Αμασητη Τροφη


Jp.Ak.Elias

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
217
11
Παιδια εχω ενα θεμα με τον μικρο ακιτακο μου.Τρωει την τροφη του αμασητη..Τι να την βρεξω ,τι να την βαλω σε ειδικα μπολ τιποτα! Η τροφη ειναι σχετικα μεγαλη περιπου σαν την περιμετρο του δαχτυλου. Αν την καταπινει αμασητη παιρνει τα συστατικα που χρειαζονται ή οχι?Τα κακα του ειναι κανονικα και ουτε εμετους εχει.Απλα επειδη ειναι στην αναπτυξη φοβαμαι μηπως δημιουργηθει προβλημα.
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Last edited:


Jp.Ak.Elias

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
217
11
Xαχα ..Το οτι την καταπινει αμασητη δεν σημαινει οτι τρωει με ορεξη απλα βαριεται να την μασησει.Αφου 2 φορες μεχρι τωρα δεν την εφαγε καθολου! και οταν τρωει παλι μην φανταστεις κανει τρελες χαρες.Οποτε μαλλον αρχιζει απο μικρος τις παραξενιες.Οποτε παιρνει κανονικα τα θρεπτικα συστατικα ετσι?συστροφη κλπ?
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εμενα ολοκληρη μπριτζολα κατεβαζει αμασητη λες και φοβαται μη της την παρει καποιος,,, λαιμαργια απιστευτη,,,,
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τα δοντια του σκυλου δεν ειναι για μασημα!! Ειναι να κοβονται μεγαλα κομματια απο ενα θυραμα και μονο. Και τα σαλια τους εχουν "ειδικη" συσταση για να δρουν ος λιπαντικο ( ειναι πολυ πιο παχυρευστα απο τα δικα μας) για να μην τραυματιζεται και να γλιστρουν καλυτερα, οταν καταπινει αυτα τα μεγαλα κομματια!
Και ετσι μην σας κανει εντυποση, οτι τα σκυλια δεν μασσανε την ξερα τροφη τους. Αν την μασσουσαν θα ηταν μαλλον αξιο περιεργο, επειδη ειναι αφυσικη συμπεριφορα!
 


k4ileb

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2013
288
1
ΑΘΗΝΑ
και εμενα το κουταβακι οταν ηρθε σπιτι ετρωγε σαν να μην υπαρχει αυριο. τετοια βιασυνη. πρεπει να ακουγα να δαγκωνει 1/20 κροκετες. μια μερα αποφασισα να δω ποσο λαιμαργο ειναι και σε ενα γευμα του γεμιζα λιγο λιγο το μπολ οταν τελειωνε. οταν αποφασισα πως ειχε φαει αρκετα (μην μου σκασει και απο το φαϊ) πηρα το μπολ. το αποτελεσμα ? εκανε κακα 2 φορες παραπανω απο το συνηθισμενο και οταν ηταν στην φαση να τα κανει γαβγιζε στον πωπο του λες και κατι τον ενοχλουσε. την επομενη μερα το πρωι του βαζω κανονικη μεριδα και αρχισε να τρωει ηρεμα και μασώντας. δεν περιμενα αυτο το αποτελεσμα αλλα τελικα βγηκε σε καλο. παντως δεν σου προτεινω να το δοκιμασεις :p
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
αμα ειναι λαιμαργο το σκυλι και λεκανη γεματη να του βαλεις θα την αδειασει ολη,,, λες και δεν εχουν το αισθημα του χορτασμου.. λες και αν δεν το φαει γρηγορα θα ερθει να της το φανε αλλα.. ισως της εχει μεινη βιωμα απο αδεσποτο κουταβι της δικιας μου, οπου της τρωγαν το φαγητο τα μεγαλυτερα,,, ,,, μετα απο κοπο το μονο καλο ειναι οτι οταν τρωει και τη φωναζω σταματαει,, και αν βαλω χερι στο πιατο παλι σταματαει,,, οσο για χωνεψη εχουν ισχυρα στομαχικα υγρα,,,
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Τα δοντια του σκυλου δεν ειναι για μασημα!! Ειναι να κοβονται μεγαλα κομματια απο ενα θυραμα και μονο. Και τα σαλια τους εχουν "ειδικη" συσταση για να δρουν ος λιπαντικο ( ειναι πολυ πιο παχυρευστα απο τα δικα μας) για να μην τραυματιζεται και να γλιστρουν καλυτερα, οταν καταπινει αυτα τα μεγαλα κομματια!
Και ετσι μην σας κανει εντυποση, οτι τα σκυλια δεν μασσανε την ξερα τροφη τους. Αν την μασσουσαν θα ηταν μαλλον αξιο περιεργο, επειδη ειναι αφυσικη συμπεριφορα!
Δλδ η δικη μου που μασαει τις κροκετες επιδεικνυει αφυσικη συμπεριφορα..
Το οτι μασαει κ τα κοκκαλα επισης επιδεικνυει αφυσικη συμπεριφορα..

