Αλλαγή τροφής Gemon


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Καλησπέρα, δίνω στον μικρό την Gemon medium πότε με κοτόπουλο και πότε με σολομό. Άρχισα αυτήν, μετά από δύο μήνες με Ecopet. Ο λόγος ότι δεν την έτρωγε με όρεξη, και το ίδιο συμβαίνει και με αυτήν ( για αυτό και οι αλλαγές στη "γεύση"). Δεν τρελαίνεται για να φάει, τελευταία, θα πρέπει να έχει πεινάσει αρκετά. (Τσεκάραμε για θέμα υγείας είναι υγιής).
Για της gemon:

ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

• Ακατέργαστες πρωτεΐνες 31,00%, ακατέργαστα έλαια και λίπη 16,00%

• Κρέας και παράγωγα κρέατος 28% (εκ των οποίων φρέσκο κοτόπουλο κατ’ ελάχ. 10%)

Σκέφτομαι να αλλάξω μόλις τελειώσει το σακούλι (Γενικά τα 3kg, κρατάνε περί τις 20 μέρες, λίγο παραπάνω αν δεν φάει πολύ). Οπότε κοιτάζω περίπου για τόσο, να μας κρατάει ένα μήνα. Να θυμίσω πως είναι 11kg ο Ρόκυ. Έχω καταλήξει σε αυτές, αν και δεν ξέρω ακόμη να αναλύω καλά τα συστατικά. Ποια πιστεύετε πρέπει να προτιμήσω; Όποια άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη

 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Επανέρχομαι, με προσθήκη της Ambrosia:
Κρέας αρνιού 25% (Φρέσκο Κρέας Κοτόπουλου 15%, Αφυδατωμένο Κρέας 10%), Καστανό Ρύζι (22%), Αφυδατωμένο Κρέας Κοτόπουλου (16%), Άλευρο Αρακά , Αρακάς, Λίπος Κοτόπουλου(8%), Κουκιά, Λιναρόσπορος (2%), Αφυδατωμένος Πολτός Τεύτλου, Υδρολιμένο Συκώτι (2%), Μαγιά, Άλευρο από Φύκια (0,24%), Προϊόντα Μαγιάς (MOS 0,16%), Εκχύλισμα Yucca (0,026%), Αφυδατωμένος Μίσχος Ανανά (Ananas sativus L.) (0,02%), Αφυδατωμένα Μήλα (Malus pumila) (0,02%), Εκχύλισμα Γαϊδουράγκαθου (Silybum marianum L.) (0,02%), Θειική Γλυκοζαμίνη (60 mg/kg), Θειική Χονδροϊτίνη (30 mg/kg).

Και της Sam's field έχουμε:
Σύνθεση: σολομός 35%, πατάτα 30.5% (πιστοποιημένο μη μεταλλαγμένο), καλαμπόκι 20%, λίπος πουλερικών 3%(διατηρημένα με μικτές τοκοφερόλες, πηγή Βιταμίνη Ε), λάδι σολομού 3%, φυσικές γεύσεις, αποξηραμένα μήλα 4%, μαγιά μπύρας 3%, ντομάτες 1%, yucca schidigera Εκχύλισμα, καρότα, μέταλλα, DL-μεθειονίνη, L-λυσίνη, μαννάν-ολιγοσακχαρίτες, φρουκτο-ολιγοσακχαρίτες, Προβιοτικά (Lactobacillus acidophilus).
Αναλυτικά συστατικά: Ακατέργαστη πρωτεΐνη 25 %, Ακατέργαστο λίπος 14 %, Ακατέργαστες ίνες 2,0 %, Ακατέργαστη τέφρα 5,5 %, Υγρασία 10 %, Ασβέστιο 1,1 %, Φώσφορος 0,9 %.
Διατροφικές πρόσθετες ύλες ανά 1 kg: Βιταμίνη A 20 000 IU, Βιταμίνη D3 1 900 IU, Βιταμίνη E 500 mg, Βιταμίνη B1 4,5 mg, Βιταμίνη B2 6,0 mg, Βιταμίνη B6 5,0 mg, Βιταμίνη B12 0,05 mg, Νιασίνη 26 mg, Παντοθενικό οξυ 13 mg, Βιοτίνη 0,78 mg, Φολικό Οξύ 0,65 mg, Χλωριούχος χωλίνη 780 mg, Οργανικός Ψευδάργυρος 107 mg, Οργανικός Χαλκός 18 mg, Ιώδιο 0,84 mg, Οργανικό Σελήνιο 0,2 mg.
Πεπτικότητα: 85% / Μεταβολίσημη ενέργεια: 4.144 (kcal/kg)

