Αμπούλα ?


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Η διατομική γη είναι σκόνη επίπασης.... δεν μπορώ να φανταστώ πώς ακριβώς μπορεί να δράσει προληπτικά όπως πχ η αμπούλα. Κατασταλτικά οκ υποτίθεται προκαλεί αφυδάτωση στο έντομο καθώς προσκολλάται στα τριχίδια των ποδιών του προκαλώντας ακατάσχετη αιμορραγία (είναι αιχμηροί κρύσταλλοι σε εξαιρετικά μικρό μέγεθος -μικροσκοπίου)
 






Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Τη διατομική γη δεν την βλέπω σαν πρόληψη. Αν βρω food grade δεν έχω πρόβλημα να τη χρησιμοποιω κάθε μέρα εξωτερικά και μια-δυο φορές το μηνα στο φαγητο, κατασταλτικά. Αλλά να πω την αλήθεια μου θα ήθελα να βρω από μαγαζί κι όχι μέσω διαμεσολαβητή.
 
  • Like
Reactions: victoras21


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Αυτος εινας αρκετα χρησιμος πινακας
Ενημερωτικά, η ιβερμεκτίνη που αναφέρεται στον πίνακα αυτό (επικίνδυνη για collie και κάποιες άλλες φυλές) αλλά δεν υπάρχει σε αυτά τα spot on, υπάρχει συνήθως σε αντιπαρασιτικά για ενδοπαράσιτα (π.χ. σκουλήκι της καρδιάς), άρα κυρίως στα δια στόματος και ενέσιμα αντιπαρασιτικά. Νομίζω ότι κυκλοφορούν και αμπούλες με ιβερμεκτίνη πάντως, καθώς είναι και κατά της δεμοδηκτικής ψώρας. Τώρα ποιές είναι αυτές δεν ξέρω.
(Έκανα ένα καλό ψάξιμο για όλα τα αντιπαρασιτικά το τελευταίο δίμηνο, γι'αυτό η ανάλυση).
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Και μόνο που ισχύει το παρακάτω "Όταν εισπνέεται, η σκόνη μπορεί να προκαλέσει κάπια αναπνευστικά προβλήματα και ερεθισμό των πνευμόνων" δεν θα το έβαζα σε σκύλο.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η stronghold κάνει για ψώρα νομίζω.

Kyveli, έχω φροκάρει με το πόση χημεία τρώει προληπτικά από δέρματος κι από στόματος που ένας απλός ερεθισμός δεν με πτοεί τόσο
 
  • Like
Reactions: victoras21


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ερεθισμός πνευμόνων δεν είναι απλό και οδηγεί σε αναπνευστικά προβλήματα. Δεν θα ήθελα να εισπνεύσει ο σκύλος μου κόκκους σαν μικρά σπασμένα γυαλιά . Ούτε κι εγώ.
 
  • Like
Reactions: victoras21


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Θα συμφωνήσω με Orilis, δυστυχώς τα ταΐζουμε /ποτίζουμε /ραντιζουμε χημεία. DE χρησιμοποιούν πολλοί χωρίς προβλήματα, κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και εγώ.
 
  • Like
Reactions: victoras21


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
ρος Θεού, δεν έχω να συστήσω κάτι σε κανέναν, ούτε και θέλω να διακινδυνέψει κανένας σκύλος από γιατροσόφια. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η επιστημονική οδός είναι η ορθή. και δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να σταματήσω να τον εμβολιάζω ή να ακολουθήσω ομοιοπαθητικη αντιμετώπιση σε ενδεχόμενο πρόβλημα υγείας του. Απλά τόοοσες αμπούλες αποπαρασίτωσης, οι οποίες γράφουν πάνω να μην έρχονται σε επαφή με το ανθρώπινο δέρμα κιόλας, ε,άρχισαν να με ενοχλούν. Πέντε χρονών κι εφτά μηνών και φοράει μια αμπούλα κάθε μήνα από τότε που ηταν 3 μηνών... 5x12+4=64 αμπούλες με την παρακάτω οδηγία με έκαναν να ψάχνω για κάτι εναλλακτικό4.PNG Π
 
