


Lia Mocca

Active Member
14 Οκτωβρίου 2015
32
4
Καλημέρα!!!
Έχω ένα κουτάβι μπόξερ 6 μηνών τον Έκτορα!
Από την ημέρα που τον έφερα στο σπίτι τον ταΐζω με royal canin maxi junior χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα εκτός από κάποιες φορές τα πολλά και αρκετά μαλακά περιττώματα. Το τρίχωμά του είναι γυαλιστερό και δεν μαδάει, έχει αρκετή ενέργεια και οι αιματολογικές του εξετάσεις ήταν εξαιρετικές. Τις τελευταίες μέρες δεν τρώει την τροφή εκτός αν βάλω λίγο νερό μέσα. Να παραμείνω στην ίδια ξηρά τροφή ή να την αλλάξω και πια πιστεύετε ότι θα ήταν κατάλληλη? Σκέφτομαι επίσης και την λύση της BARF αλλά δεν είναι εύκολα διαχειρήσιμη τουλάχιστον από εμένα λόγο χώρου στον καταψύκτη και στο γεγονός ότι ταξιδεύω σχετικά συχνά και τον έχω μαζί μου. Μια άλλη λύση είναι η αποξηραμένη BARF της k9 natural αλλά είναι αρκετά ακριβή, ποια είναι η γνώμη σας για την συγκεκριμένη τροφή και αν γνωρίζετε κάποια αντίστοιχη?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Καλησπέρα vkop,

και εμείς το μποξεράκι μας ακριβώς την ίδια τροφή του δίναμε μέχρι περίπου 8 μηνών. Ήδη από τους 7 μήνες δεν την έτρωγε με ευκολία. Στους μήνες είπαμε να δοκιμάσουμε κάτι άλλο τώρα είναι 9 μηνών και τρώει την N&D anchestral grain (κοτόπουλο ρόδι) maxi adult. Αν και είναι ακόμη νωρίς, έχω να πω τα εξής:
-της αρέσει πάρα πολύ
-δείχνει να πεινάει περισσότερο (δεν θα αυξήσουμε την ποσότητα ακόμη)
-κακάκια 3-4 φορές την ημέρα (ίδια με royal canin) καλοσχηματισμένα
-τρίχωμα στα ίδια επίπεδα με royal canin (όχι πολύ γυαλιστερό)

Σχετικά με την ανάπτυξή της δεν μπορώ να πω ακόμη, αν και δεν θα ήθελα να έχει απότομη.
 
  • Like
Reactions: GRDANE




Lia Mocca

Active Member
14 Οκτωβρίου 2015
32
4
Γιατί δίνετε Junior ενώ είναι κουτάβι ακόμα;
Κάποιος καλός φίλος (που ασχολείται επαγγελματικά με σκυλιά και κουτάβια) μου το πρότεινε για να μην πάει απότομη ανάπτυξη αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι της κάθεται καλά το σενάριο αυτό.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Γιατί δίνετε Junior ενώ είναι κουτάβι ακόμα;
γιατι (μαλλον) η εταιρεια η ιδια πρoτεινει junior , στν συσκευασια της γραφει "Πλήρης τροφή για νεαρούς μεγαλόσωμους σκύλους. Από 2 έως 15 μηνών. " .... πριν απο αυτη προτεινει την "starter"..

Παρολ'αυτα, αν διαβασεις την συσταση της τροφης και αλλων τροφων μπορεις να δωσεις καλυτερη στα ιδια χρηματα :)
 
  • Like
Reactions: Aslan and LaCat


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
ρε παιδια σορυ δηλαδή αλλά όλη αυτή η ποσότητα κακακίων δε σας λέει κάτι; να τρώει μισό κιλό και χ@ζει 1,5..φουλ απορρόφηση τι να σου πω. Αν υπάρχει τρόπος να δώσεις μπαρφ, δώσε. Καλό θα ήταν να φύγεις απ τη ρογιαλ. Δοκίμασε κάποια άλλη. Αναζήτησε και παρόμοια θέματα στο φόρουμ, θα βρείς πολλές προτάσεις.
 


Lia Mocca

Active Member
14 Οκτωβρίου 2015
32
4
ρε παιδια σορυ δηλαδή αλλά όλη αυτή η ποσότητα κακακίων δε σας λέει κάτι; να τρώει μισό κιλό και χ@ζει 1,5..φουλ απορρόφηση τι να σου πω. Αν υπάρχει τρόπος να δώσεις μπαρφ, δώσε. Καλό θα ήταν να φύγεις απ τη ρογιαλ. Δοκίμασε κάποια άλλη. Αναζήτησε και παρόμοια θέματα στο φόρουμ, θα βρείς πολλές προτάσεις.
αν μπορούσα να ασχοληθώ με τη barf θα το έκανα....δυστυχώς, δεν υπάρχει όμως αυτή η δυνατότητα και ψάχνομαι πλέον άμεσα για κάτι που να μπορεί να απορροφήσει γιατί νομίζω ότι αρχίζει να χάνει βάρος
 


vkop

Active Member
8 Νοεμβρίου 2015
32
108
39
αν μπορούσα να ασχοληθώ με τη barf θα το έκανα....δυστυχώς, δεν υπάρχει όμως αυτή η δυνατότητα και ψάχνομαι πλέον άμεσα για κάτι που να μπορεί να απορροφήσει γιατί νομίζω ότι αρχίζει να χάνει βάρος
Τύχαμε σε μίζερα κουτάβια ως προς το φαγητό τους... Την επόμενη εβδομάδα θα επιχειρήσω την πρώτη αλλαγή ξηράς τροφής με επικρατέστερη την Acana large breed... ; Ίδωμεν