Αναζήτηση Κλινικής για Χημειοθεραπεία!!!


Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
Καλησπέρα σε όλους!

Μόλις χτες έμαθα πως πήρε εξιτήριο η σκυλίτσα ενός καλού μου φίλου από το Α.Π.Θ μετά από 2 τρομερές μέρες ταλαιπωρίας λόγω των 2 επεμβάσεων που πέρασε...

Η σκυλίτσα του είχε καρκίνο της μήτρας, άλλα δεν μας απασχολεί πλέων αυτό το θέμα διότι "πετάχτηκε" ο καρκίνος μαζί με την μήτρα.

Αυτό που μας απασχολεί είναι πως στο σκυλί έδωσαν 6 με 12 μήνες ζωής διότι ο καρκίνος έκανε μετάσταση στους λεμφαδένες...

Του έδωσα μια γνώμη, να κάνει χημειοθεραπεία άλλα μου είπε πως και στο Α.Π.Θ αλλά και εδώ Σέρρες οι ιατροί είπαν ότι η χημειοθεραπεία θα κάνει το σκυλί "φραπέ"...

Εγώ είμαι της άποψης να πάρουμε και μια 3η γνώμη από κάποια κορυφαία κλινική, αν υπάρχει, στην Αθήνα λογικά...

Μήπως είχε κανείς παρόμοιο περιστατικό η τουλάχιστον έχει ακούσει κάτι για χημειοθεραπείες?
 




MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Για χημειοθεραπειες δεν εχω ακουσει κατι δυστυχως... Παντως καρκινος και λεμφαδενες ειναι πολυ κακος συνδιασμος, γιατι δεν γινεται να αφαιρεθει κατι χειρουργικα... Βοηθησα το δικο μου σκυλι να φυγει αξιοπρεπως το 2007 λογω καρκινου στους λεμφαδενες... Δεν ειναι καθολου ευκολη ασθενεια δυστυχως! Ευχομαι ολοψυχα να βρειτε τροπο και να κερδισει καποιο χρονο αξιοπρεπεους ζωης το σκυλακι σας!

Εγω παντως δεν θα εβαζα το σκυλι μου σε διαδικασια χημειοθεραπειας ιδικα αν ειχε στο συγκεκριμενο σημειο. Το θεωρω ταλαιπωρια χωρις σιγουρα αποτελεσματα!
Και για να μην παρεξηγηθω σε πολλες περιπτωσεις και για ανθρωπους την ιδια αποψη εχω...

Ευχομαι οτι καλυτερο και να μας ενημερωνεις!
 




Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
Για χημειοθεραπειες δεν εχω ακουσει κατι δυστυχως... Παντως καρκινος και λεμφαδενες ειναι πολυ κακος συνδιασμος, γιατι δεν γινεται να αφαιρεθει κατι χειρουργικα... Βοηθησα το δικο μου σκυλι να φυγει αξιοπρεπως το 2007 λογω καρκινου στους λεμφαδενες... Δεν ειναι καθολου ευκολη ασθενεια δυστυχως! Ευχομαι ολοψυχα να βρειτε τροπο και να κερδισει καποιο χρονο αξιοπρεπεους ζωης το σκυλακι σας!

Εγω παντως δεν θα εβαζα το σκυλι μου σε διαδικασια χημειοθεραπειας ιδικα αν ειχε στο συγκεκριμενο σημειο. Το θεωρω ταλαιπωρια χωρις σιγουρα αποτελεσματα!
Και για να μην παρεξηγηθω σε πολλες περιπτωσεις και για ανθρωπους την ιδια αποψη εχω...

Ευχομαι οτι καλυτερο και να μας ενημερωνεις!
Δυστυχώς η ευτυχώς ο φίλος μου χαίρεται που έχει προθεσμία κάποιους μήνες να την χαρεί αλλά από την άλλη κλαίει γιατί δεν αντέχει και στη σκέψη μονό...

Δεν θα συμφωνήσω με την άποψη να την αφήσει έτσι.. Έχουμε χρόνο μπροστά, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, για αυτό κιόλας χρειάζομαι και μια άλλη γνώμη τουλάχιστον από έναν, αν υπάρχει, ας το πούμε κορυφαίο ιατρό...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Aπλά στην αναζήτηση κορυφαίου γιατρού να προσέχετε μην πέσετε στα νύχια κανενός που θα εκμεταλευτεί την αγάπη σας για το ζώο και θα σας δώσει ψεύτικες ελπίδες. Το έχω δει να συμβαίνει και είναι κρίμα πάνω από όλα γιατί ταλαιπωρείται μια αθώα ψυχή.
Θα συμφωνήσω με την MANOY σε σκύλο δεν θα έκανα χημειοθεραπεία. Αλλά αυτή απλά είναι η άποψη μου. Ευτυχώς σε μια δύσκολη περίπτωση σαρκώματος στο στόμα ο γιατρός που πήγα για δεύτερη γνώμη μου απέκλεισε το θέμα θεραπεία και με προσγείωσε σκληρά βέβαια αλλά τουλάχιστον δεν ταλαιπώρησα τον σκύλο μου.
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Συμφωνω με την Kyveli προσεξτε μην σας εκμεταλευτουν! Και ο δικος μου κτηνιατρος τοτε με ειχε προσγειωσει ανωμαλα οταν ειπα για θεραπεια αλλα ευτυχως γιατι δεν ταλαιπωρησα το ζωο μου! Εκλαψα χτυπηθηκα μου ελειψε και μου λειπει αλλα θα ξερω παντα οτι εκανα το καλυτερο γι'αυτον και οχι για μενα!
 


morfeas

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
142
3
νομιζω οτι υπαρχει ενας ογκολογος στην σχολη της καρδιτσας. αλλα δεν ειναι ευκολα πραγματα αυτα. πρεπει να εκεταστουν τα πραγματα με λεπτομερεια και να βρεθει ακριβως το σωστο φαρμακο αλιως παει ο σκυλος.
 


Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
νομιζω οτι υπαρχει ενας ογκολογος στην σχολη της καρδιτσας. αλλα δεν ειναι ευκολα πραγματα αυτα. πρεπει να εκεταστουν τα πραγματα με λεπτομερεια και να βρεθει ακριβως το σωστο φαρμακο αλιως παει ο σκυλος.
Και είναι υψηλού επιπέδου?
Γνωρίζεται το όνομα του η κάποιο τηλ.?
Αν δεν επιτρέπεται να το στείλετε εδώ στείλτε με pm.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU