Αμπούλα ?


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Νομιζω οτι περαν της προφανης διαφορας "χημικο φαρμακευτικο σκευασμα" με "φυσικο σκευασμα" η διαφορα μετα εγκειται στην χρηση και την τιμη. Η αμπουλα "πανω-κατω εχει μεταξυ 9-12 ευρω και κραταει 20+κατι μερες, η Γη Διατομων εχει 5ευρω το 1κιλο και πασπαλιζεις τον σκυλο ανα 3 μερες. Θεωρω καθενας αναλογα το χρημα και τον χρονο του. πραττει!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η αμπούλα που του βάζουμε είναι με διάρκεια 6 εβδομάδες, κι αν κάνει κανένα μπάνιο πέφτει στις 4 (που όλο και κάνει κανένα). Το θέμα είναι ότι αν η αμπούλα, μεσω της λιπαρότητας του δέρματος και της τρίχας σκοτώνει τα εξωπαράσιτα πριν τσιμπήσουν, μιλάμε για πρόληψη (αυτό που έλεγε η ghelly μερικές μέρες πριν) ενώ με τη γη διατόμων μιλάμε για καταπολέμηση, δηλαδη για πιθανά τσιμπήματα και για αγωνία κάθε εξάμηνο μεχρι να βγουν τα αποτελέσματα των εξετάσεων... Δεν τα συγκρίνω από άποψη χρημάτων γιατί αν καταλήξω στο τι είναι καλύτερο για το σκύλο μου, μπορεί η τσέπη μου να υποστηρίξει και τη μια περίπτωση και την άλλη. Δεν είναι σαν την barf, για παράδειγμα, που αν και ξέρω ότι είναι καλύτερη για τον σκύλο μου, δεν τη σηκώνει η τσέπη μου στο μέρος που βρίσκομαι
 


kalisi

New Member
18 Μαϊου 2015
1
0
32
serres
γεια σας να ρωτησω εκτος απο τις αμποθλες για τις σκνιπες και το σκαλιμπορ τι εχετε ν πειτε για το εμβολια κατα τις λεισμανιωσης.ρωταω επειδη σκεφτομαι να το κανω.ευχαριστω εκ των προτερων
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Εγω είμαι αντίθετη, έτυχε να δω το χάλι σκύλου που νόσησε και ευχαριστω αλλα οχι ευχαριστω!
 
  • Like
Reactions: Lavernne


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγω είμαι αντίθετη, έτυχε να δω το χάλι σκύλου που νόσησε και ευχαριστω αλλα οχι ευχαριστω!
Tι εννοείς; Αντίθετη με τι; Με το εμβόλιο; Νόσησε εμβολιασμένος σκύλος εννοείς;
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Θα έλεγα να μην αγιοποιούμε τα φυσικα προιόντα.
Και η γύρη φυσική και βιολογική είναι αλλά φέρνει αλλεργίες! Και ο καπνός, η κάνναβη, το όπιο κλπ κλπ, φυσικά και βιολογικά είναι αλλά δεν συνιστώνται..:p
Στον αντίποδα πχ η ασπιρίνη είναι προιον του εργαστηρίου, αλλά έχει αποδειχθεί εκπληκτικό φάρμακο.

Πάντως φυσικές ή μη, όλες χημικές ενώσεις είναι. Αυτό που μετράει είναι σε τι ποσοστό πετυχαίνει η καθε μία το σκοπό της, τι επιπτώσεις βραχυπρόθεσμα η μακροπρόθεσμα έχει και ποιές αντενδείξεις, ώστε να κρινουμε αν αξίζει ή όχι η χρήση τους.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγώ παλι θα έλεγα σε θέματα που έχουν ΧΙΛΙΟσυζητηθεί, δεν βλάπτει να κάνουμε μια αναζήτηση στο φορουμ.....
 