Νομίζω είμαι πλέον μεταξύ των δύο
Μια ακόμα ερώτηση, ο Ροκυ τρώει περίπου 3κιλά τροφής το μήνα, λίγο λιγότερο από μήνα (για gemon), λογικά το 15 κιλό θα κρατήσει πολύ καιρό. Υπάρχει περίπτωση να χαλάσει? Να προτιμήσω να πάρω μαζί (αν του κάτσει καλά), δύο, τρεις συσκευασίες μικρές και απλά να ανοίγω μια κάθε φορά?
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ο γενικός κανόνας είναι ότι στην ετικέτα η σειρά με την οποία αναγράφονται τα συστατικά είναι με βάση την ποσότητά τους πριν το μαγείρεμα. Που σημαίνει ότι το ωμό κρέας όταν μαγειρευτεί και χάσει περίπου ένα 40% του ωμού βάρους του, θα βρεθεί τριτο-τέταρτο-πέμπτο στη λίστα, ενώ η πατάτα ή το ρύζι ή το καλαμπόκι θα αποτελούν το μεγαλύτερο μέρος του φαγητού. Καλό θα ήταν στις πρώτες θέσεις να έχει μόνο κρέας, και επίσης να περιέχει κάποιο αφυδατωμένο/επεξερασμένο κρέας, του οποίου η ποσότητα δε θα μειωθεί κι άλλο αφού είναι ήδη μαγειρεμένο. Κάνε σταδιακά την αλλαγή, περίμενε 1-1.5 μήνα (αν δε δεις κάποιο περίεργο ή επίμονο σύμπτωμα εννοείται), δες πως κάθεται στο σκύλο σου και αποφάσισε αν θα τη συνεχίσεις.

Αν θέλεις οπωσδήποτε να δεις κριτικές και συγκρίσεις, υπάρχουν πολλά σάιτ που μπορείς να κοιτάξεις.
Πάρε μια τροφή που σου φαίνεται καλή σύμφωνα με όποια κριτήρια έχεις εσύ, και που να την αντέχεις οικονομικά. Διάβασε αυτό εδώ το θέμα, για να μπορείς να καταλαβαίνεις καλύτερα τις ετικέτες των τροφών.
Δε θα έπαιρνα 15κιλο, όσο και να το βάλεις σε αεροστεγές δοχείο άνοιξε-κλείσε 1-2 φορές καθημερινά για 5 μήνες, τελικά θα υπάρχει κάποια αλλοίωση. Αν βρεις τροφή που να είναι ήδη μοιρασμένη σε κλειστά σακουλάκια προτίμησέ την για να σου βρει πιο οικονομικά στο κιλό, αλλιώς μικρή συσκευασία.
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Ο γενικός κανόνας είναι ότι στην ετικέτα η σειρά με την οποία αναγράφονται τα συστατικά είναι με βάση την ποσότητά τους πριν το μαγείρεμα. Που σημαίνει ότι το ωμό κρέας όταν μαγειρευτεί και χάσει περίπου ένα 40% του ωμού βάρους του, θα βρεθεί τριτο-τέταρτο-πέμπτο στη λίστα, ενώ η πατάτα ή το ρύζι ή το καλαμπόκι θα αποτελούν το μεγαλύτερο μέρος του φαγητού. Καλό θα ήταν στις πρώτες θέσεις να έχει μόνο κρέας, και επίσης να περιέχει κάποιο αφυδατωμένο/επεξερασμένο κρέας, του οποίου η ποσότητα δε θα μειωθεί κι άλλο αφού είναι ήδη μαγειρεμένο. Κάνε σταδιακά την αλλαγή, περίμενε 1-1.5 μήνα (αν δε δεις κάποιο περίεργο ή επίμονο σύμπτωμα εννοείται), δες πως κάθεται στο σκύλο σου και αποφάσισε αν θα τη συνεχίσεις.