  • Like
Reactions: victoras21


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Εγώ πάντως που συμφωνώ και με τις 2 σας επί του συγκεκριμένου θέματος ακόμα ψάχνομαι να καταλήξω στη σωστή ισορροπία. Κι εμένα το ίδιο άσχημα μου ακούγεται αυτή η σκόνη όπως της I.Kyveli σχετικά με το αναπνευστικό, από την άλλη κι εγώ απαράδεκτα πολλή χημεία βρίσκω ότι τρώνε...

Παρεμπιπτόντως, σκέφτομαι, στο μεσαίο σκύλο (οικογενείας) εδώ και χρόνια γεμίζει ένας αδένας με (ΠΑΡΑ πολύ) υγρό, ακριβώς εκεί που μπαίνει η αμπούλα. Η κτηνίατρος λέει ότι από τη σχολή ακόμα τους μάθαν ότι "αυτό συμβαίνει σε κάποια σκυλιά, αλλά για λόγους που δεν έχουν ανακαλύψει ακόμα" και όταν αρχικά ξεκίνησε το πρόβλημα είπαν καλύτερα να μην το πειράζουμε (αδένας, νεύρα πολλά γύρω γύρω), αλλά τελικά γεμίζει τόσο πολύ που κατά περιόδους αναγκάζεται να τον αδειάζει. Εγώ κι η μάνα μου σκεφτόμαστε ότι φταίει η αμπούλα, πιθανώς σε συνδυασμό με κάποια ευαισθησία/κάτι κληρονομικό.. Φυσικά δεν υπάρχει καμία απόδειξη, αλλά πώς να μην πάει το μυαλό σου εκεί;
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Φουλ στις νευροτιξινες ειναι και δεν ξερω και γω τι αλλο.. Με χαλαει πολυ η χημεια. Αν η DE ηταν σε αλλη μορφη και δεν ηθελε πασαλειμα καθε τρεις και λιγο θα ειχα καταληξει εκει. Τουλαχιστον ειναι food grade, οσο για το αν θα το εισπνευσει μεγαλη προσοχη κατα την τοποθετηση και ολα οκ νομιζω. Ψηνομαι πολυ, σιγουρα στο αμεσο μελλον θα το δοκιμασω!

Edit: Estranged αν ειχα τετοιο θεμα με τον αμορ θα τις ειχα κοψει μαχαιρι τις αμπουλες!
 
  • Like
Reactions: victoras21


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Αυτός ζει σε εξοχή Kimi, άμα δεις τι έντομο παίζει στον κήπο... Άσε που δε νομίζω να του βάζουν πλέον σε εκείνο το σημείο την αμπούλα, απλά ότι ήταν να γίνει έγινε.
 
  • Like
Reactions: victoras21


ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
Το scalibor της Ίρις της δημιούργησε δερματικό (μάδησε στον λαιμό και έντονη κοκκινίλα).
Με τη Vectra 3D είχαμε έντονη φαγούρα και φοβερό εκνευρισμό. Μετά διάβασα στις οδηγίες ότι δεν κάνει για σκυλάκια με άσπρο / ροζουλί δέρμα. Bingo !
Με την adavntix πιάσαμε ψίλους !!! Oh yes!!
Έτσι καταλήξαμε σε frontline combo και αντιπαρασιτικό περιλαίμιο taber και είμαστε ΟΚ.
Φυσικά έχω και spray σιτρονέλας γιατί πέρσι το καλοκαίρι γινόταν χαμός στον Πειραιά από σκνίπες - κουνούπια κτλ. κι έτσι κάθε απογευματάκι ψέκαζα το swifer για να είμαστε σίγουροι.
 