Αλλα ναι δε μασαει το γιαουρτι ευτυχως κ το σωζει..
Που τα διαβαζετε αυτα κ τα γραφετε ηθελα να'ξερα!

Ο σκυλος οταν χρειαζεται να μασησει θα μασησει κ οταν ΔΕΝ χρειαζεται απλα δε θα το κανει!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Δλδ η δικη μου που μασαει τις κροκετες επιδεικνυει αφυσικη συμπεριφορα..
Το οτι μασαει κ τα κοκκαλα επισης επιδεικνυει αφυσικη συμπεριφορα..

Αλλα ναι δε μασαει το γιαουρτι ευτυχως κ το σωζει..
Που τα διαβαζετε αυτα κ τα γραφετε ηθελα να'ξερα!

Ο σκυλος οταν χρειαζεται να μασησει θα μασησει κ οταν ΔΕΝ χρειαζεται απλα δε θα το κανει!
,,
,,
εγω τις παιρνω μικρες κροκετες αρα δεν τις μασαει.. κοκκαλο δεν της δινω αρα δεν τη μασαει τη μπριτζολα,,, συκωτι που της δινω και να ηθελε να το μασησει δεν μασιεται,, το κοκκαλο το μεγαλο που πουλανε στα πετ ε ναι αυτο καθεται και το μασαει ωρες ολοκληρες μεχρι να το εξαφανισει,,,, να γυρισω και κανα βιντεο να δεις που της πεταω μπριτζολα και την εξαφανιζει στον αερα πριν πατησει κατω για να σε πεισω ==))
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
,,
,,
εγω τις παιρνω μικρες κροκετες αρα δεν τις μασαει.. κοκκαλο δεν της δινω αρα δεν τη μασαει τη μπριτζολα,,, συκωτι που της δινω και να ηθελε να το μασησει δεν μασιεται,, το κοκκαλο το μεγαλο που πουλανε στα πετ ε ναι αυτο καθεται και το μασαει ωρες ολοκληρες μεχρι να το εξαφανισει,,,, να γυρισω και κανα βιντεο να δεις που της πεταω μπριτζολα και την εξαφανιζει στον αερα πριν πατησει κατω για να σε πεισω ==))
lol..
Δεν ειπα οτι δε σε πιστευω!
Απλα ΔΕΝ ειναι αφυσικη συμπεριφορα οπως χαρακτηριστηκε το να μασει ο σκυλος!
(σκεψου οσα μπαρφαρουν που φυσικα τρωνε κ κοκκαλα)
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
lol..
Δεν ειπα οτι δε σε πιστευω!
Απλα ΔΕΝ ειναι αφυσικη συμπεριφορα οπως χαρακτηριστηκε το να μασει ο σκυλος!
(σκεψου οσα μπαρφαρουν που φυσικα τρωνε κ κοκκαλα)
..
α,, δεν το ειχα δει αυτο,,, σορρυ... μασανε πως δεν μασανε,,, τι ταχουν τα δοντια ειδικα αν παιζει και κοκαλο ==))
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αλλο να μασσαει μικρουλικα τραγανα μπαλλακια- αλλο να μασσαει κοκκαλα.
Δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο.
Βεβαιος τρωνε κοκκαλα αλλα δεν τα μασσανε οπος το φανταζομαστε εμεις- δηλαδη μεχρι να γινει μια ομοιομορφη μαζα που κατεβαινει ευκολα- αλλα απλα σπανε το κοκκαλο σε κομματια που καταπινονται.
Εγω μπαρφαρω τα σκυλια μου εδω και 12 χρονια- και τρωνε και πολυ τακτικα κοκκαλα. ΠΟΤΕ ουτε ενας σκυλος ( και δεν μιλαω μονο για τα δικα μου, αλλα και για τα απειρα σκυλια του περιγυρου μουν που μπαρφαρουν) δεν εκατσε να μασσησει με τις ωρες το κοκκαλο- συνηθος το σπανε με τα δοντια- μετα το τραβανε ( ακομα και στεκοντας με τα μπροστινα ποδια επανω στο κομματι και τραβοντας με τα δοντια) και κοβουν κομματια σε μεγεθος που καταπινονται. Πολλες φορες δεν καταπινονται ακομα ξαναβγαινουν και τα ξανασπανε σε λιγο πιο μικρα κομματια. Αλλα δεν θα το ελεγα "μασηση" σε καμια περιπτοση. Πιο πολυ μοιαζει με τεμαχιασμα. Ενα μπουτι κοτοπουλο πχ το σπανε και το τραβανε σε πολυ 3 κομματια που κατεβαζουν τελικος.
Και απο πολυ μεγαλα κοκκαλα τραβανε με τα μπροστινα τους δοντια τα οποια κρεατα υπαρχουν και μασσουλανε χωρις να καταφερουν να κοβουν μεγαλα κομματια βεβαια.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Η FrenchieFan έχει δίκιο. Τα δοντια του σκύλου δεν είναι κατάλληλα για μάσημα. Είναι για να ξεσκίζουν, να κόβουν κομμάτια και να μεταφέρουν θήραμα. Ούτε το σάλιο του έχει ένζυμα για να πρέπει να ανακατευτεί με την τροφή. Η πέψη αρχίζει στο στομάχι, το σάλιο διευκολύνει μόνο να καταπιούν την τροφή.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
ε ναι μασανε ειπαμε,, αυτο ενοω,, οτι τα σπανε σε κομματια,, και σχεδον τα καταπινουν αμασητα,,,, το συκωτι μια δυο τρεις χλαπ και μεσα,,, και η μπριτζολα,,,, δεν ειπα οτι μασανε τσιχλοφουσκα.. αλλα το κοκκαλο που παιρνω στο πετ σοπ δεν σπαει,, και το ροκανιζει σαν ποντικι με τις ωρες,,,, αλλα ξηρα τροφη μεγαλες κροκετες που της εδωσε μια γειτονισα τις μασαγε,,, τις εσπαγε δηλαδη,,, χρατς χρουτς κρακ και τετοια ακουγοντουσαν...
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Η FrenchieFan έχει δίκιο. Τα δοντια του σκύλου δεν είναι κατάλληλα για μάσημα. Είναι για να ξεσκίζουν, να κόβουν κομμάτια και να μεταφέρουν θήραμα. Ούτε το σάλιο του έχει ένζυμα για να πρέπει να ανακατευτεί με την τροφή. Η πέψη αρχίζει στο στομάχι, το σάλιο διευκολύνει μόνο να καταπιούν την τροφή.
Aλλο γιατι ειναι φτιαγμενα τα δοντια του σκυλου κ αλλο οτι ειναι "ΑΦΥΣΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ" να μασαει την κροκετα του!
Να ξερουμε τι λεμε!

