Αλλαγή τροφής


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Λοιπόν το Μουφ δεν μπορεί να βγαίνει όσες βόλτες βγαίνει κανονικά καθότι έξω ξανάρχισε να ρίχνει τρομερά μπιλοζίρια και μάλιστα αυτή τη βδομάδα που μας πέρασε είχε και μια τρομερή χιονοθύελλα που οδηγούσες και δεν έβλεπες μπροστά σου!

Φυσικά το αποτέλεσμα ήτανε ν' αρχίσει πάλι να παχαίνει. Και όχι, δεν του δίνω κανονικό, ανθρώπινο φαΐ διότι πρώτον εδώ εγώ δεν τρώω κανονικό εδώ και μήνες λόγω θεραπείας για χρόνια γαστρίτιδα που τώρα μου έκοψε να αντιμετωπίσω και δεύτερον δεν έχω όρεξη για γαστρίτιδες δικές του. Μάλιστα πάλι του έδινα τροφή διαίτης και μάλιστα πολύ λιγότερη ώστε να χάσει κανά κιλό. Άντε να πρόσθετα μια κουταλιά γιαουρτάκι την ημέρα, άσπρο και με χαμηλά λιπαρά που μάλιστα το φτιάχνω μόνη μου.

Δυστυχώς δεν είδα τρομερά αποτελέσματα, οπότε του άλλαξα την τροφή τώρα που τελειώνει η δικιά του ώστε να μπορώ να τις αναμείξω και τις δυο μέχρι να συνηθίσει. Μέχρι τώρα του έδινα Chicken Soup for the Pet Lover's Soul, ξηρή, τα συστατικά της οποίας είναι τα εξής:

http://www.chickensoupforthepetloverssoul.com/products/dogs/dry_food/adult_dog_light_formula/

Μου ήρθε όμως την Παρασκευή το νέο τεύχος του Whole Dog Journal που έχει την ετήσια ανάλυση των σκυλοτροφών και μια από τις καλύτερες που βγήκε είναι η Taste for the Wild High Prairie with roasted bison and roasted venison (βίσωνα και ελάφι δηλαδή). Είπα λοιπόν να του την πάρω, πάλι την ξηρή, είναι ελαφρώς ακριβότερη από την Chicken Soup, αλλά δεν έχει καθόλου, λέει, grains, ενώ είναι οργανική και έχει πρωτεΐνη 32-34%. Αντί δε για ρύζια και πατάτες έχει γλυκοπατάτα που τη βάζουνε στις δίαιτες υψηλής πρωτεΐνης. Ορίστε και τα συστατικά:

http://www.tasteofthewildpetfood.com/products/dogs/high_prairie_canine_formula/

Επειδή δε μου είπε η κτηνίατρος να του δίνω και μια κουταλιά τροφή από κονσέρβα για να μην είναι μόνο ξεραΐλα και μετά χτυπιέται για κανονική τροφή (και όντως μειώθηκε αισθητά η αλλοφροσύνη για το φαΐ), του πήρα τη Wellness που έχει μόνο κοτόπουλο και γλυκοπατάτα (και πάλι όχι grains). Ορίστε και τα συστατικά:

http://www.wellnesspetfood.com/dog_wellness_can_index.html

Τα έφαγε μόλις για βράδυ αυτά και γλυφότανε σα τρελλό.

Αυτό που δεν ξέρω είναι το εξής: είναι όντως καλύτερα να μην έχει δημητριακά καθόλου η τροφή του σκύλου? Δεν είναι αμερικανική υπερβολή? Και δε θα του ανεβάσει τίποτα ουρικά οξέα ή χοληστερίνες?
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Αυτό που δεν ξέρω είναι το εξής: είναι όντως καλύτερα να μην έχει δημητριακά καθόλου η τροφή του σκύλου? Δεν είναι αμερικανική υπερβολή? Και δε θα του ανεβάσει τίποτα ουρικά οξέα ή χοληστερίνες?
Δε νομίζω, οι τροφές χωρίς grains θεωρούνται οι καλύτερες ποιοτικά μιας και δεν είναι μέρος της φυσικής τους διατροφής οπότε μην ανησυχείς.
Είσαι τυχερή πάντως που μπορείς να βρεις τις καλύτερες τροφές, εδώ δεν έρχεται σχεδόν καμία...:mad:
 


jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
oi υδατανθρακες δεν δεινουν ενεργεια στο σκυλο οπως στον ανθρωπο αλλα αποθυκευονται σαν λιπος,
αρα οσο λιγοτερο τοσο καλυτερο
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Eγώ ως BARF lover δε βρισκω οτι χρειάζονται τα δημητριακά.....
(Αλήθεια, γιατι δεν ξεκινάς BARF στο Μουφ?? Αποκλείεται να παχύνει και θα απασχολείται και πιο πολλή ώρα με το φαϊ του οπότε δε θα σε πρήζει..... στην Αμερική διαβαζα πουλάνε ολοκληρωμένα BARFoγεύματα κατεψυγμένα .... να βγάλουν και κανα φράγκο οι άνθρωποι....:rolleyes::rolleyes:)
 


toshko18

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2009
497
1
Bulgaria
diabesica.com
Και οι 2 τροφές έχουν πολύ καλά συστατικά και φαίνονται ιδιαίτερα ποιοτικές. Δεν κυκλοφορούν στην Ευρώπη από ότι ξέρω.
Δεν είμαι σίγουρος ότι με την αλλαγή αυτή θα πετύχεις να κρατήσεις το Μουφ αδύνατο γιατί αν συγκρίνεις τις τροφές θα δεις ότι από 20% πρωτεΐνη πας σε 32% , από 6% λίπος πας σε 18% και από 3,088 kcal/kg σε 3,719 kcal/kg .
Εγώ στη θέση σου θα μείωνα την ποσότητα. Ξέρω δεν θα αρέσει στο Μουφ αυτό :D
Διαβάζω όλο και περισσότερο για grain free τροφές. Είναι πολύ της "μόδας" . Αν είναι όντος ένα βήμα προς καλύτερη ποιότητα η απλά ένα ακόμα επικοινωνιακό τρικ των εταιριών μένει να το δούμε...
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Φαινονται πολυ καλες Σαρα.:)

Εγω με την αλλαγη σε grain-free τροφη παρατηρησα λιγοτερα κ πιο σφιχτα κοπρανα.:rolleyes:
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Την τροφή του Μουφ την έχω όντως μειώσει, δηλαδή του δίνω φαγητό για σκύλο 22 κιλών ενώ πρέπει να είναι 25 και δυστυχώς είναι γύρω στα 28!:( Προφανώς και δεν του αρέσει, αλλά γενικά το λίπος δε νομίζω να είναι πρόβλημα διότι το να του δίνω πολύ λίγο ή καθόλου πάλι δεν κάνει καλό και νομίζω εμποδίζει το αδυνάτισμα.

Αύριο πρέπει να τον πάω στον κτηνίατρο για την ακτινογραφία ισχύου και το heartworm test, οπότε θα τον ζυγίσουν και θα τ' ακούσω πάλι....:p:D:D

Όσο για τις τροφές αυτές, τις φτιάχνουν ειδικές εταιρείες με ολιστική/οργανική τροφή για σκύλους, οπότε είναι μικρότερες. Επίσης δεν πωλούνται παντού αν και τις βρίσκεις εύκολα. Εγώ τις αγοράζω από κατάστημα με είδη φάρμας και κυνηγιού.
 


jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
ειπαμε........το λιπος για το σκυλο ειναι οτι οι υδατανθρακες για τον ανθρωπο\\:D/\\:D/\\:D/