Αλλαγή τροφης


Giorgos99

Member
16 Οκτωβρίου 2022
19
0
24
Δεν με ζαλίζεις. Οι πιο βασικές διαφορές θα έλεγα είναι στο ποσοστό πρωτεΐνης (33 η puppy large,29 η prairie poultry) και το ότι η puppy large,δεν έχει σιτηρά. Χρειάζονται λίγα και ποιοτικά σιτηρά, η prairie poultry ας πούμε έχει βρώμη που είναι πολύ ωφέλιμη και βοηθά και το πεπτικό. Η puppy large εχει λιγο παραπανω γλυκοζαμινη,αλλα δεν θα με προβληματιζε η μικρη αυτη διαφορα.
Θα έλεγα αν θες να δοκιμάσεις την prairie poultry, να πάρεις ένα μικρό σακί και να τεσταρεις πως του κάθεται. Αν είναι εντάξει, μπορείς να καταλήξεις σε αυτή. Αν όχι, να πάρεις μικρό σακί από κάποια από τις άλλες μάρκες που προτείναμε. Θέλει λίγο ψάξιμο στην αρχή πολλές φορές,μέχρι να καταλήξεις..
Να σαι καλά σε ευχαριστώ πολύ.
 




Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Δείτε κ pooch and mutt την primal ή την join care ή οποία σας ταιριάζει grain free σειρά ,έστρωσαν τα πάντα στο σκυλο μου.
προσωπικη εμπειρία φυσικά
 




Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Θεωρητικά όχι γιατί πας σε πιο ήπια για το πεπτικό τροφή. Εγώ θα έδινα κατευθείαν, αν μου έκανε διαρροιες με αυτή που τρώει τώρα..
 
  • Like
Reactions: Giorgos99


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Σε προσθήκη όσων ανέφερε η @Sammie αν δεν του κάτσει καλά ούτε η prairie poultry (δώσε πάλι κανά δίμηνο περιθώριο, είναι και κουτάβι και καλό είναι όσο γίνεται να αποφεύγονται οι συχνές αλλαγές) ίσως να δεις για αλλαγή πηγής πρωτεϊνης (ίσως έχει δυσανεξία στο κοτόπουλο πχ). Συμφωνώ ότι η ακάνα είναι μπόμπα για το κλίμα της Ελλάδας, και πολύ περισσότερο η orijen. Κορυφαίες και οι 2 αλλά τα ποσοστά πρωτεϊνης τους είναι πολύ ψηλά. Η σειρά classics της Acana είναι μια καλή εναλλακτική. Θα έλεγα να γίνει μια σταδιακή μετάβαση στην classics, όχι 15 ημερών αλλά μιας βδομάδας (σε στυλ 2 μέρες 75-25 παλιά καινούρια, 2 μέρες 50-50, 2 μέρες 25-75, 7η μέρα 100% καινούρια).
 


AnnaPat89

Member
16 Οκτωβρίου 2022
7
0
30
Καλημέρα και καλές γιορτές. Έχω ένα λυκόσκυλο 7 μηνών. Έκανα αλλαγή από royal σε acana και ακόμα το κουτάβι δεν έχει στρώσει. Κάνει κάθε τόσο διάρροια. Σε ποια άλλη τροφή προτείνετε να πάω;
Ποια ακανα δίνεις με το κοτόπουλο ;;
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981