  • Like
Reactions: sea-mol


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Tι εννοείς; Αντίθετη με τι; Με το εμβόλιο; Νόσησε εμβολιασμένος σκύλος εννοείς;
Αντιθετη με το εμβολιο. Νοσησε απο το εμβολιο.
Πριν εμβολιαστει ειχαν γινει εξετασεις κλπ ηταν υγιεστατος.Εμβολιαστηκε και εγινε χαμουλης.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αντιθετη με το εμβολιο. Νοσησε απο το εμβολιο.
Πριν εμβολιαστει ειχαν γινει εξετασεις κλπ ηταν υγιεστατος.Εμβολιαστηκε και εγινε χαμουλης.
Με το σταγονόμετρο θα στα βγάζω; Για πες καμία λεπτομέρεια παραπάνω!
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Με το σταγονόμετρο θα στα βγάζω; Για πες καμία λεπτομέρεια παραπάνω!
Συγνωμη, ειμαι γραφειο!
Ειχα παει επισκεψη στη νονα μου που ειχε μαζεψει απο το δρομο ενα ιρλανικο σεττερ ΘΕΟ. Κουκλος, ενα τριχωμα απιστευτο... Τελος παντων περασε ο καιρος και ετυχε να βρεθω στην περιοχη της και πηγα να τους δω.. Και βλεπω το σκυλι του θανατα, παραμορφωμενο, ιχνος τριχας πανω του και δερματικα, μισος απο οτι επρεπε..
Εν τω μεταξυ τον φροντιζαν κανονικα,αμπουλες ψεκασματα εμβολια κλπ
Ειχε προτεινει ο κτηνιατρος κατοπιν εξετασεων να γινει το εμβολιο. Το εκαναν και απο εκει και περα ακολουθησαν τα παραπανω. Οταν τον ειδα επαθα σοκ. Εν τελει το σκυλι μετα απο καιρο συνηλθε και μεχρι σημερα αν δεν κανω λαθος κατι παιρνει. Η γνωματευση του κτηνιατρου ηταν οτι νοσησε απο το εμβολιο αφου πριν ηταν καθαρος.
Δεν ευχομαι σε κανεναν να δει το σκυλι του ετσι, πραγματικα!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Νόσησε απο το εμβόλιο? Εννοείς οτι ειχε παρενέργειες ή το έχει καλαζααρ παρα τον εμβολιασμό του?
 


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
Θα έλεγα να μην αγιοποιούμε τα φυσικα προιόντα.
Και η γύρη φυσική και βιολογική είναι αλλά φέρνει αλλεργίες! Και ο καπνός, η κάνναβη, το όπιο κλπ κλπ, φυσικά και βιολογικά είναι αλλά δεν συνιστώνται..:p
Στον αντίποδα πχ η ασπιρίνη είναι προιον του εργαστηρίου, αλλά έχει αποδειχθεί εκπληκτικό φάρμακο.

Πάντως φυσικές ή μη, όλες χημικές ενώσεις είναι. Αυτό που μετράει είναι σε τι ποσοστό πετυχαίνει η καθε μία το σκοπό της, τι επιπτώσεις βραχυπρόθεσμα η μακροπρόθεσμα έχει και ποιές αντενδείξεις, ώστε να κρινουμε αν αξίζει ή όχι η χρήση τους.
Τα βιολογικά προιόντα έχουν πολλά + ... δεν είναι το ίδιο... και η ηρωίνη είναι "καλύτερη" απο το χασίσι στους ναρκομανής αλλά είναι θέμα χρόνου πότε θα κερδίσουν το εισητήριο για τον άλλο κόσμο.
Ποτέ δεν αποδείχθηκε η ασπιρίνη εκπληκτική παραμόνο απο τους ίδιους τους έμπορες... δεδομένου ότι θα εξαρτηθείς απο αυτό το οποίο αργά σου φερνει άλλα προβλήματα αργότερα και πάει λέγοντας...
Όσο μπορεί να αποφύγει κάποιος τις καρκινογόνες χημικές ουσίες κλπ καλό είναι. Επίσης στα βιολογικά προιόντα δε χρησιμοποιούν πειραματόζωα(ίσως να μην αφορά πολλούς αλλά εμένα με αφορά)
Συστατικά Eukacid ---> λεβαντίνη, έλαιο ευκαλύπτου, σιτρονέλλα
Αμπούλα advantix ----> 2,5ml περιέχει 250mg ιμιδακλοπρίδη και 1.250mg περμεθρίνη

Η περμεθρίνη (permethrin) ανήκει στην κατηγορία των φθειροκτόνων και απορροφάται ταχέως διά μέσου του περιβλήματος του εντόμου. Η κύρια προκαλούμενη παθοφυσιολογική βλάβη είναι η επαγωγή ηλεκτροχημικών ανωμαλιών, κατά μήκος τωων μεμβρανών των διεγερσίμων κυττάρων, οι οποίες οδηγούν σε/αισθητηριακή υπερευερεδιστότητα, αταξία και πρηνισμό (παράλυση).