sry για τα caps αλλα ΔΕΝ βλεπετε (γενικοτερα) την συγκεκριμενη εκφραση που ειναι ΑΦΥΣΙΚΟ να την διατυπωνει καποιο μελος ως το ΑΠΟΛΥΤΟ!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
sry για τα caps αλλα ΔΕΝ βλεπετε (γενικοτερα) την συγκεκριμενη εκφραση που ειναι ΑΦΥΣΙΚΟ να την διατυπωνει καποιο μελος ως το ΑΠΟΛΥΤΟ!
Επειδη ειμαι αυτοδιδακτη της ελληνικης και γερμανικης καταγογης- ισως χρησημοποιησα λαθος λεξη.
Παντος δεν ειναι νορμαλ για εναν σκυλο να κατσει και να μασσησει την τροφη του οταν αυτη ειναι ηδη τοσο μικρη ωστε να την καταπινει. Αυτο ειναι καλυτερα?
 
Last edited:


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Επειδη ειμαι αυτοδιδακτη της ελληνικης και γερμανικης καταγογης- ισως χρησημοποιησα λαθος λεξη.
Παντος δεν ειναι νορμαλ για εναν σκυλο να κατσει και να μασσησει την τροφη του. Αυτο ειναι καλυτερα?
Σκυλος που δεν ειναι ιδιαιτερα λαιμαργος θα μασησει την ξηρα του.
Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι εννοεις εσυ με τη λεξεη μασαω..
Να το κανει νιανια?
Ε οχι δε θα το κανει γιατι Δεν ειναι ανθρωπος αλλα θ'ακουστει το kρατς kρουτς οπως ειπε ο Ferozasea.

Mαλλον φταει οπως ειπες το οτι -εισαι αυτοδιδακτη ? της ελληνικης κ γερμανικης "καταγωγης"?!-
 




Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Μασώντας αλέθουμε και πολτοποιούμε την τροφή. Αυτό δεν το κάνει ο σκύλος.
Δλδ καποιοι που βλεπουμε σκυλους να σπανε την κροκετα κ ακουγεται το κρατς κρουτς βλεπουμε μη φυσιολογικους σκυλους?!
Καλα μπορουμε να συμεννοηθουμε?
Διαβαζετε ποτε ολοκληρο το ποστ ή απλα λεμε για να λεμε?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Mαλλον φταει οπως ειπες το οτι -εισαι αυτοδιδακτη ? της ελληνικης κ γερμανικης "καταγωγης"?!-

Ναι, ειμαι γερμανιδα υπηκοος, ηρθα ελλαδα αφου ειχα τελειωσει το σχολειο και της σπουδες μου στην πατριδα μου- δεν ηξερα λεξη ελλινικα και εμαθα οτι εμαθα ΜΟΝΗ ΜΟΥ. Ουδεποτε δεν πηγα σχολειο στην ελλαδα. Αυτοδιδακτη δηλαδη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981