Αλλαγή τροφής


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Σήμερα αγόρασα καινούργια τροφή για το κουτάβι πριν έτρωγε belcado τωρα της πήρα ακανα η ακανα λεει στα 10 κιλα 300 γραμμάρια και στα 20 500 το κουτάβι είναι 15 κιλά λογικά θέλει 400 αλλά σκέφτομαι μήπως είναι πολύ υπάρχει περίπτωση να έχει προβλήματα από την πρωτεινη? Ακανα έδινα σε ένα κανγκαλ που είχαν αλλά έχουν περάσει κ 14 χρόνια από τότε και δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς έδινα
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Υποθέτω είναι η acana puppy large breed. Θα κοιτάξεις το αναμενόμενο βάρος για ενήλικα και θα βγάλεις ένα μέσω όρο. Αν γίνει γύρω στα 50 κιλά και είναι τώρα 15, θέλει 400 γρ. Αν είναι ακόμα αυτό το πινακάκι πάει έτσι. Τα κουτάβια χρειάζονται πρωτεΐνη... Δεν παίζει ρόλο τόσο η ποσότητα, αλλά η ποιότητα της πρωτεΐνης... Η acana είναι μια καλή μάρκα, όμως σίγουρα υπάρχουν καλύτερες.
 

Attachments



theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Την πήρα γιατί όπως ειπα την είχα ξανα χρησιμοποιήσει ειμουν ανάμεσα σ' αυτή και την orijen ναι αυτό ειναι το πινακακι
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που κανεις αυτη την αλλαγη? δεν καθοταν καλα η αλλη τροφη? αν καθοταν καλα δεν υπαρχει τρομερος λογος για αλλαγη, εκτος και αν προκειται για οικονομικο λογο, δεν ξερω ποιες ειναι και οι τιμες τους.

η αλλαγη τροφης πρεπει παντα να γινεται αργα, σε ενα διαστημα 5-7 ημερω, ποτε δεν πας να βαλεις κατευθειαν καινουργια τροφη. την συστηνουμε σιγα σιγα.


τα κουταβια χρειαζονται αρκετη πρωτεινη. οποτε δε νομιζω να υπαρχη τετοιο θεμα. ομως προσοχη γιατι εχω ακουσει πολλους να λενε για πολλα και μαλακα κοπρανα με ακανα.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
η ακανα είναι πιο ακριβή από την belcado σήμερα που ήταν η πρώτη μέρα έδωσα αναλογία 70/30 τροφή άλλαξα γιατί η ακανα έχει περισσότερη πρωτεΐνη
 


Rockyshihtzu

Member
25 Νοεμβρίου 2020
16
6
44
Καλημέρα!Ο Ρόκυ shih tzu είναι πια 13 μηνών και 6800γρ!Μέχρι να χρονίσει έτρωγε την Britt care puppy lamp and rice.Με αυτή την τροφή έκανε πολλές φορές κακά μέσα στη μέρα, άλλοτε σκληρά, άλλοτε μαλακά. Πριν τις διακοπές του έκανα την μετάβαση σε adult με σολωμό όμως όταν πη΄γαμε στο νησί λόγω του καύσωνα,του νεόυ περιβάλλοντος και της πολυκοσμίας δεν έτρωγε με τίποτα για μια δυο μέρες και μετά τον λυπήθηκα και άρχισα να βράζω ζωμό κοτόπουλο και ρυζάκι και να πασπαλίζω από πάνω μπας και φάει,αλλά λίγα πράγματα.Επειδή θα μέναμε 20 μέρες στο νησί και είχα ήδη αρχίσει έρευνα για την acana/orijen αποφάσισα να δοκιμάσω και βρήκα μόνο acana red classic.Σιγά σιγά με την βοήθεια του ζωμού επανήλθε και στο τέλος έτρωγε μόνο την κροκέτα με όρεξη.Τα κακά του περιορίστηκαν σε 2 φορές την μέρα και είναι κανονικά με περιορισμένη μυρωδιά.Επιστρέφοντας στην Αθήνα έχω παραγγείλει την Orijen regional red μιας και έχω διαβάσει οτι είναι απ τις καλύτερες τροφές.Ο σκύλος κάνει βόλτα μια ώρα περίπου τις καθημερινές και τα σκ πιο πολύ, επίσης έχουμε κήπο και παίζει και τρέχει μέσα στην μέρα.Το μόνο που έχω παρατηρήσειμετά την Acana είναι οτι εχει ίσως μια ένταση κάποιες στιγμές της μέρας, ειδικά αν αργήσω να τον βγάλω βόλτα.Δεν ξέρω αν σχετίζεται με την πρωτεινη της τροφής ή λέω βλακείες.Αν του δημιουργεί θέμα το υψηλό ποσοστό πρωτεινης πώς θα το καταλάβω;Από τα κακά και από τις εξετάσεις αίματος;Τις πρώτες θα τις κάνουμε φέτος!Δίνω ακριβώς τη δοσολογία που προτείνει ο κατασκευαστής.Ευχαριστωωωωωωωω
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Τα ποσοστά πρωτεϊνης σε αυτές της τροφές είναι αρκετά υψηλά στην δοσολογία πρέπει να λάβεις υπόψη ότι το κάθε σκυλί είναι αλλιώς προσαρμόζεις την ποσότητα ανάλογα εγώ της δίνω 3 γεύματα τον 190 γραμμαρίων την ημέρα και στα κιλά της είναι μια χαρά όλη μέρα όμως τρέχει πεζει κλπ σίγουρα πεζει ρόλο και η τροφή στην ενέργεια που έχει ο σκύλος σου
 
  • Like
Reactions: Rockyshihtzu


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3