Το μειoνέκτημα της Περμεθρίνης
Ένα δραστικό συστατικό που πρέπει να προσέχετε είναι η περμεθρίνη (permethrin), η οποία χρησιμοποιείται σε ρούχα, παπούτσια, κουνουπιέρες και είδη κάμπινγκ για να σκοτώνει και να απομακρύνει τα έντομα.

Η περμεθρίνη ανήκει σε μια ομάδα χημικών ουσιών που ονομάζονται «πυρεθροειδή», τα οποία είναι γνωστό ότι έχουν νευροτοξικές επιδράσεις (Toxicology, 2002; 171: 3–59). Με την κατάποση, η περμεθρίνη μπορεί να προκαλέσει ζάλη, κεφαλαλγία, θόλωση της όρασης, κώμα, σπασμούς και θάνατο (Toxicol Rev, 2005; 24: 93 - 106). Με την έκθεση μέσω του δέρματος, ωστόσο, εκτιμάται ότι είναι υπεύθυνη -τουλάχιστον εν μέρει- για ασθένειες που εμφανίστηκαν σε βετεράνους του πολέμου του Κόλπου (Toxicol Lett, 2002; 135:61 - 71).

Επίσης, υπάρχει η ανησυχία ότι η περμεθρίνη ίσως είναι καρκινογόνος. Σε μελέτες σε ζώα, η περμεθρίνη έχει βρεθεί ότι προκαλεί όγκους στους πνεύμονες και στο ήπαρ σε ποντίκια, εξωθώντας έτσι την Αμερικανική οργάνωση Προστασίας Περιβάλλοντος στην κατάταξη της περμεθρίνης στις «πιθανώς καρκινογόνες ουσίες για τον άνθρωπο», σε περιπτώση στοματικής χρήσης (www.epa.gov/oppsrrd1/REDs/factsheets/per-methrin_fs.htm#health).

Επιπλέον, μια πρόσφατη μελέτη που εξέτασε σχεδόν 50.000 άτομα που χρησιμοποιούσαν εντομοαπωθητικά στην Αϊόβα και τη Βόρεια Καρολίνα βρήκε ότι
υπάρχει αυξημένος και στατιστικά σημαντικός κίνδυνος εμφάνισης πολλαπλού μυελώματος (καρκίνος του μυελού των οστών) στα άτομα με την μεγαλύτερη έκθεση στην περμεθρίνη (Environ Health Perspect, 2009; 117: 581-6). Αυτό δείχνει ότι δεν είναι απαραίτητο να προσληφθεί από το στόμα για να προκαλέσει καρκίνο.

Στοιχεία από μελέτες σε ζώα
Όπως ήταν αναμενόμενο, μεγάλο μέρος των αποδεικτικών στοιχείων εναντίον του DEET προέρχεται από μεμονωμένες αναφορές περιστατικών και όχι μελέτες μεγάλης κλίμακας. Παρόλα αυτά, υπάρχουν αδιαμφισβήτητα στοιχεία από μελέτες σε ζώα που ενισχύουν το γεγονός ότι το DEET μπορεί να προκαλέσει σοβαρές παρενέργειες.

Μοχάμεντ Αμπού-Ντόνια και οι συνάδελφοί του στο Ιατρικό κέντρο του Πανεπιστημίου του Ντιούκ, στο Ντέρχαμ της βόρειας Καρολίνα, έχει κάνει πολλές μελέτες σε ποντίκια και διαπίστωσε ότι η συχνή και παρατεταμένη εφαρμογή DEET προκαλεί καταστροφή των νευρώνων στα τμήματα του εγκεφάλου που
ελέγχουν την κίνηση των μυών, τη μάθηση, τη μνήμη και τη συγκέντρωση (Exp Neurol, 2001; 172: 153–71).

Επιπλέον, τα ποντίκια που έλαβαν το ισοδύναμο του μέσου όρου της ανθρώπινης δόσης DEET (40mg / kg βάρους σώματος) αντέδρασαν πολύ χειρότερα από ό,τι τα ποντίκια ελέγχου όταν βρέθηκαν αντιμέτωπα με συνθήκες που απαιτούν έλεγχο των μυών, δύναμη και συντονισμό (J Toxicol Environ Health A, 2001; 62: 523–41). Αν και τα ευρήματα μπορεί να μην ισχύουν και για τους ανθρώπους, οι συγκεκριμένες αντιδράσεις είναι ανάλογες αυτών που αναφέρθηκαν και στους στρατιώτες μετά τη χρήση DEET στον Περσικό Πόλεμο του Κόλπου.