Αν θέλεις οπωσδήποτε να δεις κριτικές και συγκρίσεις, υπάρχουν πολλά σάιτ που μπορείς να κοιτάξεις.
Πάρε μια τροφή που σου φαίνεται καλή σύμφωνα με όποια κριτήρια έχεις εσύ, και που να την αντέχεις οικονομικά. Διάβασε αυτό εδώ το θέμα, για να μπορείς να καταλαβαίνεις καλύτερα τις ετικέτες των τροφών.
Δε θα έπαιρνα 15κιλο, όσο και να το βάλεις σε αεροστεγές δοχείο άνοιξε-κλείσε 1-2 φορές καθημερινά για 5 μήνες, τελικά θα υπάρχει κάποια αλλοίωση. Αν βρεις τροφή που να είναι ήδη μοιρασμένη σε κλειστά σακουλάκια προτίμησέ την για να σου βρει πιο οικονομικά στο κιλό, αλλιώς μικρή συσκευασία.
Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ! Άρα θα τις ξανακοιταξω όλες ως προς το κριτήριο του κρέατος/ωμό και αφυδατωμένο. Σίγουρα πρέπει να του κάτσει καλά πάντως. Αυτή της gemon, παρ'οτι στην αρχή ήταν εντάξει, τώρα τελευταία δεν είναι καθόλου.
Στα οικονομικά, μπορώ να δώσω μέχρι 20€ το μήνα, για συσκευασία 3-5kg πάντα, αυτή θα παίρνω. Οποία άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη
(Αν μπορείς ξαναστειλε μου το λινκ, μιας και δεν μου ανοίγει για κάποιο λόγο. Να κάτσω να το διαβάσω και αυτό)
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
ορίστε: Διάσπαση συστατικών - Το μεγάλο κόλπο • Dogforum-Τα πάντα για το σκύλο!

Δες τη naturea, την n&d και την carnilove, αν μπορείς να βρεις online τίποτε δοσολογίες. Εκ πρώτης όψεως είναι παραπάνω από αυτές που κοιτάζεις, συνήθως όμως η προτεινόμενη δοσολογία είναι λιγότερη (οπότε εξακολουθούν να βγαίνουν παραπάνω, αλλά όχι τόσο όσο το αρχικό σοκ :p)
 


giorgos8181

Active Member
18 Ιουλίου 2010
32
5
Καλησπερα, επειδη εχω ενα σουπερ μιζερο σκυλι στην διατροφη του, περασα και εγω απο αρκετες αλλαγες. Ηταν τοσο πεισματαρικο που σε 3 μερες μου αφαγε μονο 10 γρ τροφης ενω επεμενα σε αυστηρο ωραριο και χωρις μπουκιες κλπ. Τελικα απ οτι φαινεται η μπιλια εχει κατσει στην παρακατω τροφη που βασει συστατικων ειναι πολυ ποιοτικη και βασει αποτελεσματος (κοπρανα) την δεχεται πολυ καλα.

Να σου πω τι δοκιμασα μεχρι να φτασω εδω.
Acana classics και τις 3 γευσεις (κοτοπουλο,αρνι, ψαρι) λιγο το κοτοπουλο εφαγε για μια 2 μερες και μετα τιποτα.
Αcana singles grass fed lamb-> επαιζε με την κροκετα λες και ηταν ποντικι, καμια σημασια.
Acana wild prairie -> το μυριζε και εφευγε
Acana small breed-> τα ιδια

Γενικα το παλεψα πολυ με ακανα αλλα γιοκ.

Carnilove Salmon -> την ετρωγε σχετικα καλα, αλλα κοπρανα αλοιφη

Βrit care lamb&rice εφαγε ενα κιλο μετα ουτε να την δει. κοπρανα τελεια

brit απλη κοτοπουλο-> πηγε στα αδεσποτα

Orlando grain free απο lidl -> την βαρεθηκε απο το 2ο σακουλακι, κοπρανα καλα.

Royal canin adult small breed -> αν και υποδεεστερη απο τις υπολοιπες ειπα να την δοκιμασω, εφαγε ενα σακουλακι 1,5 κιλο και αυτο ηταν την βαρεθηκε, κοπρανα και εδω καλα.

Ελπιζω να παραμεινω στην N&D γιατι βαρεθηκα να ψαχνομαι.
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
ορίστε: Διάσπαση συστατικών - Το μεγάλο κόλπο • Dogforum-Τα πάντα για το σκύλο!