  • Like
Reactions: victoras21


victoras21

Active Member
9 Μαϊου 2015
29
5
30
Νικαια
Καλησπέρα σας και καλο χειμώνα :), Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση. Έχω βάλει την αμπούλα στις 6 του μηνα και τώρα είναι 11 του μηνα. Σήμερα περίμενα να σταματήσει η βροχή για να τον βγάλω λίγο να τρέξει. Πάει και κυλιέται στα χόρτα και γίνετε λούτσα. Τώρα η αμπούλα έχει απορροφηθεί καλά στο σώμα του η δεν έχει πιάσει καθόλου. Ήρθα σπίτι και τον στέγνωσα. Είχα βάλει την Advantix. Για πείτε μου να ανήσυχο ?
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
δεν νομιζω να εχεις προβλημα απλα ισως εχει αλλαξει η δραστικοτητα και χρειαστει να την αντικαταστησεις στις 16μερες αντι για 28.
 
  • Like
Reactions: victoras21


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Καλησπέρα σας και καλο χειμώνα :), Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση. Έχω βάλει την αμπούλα στις 6 του μηνα και τώρα είναι 11 του μηνα. Σήμερα περίμενα να σταματήσει η βροχή για να τον βγάλω λίγο να τρέξει. Πάει και κυλιέται στα χόρτα και γίνετε λούτσα. Τώρα η αμπούλα έχει απορροφηθεί καλά στο σώμα του η δεν έχει πιάσει καθόλου. Ήρθα σπίτι και τον στέγνωσα. Είχα βάλει την Advantix. Για πείτε μου να ανήσυχο ?
2-3 μέρες πριν και μετά την αμπουλα, κατά μέσο όρο, δεν πλένουμε τα σκυλιά για να προλάβει να απορροφηθεί. Δεν έχεις κάποιο πρόβλημα
 




annatonni

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
50
22
54
Καλησπέρα παιδιά Θέλω να μιλήσω λίγο για κάποιες αμπούλες. Στον σκύλο μου έχω βάλει για άρχει (αυτές) και μετά το κολάρο (αυτό). Είναι ημίαιμο pittbull με τσοπανόσκυλο, 6 μηνών, 21 κιλά. και όταν άρχισαν η ζέστες πριν μια βδομάδα ακριβώς βρίσκω τσιμπούρια στα πόδια του και στο κεφάλι του. Και λέω σταμάτα αυτές τις πιπέτες και πήγαινε πάρει την Advantix (10-25 Kg) = 9.50€ και αγόρασα μια σιτρονέλα του εμπορίου για να είμαι καλυμμένος γιατί το σκυλί το βγάζω και κιλιέτε στα χόρτα και τέτοια, με τις άλλες πιπέτες δεν κάνανε κάτι. Αυτά εκ τον προτέρων ευχάριστο.

1) Λοιπόν η πιπέττα ήταν η : BIOCTON Spot On - Σκύλοι Μεσαίων φυλών 15>30 Κιλά.
ΝΑΙ μου ειπαν (και διαβασα) ότι το ΑΔΒΑΝΤΙΚΣ είναι το καλυτερο!!!!Τα πιανει όλα -και τσιπουρια και μυγες και καλαζαρ!!!Ουτε το σπρει εξτρα δεν χρειαζεται -1 αμπουλα το μηνα και τελος!

2)Το κολάρο ήταν το : Repello +neem oil 68cm - ΠΡΟΛΗΨΗ ΤΟΥ ΚΑΛΑ-ΑΖΑΡ & ΔΙΡΟΦΙΛΑΡΙΑΣ

3) Η καινούργια πιπέττα είναι η : Advantix 10 - 25 Kg - (+ προστασία και τον σκνιπών για 20 μέρες.) = 9.50€

4) Το σπρέι είναι το : Anti Phelebotome Citro από την TAFARM. (Χρήση για την απογευματινή βόλτα του σκύλου.) = 5,00€

5) Κολάρο δεν θα πάρω .