Όπως δήλωσε ο Αμπού –Ντόνια, "Εάν χρησιμοποιηθεί με φειδώ, όχι συχνά και από μόνο του, το DEET μπορεί να μην έχει αρνητικές επιπτώσεις... Αλλά συχνή και βαριά χρήση... ιδιαίτερα σε συνδυασμό με άλλες χημικές ουσίες ή φάρμακα, θα μπορούσε να προκαλέσει προβλήματα στον εγκέφαλο σε ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού" (www.dukehealth.org/HealthLibrary/ News/5500).

Πράγματι, ορισμένες χημικές ουσίες - συμπεριλαμβανομένων και των άλλων γεωργικών φαρμάκων, π.χ. μαλάθειον και η περμεθρίνη, έχουν βρεθεί να επιδρούν σε συνδυασμό με το DEET, προκαλώντας ακόμα μεγαλύτερες παρενέργειες από ότι το DEET μόνο του (J Toxicol Environ Health A, 2004; 67: 331–56).

Ιδιαίτερες ανησυχίες δημιουργεί και η οξυβενζόνη, μια χημική ουσία που λειτουργεί ως προστατευτική ασπίδα από τον ήλιο και συχνά χρησιμοποιείται σε συνδυασμό με το DEET σε ένα προϊόν που προσφέρει ταυτόχρονα και προστασία από τον ήλιο αλλά και από τα έντομα.

Η έρευνα δείχνει ότι η οξυβενζόνη είναι ενισχυτής διαπερατότητας, με άλλα λόγια, βοηθά άλλες χημικές ουσίες να διαπεράσουν το δέρμα. Η έρευνα δείχνει ότι η οξυβενζόνη αυξάνει τη διείσδυση— με άλλα λόγια, βοηθά άλλες χημικές ουσίες να εισχωρήσουν στο δέρμα. Όταν αναμιγνύεται με DEET, αυξάνει δραματικά την ποσότητα που απορροφάται από το δέρμα και περνάει στο αίμα και έτσι αυξάνει και τον κίνδυνο για παρενέργειες (Toxicol Appl Pharmacol, 2007; 223: 187–94).

- See more at: http://www.dromostherapeia.gr/igeia...enallaktikes-liseis.html#sthash.Yk54fVd1.dpuf

Πηγή: www.galinos.gr
 


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
Μέχρι και τα εμβόλια δε γίνονται κάθε χρόνο... (της λύσσας πχ είναι κάθε 3 χρόνια..) το ότι ο νόμος και ο φόβος λέει για κάθε χρόνο + το εμπόριο κλπ κλπ είναι άλλο...
Όσο αφορά για το καλαζάρ έχει αναφερθεί ότι ως παρενέργεια μπορεί και να νοσήσει το ζώο.

Εγώ προσωπικά δεν εμπρόκειτο να βάλω στον Τζέρυ και σε κανένα σκυλί μου καρκινογόνες ουσίες-ανούσια εμβόλια όταν μπορώ απλά να πάρω τα μέτρα πρόληψης! (ίσως σε χωριό πχ να ήταν αλλιώς δε ξέρω μιας και στα χωριά τα έντομα κάνουν πάρτι.) Και τέλος... το καλαζάρ ή η ερλιχεία όταν γίνονται και οι επαναληπτικές κάθε εξάμηνο δεν συγκρίνονται ούτε στο ελάχιστο με τον επίπονο καρκίνο... πόσο μάλλον όταν υπάρχει και θεραπεία που είναι αποτελεσματική εφόσον έχουμε φροντίσει στην έγκαιρη διάγνωση.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Αυτό που είπα είναι ότι χρειαζεται προσοχή διότι υπάρχουν και φυσικά προιόντα άκρως επικίνδυνα και δεν είναι όλα τα φυσικά αβλαβή όπως νομίζει ο κόσμος!