Δες τη naturea, την n&d και την carnilove, αν μπορείς να βρεις online τίποτε δοσολογίες. Εκ πρώτης όψεως είναι παραπάνω από αυτές που κοιτάζεις, συνήθως όμως η προτεινόμενη δοσολογία είναι λιγότερη (οπότε εξακολουθούν να βγαίνουν παραπάνω, αλλά όχι τόσο όσο το αρχικό σοκ :p)
Καλησπερα, επειδη εχω ενα σουπερ μιζερο σκυλι στην διατροφη του, περασα και εγω απο αρκετες αλλαγες. Ηταν τοσο πεισματαρικο που σε 3 μερες μου αφαγε μονο 10 γρ τροφης ενω επεμενα σε αυστηρο ωραριο και χωρις μπουκιες κλπ. Τελικα απ οτι φαινεται η μπιλια εχει κατσει στην παρακατω τροφη που βασει συστατικων ειναι πολυ ποιοτικη και βασει αποτελεσματος (κοπρανα) την δεχεται πολυ καλα.

Να σου πω τι δοκιμασα μεχρι να φτασω εδω.
Acana classics και τις 3 γευσεις (κοτοπουλο,αρνι, ψαρι) λιγο το κοτοπουλο εφαγε για μια 2 μερες και μετα τιποτα.
Αcana singles grass fed lamb-> επαιζε με την κροκετα λες και ηταν ποντικι, καμια σημασια.
Acana wild prairie -> το μυριζε και εφευγε
Acana small breed-> τα ιδια

Γενικα το παλεψα πολυ με ακανα αλλα γιοκ.

Carnilove Salmon -> την ετρωγε σχετικα καλα, αλλα κοπρανα αλοιφη

Βrit care lamb&rice εφαγε ενα κιλο μετα ουτε να την δει. κοπρανα τελεια

brit απλη κοτοπουλο-> πηγε στα αδεσποτα

Orlando grain free απο lidl -> την βαρεθηκε απο το 2ο σακουλακι, κοπρανα καλα.

Royal canin adult small breed -> αν και υποδεεστερη απο τις υπολοιπες ειπα να την δοκιμασω, εφαγε ενα σακουλακι 1,5 κιλο και αυτο ηταν την βαρεθηκε, κοπρανα και εδω καλα.

Ελπιζω να παραμεινω στην N&D γιατι βαρεθηκα να ψαχνομαι.
Καλησπέρα, σας ευχαριστώ! Είδα και εγώ τις N&D, φαίνονται καλές, για τη τιμή τους, αν και υπερβαίνει λίγο το μπατζετ. Ρώτησα στο πετ σοπ, για τις δοσολογιες, τα 2,5kg της Sam's field θα κρατήσουν για 20 μέρες και το αντίστοιχο της N&D για 25 μέρες. Πάνω κάτω για 4 μήνες με τα μεγάλα σακουλια, βγαίνει μόνο 10€ η διαφορά, οπότε, αν κάτσει καλά σαν τροφή θα πάω και εγώ στην N&D, σκέφτομαι αυτή με το σολομό και ρόδι.
Μια ακόμη ερώτηση, αν μείνω στην ίδια μάρκα, αλλά αλλάξω κωδικό πχ πάω σε κοτόπουλο από σολομό, χρειάζεται και εδώ περίοδο προσαρμογής ή αλλάζω κατευθείαν?
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
... Μια ακόμη ερώτηση, αν μείνω στην ίδια μάρκα, αλλά αλλάξω κωδικό πχ πάω σε κοτόπουλο από σολομό, χρειάζεται και εδώ περίοδο προσαρμογής ή αλλάζω κατευθείαν?
Η ασφαλής απάντηση είναι καλύτερα να κάνεις σταδιακά την αλλαγή, διότι μπορεί η δαφορετική πρώτη ύλη να αναστατώσει κάπως το γαστρεντερικό. Αν ο σκύλος σου δεν έχει θέμα, μπορείς να κάνεις την αλλαγή μια κι έξω, ή σε πολύ συντομότερο χρονικό διάστημα.