Επίσης πιθανόν αν διάβαζε έτσι την παρακάτω σύσταση (όπως παρουσιάζονται οι μη φυσικές) να μην το έβαζε στο σκύλο του ή στο δικό του δέρμα.
α) 3,7-Dimethyl-2,6-octadiene1-yl acetate (3-8%)
β) 3,7-dimethyloct-6-en-1-al (11-13%)
γ) (trans)-3,7-Dimethyl-2,6-octadien-1-ol (32-45%)
δ) 1-Methyl-4-(1-methylethenyl)-cyclohexene (1-4%)

Πρόκειται όμως για την σιτρονέλλα. (η οποία πάντως δεν είναι και τόσο αθώα όσο την περιγράφεις)

«Πάντως φυσικές ή μη, όλες χημικές ενώσεις είναι. Αυτό που μετράει είναι σε τι ποσοστό πετυχαίνει η καθε μία το σκοπό της, τι επιπτώσεις βραχυπρόθεσμα η μακροπρόθεσμα έχει και ποιές αντενδείξεις, ώστε να κρινουμε αν αξίζει ή όχι η χρήση τους.»

Στο παραπάνω που διαφωνείς;
 




Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
Απο οταν μου κολλησε ερλιχιωση... οχι...
Συχαθηκα απλα να σκαω ενα καρο λεφτα για να μου κολλησει και ερλιχεια απο πανω....
Σκαλιμπορ που.εβαζα στις αρχες μαζι με advantix +σιτρονελα ο Τζερυ και ψυλλους ειχε... και τσιπουρι ειχα βρει...σταματησα να βαζω κολαρο αφου μου ειπαν οτι ειναι αχρηστο ποσο μαλλον σε εντονη δραστηριοτητα.. και εβαζα ενα σπρευ για ψυλους κλπ αμπουλα και σιντρονελα... Και τι να βρω??? περα απο τους κλασικους ψυλλους... να μου.βγει θετικος σε ερλιχεια.... ο Τζερυ θετικος σε ερλιχεια....
Τελος παντον καναμε θεραπεια και ειναι μια χαρα τωρα μονο 2 εβδομαδες καναμε θεραπεια με vibramicin.
Ενω τωρα με το Eukacid(που μου το ειχε αναφερει παλαιοτερα η κα Μαρια αλλα δε το εβρισκα ευκολα) πλεον δεν βρισκω ειλικρινα τιποτα πανω του και εχει ησυχασει το κεφαλι μου. Μονο eukacid βαζω καθε 3 μερες 2-3 σταγονες... ουτε αμπουλα τιποτα.. + τις αιματολογικες του και ειναι τελειες.
Και ο Τζερυ δεν ειναι και σκυλι της πολυς που κολλαει δυσκολα... αλλα ολη την ωρα μες στη τρελη χαρα στο.βουνο ειναι.
 




Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
Σωπα! Eukacid βαζω και γω.Εδω γινεται χαμος απο τσιμπουρια ρε :(
Τι να σου πω... Εμενα με το Eukacid εχω να βρω ενα χρονο κατι πανω του... ουτε κααν ψυλλο(που ειχαμε και θεμα με ψυλλους -_-)
Στην Ροζελια καθε φορα βρισκαμε οχι ενα... οχι δυο... αλλα και 3 και 4 τσιπουρια... Επισης δε βρισκουμε τιποτα πλεον...
Αν θες μπορεις να δινεις μικρη ποσοτητα σκορδου(δε κανει ζημια στα νεφρα σε μικρη ποσοτητα) οπου το βγαζει μετα στο δερμα του και ειναι αποτελεσματικο(απο οτι μου εχουν πει) οσο σε εσωτερικη αποπαρασητωση αλλο τοσο και σε εξωτερικη. Αλλα να δεις με κτηνιατρο πρωτα γιατι υποψην το σκορδο σε λαθος ποσοτητα προκαλει νεφρικη ανεπαρκεια και υποταση.
 


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
Το σπρευ που του εβαζα ψεκαζες σε ολο του το σωμα στο δερμα μια φορα την εβδομαδα ηταν παχυρευστο υγρο. Δεν ξερω αν θα σε βοηθησει.Εμενα παντος εφοσον βρηκα ερλιχεια δε βοηθησε προφανος. Δε θυμαμαι πως λεγεται. Αν θελεις οτςν παω σπιτι να το κοιταξω μηπως το δοκιμασεις και βοηθησει εσενα :p 10-12€ κοστιζε περιπου το μπουκαλακι