εντιτ: επειδή το ξανασκέφτηκα, δες τι μπορείς να βρεις για αποθήκευση, αεροστεγή όμως. Σακούλια που αφαιρείς τον αέρα, τάπερ που βγάζεις αέρα; Κάτι τελοσπάντων που να κλείνει όντως αεροστεγώς. Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι ή πόσο στοιχίζει ή πόσα τέτοια θα χρειαστείς ή που στην ευχή θα τα βάλεις στο σπίτι :p. Θεωρητικά θα μπορείς έτσι να αποθηκεύσεις για ένα 6μηνο ένα 12κιλο, που θα σου έρχεται πιο φτηνά αναλογικά με το δίκιλο. (Μπορεί να το έχουμε αναλύσει κι εδώ μέσα, δεθυμάμαι)
 
Last edited:


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Η ασφαλής απάντηση είναι καλύτερα να κάνεις σταδιακά την αλλαγή, διότι μπορεί η δαφορετική πρώτη ύλη να αναστατώσει κάπως το γαστρεντερικό. Αν ο σκύλος σου δεν έχει θέμα, μπορείς να κάνεις την αλλαγή μια κι έξω, ή σε πολύ συντομότερο χρονικό διάστημα.

εντιτ: επειδή το ξανασκέφτηκα, δες τι μπορείς να βρεις για αποθήκευση, αεροστεγή όμως. Σακούλια που αφαιρείς τον αέρα, τάπερ που βγάζεις αέρα; Κάτι τελοσπάντων που να κλείνει όντως αεροστεγώς. Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι ή πόσο στοιχίζει ή πόσα τέτοια θα χρειαστείς ή που στην ευχή θα τα βάλεις στο σπίτι :p. Θεωρητικά θα μπορείς έτσι να αποθηκεύσεις για ένα 6μηνο ένα 12κιλο, που θα σου έρχεται πιο φτηνά αναλογικά με το δίκιλο. (Μπορεί να το έχουμε αναλύσει κι εδώ μέσα, δεθυμάμαι)
Πολύ καλή ιδέα! Σαν θέμα βρήκα αυτό: Αεροστεγή δοχεία αποθήκευσης ξηράς τροφής... (έτσι να υπάρχει)
Από το να πάρω ένα μεγάλο δοχείο βέβαια, θα μπορούσα να βγάζω τη τροφή του μήνα σε ξεχωριστό τάπερ, και να κλείνω την υπόλοιπη στο σακούλι. Με αυτά τα μεγάλα σαν μανταλάκια ίσως; Ώστε να μην ανοιγοκλείνω συνέχεια το δοχείο που έχει όλη τη ποσότητα. Λογικά αυτό θα πρέπει να μειώσει τον κίνδυνο αλλοίωσης
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Αν παρ'ολες τις αλλαγές που θα κάνει κάποιος, ο σκύλος του εξακολουθεί να μην θέλει την ξηρα και επιμένει πεισματικά να μην τρώει μπορεί να δοκιμάσει το εξης:
Πάμε στο κρεοπωλείο και παίρνουμε είτε ουρά μοσχαριού είτε σβέρκο(και το κότσι μας κανει), ζητάμε από τον χασαπη να μας το κομματιασει/σπάσει. Πάμε σπίτι βάζουμε μέσα στη χύτρα το μοσχάρι βάζουμε νερό ανάλογα με την ποσότητα μοσχαριού που έχουμε βάλει, το βράζουμε στην χύτρα ταχύτητας ώστε να βγάλει όλες τις ουσίες του χωρίς να εξατμίζεται το νερο. Μόλις τελειώσει το βράσιμο σουρώνουμε ώστε να μην έχει κομμάτια από κοκκαλακια μέσα. Με αυτό τον τρόπο έχουμε ένα πολύ ωραίο ζωμο κρέατος. Έτσι κάθε γεύμα με ξηρα προσθέτουμε λίγο από τον ζωμο. Αν δεν κοντεψει να φάει και το μπολ του, θα κάτσω να μου τρυπήστε την μύτη :p.
Μια άλλη λύση είναι μέσα στην κροκέτες να βαζεται μια μικρή ποσότητα από μια καλή ποιοτητας κονσέρβα.
Προσωπικά ομως προτιμώ τον ζωμο.
Αυτά για όποιον δεν θέλει ή δεν μπορεί να δίνει μαγειρευτά ή barf.
 
  • Love
  • Like
Reactions: GSD92 and Aliki V.


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3